Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 79 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Kadim Üye Şenol SEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Şenol SEL
    Motosiklet
    Yamaha Ybr 125 ESD
    Marka
    Yamaha

Netteki gazetelerden bir alıntı :

Bariyere bindirmede kim hatalı; sürücüler mi, kurumlar mı?

BUGÜNKÜ gazetenizin (16.1.2007) 3. sayfasında yer alan "Bariyerlere 120 Km. ile girdi, 2 ölü, 1 yaralı" haberiniz, Türkiye'de trafik kazalarında sık sık karşılaştığımız bir haber. Bir çok kimse bu tip ölümcül kazaları sürücü hatası olarak görür ve hayatını kaybedenler için üzülmek dışında kazaları önleyici hiçbir tedbir alınmaz.

Gerçekte suçlu sürücü mü, yoksa otoyol kenarlarına bariyerleri hatalı yerleştirenler mi?

Birkaç yıl önce iki aile farklı araçlarla, Almanya'da bir otoyoldan çıkış yaparken, arkadaki arkadaşımın aracı çıkış bariyerlerine 80-90 km. hızla çarptı. Bariyer; yol seviyesinden başlayarak hafif bir eğimle yükseldiğinden ve bariyerin başlangıcı lastik malzeme ile kaplı olduğundan, bariyere çarpan araç kayarak bariyer üzerine çıktı ve asılı kaldı.

Neticede ne araçta ne de araç içindeki kişilerde hiçbir hasar/yaralanma meydana gelmedi. Kısa süre içerisinde çekici tarafından bariyerlerin üzerinden indirildi ve kaza heyecanını attıktan sonra hiçbir şey olmamış gibi yola devam ettik. Eğer bu bariyer ülkemizdeki gibi hatalı yerleştirilmiş olsaydı, sanırım bu arkadaşımız ve ailesi bugün aramızda olmayabilirdi. Gelişmiş ülkelerde otoyol bariyerleri ve ses önleme duvarları belirli bir standartta yapılır ve başlama/bitim noktalarına çarpma halinde hasarı

azaltıcı fiziki tedbirler (uyarı levhaları/lastik usturmaçalar/yastıklar vb.) uygulanır. Bizde maalesef bu tip tedbirler pek yaygın değildir.

Türkiye'de oto yolların inşası, bariyerlerin yerleştirilmesinden sorumlu tüm resmi ve özel kurum, kuruluş ve oto yol müteahhitlerine soruyorum, bu tür kazalarda suçlu kim? Araç sürücüleri mi, yoksa hatalı bariyer düzenlemesi yapan kişi ve kurumlar mı? Her yaptığımız işte insan hayatına önem vermeyi birinci ve temel öğe olarak esas almayı ne zaman öğreneceğiz.

Tamer ŞAHİN
    Saygılarımla
    Şenol SEL
    Bursa
    0553 021 94 44
    O.M.M Gold Member

Lütfen her zaman Full koruma ve KASK kullanın.

Motosiklet kullanmak tehlikeli bir eylemdir.
    Eğer kullanacaksanız kendi iradeniz ve sorumluluğunuz altında kullanınız.
    Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır..
    “Beyninin beş saniye önce olmadığı yere asla motorunu götürme”

Isim
    Şenol SEL
    Motosiklet
    Yamaha Ybr 125 ESD
    Marka
    Yamaha

Alıntı gürbüz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şenol abicim yer saat ve tarih tam olarak alırsak daha aydınlatıcı olur protesto mitingi için..
    Birde , fuar etkinliğinde akılda kalıcı uygulamalar yapılabilir katılıyorum sana..
    İkitekerden alıntıdır.

BEN MOTOSİKLETLİ KURYELER DERNEĞİ YÖN.KUR.BAŞKANI İSMAİL KILINÇ.
    SON GÜNLERDE YAŞANAN MOTOSİKLET KAZALARI VE FECİ ÖLÜMLERİ NEDENİ İLE 01.02.2009 PAZAR GÜNÜ MİTİNG YAPACAĞIZ BU MİTİNGİ BÜTÜN MOTOSİKLET KULÜB VE DERNEKLERİ İLE BİRLİKTE YAPMAK İSTİYORUZ BU KONU İLE İLGİLİ BANA 0533 608 63 10 NODAN ULAŞA BİLİRSİNİZ.
    Saygılarımla
    Şenol SEL
    Bursa
    0553 021 94 44
    O.M.M Gold Member

Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır..

Isim
    Şenol SEL
    Motosiklet
    Yamaha Ybr 125 ESD
    Marka
    Yamaha

Ben 2004 yılında Bursa da bir firmada çalışırken Montumun üstüne giydiğim reflektif yelekte bir yazım vardı.

" Bu yazıyı okuyabiliyorsanız bana çok yakınsınız.Takip mesafesini koruyun " yazılı bir mesajla dolaşıyordum.
    Saygılarımla
    Şenol SEL
    Bursa
    0553 021 94 44
    O.M.M Gold Member

Isim
    Şenol SEL
    Motosiklet
    Yamaha Ybr 125 ESD
    Marka
    Yamaha

Saygılarımla
    Şenol SEL
    Bursa
    0553 021 94 44
    O.M.M Gold Member

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Üstad eline sağlık...
    Üyelerimizden de katılımları bekliyor olacağız...
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Isim
    Şenol SEL
    Motosiklet
    Yamaha Ybr 125 ESD
    Marka
    Yamaha

Alıntı gürbüz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstad eline sağlık...
    Üyelerimizden de katılımları bekliyor olacağız...
    Sadece üyelerimizle sınırlı kalmayalım uye oldugunuz tüm gruplara yayalım bunu.Çok kalabalık olmalıyız çooook.Ses gelmedli.Başka çıkarı yok bunun.
    Ben motosiklet Dünyasına, İkitekerim.com , Ybr club org, Agırabiler,BE, motosiklet net, Endurocu.com, Turkbikers e yazdım
    sizde diğerlerine ulaştınız.Biraz zahmet olacak dostlar arkadaşlar.
    Saygılarımla
    Şenol SEL
    Bursa
    0553 021 94 44
    O.M.M Gold Member

Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Diğer kardeş sitelere senin haricinde yazdıklarınınkine ulaşmaya çalışıyorum abi..
    o532 2965453

Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Kendi adıma diyorum ve orda olacağım.
    Çünki artık daha fazla taziye mesajları yazılsın istemiyorum.
    Farkedilmek istiyorum.
    Bindiğim motosikletin trafikte araç olarak kabul edilmesini istiyorum.
    Gösterdiğim saygı kadar saygı görmek istiyorum.
    o532 2965453

Isim
    Şenol SEL
    Motosiklet
    Yamaha Ybr 125 ESD
    Marka
    Yamaha

Yoldaki Gizli Tehlike başlığı ile bir konuya değinmiştik, bariyerler. Motosiklet kullanıcıları olarak uğraşmamız gereken o kadar çok sorunumuz, trafikte mücadele ettiğimiz o kadar çok sıkıntımız, duyurulması gereken o kadar çok talebimiz var ki maalesef hiç bir konuda bir türlü ilerleme kaydedemiyoruz.

Aynı tutkuya gönül vermiş, sanatçısından memuruna, avukatından doktoruna, bürokratından işçisine, patronundan işsizine, emniyet mensubundan eğitmenine, serbest çalışanından mühendisine yüzbinlerce motosikletsevere, yüzlerce irili ufaklı motosiklet topluluğuna, onlarca kulübe, derneğe ve bir federasyona sahip olmamıza rağmen sesimiz o kadar çok noktadan o kadar cılız çıkıyor ki, bırakın yetkilileri, biz bile birbirimizi duyamıyoruz çoğu zaman.

Bu mücadeleler elbette kolay bir mücadele değil, 13 Haziran 2008 tarihinde Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN - European Committee for Standardization) üyeleri motosiklet kazalarında ki yaralanmaları azaltmak amacı ile güvenlik bariyerleri standartlarının geliştirilmesi ile ilgili bir çalışmayı oyladı. Bu 20 yaşına giren FEMA ‘nın (Avrupa Motosiklet Kullanıcıları Dernekleri Federasyonu ) 20 yıllık bir mücadelesinin sonucuydu.

Metrobüs gereklidir - gereksizdir, avantajları çoktur - yoktur, bizim ilgilendiğimiz konu metrobüs ‘ten ziyade bu sisteme bağlı olarak;

Emniyet şeritlerinin kalkması,
    Mevcut şeritlerin daralması,
    Beyaz şerit çizgilerinden hariç bazı noktalarda fazladan sarı şerit çizgileri gelmesi, insanların hangisini baz alıp o şeridin içerisinde duracağını bilmemesi,
    Çalışma yapılan yollarda ışıklandırmanın kalkması,
    Çalışma yapılan bölgelerde ki ikaz ve uyarıların yetersizliği,
    Eski bariyerlerin kesilmesi, şeritlerin değişmesi sebebiyle şerit ortasında kalan bariyer çıkıntıları,
    Kazınan şerit çizgilerinin asfaltta yaptığı kot farkı,,
    Metrobüs hattını yoldan ayıran çelik halat bariyerler.

Özellikle bariyer konusu ülkemizde yaşayan bütün motosikletçileri ilgilendiren hayati bir konudur! Bu konuda iyileştirme yapmak için neler yapılabilir:

Yoldaki Gizli Tehlike (Kasım 2007)
    http://www.motoaktuel.com/blog/index...-gizli-tehlike
    Bariyer Standartlarında Mutlu Sona Doğru (Haziran 2008)
    http://www.motoaktuel.com/blog/index...tlu-sona-dogru
    Yeni Bariyerler Test Edildi (Temmuz 2008)
    http://www.motoaktuel.com/blog/index...er-test-edildi

Geçen, Onur arkadaşımız vefat etti. Ayrıntıya girmek istemiyoruz, videoyu seyretmiş fotoğrafları görmüşsünüzdür, bu yazıyı ertesi gününde hazırlamıştık, sıra bize gelm.. diyemeden bir başka arkadaşımızı daha kaybettik, aynı şekilde.. Aynı yerde, aynı durumda, aynı şartlarla karşılaşan herhangi birimiz olabiliriz, iki gün sonra giyotin vazifesi gören çelik halatlar ve bariyerler ile bizlerde yüzleşebiliriz. Başımız sağolsun diyip geçmeden lütfen bir düşünün, başlarımızın “SAĞ” olması için neler yapabiliriz? Haklarımızı aramak için, sesimizi duyurmak için ne yapabiliriz? Posta listelerinde, forum sayfalarında, motosiklet gezilerinde, feribotta, kafeteryada, çayırda, çimende, serviste, mağazada kendimizin anlattığı ve ancak kendimizin dinlediği taleplerimizi nasıl duyurabiliriz? Motosiklet kültürünü ve bilincini yerleştirmek adına ne gibi çalışmalar yapabiliriz? A gurubu üyesinin haykırışını, B grubuna mensup kişiye, daha sonra ise motosiklet kullanmayan insanlara ve beraberinde yetkililere nasıl duyurabiliriz?

Endurocusu, yarışçısı, süpersport kullanıcısı, naked - çıplak - seveni, cruiser seveni, scooter kullananı, kuryesi, servisçisi, motorize emniyet birimi, kullananı, artçısı bir şekilde ikitekerlek üzerinde trafiğe çıkan herkesin haklarını etkili bir şekilde nasıl savunuruz? nasıl “BİR” oluruz? İçinde bulunduğumuz şartları nasıl geliştirebiliriz? Sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçlarımız doğrultusunda çalışmalarımızı nasıl yürütürüz? Kendi içimizde ki çatışmaları nasıl bitiririz ve içimizde ki hiç bir gurubu ön plana çıkarmadan veya arka plana atmadan, irili ufaklı tüm gruplardan, tarafsız ve haklarımızı savunacak, sesimizi duyuracak bir birlikteliği nasıl sağlarız?
    Sarp Erem ‘in vefatı üzerine Haşmet Babaoğlu’nun kaleme aldığı http://w9.gazetevatan.com/haberdetay...4&Categoryid=4 yazısına geçen gün vefat eden Onur kardeşimizin üyesi olduğu motosiklet net ‘te yazdığı bir yorumu var, şöyle bitiriyor yorumunu, “Böyle kaybeden hep biz oluyoruz..”

Bizde yazımıza bu sözle nokta koyuyoruz, böyle kaybeden hep biz oluyoruz..
    Saygılarımla
    Şenol SEL
    Bursa
    0553 021 94 44
    O.M.M Gold Member

Isim
    Şenol SEL
    Motosiklet
    Yamaha Ybr 125 ESD
    Marka
    Yamaha

Standart Korku yolu! - Milliyet / 27.01.2009

[IMG][/IMG]

İlk günlerinden bu yana sürücüler için ülkenin en tehlikeli güzergahı olan İstanbul’u bir ucundan diğerine kateden D100 (E5) karayolunda bir hafta içinde meydana gelen iki motosiklet kazası, hattı motosikletçiler için adeta bir “korku yolu”na çevirdi.

Metrobüs yolu için onlarca kilometre boyunca daraltılarak adeta bisiklet yoluna çevrilen şeritler ve kaldırılan emniyet şeridi, güzergahı zaten yeterince tehlikeli kılmıştı.

Metrobüs hattını, yolun kalanından ayıran çelik halatlı bariyerler motosikletçiler için büyük bir tehlike… Bir haftada meydana gelen iki motosiklet kazasında, çelik bariyerlerin kesmesi sonucu sürücülerin başlarının kopması, tüm motosiklet camiasını dehşete düşürdü.

Motosiklet forumlarında bu konu sayfalar boyunca tartışılırken, motosiklete özenen birçok insan da bu korkunç kazalardan irkildi. Online motosiklet dergisi MotoAktüel’in yayın yönetmeni Gürkan Anbarlı, motosiklet.net forumundaki yazısında, çelik bariyerleri motosikletçi için büyük bir tehlike olarak tanımlıyor ve motosikletçiler için yollarda hiçbir düzenleme yapılmamasından yakınıyor.

Anbarlı, “Çelikten veya sertleştirilmiş kalın saçtan üretilen altı açık bariyerlerle, gerilmiş çelik halattan yapılmış bariyerler giyotinden farksızdır. Bariyerlerde motosikletçilerin yerde sürüklenme ihtimali düşünülmüyor” diyor.
    Oysa, Avrupa’da durum çok farklı. Avrupa Standardizasyon Komitesi, geçen yıl, motosiklet kazalarında yaralanmaları azaltmak amacıyla güvenlik bariyerleri standartlarının geliştirilmesiyle ilgili bir çalışmayı onayladı.
    Yönümüz Avrupa’ysa, yolumuz da Avrupa’ya uygun olmalıdır. Türkiye yollarında motosikletçiye özel hiçbir iyileştirme, hiçbir çalışma yapılmıyor. O halde yasaklansın motosiklet, biz de kurtulalım, ailelerimiz de kurtulsun…

Menderes Özel / Milliyet
    Konu Şenol SEL tarafından (29-01-2009 Saat 02:10 ) değiştirilmiştir.
    Saygılarımla
    Şenol SEL
    Bursa
    0553 021 94 44
    O.M.M Gold Member

Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu