Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 11 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye usulun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Umut Sulun
    Motosiklet
    Pegaso 650
    Marka
    Aprillia

Standart Aprilia Pegaso 650 kaliper ve fren problemi

herkese merhaba,
    ben enduro kullanmaya adım atan ama bunu ne yazıkki sorunlu bir motorla yapan biriyim, aranızda yaşadığım problem ile iglili görüş bildirecek ya da önerilerde bulunacak arkadaşlar varsa ve benimle paylaşırlarsa sevinirim.
    teşekkürler.

2001 model Aprilia Pegaso 650 Cube motorum var, aradaki 1 aylık 3. sahibi de sayarsak -herhalde- 4. sahibiyim...
    motorun Rear Brake Cylinder CPL ve Brake Caliper Rear CPL'de sorunu var. nedir sorun; fren sürekli basılı kalıyor. yani el freni çekilmiş araba ile gitmek gibi... motora biniyorum frene basmasam da arka kaliper kilitleniyor ve pedal da basılı gibi aşağıya iniyor... ve bu da kısa sürede balatayı yiyor ve daha sonra diski çiziyor... ve böyle de olmuş.
    önce karaköy'deki ata motora gittim, çünkü sadece 1 ay sahibi olan (3. sahibi) arkadaşım oradan teslim almıştı motoru (satın aldıktan sonra eski sahibi ile anlaşıp bakım yaptırmışlardı, ondan dolayı ordan teslim aldı diyorum) balatanın eridiğini hatta altındaki dökümün de diske sürtünmekten aşındığını söylediler ve el yordamı ile orayı düzleştirecek bir parçayı balata ile döküm arasına koydular ve yeniden balata taktılar ve oldu diye verdiler ve bu problemin "yeni" olduğunu söylediler. yani balata bitmiş o yüzden balatanın altındaki döküm erimeye başlamıs bu da zamanla dengesini bozmuş fren sisteminin bundan dolayı böyle bir sorun yaşayabilirsin dediler... ama motoru ata motordan aldıktan sonraki ve benim tarafımdan tekrar atamotora getirildiği tarih arasında motorun yapmış olduğu yol toplam 100 km bile değil.. bu da bir balatanın ve altındaki dökümün erimesi bitmesi durumunu açıklamıyor ( bu yorum tabiki benim kişisel yorumum, 100 km'de balataları bitip alttaki balataların takıldığı dökümün eriyeceğini aklım almıyor, bu yoruma açık konu başka bir başlık konusu, neyse devam ediyorum... )
    ata moto el yordamı ile birşeyler yaptı, yaptıkları şey de eriyen dökümü eski ayarına dengeleyecek bir malzeme ile yamayıp üzerine tekrar yeni balata takmak oldu... ve bana denedik bir problem yok deyip verdiler. bir gün sonra aynı sorun ile karşı karşıya kaldım, motorun gidişinde bir problem var sanki arkadan biri asılıyor gibi, derken kırmızı ışıkta durdum, motor kilitlendi, yerinden kıpırdamıyor. biraz soğuyunca gidebildim...
    Sonra motoru devamlı gittiğim piaggio servisine götürdüm... onlara durumu aktardım, onlar eriyen döküme döküm kaynağı yaparak eski haline getirilebileceğini ve onun çözebileceğini söylediler, onlar da aynı soruna o dökümü çıkarttık yeniden döküm kaynağı yapıp traşlayarak eski kalıbına uygun hale getirmeyi önerdiler ve yaptılar...o da olmadı yine yaptı aynı sorunu,
    sonra ferco motor (ferco aprilia'nın distribütörü biliyorsunuz) merkez servise gittim o da fren merkezinin ve merkezden giden fren hidroliği borusunun eksozdan ısınacağını ve bunun da sanki sürekli fren yapıyormuş gibi balataları sıkabileceğini söyledi ve o fren hidroliği borusunun gittigi yer ile oynadı eksozdan uzaklaştırdı ve sonuç yine aynı, olmadı olmadı..
    bu denemenin de ardından makinadan soğudum ve kapalı garaja kaldırdım.
    yaklaşık 1,5 ay önce yaz başında motoru çalıştırdım ve yine bir bakayım dedim tabi duruduğu yerde düzelmeyeceği için aynı sorunum devam ediyor.
    Galiba sorunu tüm fren sistemini değiştirerek çözmek gerekecek ama bu seçenekten önce benzer problemleri yaşamış birileri varsa onlardan bilgi almak daha iyi olacak.
    umarım bu konuda fikirlerini paylaşacak arkadaşlar vardır,
    teşekkürler

Enduroist Kıdemli Üye Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gültekin ÖZLÜK
    Motosiklet
    '06 YBR125
    Marka
    Yamaha

Aynı sorunu 3-4 yıl önce Zongshen 200GY-A motorumda yaşamış, fren pedal ayar cıvatasını gevşeterek (fren pedalına daha fazla boşluk vererek) çözmüştük.

Çok sinir bozucu bir durumdur.
    Kolay gelsin.

Enduroist Üye FeritTuncay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ferit Tuncay
    Motosiklet
    GT250 Comet
    Marka
    Hyosung

apriliabikers.net ten tecrübeli arkadaşlar yardımcı olacaktır bir mesaj atın isterseniz.
    bende dün karayollarımızın yaptığı ve bizleri allaha emanet gitmemizden zevk aldıkları yol yapımından geçerken asfaltın traşlanan yerinin bittiği yerden geçerken arka amortisörüm patladı. çok şiddetli vurdu ben jant yamuldu sanmıştım. bende de arka fren sıkışması sorunu oldu, hidroliğin havasını aldım biraz aşırı sıcak olduğu için direk buhar olarak çıktı zaten fren biraz boşaldı devam ettim. bugün arka freni hiç kullanmadım eve gelene kadar sonra freni hafif pompaladım fren yine sıkıştı sonra pompalamaya devam ettim ve fren açıldı bende anlamadım nasıl olduğunu ama fren düzeldi. belki siz denemişsinizdir ama benim yaptığım gibi hidroliği hafif boşalttıktan sonra freni giderken pompalamayı deneyin. götürdüğünüz servisler sadece geçici çözüm bulmuşlar. eğer Anadolu Yakasında oturuyorsanız RSV motor Menderes Usta ile görüşmenizi tavsiye ederim Pegaso'dan çok iyi anlayan bir usta.

Enduroist Üye usulun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Umut Sulun
    Motosiklet
    Pegaso 650
    Marka
    Aprillia

teşekkürler Gültekin ve Ferit...
    pompalama yöntemi de denendi ama ne yazıkki bir faydası olmadı.

Enduroist Üye tetcall - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ALİ KANBER
    Marka
    Aprillia

Standart pegaso 650 fren sorunu kesin çözüm

Alıntı usulun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    teşekkürler Gültekin ve Ferit...
    pompalama yöntemi de denendi ama ne yazıkki bir faydası olmadı.

baya zaman geçmiş ama hala aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için açıklayıcı olayım.. arkadaşım eski bir pegaso kullanıcısı olarak sorunun tek çözümü fren pompasını değiştrimendir arka kaliperi kurcalayarak daha bozmadıysanız sadece ön ayak pompasını değiştirerek sorunu ortadean kaldırısınız ama havasını iyi almanız gereklidir aynı sorunu bende yaşadım aylarca uğrastım tek çare budur emın ol orjinalini biraz pahalıya bulabılırsın ancak cin yedek parçacılarında uyan merkezler var ben öyle yapmıştım açıkcası şmdiden kolay gelsin ayrıca fren balatalarını mutlaka iyi marka takmayı unutma eğer disk bozulduysa tornadan geçirt.

Ordinaryus Enduroist BUGRA TURK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    BUGRA CTURK
    Motosiklet
    1150 gs (2003)
    Marka
    Bmw

dostlarbende de aynı problem var, hem hortumu hem de pompayı değiştirdim, dikiş tutmadı..yine killitleniyor, pompayıda gevşettik.yine olmadı.yagın havasını aldım..ıı..
    yag tapası kaçırıyor olabilir dedim değiştirdim ..ıı..
    bence kaliper açılması lazım..
    Honda CBF 150
    Aprilla Pegaso F 650
    BMW 1150 GS

Buğra ÇALIŞKANTÜRK 532 404 2887 AB +

kt
    Guest

önce diskin düz olup olmadığını kontrol edin.eğer düz ise fren yağını kontrol edin.fren yağıda sorun değilse son nokta kaliperdir.

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Kaliper içindeki pistonların temizlenmesi gerekiyor sanırım pistonların dış yüzeyi kirleniyor zamanla sen fren yapınca geriye çekilemiyor büyük ihtimalle böyledir bence frenciye git o pistonları temizlesin..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Ordinaryus Enduroist BUGRA TURK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    BUGRA CTURK
    Motosiklet
    1150 gs (2003)
    Marka
    Bmw

Alıntı motorcuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kaliper içindeki pistonların temizlenmesi gerekiyor sanırım pistonların dış yüzeyi kirleniyor zamanla sen fren yapınca geriye çekilemiyor büyük ihtimalle böyledir bence frenciye git o pistonları temizlesin..
    evet bugun gösterttim, hem temizlenmesi gerekiyor hemdeiçinde contası görevini yitirmiş, yarın o değişecek..
    Honda CBF 150
    Aprilla Pegaso F 650
    BMW 1150 GS

Buğra ÇALIŞKANTÜRK 532 404 2887 AB +

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Alıntı PEGGA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet bugun gösterttim, hem temizlenmesi gerekiyor hemdeiçinde contası görevini yitirmiş, yarın o değişecek..
    Tam conta diyecektim ki teşhis konulmuş ;)

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu