toprak yolda zemin çok önemlidir ben biraz abartayım ama ben toprak yolun ustasıyım, bir anımı anlatayım son avcıla beraber mekandayız yaz yomuru başladı bir motor yoldan geçiyo birazda süratli yağmur yolları daha fazla ıslamadan köye varmaya çalışıyo ben dedimki ileride düşçek ibrahim abide dediki adam ne güzel gidiyo ve adam dediyim yere gelince düştü son avcı ve ibrahim abi kehanette bulundun adam düştü dedi bende abi oranın yolu kil sıtabilize yoldan kil yola çıkınca üstelik ıslanmaya yeni başlamış üstü yumuşak altı sert butip yollar buzdan daha tehlikeli olabilir motor yan yatar yanlayan motorun lastiklerinin tek tarafları çamur toplar misal sağa yatan motor aniden sola taklaya kalkar buda korkuç bir kaza tipi, gezdiyin yerin toprağını hangi mevsim desin gecesi gündüzü altındaki motorun özellikleri ben kışın kırosun bile gidemeye ceği yol biliyorum mesela yazın tozlu yola aniden yağmur yadığından 10 dakika sonra yol korkuç olur ilerleyemezsin bu durumda ya yağmur yağarken yada 2 saat kadar sonra yola devam edeceksin, tavsiye ,,,,,,,,, motor özellikler cok önemli dostta düşmanda olabilir