Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 15 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Mesut_KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mesut KORKMAZ
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Honda

Standart Yolda giderken topcase düşerse ne olur?

Ben öğrendim ne olacağını

Geçtiğimiz salı sabah 7:30 gibi okula yollandım. Okula vardıp da park ettiğimde ne göreyim topcase yok. Al başına belayı. Nedense ilk önce orijinal topcase fiyatı sanırım 200Euro civarı diye aklıma geldi hemen. Jeton düşünce bunun önemli olmadığı kararına vardım. Çünkü el çantam, bir arkadaşımın onardığım ve bir türlü teslim edemediğim el feneri, tornavida setim, yedek eldivenlerim, balaklavam, bir elektronik devre ve kabloları da topcasede idi. Yani topcasein fiyatı umurumda değil, içindekiler daha değerliydi.

Anında eve geri döndüm. Dönüş yolunda güzergah üzerinde asfalt çalışması vardı düşünün siz trafiği. Bu arada yoldayken "acaba nerede düştü", "acaba sitenin parkından çıkarken mi düştü", Ümitköy'de mi düştü" "birisi aldı mı" "kimliklerle, banka kartlarıyla uğraşmam gerekecek" gibi biri sürü düşünceyle motor sürmeye çalışıyordum. Trafik yüzünden taa İstanbul yoluna oradan Gimat'a vs dolaşarak Çayyolu'na eve vardım.

Etrafa bakındım, kapıcıya sordum. Yok.

Polis karakoluna, güzergahım üstündeki taksi duraklarına, büfelere, benzin istasyonuna sora sora Aşti-Ümitköy arasındaki çevre yoluna kadar geldim. Başladım sağa sola bakınarak yavaş yavaş sağ şeritten ilerlemeye. Ümitköy içinde yoktu, burada olmalıydı, burada da yoksa şehir içinde bulmam neredeyse imkansız olacaktı. Polis zaten "Ya kendin bulursun, ya birisi bulup getirir ya da alır götürür" demişti. 3. ihtimali hiç düşünmek istemiyordum.

Aşti bulvarının ortalarına yakın bir yerde orta refüjde çalıların arasında topcasein alt parçasını gördüm. Hemen durdum. Gelen vurmuş, giden vurmuş. Yamulmuş bir haldeydi. Biraz gerisinde el çantamı yırtılmış ama dağılmamış bir halde buldum. İçini kontrol ettim kırık bir kredi kartı ve kırık bir flash disk dışında herşey sağlam ve yerinde idi. En büyük sevincim buydu.

Sonra geriye doğru orta refüjü daha sonra da sağ refüjü ikişer kez 200-250 metre yürüyerek taradım. Sağ eldivenim, elektronik devre ve el fenerinin de alt parçası hariç herşeyi buldum. Fenerin üst parçası yoktu. Topcasein üst kapağını bulamadım. Ama irili ufaklı bir sürü parçasını buldum.

Bütün bunlar 2 saat içinde oldu bitti Allah sevindireceği kuluna önce eşeğini kaybettirir sonra da buldururmuş

Neyse eve gelip de durum değerlendirmesi yaparken "Topcase düştüğünde yola düşmüştür. O yolda araçlar 100-150km hızla yol alıyorlar. Yolun ortasında koskoca bir siyah kütle gören bir sürücü, kütleye çarpmamak için sağa sola kaçtıysa ve bir kazaya sebep olduysa" diye bir kaygı içimi kapladı.

Evden çıkıp tekrar Aşti bulvarına gittim. Sabah durduğum yerde durup yürüyerek geriye ve ileriye doğru yolu taradım. Neyse ki cam kırığı ya da kaza izine benzer bir iz göremedim. İçim rahatladı.

Eertesi gün okula giderken yaklaşık 300m geride de sağ eldivenimi buldum. Kayıp sadece flash disk, kırık kredi kartı ve el feneri idi.

Bu olaydan çıkarılacak dersler:
    1. Topcase kilidi sağlam olmalı.
    2. Bir önceki akşam kilidi açılan topcasein kilidi tekrar kilitlenmeli. (İhmal burada)
    3. Değerli eşyalar ve belgeler (sürücü belgesi, kimlik, ruhsat kredi kartı, para vs) çok dikkatli ve emniyetli bir şekilde taşınmalı.
    4. Basit bir ihmalin, bizden başka insanlara zarar verebileceği her zaman düşünülmeli.
    5. Topcase/sidecase gevşeyince alarm verecek bir devre tasarlanmalı.
    6. Motosiklet şeytan işi

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Neyse ki en azından buldukların biraz olsun acıyı hafifletmiş.
    Çok geçmiş olsun Mesutcum.
    Allah beterinden korusun..
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

cok geçmiş olsun mesut abi... benım de basıma soyle bırsey geldı bu yaz tatılınde.... esyalarımı yukledım ve tatıle cıktım sazak koyunda topcaseımın motora tutturma aparatı yok.. bmw cantalarını bılenler bılır... bır vıda cantanın ıcınden vıdalanır dıstakı parca da motorun uzerındekı tasıyıcı demıre sabıtlenır... işte bu sabitlenen parca yok eyvah dedim yolda dustu...ama dustuyse cantanın ıc kısmındakı vidanın da cantanın ıcıne dusmesı gerekırdı... ardım taradım yok ... bır anlam veremedım... ve ıyı kı topcase dusmedı dıye sevınerek telle bağladım ve tatılımı bıtırdım ... aklım bır yandan da o parcanın kaç yüro oldugundaydı... istanbula geldim bi
    r de ne goreyım parca vıdasıyla beraber masamda duruyor... yanı hıc takmamısım bıle ...buyuk tehlike dıkkat etmek lazım

bir de turgutun topcase dusurmuslugu var .. ıcınde ray ban gozlugu falan gıtmıstı

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Mesut bey siz bulmuşsunuz bizim Aydın abi aluminyum cantasını yolda düşürdü ruhu duymamıştı.

Isim
    Mesut KORKMAZ
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Honda

Teşekürler Gürbüzüm. Acı macı yok aman boşver para ile çözülebilecek şeylere acımam ben. Flash diskin bir hafta önceki yedeği de vardı zaten.

kırlangıcım teşekkürler. Benim çanta da orijinaldi ama bahsettiğin gibi bir vida yok. geçme ve kilitleme mekanizması var. Gerçi her ne olursa olsun dikkat edip ihmal etmemk lazım.

Empyr'im teşekkür ederim. Aslında benim de ruhum duymadı. O şekilde okula kadar 17-18 km gittim ve okulda farkettim çantanın olmadığını. Bulduğumda da zaten paramparça idi
    Bu arada şu "bey" sıfatından beni kurtarabilir misin rica etsem

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

5. Topcase/sidecase gevşeyince alarm verecek bir devre tasarlanmalı.

İcatları ihtiyaçlar doğururmuş sen bu konuda uzmansın eminim olayı çözeceksindir.
    Geçmiş olsun.
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

Isim
    Mesut KORKMAZ
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Honda

Teşekkürler Yusuf abicim ;) Yapacağız artık bir şeyler

Enduroist Kıdemli Üye Gültekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gültekin ÖZLÜK
    Motosiklet
    '06 YBR125
    Marka
    Yamaha

Geçmiş olsun Mesut hocam.

Tıpksının benzeri, benim de başıma geldi.

Sevgülüm fuardan yeni motor hediyesi olarak bir topkase aldı bana. (Seneee... MS 2006 falan)
    Ertesi gün, takım-taklavat eksikliğinden ötürü "3 Km. ilerideki sanayiye gideyim, bir dükkandan anahtar rica edip takayım" diyerek, sağlam iplerle deli gibi bağladım panzidota.

Yolda giderken, keskin kenar ve benzeri hain mihraklar tarafından ipler kesilmiş. Birden tangır-tungur nidalarıyla yuvarlanmaya başladı,
    Arabanın biri bi tampon koydu, kaldırım bordürüne çarptı ve boş olduğu için yine top gibi havalandı.
    Bunların hepsi birkaç saniye içinde gerçekleşti ve hepsini çaresizce aynadan izledim.

Geri dönmeye niyetlenirken, sağolsun sukutırlı bir pizzacı kenarda durup aldı, ayaklarının arasına koyup bana getirdi.

Bizim hediyelik topkeyz, çizikler içinde kalarak, hayata 1-0 mağlup başladı anlayacağınız.

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Bey demek zorunda kalıyorum, işim icabı alışkanlık istesemde düzeltemiyorum.

Isim
    Mesut KORKMAZ
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Honda

Teşekkür ederim Gültekin. Seninki de bambaşka bir hikayeymiş.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu