Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 5 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456789 ... SonuncuSonuncu
41 den 50´e kadar. Toplam 143 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Üye Yıldıray Büker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yıldıray Büker
    Motosiklet
    Africa Twin CRF1000
    Marka
    Honda

Hiçbir sıkıntı yaşamazsın. Boyumuz aynı ben de 2006 Transalp vardı. Hiç sıkıtı yaşamadım. 1 seneden fazladır 1150 ADV kullanıyorum problem yok

2. Yıldıray Büker, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Cihan Tuğrul TEZCAN (16-03-2014)

Enduroist Üye
    Isim
    Barış Türkoğlu
    Motosiklet
    XL 600V TRANSALP
    Marka
    Honda

Bu gün Transalp'e senkron ayarı yaptım ve bir tanede voltmetre taktım.
    Voltmetre malum lazım.Uzun gezilerde ve konaklamalı kamplarda bence çok önemli.Çünkü akünüzün durumunu görebildiğiniz gibi motosikletin şarz edip etmediğinide görebilirsiniz.
    Fotoları buradan paylaşmak uygunsa akşam saatlerinde paylaşayım.
    Senkron ise başlı başına bir konu zaten.Ancak senkron ayarı için önce bujilerin kontrolü,karb.temizliği ve supap ayarı lazım.Bunları yapmadan yaparsanız (benim gibi) sonuç beklediğimiz gibi olmaz.Zamansızlıktan kısa yoldan halletmek istedim fakat sonuç alamadım.senkron ayarı için ise iki farklı kontrol yolu var.
    İlki iki adet vakummetre ile,diğeride internette bolca gördüğümüz bileşik kaplar kuralına göre dizayn edilmiş iki farklı ev yapımı sistem.Şimdiden belirtmekte fayda var.Vakummetre ile yapmak çok zor.Ancak en doğru olanı vakummetre ile yapılan ayar bence.Çünkü iki farklı silindire bağladığımız için silindirdeki durumuda okumasını bilirsek yorumlayabiliriz.Hava ayarınıda bu cihazlarla yapabiliriz.İleride bu konuya değineceğim,çünkü senkron ayarını,diğer etkenlerden biri yüzünden(bujiler,karb.hava ayarı ve supap ayarı)tutturamadım.Sırasıyla diğer işlemlerinde foto yada videolarını çekip buradan paylaşmayı istiyorum.Yinede diğer ev yapımı sistemide evde yapıp çok pratik yoldan bu senkron denen illetten kolayca kurtulabiliriz...

Enduroist Üye harun solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    harun solmaz
    Motosiklet
    Yamaha Supertenere
    Marka
    Honda

Senkron ayarı nedir ne zaman yapilir basitçe anlatmaniz mumkun mu

Enduroist Üye
    Isim
    Barış Türkoğlu
    Motosiklet
    XL 600V TRANSALP
    Marka
    Honda

Harun Bey,
    Öncelikle ben Transalp 600V bölümünde yazacağıma yanlışlıkla Transalp 650 bölümüne yazmışım.Kusura bakmayın.
    Senkron ayarı her iki silindirin karbüratörlerindeki gaz kelebeği açıklığını eşitleme ayarıdır kısaca.Karbüratörlerimiz her silindir için bir tane olmak üzere iki tanedir.Ancak bu iki karbüratör birbirlerine mekanik olarak gaz kelebek mili üzerinden bağlıdır.Bu bağlantı sayesinde,gaz verdiğimizde ya da relantide her iki silindirdede aynı oranda karışım yakılmalıdır ki motorumuz sağlıklı çalışabilsin.Ancak herhangi bir nedenle bir ayarsızlık oluştuğunda,biz gaz verdiğimizde örneğin her iki kelebek 3 mm açılmalıyken biri 3mm,diğeri 2 mm açılırsa silindirler arasında dengesiz bir çalışma meydana gelir.Bu dengesizliği şöyle açıklayabilirim.Kol kola girmiş iki kişiyi yolda yürürken düşünün.Biri yavaş diğeri hızlı yürürse,hızlı yürüyen yavaş gidenin yerinede ekstradan fazla yorulacaktır.Çünkü diğerinin yavaşlığını kendisi tolere edeceğinden aksama meydana gelecektir.
    İşte bu aksama bize fazla yakıt,güç düşüklüğü ve mekanik aşıntı olarak geri döner.Bunu ortadan kaldırmak için her iki karbüratörün üst ortasında yer alan bir vidadan motor çalışırken vakummetre yardımıyla yapılan ayara senkron ayarı denir....

6. Barış Türkoğlu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

AyhanCeyhan (21-07-2015),harun solmaz (18-05-2014)

Enduroist Üye
    Isim
    Barış Türkoğlu
    Motosiklet
    XL 600V TRANSALP
    Marka
    Honda

Aslında her periiyodik bakımda kontrol edilmeli ve gerekiyorsa ayarlanmalıdır.

Enduroist Üye harun solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    harun solmaz
    Motosiklet
    Yamaha Supertenere
    Marka
    Honda

Basit ve anlaşılır tarifiniz icin cok teşekkür ederim

Enduroist Üye keremkalyonju - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    kerem kalyoncu
    Motosiklet
    XT660Z
    Marka
    Yamaha

anlatımınız için bende teşekkür ederim , resimleride görmek isterim.

Enduroist Üye Volkan KUTUPOĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Volkan KUTUPOĞLU
    Motosiklet
    VFR 800 X CrossRunner
    Marka
    Honda

Herkese Merhaba
    Dün artçıyla beraber 30-40 lik bir gezi yaptım dönüş yolunda gazı bıraktığımda bir sürtünme sesi gelmeye başladı. debriyajı sıktığımda yada gazı açtığımda ses gidiyor.motora genel bir bakım yapmak için yurt dışından parça siparişi verdim, eksik kalan bir kaç malzemeyi de tekrar isteyeceğim bu ses neyle alakalı olabilir.

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Merhaba Dostlar,

Ben motorumu buradaki mesajları okumadan aldım ama motorcu abilerimden TA'yı dinlemiştim zaten. Yazanların çoğu doğru. 1 haftalık motorumun sağlamlığını henüz pek deneyememiş olsam da uzun yolda çok rahat, otobanda çok rahat, şehir içinde ağır abi manevralarına sahip olduğunu bende test ettim. Yakıt konusunda da 200-300 km de bir (garantici adamım ) benzin alarak devam ettim.

Sizlere ilk sorum şu olacak. Uzun turlarda sorun yaşamamak adına benzinci takip etme dışında çözüm uygulayanlarınız var mı? Mesela aklıma ilk gelen yan çantalara ek depo konabilir mi? Ya da sele altında bir boşluk var 5 ya da 6 litrelik o boşluğa yedek benzin koymak adına bir çalışma yaptıranınız oldu mu?

Diğer sorum da şu ki ben motoru yeni aldım ve tüm bakımlarına el yatkınlığım yok. Yarın (hafta sonu olması sebebi ile) bir iki ufak ayarlanması gereken yerlerine bakacağım ama İstanbul Maslaktayım yakınlarımda önerebileceğiniz Transalp konusunda işinin ehli ve bana da yol gösterebilecek bir tamirciyi bilenler paylaşabilirse çok sevinirim.

Hepinize sorunsuz sürüşler dilerim.

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    Sabahattin KOÇ
    Motosiklet
    2016 İnzuma -F
    Marka
    Suzuki

[QUOTE=khanlu;212602]Merhaba Dostlar,

Ben motorumu buradaki mesajları okumadan aldım ama motorcu abilerimden TA'yı dinlemiştim zaten. Yazanların çoğu doğru. 1 haftalık motorumun sağlamlığını henüz pek deneyememiş olsam da uzun yolda çok rahat, otobanda çok rahat, şehir içinde ağır abi manevralarına sahip olduğunu bende test ettim. Yakıt konusunda da 200-300 km de bir (garantici adamım ) benzin alarak devam ettim.

Sizlere ilk sorum şu olacak. Uzun turlarda sorun yaşamamak adına benzinci takip etme dışında çözüm uygulayanlarınız var mı? Mesela aklıma ilk gelen yan çantalara ek depo konabilir mi? Ya da sele altında bir boşluk var 5 ya da 6 litrelik o boşluğa yedek benzin koymak adına bir çalışma yaptıranınız oldu mu?

Diğer sorum da şu ki ben motoru yeni aldım ve tüm bakımlarına el yatkınlığım yok. Yarın (hafta sonu olması sebebi ile) bir iki ufak ayarlanması gereken yerlerine bakacağım ama İstanbul Maslaktayım yakınlarımda önerebileceğiniz Transalp konusunda işinin ehli ve bana da yol gösterebilecek bir tamirciyi bilenler paylaşabilirse çok sevinirim.

Hepinize sorunsuz sürüşler dilerim.[/Q9]

Öncelikle Transalpiniz hayırlı olsun.Ben de yeni bir Transalpçiyim,bir de Ybr 125im var şehiriçinde kullanıyorum (Transalple şehiriçi trafiği gözümün kesmediğini belirtmek için yazdım) Sorularınıza gelirsek İzmirde olduğum için 2. sorunuzu bilemiyeceğim. Birinci sorunuz yedek benzin deposu olayı ise bence çok gerekli değil. Yedek benzin çantalarıyla bu sorunun üstesinden rahatlıkla gelinebilir. Koca Katırımız kendi yemini taşıcak kuvvette Maşallah Güle güle kullanın.
    Konu Sabahattin KOÇAK tarafından (13-12-2014 Saat 03:10 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 5 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456789 ... SonuncuSonuncu