Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 14 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye sinaqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sina Yılmaz

Standart Motor Seçimi?

Tekrar herkeze merhaba

Daha yeni bi enduroist üyesi olarak bi cok sorularım var.

Motor seçimi hakkında düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.Yıllardır hayalini kurduğum bişe aslında bu.Doğa gezilerine meraklı olan bi adam olarak artık bi endruyoya sahip olmak istiorum.

Motor tecrümem yok ve başlangıç olarak ne tür bi motorla başlamam gerekir.
    Ben 1.90 boyunda ve iri bi adamım anlışıcagı üzere ufak motorlar pek bana gelmio yada bana yakışmaz diyebilirm : ) belki bi scooter la başlamam daha ii olacak gibi gelio fakat vitesli motor tecrübesi kazanmam için ufak cc li ve vitesli bi motora ihtiyacım var. Bu bağlamda baktımızda üstünde kocaman bi adam olarak komik durma endişem var : )

Sizce benim nasıl bi yol ve ne tür motorlarla bu aşamaları geçmem gerekir

Şimdiden cok teşekkür ederim.

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Ehliyet

Kıyafet

Eğitim

Motor

Eğitim

Eğitim

Eğitim

Başlangıç sıralamasının boyle olması dogru olanıdır.

Motor konusunda ise 650 lik bir enduro ile baslayabilirsin. F650 veya F650GS , KLE500, XT660R , Vstrom gibi. Zaten istesen de 250 lik bi enduro bulamazsın Crosslar hariç.

Isim
    Sina Yılmaz

peki motor tecrübesi olmayan birinin böle motorlarla başlamısı uygun mudur?

yani coğunluk scooter veya daha düşük cc li motorlar die bahsedio da?

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Scooter degil abi. Vitesli motor kullanacaksın sen scooter seni bi yere vardırmaz. Valla nasıl birisin tanımadıgım icin konusmak kolay olmuyor motor isi biraz huy ile yasam ile alakalı diye dusunuyorum. Ben sana git abi direk ybr 125 al en az 2 sene kullan tecrube sahibi ol en iyi motosiklet kucuk motorda ogrenilir derim demesine ama ben yapmadım . Hani kendi yemedigini baskasına yedirme hesabı.

Ben cbf 150 de ilk egitimimi aldım. Cok rahat etmiştim ana sonra bi 500 luge oturdum ula 2 buklum kullanıyormusum dedim. Motor gucunden bahsetmiyorum motordaki rahatımdan bahsediyorum. boyum 1.85 hani daha rahat ettim. Zaten ilk motorum olarak da F650 aldım. Racing kullanıcısı olsan ben sana hayatta 600 luk al demem emin ol buna ama enduro da bu işler farklı zatgen ondan 250 lik enduro yok. Alacagın F650 50 bg ve yırtsa kendini bi racing gibi ivmelenemez veya gaz hassasiyeti olamaz.

Abi aslında bu kadar seyi yazmak yerine sen once bir egitim al. Egitimi de cbf150 veya ybr 125 ile veren biryerden al. Mesela Honda GS1 . Orada dediklerimi daha iyi anlayacaksın . Buyuk adamsan sorunların da buyuktur .

Hondaya gittigimde daha debriyajın nerden degistirilecegini bilmiyordum ilk defa motora oturdum . Bunu da belirteyim.

Isim
    Sina Yılmaz

Göktuğ cok saol bilgiler için.Galiba ben de senin gibiyim,yani biraz deli : ) bana kalsa bende direk bi tenere alır teker döndürürüm ama biraz yavaş olmak laazımmış gibi geldi bana. Yavas ve kademeli gibi: ) Tabi sen böle ceseratlendirdikten sonra biraz zor gibi artık: ) Eğitim almaya yakında başlıcam, bakalım artık ilk motorum bi delilik yapıp a-t veya tenere olabilir.

tek sıkıntım boy ve motora uyum Çünkü bezen görüyoruz mototrun üstümde abest duran insanlar var. baya makara konusu oluo, gerçi bu benim ne kadar umrumda o da var

Enduroist Kadim Üye cem tolga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    cem tolga (bahtsız bedevi)
    Motosiklet
    bmw F650 1996 BEYAZ__ XT600E 1997 BEYAZ
    Marka
    Bmw

her zaman için düşük cc lerle başlayıp tecrube kazanmakta fayda var diyenlerdenim.

kaza denilen olay insanın başına bir kere gelir. ve o anda sizi tecrubeleriniz dir hayatta tutan ( kazanın ciddisi hafifi olduğuna inanmıyorum. ve motosiklet tehlikeli bi uğraş)

insanların gözünde ;

- a tipe bak nası durmuş motorun üstünde

düşüncesine girmeyin bence yaz kış ayağımda botlar kafamda kapalı kask üzerimde korumalı mont ve pantalonla dolaşıyorum ( insanlar genelde parmak arası terlik ve şortla binmeyi tercih ediyor insanlar. )

cbf 150 ile km yaptıktan sonra arzu ettiğin motoru daha bilincli kullanacağın kanaitindeyim..

saygılar...

F 650

Enduroist Kadim Üye Serhat Demirci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    serhat demirci
    Motosiklet
    V-storm DL 650
    Marka
    Suzuki

sina öncelikle hoşgeldin aramıza

gerçi göktuğ kadeşim sana gerekli bilgileri vermiş ama bende nacizane bişeyler eklemek istiyorum;
    bundan yaklasık 2 sene önce bende ılk motorumu almıstım (tvs apache 150 cc boy 1,87 kılo 85)
    amacım baslangıç motoru olarak kullanmaktı ama motoru alınca ınankı evdekı hesabı çarşıya uyduramıyorsun
    geçmıştekı (tarzanca ekıpman korumasız motor kullandıgım zamanlar) kendımı deneyımli sandıgım zamanlara guvenerek vurdum kendımı yollara
    yanlışmı evet kesınlıkle yanlıştı,yanı cc kucuk olsada ınsan o makınanın ustune bınınce değişim yaşıyor(kımının özgürlük duygusu,kımının adrenalın duygusunu kast edıyorum) bu sebepten kesınlıkle 650 cc (benım fıkrım)başlangıç olarak yanlış olur
    işe ilk önce forumdakı http://www.enduroist.com/forum/forumdisplay.php?f=21 bölümü takıp ederek başlamalısın
    bırde işin ekipman bölümü var,kendımden örnek verım motorumu 3,275 tl ye aldım,harcadıgım ekıpman tutarı ıse 2,000 tl'geçtibu çok önemli,hanı hep derlerya motorda kaportanız bedenınızdır dıyehakketten öyle,kendıne ne kadar deger verıyorsan okadar önemsemelisin ekıpmanları.

Enduroist Kadim Üye muratersahins - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Murat ERŞAHİN
    Motosiklet
    KTM 640 ADV
    Marka
    Ktm

Uygun fiyatlı bir honda xl 200 sizi yeteri kadar memnun edecektir.Belli bir pratik kazandıktan sonra bunun ile hoplayıp zıplayabilirsiniz bile...
    Murat ERŞAHİN
    ''06 KTM 640
    35 KTM 08

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Alıntı muratersahins Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uygun fiyatlı bir honda xl 200 sizi yeteri kadar memnun edecektir.Belli bir pratik kazandıktan sonra bunun ile hoplayıp zıplayabilirsiniz bile...
    O bir cross motorudur. Belirtmek istedim.

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Alıntı ctolga21 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    her zaman için düşük cc lerle başlayıp tecrube kazanmakta fayda var diyenlerdenim.

kaza denilen olay insanın başına bir kere gelir. ve o anda sizi tecrubeleriniz dir hayatta tutan ( kazanın ciddisi hafifi olduğuna inanmıyorum. ve motosiklet tehlikeli bi uğraş)

insanların gözünde ;

- a tipe bak nası durmuş motorun üstünde

düşüncesine girmeyin bence yaz kış ayağımda botlar kafamda kapalı kask üzerimde korumalı mont ve pantalonla dolaşıyorum ( insanlar genelde parmak arası terlik ve şortla binmeyi tercih ediyor insanlar. )

cbf 150 ile km yaptıktan sonra arzu ettiğin motoru daha bilincli kullanacağın kanaitindeyim..

saygılar...
    Tabiki basta kucuk cc ler uygundur. Cbf 150 140 km sürat görüyor ybr de o civarlar. XL200 120 yi görüyor. Şimdi söylemeye çalıştığım şey aslında insan eğer zaten sağ eline hükmedemiyorsa tehlike 50cc motor icin de gecerlidir. Ben arkadasa direk git 650 lik al dedim ama bakın AMA eğitim al diyorum.

Delilik de degil bu . Delilik nedir biliyor musunuz? adam cbr 600 rr alıyor gidip direk bi de kot pantolon spor ayakkabı kask kolunda biniyor . herkes benim disiplin kıyafet ve egitim konusunda ne kadar hassas oldugumu bilir.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu