Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 44 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

Standart lastik patlayınca...?

evet sevgili enduroist cicişleri:P farkettim ki forumumuz bir basvuru adresi olmakta ve gün geçtikçe arşivimiz büyümekte...bir konu daha ekleyelim istiyorum

lastiğimiz patlarsa ne olur ne yaparız dikkat etmemiz gerekenler nelerdir....tüm tecrubelerinizle paylasırsanız guzel bır topik olacagını dusunuyorum...

not: halihazırda cok geniş bir lastik seçim klavuzu niteliginde bir topiğimiz mevcut... bu topikte sadece lastik patladığı zaman yapılması ve kullanılması gerekenler doğrular yanlışlar vs konusulursa arşivleme konusunda hepimize ve google da lastik tamiri yazan yardıma ıhtiyacı olan tüm motorcu kardeslerimize faydalı olur

haydi bakalım pamuk eller klavyeye: )

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Enduroist Kadim Üye atatekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail Atatekin
    Motosiklet
    Piaggio x7
    Marka
    Diger

Öncelikle bagajımda lastik tamir tüpü taşiyorum eksik etmem.
    İkincisi lastiğinizde çivi tel demir parçası vesaire bişey varsa
    kesinlikle cıkartmayın yanınızdaki tamir tüpüy sizi en yakın lastıkçiye
    götürür. Birde de DECATHLON bisiklet bölümünde lastik şişirme pompası
    vardı 11 liraya ondan alma planım var.
    İsmail Atatekin
    A rh +
    0532 257 81 01

-----------------------

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

evet şimdi ben de dokuluyorum... lastiğe giren çibi veya tel gıbı bırseyse onu cıkarmadan lastık kopuğu sızı en yakın lastıkçıye goturebılır... ancak lastıgınıze gıren bır cam ya da kaya parçasıysa lastık kopuğu kapatamıyor o deliği... scooteerımde boyle bır hadıse basıma gelmıstı...

yanında pompa taşımana gerek yok ismail bunun yerine alacağın lastik tamir setinin içinde buyuk ihtimalle olan CO2 tüpleri işini görür... bu tüpler havalı tabancalarda kullanılan tüplerin aynısıdır. bir aparatla 40 psı a kadar basınç üretebilir ve lastiginizi şişirir ancak çOK ÖNEMLİ NOT: bu co 2 tüplerini kullanırken sakın ama sakın çıplak elle tutmayınız. çünkü lastik şişerken açığa cıkan co2 gazı havayla temas edince soğumaya başlar ... tüp de metal oldugundan o da soğumaya ve donmaya baslar ... okadar cok donar ki soğuk ısırması dediğimiz hadise meydana gelir... eliniz tüpe yapışır valla cok can yakar ...

fakat şambrelli lastikte ne kabuslar yasanıyor bilen anlatsın...

bır de aklıma su geldı ...bırkac sene once fuarda bır lastık tamır aparatı gormustum bu aparat bır anahtara benzıyordu ve ucu bir vida gibi burguluydu... lastiğin delinen kısmına vı da gıbı çevırerek sokuluyor ve en son bas kısmındaki geniş yeri kırmak suretiyle tamir tamamlanıyordu ... ne kadar işe yarar nerede satılır bilmiyorum faydalı bıseye benzıyordu... kullanan bilen var mı acaba?

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Enduroist Kadim Üye atatekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail Atatekin
    Motosiklet
    Piaggio x7
    Marka
    Diger

Eskiden tv programında izlediğim bi ürün tanıtımı aklıma geldi.
    Malzeme aynı bizim tamir köpüğü gibi sağlam lastiğe sıkılıyor.
    Lastikte patlama sözkonusu oldugunda içerideki havanın basıncı ile madde
    dışarı cıkmak isterken hava ile buluşunca donarak deliği kapatıyor.
    Aynı kanın pıhtılaşması gıbı bi durum söz konusu. Tabi bu ürün ne
    kadar lastikte kalmalı, lastiğin hamuruna zarar verirmi, ömründen
    yermi bilinmez araştırmak lazım.
    İsmail Atatekin
    A rh +
    0532 257 81 01

-----------------------

Enduroist Kadim Üye MEHMET ERCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mehmet ercan
    Motosiklet
    yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

çok önemli bir konuya değinmişsin kardeş
    şuana kadar latik patlamdı,ama birgün dağ başında
    patlarsa ne yaparım bilmem.çantada köpük taşıyorum
    ama denemediğim için şişirip şişirmediğini hiç bilmiyorum.
    geçenler de,bir arkadaşla chevrolet cruz incelemeye
    gittik bagajı bi açtık yedek lastik yoktu
    plastik bir şişe vardı,lastik patlayınca şişiriyormuş
    aceleyle detaylı bilgi alamadım.
    ama gidip tekrar soracağım.bilgi alabilirsem
    sizide bilgilendiririm.
    Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki herşey ikinci planda.

Steve Jobs

Enduroist Katılımcı Üye fenerdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erdem ŞAHİN
    Marka
    Diger

arkadaşlar iyi de bu konuştuklarınızın hepsi tubless lastikler için geçerli. ya bizim gibi iç lastik kullananlar için bi tavsiye yok mu?

geçen lastik patladı. lastik tamir köpüğünde iç lastikli tekerlerde de kullanılabilir yazıyordu. ama sonuç maalesef fiyasko
    Erdem SAHIN

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

otobanda lasitğim patladı işe giderken valla yapacak hiçbirşeyim yoktu ya yol yardımı çağıracaktım ya da oturup ağlayacaktım. Düşündüm taşındım sonra kaşındım baktım çivi duruyor çevirdim bir araba sağolsun kompresörü varmış bastım havayı 40 la falan gitmeye başladım 10 km sonra yalpalama başladı yine yine çevirdim bir araba bastım havayı işyerine geldim. Tabi ki yaptığım iş yanlış ve saçma fakat sonunda janta ve dış lastiğe zarar vermeden iş yerine geldim. Bu yaptığım bana bir iç lastiğe mal oldu. Çünkü çivi iç lastiği 1 yerden delmişti ama ustunde yuruyunce 4-5 deliğe çıkmıştı hasar . Yama kurtarırdı ama 50 tl ye aldım bir iç lastik onu taktım otekini de yamatıp yedek yaptım zaten yedek lazımdı.

Sonuç olarak yapılabilecek kendi adıma cok bir sansım yok. Ne kadar da yaparız desek yanında eger saglam 2-3 levye takım yedek şamyel hava tüpü falan yoksa şansımız kalmıyor. İstanbulda da evden işe giderken 30 km lik yolda bunları taşımıyorum ne yalan söyliyim . Eğer ki uzun bir yola da gidersem yanıma alırım ama tek başımaysam yine değiştirmem çok zaman alır. Geçen İbrahim ustanın orda bi tenerenin lastiğini söküp değiştirme antremanına tanık oldum Burak kendini yıprattı ki herif kondisyonlu adam herhalde ben o eforu sarfetsem oraya kamp atıp 1 gün kalmam gerekirdi

Diger dublex lastikler kolay zaten abi bas spreyi tak tüpü hop yardır mürsel

Banned
    Isim
    murat akar
    Motosiklet
    XT660Z TENERE abs
    Marka
    Yamaha

peki 90-100 km'lik bir hızla giderken lastik patladığında kontrol açısından nasıl bir durum oluşuyor? biri anlatabilirmi?

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

yaklasık 110 km süratle gidiyordum. Arka lastiğim patladı. Hani toprakta giderken birden çamur bir yuzeye girince arka seyirmeye başlar ya aynı o histe bir arkada oynaşmalar oldu. La dedim nooluyo ilk başta yerde yağ var zannettim ön lastiğim sabit gidiyordu oı yuzden ön frenle yavaşladım. Sonra baktım seyirme gitti 40 km ye falan dusmutum. Oh dedim biraz hızlandım baktım yine yalpalıyor aha dedim lastik gitmiş Ön lastiğim patlamadı hiç ama arka patlayınca çok kötü olmadı açıkçası zaten o totoşun kaymasına bünye alışmış yadırgamadım. Sanırım boyle durumlarda en olması gereken şey soguk kanlı olabilmek. Panik yapıp frenlere asılsak belki daha kötü tepkimelerle karşılaşabiliriz.

Enduroist Kıdemli Üye Gökhan Ağırbaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gökhan Ağırbaş
    Motosiklet
    f650 gs piyade
    Marka
    Bmw

iç lastiklilerin işi daha zor, lastik patlagini tespit icin yanimda leğen taşimam gerekli mi ?
    karizma iki paralik olacak
    Kafasına kuş s.çtığı zaman şans oyunu oynayanlar, ağzına s.çan liderin peşinden ayrılmaz"

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu