Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 19 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Gökhan Ağırbaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gökhan Ağırbaş
    Motosiklet
    f650 gs piyade
    Marka
    Bmw

Standart termostat ve devirdaim pompası

Motor onikibin kilometreye geldi.
    Bu öğleden sonra motoru park ettiğim zaman sol alttan su damladığını ve damlamaların sürekli olduğunu fark ettim. Radyatöre göz attım, radyatörden ve borulardan kaynaklanmıyordu. Siyah plastik tahliye memesini sıktığımda su fışkırdı, rölantide çalıştırdım bir süre, gaz vererek gözlemledim, su damlatmaya tekrar başladı.
    Meseleden midem bulandı.
    Kırlangıç'ı telefonla aradım, en yakınımda olan kadıköyde ergün ustanın telefonunu aldım. Usta termostada bakmak istedi. Termostat yoktu. Sanırım, temmuzda ilk (üç yılın ardından yürütebilmek için getirdiğim tanımadığım) usta gereksiz görüp çıkarmış. (o gün bu mereti nasıl kullanacağımı düşünmekten ustanın dediklerini anlayamadım ki)
    Devirdaim pompasının çalışmadığını söyledi.
    Motor, bir ay önce yerlere ufak ufak yağ damlatıyordu. Ustam, tamir takımını değiştirerek sorunu gidermişti.
    Motoru yeni yeni tanımaya başlıyorum, yağ ile ilgili sıkıntıyı çıkaran (ve hallolan) tamir takımının ardından birde devir daim pompası çıktı karşıma

Termostatsız on bin kilometre... (hiç bir sıkıntı yaşamadım)
    Suyun damladığını fark etmesem, susuz kalacak motora zarar vermem işten bile değildi. Bugünde en az 60-70 km yol yaptım ama, sıkışık trafikte bulunmadım, hararete ilişkin bir ışık veya işaret görmedim.

Borusan'a yarın sipariş vereceğim.

Vida ve somuna bile euro üzerinden fiyat çıkaran borusan'a vereceğim paraya üzülmeyeceğim, başıma büyük bir bela gelebilirdi.

Ancak genede termostat ve devirdaim pompası siparişinde neye dikkat edeyim,

devirdaim pompasının tüm takımını mı yoksa, ustanın şunlar yeter dediklerini mi alayım diye düşünmeye başladım.

Bunlar olağan mı ?
    Kafasına kuş s.çtığı zaman şans oyunu oynayanlar, ağzına s.çan liderin peşinden ayrılmaz"

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

bempardan da fiyat al

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Geçmiş olsun Gökhan Bey,
    Termostat ile ilgili biraz bilgi vereyim:
    Termostat bazı ustacıkların dediği gibi motorun hararet yapmasını önliyen bir parça değildir..Aksine motorun çabuk ısınması ve sabit ısıda çalışmasını sağlamak içindir..Sizin motordan onu söken hararet yapmasın diye sökmüştür,ama hiç ilgisi yoktur.Ve motorunuza kötülük etmiştir..
    Su soğutmalı motorlar genellikle 82-85 derece sabit ısıda çalışır.(Su sıcaklığı)
    Su bu dereceleri geçerse termostat su devirdaimini radyotöre aktararak soğumasını sağlar.
    ısı düşerse devirdaim yolunu kapatarak sabit ısıda durmasını sağlar.
    Termostat olmazsa motor sürekli düşük ısıda soğuk çalışır..Bu da soğuk sürtünmeden dolayı segman ve gömleklerin çabuk aşınmasınıa neden olur...Ayrıca yakıtı da fazla tüketir..
    Devirdaimin ömrünü de uzun kılmak için daima antifirizli suyu yaz -kış çıkarmayın..

Yedek parça için önce piyasada başka satıcıları da araştırın.Termostat pek çok araçta tipi aynıdır ve bol bulunur,F650 nin kini görmedim ama parçaları elinize alıp araştırın..

Isim
    Gökhan Ağırbaş
    Motosiklet
    f650 gs piyade
    Marka
    Bmw

Osman Abi, birazda yaşayarak öğreniyoruz. Gerçekten de, uzun süre yatan motora ilk dokunan arkadaş (usta) termostat bozuktu, zaten gereksiz, boşuna ne masraf edeceksin diye çıkarmıştı. (Kafasız almanlar, gereksiz parça takıyorlar)

Dert ettim, bu devirdaim ne halttır, neden böyle olduya bakarken, iş iyice karıştı. İnternet bir bilgi denizi ama aynı zamanda büyük bir çöplük. Ne nedire bakarken, birbiriyle o kadar çelişen şeylerle karşılaşıyor ki insan.

http://www.ikiteker.org/modules.php?...f+650&start=15

Herbirinin içerisinde birçok doğru vardır, ama herbirine değer verilse, hiçbir motora binilmemesi, hiçbir motorun tercih edilmemesi gerekiyor.

Zaten Türkiye'ye gelen tüm yabancı teknik direktörlerde kafasız ve futboldan bizim kadar anlamıyorlar. Yabancı mühendisler ne bilirki motosiklet işini... F650 GS'i çiş yarıştırmak için tasarlamışlar zaten.

Keşke bu kadar çok bileceklerine, Feyzhan Arkadaş gibi biraz uğraşsalar, görsek ve öğrensek.
    Kafasına kuş s.çtığı zaman şans oyunu oynayanlar, ağzına s.çan liderin peşinden ayrılmaz"

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

gökhan abi geçmişolsun ben derim ki motorun orjinali neyse oyle kalmalıdır ne eksık ne fazla...

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Gökhan verdiğin linkteki yorumları (ilk sayfayı) okudum..O foruma üye olsaydım, orada yazılanlarla ilgili bir şeyler yazardım..

Şimdi orada felsefeye (!)dayanarak bir arkadaş teknik bir konuda yorum yazmış..
    Yorumun sonucu: ''Hava soğutmalı motor iyi,su soğutmalı tu kaka''''ben tercihimi ona göre yaparım''
    Şimdi soruyorum son 20 yıldan bu yana 250 cc üzerinde,dünya çapında üretilip satılan motorların hepsini istatistiğe koysanız,% de kaçı su soğutma ? % de kaçı hava soğutma?..
    Tabii ki inceleyenleler görecektir ki su soğutmalı motor daha fazla üretilip satılmıştır..
    Dünyada su soğutmalıları alanlar çok mu cahil veya kandırılmış?

Gerçek şu ki motor tasarımı yapan mühendisler,motorun kullanım amaçlarını da düşünerek tasarım yapar..Her sistemin kendine göre üstünlüğü ve zaafları vardır..Siz motorunuzun peryodik bakımında ömrü dolan 3 kuruşluk hortumu değiştirmezseniz,tabii suyu dökülüp hararet yapacak..
    Sayın yorumcu benim motorum cx 500 den örnek vermiş,hortum patlamasından hararet yaptırıp hurdaya vermiş..
    Benim ki 32 yaşında ve hurdacıdan aldım!..Evet eskiyen bütün parçalarını değiştirdim,o'nu hayata döndürdüm ve çok zevk alıyorum.Kesinlikle beni yolda lastik hariç yolda bırakamaz..(En kötü ihtimal için yedek CDI ünitesi bile var)

Ne demişler:''Bakarsan bağ,bakmazsan dağ olur!..''

Banned
    Isim
    murat akar
    Motosiklet
    XT660Z TENERE abs
    Marka
    Yamaha

F650'de soğutma sistemi hikayesi neden hep sorunludur?
    şu ana kadar anladığım kadarıyla en çok sorun yaşanan parçalar hep bu aksamlarla ilgili.

Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı karma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şu ana kadar anladığım kadarıyla en çok sorun yaşanan parçalar hep bu aksamlarla ilgili.
    Tüm su soğutmalı motorların (araba motorları dahil) devirdaim parçaları motorun ömrüyle eşit değildir..40 ila 100 bin km ler arası bir ömürleri vardır..Motor ömrü ise bundan kat kat fazladır..İstisna olarak biraz daha geçenler olabilir..
    Aslında çok da pahalı, değişmesi zor bir parça değildir..Her zaman binerken yaptığımız ön kontrollardan birisi su seviyesine bakmak olmalı.
    Bu yüzden kafaya takılacak kadar önemli bir arıza değildir..

Ordinaryus Enduroist __face__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Feyzhan ÖZTÜRK
    Motosiklet
    XJR 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı karma Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlışın var... Yanlış ve hatalı kullanımla ilgili bu... Her motosiklet için geçerlidir bu sorunlar...
    ...der __face__

Feyzhan
    ÖZTÜRK
    545 401 45 46

Isim
    Gökhan Ağırbaş
    Motosiklet
    f650 gs piyade
    Marka
    Bmw

Feyzhan ustadan aciklama bekliyorum. hatali, yanlis kullanim nedir ? misal termostatsizlik, hatali surus (nasil olaki), Uzun sure kullanilmama gibi mi ? bu arada agabeyin, motosikletlerde termostatlarin birbirine uyabilecegi konusundaki uyarisina ne dersin ?

(borusan termostata 25 avro+kdv istiyor) devirdaim (35 avro+...)
    Kayseri-sivas arasi mekik dokudugum icin geri donemedim.

(motorda su gostergesine, yag kadar kolay ulasamiyorum)
    radyatorde antfriz (li su) kullanmama, sogutma sisteminin omrunu kisaltir. diyerek hatali kullanima basliyayim.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu