Motor onikibin kilometreye geldi.
Bu öğleden sonra motoru park ettiğim zaman sol alttan su damladığını ve damlamaların sürekli olduğunu fark ettim. Radyatöre göz attım, radyatörden ve borulardan kaynaklanmıyordu. Siyah plastik tahliye memesini sıktığımda su fışkırdı, rölantide çalıştırdım bir süre, gaz vererek gözlemledim, su damlatmaya tekrar başladı.
Meseleden midem bulandı.
Kırlangıç'ı telefonla aradım, en yakınımda olan kadıköyde ergün ustanın telefonunu aldım. Usta termostada bakmak istedi. Termostat yoktu. Sanırım, temmuzda ilk (üç yılın ardından yürütebilmek için getirdiğim tanımadığım) usta gereksiz görüp çıkarmış. (o gün bu mereti nasıl kullanacağımı düşünmekten ustanın dediklerini anlayamadım ki)
Devirdaim pompasının çalışmadığını söyledi.
Motor, bir ay önce yerlere ufak ufak yağ damlatıyordu. Ustam, tamir takımını değiştirerek sorunu gidermişti.
Motoru yeni yeni tanımaya başlıyorum, yağ ile ilgili sıkıntıyı çıkaran (ve hallolan) tamir takımının ardından birde devir daim pompası çıktı karşıma

Termostatsız on bin kilometre... (hiç bir sıkıntı yaşamadım)
Suyun damladığını fark etmesem, susuz kalacak motora zarar vermem işten bile değildi. Bugünde en az 60-70 km yol yaptım ama, sıkışık trafikte bulunmadım, hararete ilişkin bir ışık veya işaret görmedim.

Borusan'a yarın sipariş vereceğim.

Vida ve somuna bile euro üzerinden fiyat çıkaran borusan'a vereceğim paraya üzülmeyeceğim, başıma büyük bir bela gelebilirdi.

Ancak genede termostat ve devirdaim pompası siparişinde neye dikkat edeyim,

devirdaim pompasının tüm takımını mı yoksa, ustanın şunlar yeter dediklerini mi alayım diye düşünmeye başladım.

Bunlar olağan mı ?