Yine bir offroad sonrası temizlik yapmak için kolları sıvarken periodik bakımının yaklaştığını farkettim..
Hadi dedim bir yağını suyunu değiştireyim, yağ filitreside değişmeden asla olmaz yok şurası yok burası mekaniği derken bir baktım 3 saat geçivermiş yıkama işi ertesi güne kaldı..

Takımları kontrol ediyorum herşey tastamam..

Yağı boşaltmak için gerekli civatalar gevşeterek motoru rahatlarıyoruz

Motorun tüm iç aksamlarında yağ hava yapıp aman tıkanmasın, ben hemen akışı hızlandırmak için silindirin sol kapakçığında bulunan egzentrik bölmesini dikkatlice çıkartıyorum ve yağ akışının hızlandığı görülüyor..

Yağ boşaltma işi egzantirik kapakçığını çıkartmayla bitmiyor..
Şasenin önünde bulunan civatayı çıkartıyoruz ve yaklaşık 1.5 litreye varan yağımızıda oradan alıyoruz..

Sıra yağ filitresini değiştirmeye geldi..
Silindirinin sağ bölmenin hemen altında bulunan filitre kapakçığının civatalarını alyan yardımıyla söküyoruz..

Eskisiyle yenisini değiştirken yenisini yerine takmadan önce filitrenin içine bir miktar yağ koyuyoruz ve yerine yerleştiriyoruz..

Yağı içine emen filitrenin rengi koyulaşarak çalışmaya hazır olduğunu belli ediyor..

Yağ boşaltma işleminde gevşettiğimiz tüm civataları sıkıyoruz ve yağımızı dolduruyoruz..

Yaklaşık 2.5 lt yağ koyuyoruz fazla yağ koyabilmeniz imkansızdır çünkü yağ kapakçığına takılmış yağ seviye çubuğu o kadar kısaki neredeyse boğazına kadar yağ koyduğunuzda seviyesini normal gösteriyor...

Ve ertesi gün dip köşe temizlik sonrası yollara hazırız