Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Ahmet Cemal ÖKSÜZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Cemal ÖKSÜZ
    Motosiklet
    '08 MT 03
    Marka
    Yamaha

Standart İkinci El Hakkında Güzel Bir Yazı

http://www.sahibinden.com/ilan/vasit...38661211/detay

Lütfen bu ilana bakın, okuyun. Ne kadar da güzel yazmış. Herhalde dedikleri doğrudur, değil mi?

Şu sıralar motor alma hazırlıkları içerisindeyim. Daha dikkatli bakacağım. Ben de hep öyle düşünürdüm. Durduk yerde değeri nasıl artar? Öyle ilanlar var ki... X marka X model motosiklet XX fiyatta, üretildiği yılın fiyatını arayıp buluyorum (zor değil eskiden kalma bir kaç motosiklet dergisi yeterli) neredeyse aynı fiyata 5 senelik motoru (hem de kilometre olmuş XXXX) satacak... Diğerlerinin de öyle ilanlardan farkı yok.

Eski, bakımları, değşimleri zamanında yapılmış motor tabii ki alınabilir. Ama biz güvenemiyoruz onun için az km arıyoruz. Geçenlerde bir arkadaş motor bakmış; hava filtresi yerine bulaşık süngeri çıkmış. Bir de scotch brite marka. Yuh.

İlandaki yazıyı buraya eklemeyi düşündüm sonradan. İlan yayından kalkar vs... Burada kalıcı olsun.

Bilgilendirme amaçlı bir ilandır, okuyun ve geçin.

1-Satarken en pahalidan satariz , alirken en ucuzunu kapariz.

Acikcasi bu neye ve nicin para verdigimizi bilmememizden baska bir sey degil. Turkiyede ahi gitmis vahi kalmis 20 yasindaki motorlari bile halen saglam diye sifir 125 cc motorlardan daha fazla satmaya calisanlar var. O ilani gorup diger muadil saticilarda, hep fahis fiyatlar ile satmaya calisiyorlar. Insanlara sifir arac gibi lanse ediyorlar. Bir aracin metal yorgunlugu ve eskime payi vardir. Her gecen sene araclar pirim yapmaz;aksine fiyati duser.

2- Cigeri saglam, yeni bakimdan cikti, muadil , hata var ise ruhsati teslim ederim gibi bos laflar

Milyon dolarlik motosiklet fabrikalari bile sifir uretikleri motosikletlere 2 sene garanti verir iken, nasil bir satici 5 yasindaki motora boyle suursuzca bir garanti verebiliyor? Kontagi cevirip calistirdiginiz her motor zaten artik kusurludur cunku , eskime evresini baslatmis olursunuz. Cigeri saglam , yatak degisti, herseyi elden gecti gibi sozler, cahilce soylenmis kendi bilgi seviyenizin ne kadar temelsiz oldugunu gosteren sozlerden baska bir sey degildir. Bir motorun parcasinin degismesi kusur degildir. Tam tersi eskiyen parcanin degismesi , sizin icin bir avantajdir. Asil yasi olup , hic bir yeri degismemis motordan korkun.Tum o parcalarin ne zaman iflas edecegini tahmin bile edemezsiniz.

3- Lokal boyali motor , alici icin sakinilmasi gereken bir seymi?

Tam tersi saticinin taktir edilmesi gereken bir durum. Motosiklet zaten ozunde iki tekerde dengede duramaz. Bunun icin yan ayaklik gibi desteklere ihtiyac duyar. Birakin kazayi oldugu yerde bile , dusmesi cok yuksek bir olasiliktir. Kullanici motoruna temiz binmek istiyor ise, cizilen yeri boyatir ve temiz bir motora binmeye devam eder. Bu kusur degil , tam tersi kullanicinin titizligini gosterir. Asil cizikleri ve carpiklari ile satan , birde ben boyatmadim bak sana gosteriyorum diyerek , tum o masrafi sizin basiniza yikan saticilardan uzak durun. Yada ona gore anlasin.

4-Modifikasyon nedir , ne kadar fiyat fark ettirir.

Bozuk turkcede Modifiye olarak adlandirilan, modifikasyon olayinda birinci bilmemiz gereken sey. Motosiklete takilan Xenon, Elcik , tank pad, jant seridi, suslu stickerlar hicbiri modifikasyon degildir. Bunlar tasarim unsurudur ve motorun ne hizini nede teknik verilerini etkiler. Bu tip aksesurlar ile donatilmis motosikletleri modifikasyonlu diye daha pahaliya satmak isteyenlerden cidden uzak durun. Modifikasyon , motorun teknik verilerini daha verimli hale getirecek bilincli yapilmis mekanik islemlerdir. Bu tip islem gormus motor almak istiyor iseniz, bu parcalarin kim tarafindan takildigini , takilan parcalarin marka ve modellerini , takilmadan ve takildiktan sonraki teknik veri degisikliklerini muhakak talep edin. Buna satici saglikli cevap veremiyor ise, motoru alma konusunda iki kez dusunun.

5-Motorun yuksek km de olmasi fiyatini etkilermi?

Aslinda hayir. Kitaba uygun parca degisikligi ve bakimi yapilan bir motorun 1.000.000 km kullanmak icten bile degildir. Ama Turkiyede insanlar bakimlarda bile hilebazliga kactigindan , cirakliktan yetisme ustalara agir bakim yaptirip , yetkili servis bakimli diye yutturdugundan , az km nin az risk olarak gorulmesi dogal bir durum. O zaman dusuk km nin fiyat avantaji olmasi dogal bir haktir. Ama yuksek km li bir motor , servis yada bilincli bir bakim uyugulamasina tabi kalmis ve bu belgeler ile ispatlanabiliyor ise , bu motoru da almak sandiginiz kadar urkutucu olmaya bilir. Bu verilerin hic birine sahip olmayan yuksek km bir motor almak istiyor iseniz , o zaman emsallerinden daha az odeyin.

6-Emsalsiz motor nedir.

Dunyada sadece size ozel uretilen motosikletir. Babaniz Buruney Sultani degil ise ve boyle bir motora da sahip degil iseniz , lutfen kendinizi kucuk dusurecek boyle seyleri ilanlarda yazmayin. 1960 model BMW bir motosikleti sil bastan topladiginizda bu motoru antika diye 10,000 euro gibi *** sacma fiyatlara satamazsiniz. Bir motorun Antika olmasi icin fabrikadan ciktigindan beri ayni parca ve sisteme sahip olup, orjinal boya ve dosemesi ile olmasi sarttir. Aslina uygun toplanmis bir motor antika degildir ve antika gibi bir degerden satilamaz. Lutfen ne kendinizi nede baskalarini bu sekilde kandirmayin. Diger yandan 40 senedir ahirda orjinal kalmis bir motosiklete tutupta satin almak icin hurda demir parasi onermeyin. Antikalarin calisiyor olmasi degil, ustundeki parcalarin orjinal olmasi onemlidir.

7-Eski kasa Race gibi 500cc+ motosikletler neden halen pahalidir?

Cunku satan o motorun eski oldugunun farkindadir ve ekspertiz raporuna gore o motorun ederinin cidden dusuk oldugununda biliyordur. Ama diger yandan yeni bir motora sahip olmak istemekte ve bunun ana pesinatini elindeki hurda motorun satisindan elde etmek istemektedir. Bu yuzden her seyi faal , super durumda, son surat garanti, pazarlik etmem gibi *** sacma yazilar ile tok satici durumuna girmek istemektedir. Kisacasi sizi ap acaik kaziklayarak para kazanmak istemektedir. Bu ilanlara ilgi gostermeyin hatta gerekir ise yuzlerine soyleyin. Toplumca bilincli bir tuketici olur isek 20 yasindan ki bir motoru kimse size ucuk sacik fiyatlara satmaya kalkamaz. 1998 model bir race motorda kitaba gore degismesi gereken o kadar cok parca vardir ki , motorun satis degerininin 2 kati bir ucret tutabilir ve kullanici kesinlikle bunlari degistirmemisitir. Bu hesaba gore kullanicinin size motoru bedava verip ustune de borclanmasi dahi gerekebilir. O yuzden iki tarafta makul ve mantikli olsun. Motosiklet altin degildir. durdugu yerde pirim yapmaz. Deger kaybeder.

8-Temiz bakilmis, ustunde aksesuarlari olan ve hatta modifikasyon gormus bir motoru normal fiyattan satin alma istegi dogrumudur?

Motorunuzda para harcayarak taktiginiz, yan canta, top case, sis lambasi , performance egzozu , gps gibi parcalarin tutarlarinin hicte ucuz olmadigini hepimiz biliyoruz. Motor satiliga ciktiginda bu tip urunleri ustunde vermek tabiki hem alici icin hemde satici icin bir avantaj. Diger yandan saticinin bu parcalar icin ek ucret talep etmesi gayet dogal bir durum. Motorun fiyatinda bu parcalar yokmus gibi yada onlarin olmasi cok dogal bir durumus gibi davranmayin. Eger o parcalara para odemek istemiyor iseniz, ya kendinize baska bir motor bakin, yada o motoru alacak iseniz, o parcalari motorun ustunden sokulup yalin halde degerinden almayi kabul edin. Kimse size tonlarca para harcadigi aksesuarlari bedavaya vermek zorunda degil. Sizde bunlari fiyata dahil isteyerek saticiyi lutfen daha fazla sinirlendirmeyin.

Alıntı: Sahibinden.Com
    Bakmadan Geçebilirsin... İlan no: #38661211
    Osman Baytemur
    Konu Ahmet Cemal ÖKSÜZ tarafından (30-01-2011 Saat 18:56 ) değiştirilmiştir.
    Two Wheels Forever 0532 216 49 97
    My ex bike was: Honda CBF 150 - 0 > 32852 km 09.06.2009 > 21.01.2011
    The new one is: Yamaha MT 03 / 30.03.2011 >

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Güzel ve çok doğru bir yazı olmuş ... Desteklemeliyiz ...

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Çok şükür ilanlarda adam gibi bir adama rastladık.
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

Isim
    Ahmet Cemal ÖKSÜZ
    Motosiklet
    '08 MT 03
    Marka
    Yamaha

Evet. Ben teşekkür mesajı gönderdim ve yazısını paylaştığımı söyledim. İstediğiniz yerde paylaşabilirsiniz, yeni motorcular kandırılsın istemiyorum diyor.

Enduroist Kadim Üye atatekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail Atatekin
    Motosiklet
    Piaggio x7
    Marka
    Diger

Sevdim gerçekten göz ardı edilmemesi gereken konular.
    İsmail Atatekin
    A rh +
    0532 257 81 01

-----------------------

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

cok güzel .... ama bazı ıstısnalar var ... yanı 1999 model 3000 km de bır afrıka tvın bence varadero kadar fıyatı hakeder ... bazı efsane makınalarda o durumu goz ardı etmemek lazım...ama onun dısındakıler yuzde yuz doğrudur helal olsun

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Alıntı kirlangic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cok güzel .... ama bazı ıstısnalar var ... yanı 1999 model 3000 km de bır afrıka tvın bence varadero kadar fıyatı hakeder ... bazı efsane makınalarda o durumu goz ardı etmemek lazım...ama onun dısındakıler yuzde yuz doğrudur helal olsun
    Evet paşam haklı. Hele hele söz konusu Africa ise akan sular durur

Isim
    Ahmet Cemal ÖKSÜZ
    Motosiklet
    '08 MT 03
    Marka
    Yamaha

Siz diğer konuya da bakın. Model/Fiyat.

http://auto.secondamano.it/moto/annu...da&type=Enduro Stradale&ad_type_id=3&model=xrv 750 africa twin&vt=simple

Bu da örnek olsun. 90' model 2000Euro, 99' model 4200Euro. AT

Enduroist Kıdemli Üye EnginATASOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    engin atasoy
    Motosiklet
    dl 650
    Marka
    Suzuki

Aslında motorun yaşı ve fiyatı kadar kaçıncı kez el değiştirdiği de önemli. Elden ele dolaşan daha yeni ve az km'li bir motor yerine, eski ve km fazlası olsa da binicisi belli ve motora meraklı birinden almakta bence fayda var. İlanlarda ki laf kalabalığı bence dez avantaj. Hele adam motorun ciğerinden falan bahsediyorsa geçmek lazım. Fiyata gelince herkes istediği fiyatı yazmakta serbest. Arz talep meselesi.