Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 8´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu
    Banned
    Isim
    Andy Volcanic Volkan
    Motosiklet
    150cc scooter
    Marka
    Diger

Standart Hayalimde Efsane motor JAWA serisi

babama evlenmesi icin 1990 yıllarda alınan jawa 350 altında 3 kere kalmıstım cocuklugum o motorla gecti bende sizlere paylaşmak istedim şuan köyde kapalı garajda sakliyorum kazası yok eger memlekete gidersem fotolarını cekicem onları sizlere paylasıcam

Ocak 1878 yılında FRANTİSEK JANECEK Doğu Bohemyada Çiftcilikle geçinen KLASTER DEDİNOU KASABASINDA doğdu.Bay Frantisek mekanik ve teknik okulda Berlinde öğrenim gördü ve mühendis oldu.Daha sonra Praga döndü ve Bohemyada büyük bir şirkette çalışmaya başladı .31 yaşına geldiğinde Pragda Mekanik dükkanı açtı kendi adına.1929 yılında ilk üretimini yapmaya başladı.30 lu yıllarda Wanderer firmasından Lisans alarak soy adının baş harfiyle Wanderer firmasının baş harfini birleştirerek EFSANE JAWA'yı üretti.
    Kaynak : yorumla.net -

Jawa firması makineli tüfeklere el bombası üreten eski bir cephane fabrikasının dönüşümü ile kurulmuştur.Firma sahibi Bay Frantisek Janeéek 1920 'lerin ortalarında iki tekerlekli motorlu araçlar üretmeye karar vermiş ve üretime başlamıştır. Üretimi hızlandırmak ve 500 cc. Motosikletler üretebilmek için Almanya'dan Wanderer firmasından lisans almış ve iki ismin ilk hecelerinin birleştirilmesiyle yeni şirketin ismi olan JAWA ismi ve markası türetilmiştir. Yeni marka 9 Kasım 1929 yılında 65822/Bern sıra numarası ile patent koruması altına alınmıştır. Jawa markası özellikle sportif başarılarıyla meşhur olmuştur. Muvaffakiyetler 1930 yılında ilk altın madalyasını Uluslararası 6 Gün Rekabet Yarışları/off-road kazanmasıyla başlamıştır. Başarılar 2.Dünya Savaşının bitmesinden sonra 15 World Trophy, 11 Silver Vase ve 25 kez de muhtelif Avrupa Şampiyonluk unvanları kazanmasıyla devam etmiştir. .

Ayrıca 1960 yılında pilot Frantisek Stastny pist yarışlarında pek çok kez de Grand Prix of the World Championships kazanmıştır. Çek motosiklet sanayinin başarılı öncüsü olan JAWA markasının kullanımı 1997 yılında kurulan JAWA MOTO spol. s.r.o. Şirketi tarafından bütün dünyada motosiklet kullanıcılarının ve özel meraklılarının hizmetine sunulmuştur

JAWA 350 TEKNİK ÖZELLİKLER

Model : Jawa 350
    Yakıt Tankı Kapasitesi : 18,0 Lt.Yedek:2,8lt
    Motor : 2 Zamanlı,
    Hava Soğutmalı
    Silindir : 2
    Jantlar : Telli
    Çap X Stok : 58 X 65
    Hacim : 343,5 cm3
    Sıkıştırma Oranı : 9,8 :1
    Süspansiyon Ön : Teleskobik Furş 150 mm
    Maximum Güç : 27 HP / 5250 dd.
    Süspansiyon Arka : Teleskobik Ünite 80 mm
    Maximum Tork : 32 Nm / 4750 dd. Frenler Ön :
    Disk 265 mm
    LasLastikler Ön : 3,25 X 18
    Lastikler Arka : 3,5 X 18
    Ateşleme : Ayaktan
    Frenler Arka : Tanbur 160 mm
    Transmisyon : 4 Vites Kuru Ağırlık : 149 Kg
    Aks Arası Mesafe : 1370 mm
    Maximum Hız : 180 km/saat
    Sele Yüksekliği : 820 mm

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

İlk kullandığım motorlar Jawa lazer ve Jawa ceylan köpek gibilerdi valla ama mazide kaldılar.

Ordinaryus Enduroist ASIM DEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ASIM DEMİR
    Motosiklet
    BURGMAN 650 EXECUTİVE
    Marka
    Suzuki

bence hemen birtane al ve kullan.

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Alıntı Empyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk kullandığım motorlar Jawa lazer ve Jawa ceylan köpek gibilerdi valla ama mazide kaldılar.
    Jawa Türkiye'de aşağıdaki 250 cc lik 2 zamanlı motoruyla tanındı ve meşhur oldu..
    Laser, ceylan ve 350cc çift silindir modelleri sonradan çıktı..
    Laser ve Ceylan ilk çıkan modelin biraz geliştirilmişi idi...Geliştirilen kısmı fren sistemine önlere disk eklemek ve far sinyal görünümden başka bir şey yoktu..Çünkü motor ve iletim bölümü hiç değişmedi.(68-69 modeldeki motorun aynisiydi..)
    Jawa'nın silindir gömleklerinin dışı da demirdöküm malzemeden üretildiği için hava soğutmada problemler yaşadı..(Piston şişmesinden sıkışıp stop etme)

1971 veya 1972 de Ülkemizde yerli montaj ile üretilmeye başlıyan Rus malı IZH
    (Türkiye'de ''Planet'' adıyla üretildi)
    Jawa'ya üstünlük sağladı.(Motor performansı açısından) Çünkü IZH'nin dış soğutma alüminyum ve üstelik tek silindir 350cc idi..
    Ama yine de Jawa'nın çalışma sesi ve bozuk arazideki kıvraklığı onun en çok kullanılan motor olmasını engelliyemedi!..

İşte o efsane:

By osomuncu at 2011-03-20
    Konu Osman Somuncu tarafından (21-03-2011 Saat 01:53 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Sarıgül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Sarıgül
    Marka
    Diger

Benimde motor aşkım babamın 1970 model ile oldu.Silindir gömlekleri şişmesin diye sarı gemi burçlarından yapırmıştı.4 kişi ile 45 derecelik bayırları bana mısın demeden çıkardı.

Banned
    Isim
    Ahmet İri
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Hala durur benim 350 çift silindirim memleket'te.1990 model aynı yukardaki resimde olduğu gibi siyah renkte.
    Teknik özelliklerde biraz hata var!180 kg ağırlığı vardı ve sittin sene 180 km/h yapmazdı!Bendeki 140-150 giderdi.Sıfır almıştım o zamanlar.Babam bazen biner,babadiyelik yani!

Banned
    Isim
    Andy Volcanic Volkan
    Motosiklet
    150cc scooter
    Marka
    Diger

Alıntı QUASAR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hala durur benim 350 çift silindirim memleket'te.1990 model aynı yukardaki resimde olduğu gibi siyah renkte.
    Teknik özelliklerde biraz hata var!180 kg ağırlığı vardı ve sittin sene 180 km/h yapmazdı!Bendeki 140-150 giderdi.Sıfır almıştım o zamanlar.Babam bazen biner,babadiyelik yani!
    abi bendeki jawada 350 cift silindir istanbula getirmisti babam ilk okula giderken ben millet hasta olmuştu hatta bi tamirci vardi almak istiyordu babam satmamisti benim icin gecen sene scootter aldım bindim ogrendim motora binmeyi sonra ramazan bayramında gittim memlekete babamin yanina babamla bayramlaştim sonra gittim motorla bayramlaştım tekere kalktım kazayla ehliyet alirsam babam vericek motoru ehliyet almadan vermiyor.. kız gibi bakiyorum ona ben ön camına köylü güzelim yazdim 5 sene once

1971 veya 1972 de Ülkemizde yerli montaj ile üretilmeye başlıyan Rus malı IZH
    (Türkiye'de ''Planet'' adıyla üretildi)
    Jawa'ya üstünlük sağladı.(Motor performansı açısından) Çünkü IZH'nin dış soğutma alüminyum ve üstelik tek silindir 350cc idi..
    Ama yine de Jawa'nın çalışma sesi ve bozuk arazideki kıvraklığı onun en çok kullanılan motor olmasını engelliyemedi!..

İşte o efsane:

Osman abi Sana katiliyorum böm böm sesi bitiriyor beni allah izin verirse önümüzdeki yaz bi toplantıya onunla gelicem büyük konuşmak gbi olmasın ama
    Konu volcanic tarafından (21-03-2011 Saat 04:17 ) değiştirilmiştir.