Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 20 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    XT 660 Rr Ciftalan-Polonez Edition
    Marka
    Yamaha

Standart Nazar mı değdi yoksa -KLE 500 çalışmama problemi

Arkadaşlar merhaba,

Bu akşam okula gitmek için ( kot pantalon üzerine dizlikle ) giyinip kuşandım fakat anahtarlarımı bulamadım. Uzun uğraşılardan sonra "hadi canım bunu yapmış olamam" diyerek motorun başına gittim ve evet, anahtar moturun üzerindeydi..

Neyse, ilk marşı biraz keyifsiz aldı motor yine de çalıştı. Fakat motoru vitese takıp debriyajı bırakınca motor stop etti. Birkaç deneme hatta bol gaz vermeme rağmen yine sonuç vermedi, okuldan dönünce yine denedim yine aynı durum...

Pazar günü Fatih ormanında derin denebilecek su geçişi yaptık. Döndüğümde de oto yıkamada basınçlı su ile motoru yıkattım ve garaja bıraktım.

Motor yürümediği için tamirciyi eve çağırmak durumundayım. Sorunun nedeni hakkında fikri olan yada beni yönlendirebilecek olan varsa çok sevinirim.

Ben yan ayaklığın sensöründen şüpheleniyorum.

Ordinaryus Enduroist ATİLLAYILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Yılmaz
    Motosiklet
    XT660Z TENERE
    Marka
    Yamaha

Kaan geçmiş olsun ama bence yan ayaklıktan değil öyle olsa hiç basmazdı marş,vites atıp gaz verirken stop ettiğine göre buji olabilirmi?
    Atilla AB Rh- 0533 235 67 13

Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    Marka
    Yamaha

Atilla benim motor yan ayaktayken viteste olsa bile debriyaja basarak çalışabiliyor.

Buji açıkcası bana biraz uzak bir ihtimal gibi geldi, rölantide çalışırken bir tekleme falan yok. Ama yazdığım gibi vitese takıp debriyajı bırakınca direk stop ediyor.

Hani ince bir noktası vardır, stop eder gibi olurken debriyajı hemen sıkarsan çalışmaya devam eder, bu öyle bile değil, direk stop ediyor.

4. Kaan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Özkan sanal (27-04-2015)

Enduroist Üye erkankaplan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Erkan Kaplan
    Motosiklet
    R1200GS Rally Edition
    Marka
    Bmw

Geçmiş olsun ilk önce bu sorunun bir benzeri bir arkadaşımın başına gelmişti. Cruiser motor ile çakıllı yoldan giderken taşların çarpması ile yan ayaklık müşürünü bozmuştu. Motor boştayken çalışıyor ama vitese aldığı anda stop ediyordu hemen orada müşürü çıkartarak yolumaza devam etmiştik. Sizinkide sanırım büyük ihtimalle bundan kaynaklı olmalı..

Ordinaryus Enduroist ATİLLAYILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Yılmaz
    Motosiklet
    XT660Z TENERE
    Marka
    Yamaha

Alıntı Kaan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Atilla benim motor yan ayaktayken viteste olsa bile debriyaja basarak çalışabiliyor.

Buji açıkcası bana biraz uzak bir ihtimal gibi geldi, rölantide çalışırken bir tekleme falan yok. Ama yazdığım gibi vitese takıp debriyajı bırakınca direk stop ediyor.

Hani ince bir noktası vardır, stop eder gibi olurken debriyajı hemen sıkarsan çalışmaya devam eder, bu öyle bile değil, direk stop ediyor.
    Buji rolanti gazına yeterli olabilirde gazı azcık açınca boğulma felan olmuştur diye düşünmüştüm.
    Atilla AB Rh- 0533 235 67 13

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Bence motoru bi güneşte bırak sağı solu kurusun bi temizle heryeri hava filtresi,buji sonra bidaha dene baklaım ne olucak..

Enduroist Katılımcı Üye Görkem Gürdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Görkem Gürdoğan
    Motosiklet
    R1100 Gs
    Marka
    Bmw

Eğer su geçişi yaptıysanız KLE nin buji kafalarının olduğu bölge su ile dolmuş olabilir.Diğer motorların aksine KLE'de o bölge baya derin yaklaşık 10 cmlik bir buji piposu var hatta.

O bölgeyi kontrol edin.Su birikintisi olabilir.Biraz zor çalıştı demişsiniz demekki bujiler tamamen ıslanmamıştır.Üst tarafı temizlemek sorunu çözebilir.

Stop problemi ise yan ayak sensörünüz ile ilgili bence.Sensörün ucundaki soketleri çıkartın ve tekrar vitese takın motoru.Sensör kontrolünüde böylece yapmış olursnuz.

Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    Marka
    Yamaha

Alıntı Görk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer su geçişi yaptıysanız KLE nin buji kafalarının olduğu bölge su ile dolmuş olabilir.Diğer motorların aksine KLE'de o bölge baya derin yaklaşık 10 cmlik bir buji piposu var hatta.

O bölgeyi kontrol edin.Su birikintisi olabilir.Biraz zor çalıştı demişsiniz demekki bujiler tamamen ıslanmamıştır.Üst tarafı temizlemek sorunu çözebilir.

Stop problemi ise yan ayak sensörünüz ile ilgili bence.Sensörün ucundaki soketleri çıkartın ve tekrar vitese takın motoru.Sensör kontrolünüde böylece yapmış olursnuz.
    Sensörü çıkartmayı ben de düşündüm fakat devreyi keserim de hiç çalışmaz diye çekindim. Ama tavsiyeler doğrultusunda bu akşam deneme yapacağım.
    Sensörü tamamen çıkartıp böyle kullanan var mı aranızda?

Enduroist Katılımcı Üye Görkem Gürdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Görkem Gürdoğan
    Motosiklet
    R1100 Gs
    Marka
    Bmw

Ben

Sensörü çıkartmadan sadece kabloları sökebilirsiniz uc uca birleştirip devreyi kapatmış olursunuz.

Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    Marka
    Yamaha

Alıntı Görk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben

Sensörü çıkartmadan sadece kabloları sökebilirsiniz uc uca birleştirip devreyi kapatmış olursunuz.
    Evet şimdi servis kitabından kontrol ettim. Yan ayağı kaldırdığında devre kapanıyormuş. Yani kabloları birbirine bağlamak etkin bir çözüm olacak gibi görünüyor.
    Tabi haraket edeken ayaklığı kaldırdığımı kontrol etmeyi unutmamam lazım..

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu