Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol

Anketimiz: Hayatınızda zincir hiç değiştirdiniz mi?

Katılımcı sayısı
70. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Evet bizzat kendim değiştirdim.

23 32.86%
  • Hayır hiç değiştirmedim.

25 35.71%
  • Başıma hiç gelmedi bilemiyorum.

22 31.43%
Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345
41 den 47´e kadar. Toplam 47 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Ünsal Ömer ÇAKMAKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ünsal Ömer ÇAKMAKLI
    Marka
    Bmw

Senee 90'lar Edirne'ye girişteki rampadan kaptırmışım Minsk motorumu , bayır aşşaa son sürat iniyorum. Önümde bir tır 110km/s gibi bir hızla gidiyor heralde ki ben 120km/s hızla yaklaşmaktayım , kuytusundan faydalanıp hızımı biraz daha arttırdım. Aynaya baktım arkamda kırmızı bir polo geliyor ama sollamaya meyilli değil , verdim sinyali çıktım soluna , baktım kırmızı poloda çıktı sollamaya , birden aklımda bir şimşek çaktı lan bayandır bu sakata gelme olm vazgeç dedim yol yakınken vazgeçtim sollamaktan tırın arkasına geri döndüm.

Hatun başladı sollamaya tam beni sollarken o hızda benim arka teker bi kitlendi , poloyu yanımdan ses duvarını aşmış jet gibi fırlarken gördüm , bir süre düz kaydı arka lastik , sonra yalpalamaya başladı lan lan gidiyom derken birden açıldı yola devam ne oldu anlamadım , durupta bakmadım zaten , o motorun zincirini yağladığımı da hatırlamam , servis ihtiyacı da olmadığı için gitmiş değilim servise o yüzden serviste de yağlanmamıştır o zincir.

Bu olaydan bir sene sonra bu sefer düz bir yolda ki düz yolda iki kişi çıkabileceği maksimum sürat olan 100km/s hızlarında seyrediyorum. Yine kitledi ama bu sefer fena yalpa var zor zaptediyorum , artık dayanamayacağım bırakıyorum dediğim anda arkamdaki 15-16 yaşlarındaki çırağı hatırladım. Bagaj üstünde de çanak anten montaj malzemeleri tepeleme , işin kötüsü çırakla aramızda 120cm çanak anten var Kızana bişii olmasın diye sonuna kadar dayandım , yani motor durana kadar

İlk olayda başıma ne geldiğini bilmiyorum zira teker kendiliğinden açıldı ve bir sene boyunca hiç bir problem çıkarmamıştı ama ikincide motoru servise kadar götürmek zorunda kalınca arka tekerin neden kilitlendiğini öğrenmiş oldum. Bu Minsk makinesinde debriyaj tası içinde , kranktan veya şanzımandan aldığı hareketi orta dişliye ileten küçük bir zincir var.Şöyle düşünün krankın sol yanından alınan hareket ön dişli miline , ön dişli milinin sağ yanından da arka teker dişlisine gidiyor , bu aradaki küçük aktarma zinciri kırılıp ön dişli ile tas arasına sıkışmış ama teker aktarma zinciri sağlam. Kırılan zinciri değiştirdik gazlamaya devam. Ama yüksek süratte eh büyük kabusum olmuştur bu yüzden arka tekerlek kilitlenmesi

Sizin altınızda bez varken , bizim altımızda MZ vardı
    "Tecrube, limitlerini bilmektir"

Ep gene Trakya beeyaa Avrupa'lıyız çekemiyo susaklar...

0 532 4258807

Canlar Makina , Canlar A.Ş.

.

Enduroist Üye KSCOTT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    kamil özdemir
    Motosiklet
    pegaso 650 ie
    Marka
    Aprillia

Alıntı PEGGA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kamilim cok gecms olsun bi al bakem bizede haber ver
    sağol abim , geçen cts. sipariş ettik çarşamba günü elime ulaştı çil çil zincir seti içindende iki ad. link çıktı süper sevindim.

Enduroist Kadim Üye Bora Konuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    bora konuk
    Motosiklet
    XF 250 Motoran
    Marka
    Diger

bugün entelenerjiden sipariş vermiş olduğum dr 650 se için zincir dişli seti 378 tl'ye geldi. pakette çıkan 60 gr'lık zincir spreyi ve çıkartma süpriz oldu tabi orjinal zincir 36.000 km dayanmış olup, ön dişlide halen iyi durumdaydı. 6.000 km kadar önce sadece DBC marka tayvan işi zincir kullandım ama oda bitti gibi son gergide olunca masraf kaçınılmazdı

Enduroist Üye Levomen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Levent Atayman
    Motosiklet
    Pegaso ie/Cagiva Navigator 1000
    Marka
    Aprillia

büyük ve tek silindirli motorlar zincirleri cabuk eskitiyorlar. Örnek: 49 beygirlik Pegasoda Regina zincir 8-11bin km arasi gidiyor, D.I.D ise 15-18 arasi.
    117 beygirlik cift silindirli Cagiva ise Regina 25 bin km de ve hala gider durumda. Tavsiye: Scottoiler zincirin ömrünü 2, 3 kat artirmakta (reklaminda 7 kat desede biraz atmislar bence) Bu ara illa da scott olmali deyil, yaklasik 40 euro gibi bir masraf ile kendine bir oiler yapabilirsin.
    Hayir, hayir ben hizli kulanmiyorum sadece yavasca ucuyorum.

Enduroist Üye REMZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    remzi çalışkan
    Motosiklet
    DL650 V-STROM
    Marka
    Suzuki

bu meretin yağı kışın 90 numara şanzıman yağı...
    yazın 140 numara difransiyel yağı....
    yalnız çok yüksek hızlara çıkıyorsanız eğer 140 ve üzeri... o zaman çok daha sık zincirinizi yağlamalısınız 1000 ile 250 km arası...
    kopan zincir en zayıf halkadan kopmuştur lakin... diger bütün halkalar yorgun demektir ve heran yine kopabilir....
    tamir yada ekleme geçici bir kulanım olmalı ve değişim noktasına kadar ani gaz dahi verilemelidir....
    benim DL650 ZİNCİRİ ORJİNAL ZİNCİRİDİR VE MAKİNAM 50000KM dir
    sıvı gres adı altında satılan spreyler de var ve çok kulanışlıdırlar...
    zinciri yıkamayınız ince yağ ile yağlayınız içten dışa doğru (eski dış fırçaları baya bi işe yarar)
    sonra yüksek hıza çıkın merkezkaç olayı ile zincir pırıl pırıl olacaktır...
    ardından 90 numara yağ ile iyice yağlayı...
    kesinlikle iyi bir zincir markası edinin ...zira meret herzaman en olmaz yerde kopar....
    Bildiğini zannettiği bir şeyi insana öğretmek imkansızdır.DL650

Banned
    Isim
    sevket sezen
    Marka
    HarleyDavidson

dayılar zinciri her 3 temizlemede bir öndeki dişlinin yuvasınıda sökün orayıda temizleyin inanın zincir ömrü yüzde 20 artar

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

offf cok tehlıkelıymıs cok gecmıs olsun...hıc basıma gelmedı gelemeze ama bı gun şaftım kırılırsa cok pis yanarım aman allah korusun

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Sayfa 5 Toplam 5 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345