Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123
21 den 30´e kadar. Toplam 30 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Osman YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman YILMAZ
    Motosiklet
    Tenere
    Marka
    Yamaha

Şimdi bir kaç şey de ben söyleyeyim bu konuda.. 660r veya 660z tenere yi genelde asfaltda veya sıradan asfalt olmayan yollarda kullanacaksanız yüksekliği bir çok kullanıcıya sıkıntı verebilir. Ama bu makineleri tabiatlarına uygun olarak genelde off road kullanacaksanız bu yüksekliğin ciddi avantajları olduğu görecek ve yaşayacaksanız.. Ne hikmetse (ki bu benim tespitim katılmayabilirsiniz) genelde motor kullanıcıları kendilerine veya çevrelerine bazı şeyleri ispat için motoru hangi ortamda olursa olsun süratli sürmeye çalışırlar. Bu makinelere tam hakimiyet sağlamak için özellikle off road kullanımında duracak seviyede yavaş şekilde kullanıp dengeyi sağlayabiliyorsanız makine ile ilgili hiç bir probleminiz kalmıyor ve tüm özelliklerini deli zevk alarak kullanabiliyorsunuz. deneyin görün..
    Konu Osman YILMAZ tarafından (09-12-2011 Saat 18:12 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Üye cherkhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serkan ERDEN
    Motosiklet
    XL650 Transalp 2005
    Marka
    Honda

Merhaba ,
    Benim honda NX4 falcon motorum var. Gelecek sezona değiştirmek istiyorum. Araştırdım araştırdım benim amacıma en yakın motor olarak zt660z Tenere gözüküyor ve açıkcası çok niyetlendim. Ancak biraz araştırdığımda Türkiye'de çok az satıldığını, şu anda hemen heme n hiç bir bayiide olmadığını falan gördüm. Ve açıkcası gözüm korktu. Şu anda kullandığım motorda Türkiye'de çok az satılmış bir model ve açıkcası aksesuar bulmakta (çanta demiri, touring cam, manet vs.), yedek parçaların gelmesini beklemekte falan sıkıntı yaşıyorum. Aynı problemi TENERE'dede yaşarmıyım? Öteki alternatif olarakda transalp düşünüyorum. Ne dersiniz?

Isim
    Osman YILMAZ
    Motosiklet
    Tenere
    Marka
    Yamaha

Alıntı cherkhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba ,
    Benim honda NX4 falcon motorum var. Gelecek sezona değiştirmek istiyorum. Araştırdım araştırdım benim amacıma en yakın motor olarak zt660z Tenere gözüküyor ve açıkcası çok niyetlendim. Ancak biraz araştırdığımda Türkiye'de çok az satıldığını, şu anda hemen heme n hiç bir bayiide olmadığını falan gördüm. Ve açıkcası gözüm korktu. Şu anda kullandığım motorda Türkiye'de çok az satılmış bir model ve açıkcası aksesuar bulmakta (çanta demiri, touring cam, manet vs.), yedek parçaların gelmesini beklemekte falan sıkıntı yaşıyorum. Aynı problemi TENERE'dede yaşarmıyım? Öteki alternatif olarakda transalp düşünüyorum. Ne dersiniz?

Sondan başlayalım... Transalp ve Tenere her ne kadar Türkiye de aynı segmentin ürünleri gibi lanse edilip satılsa da tasarımları ile çok büyük farklılıklar gösteren makineler. Biribirinin alternatifi olmaya çok aday değiller bana göre. Onun için tercihinizi hangisinden yana kullanacaksanız kişisel beklentilerinize göre yapın.

Özellikle Tenere, Transalpa göre hem daha yeni hem de bu tarzı benimseyenlerin kullandığı yani genele hitap etmeyen bir makine olduğu için doğru az satılıyor. Bundan dolayı orijinal ekipman konusunda stok problemi yaşarsınız ama geliş süresi de maksimum 1 ay kadar olup her türlü ekipman ve malzemesini bulabiliyorsunuz. Zaten bir çok (özellikle aksesuar ve koruma) ekipmanını da hangi markada olursa olsun 3. parti üreticelerden alacağınız için bunlarda bir sıkıntı yok.

Yani sonuç olarak siz ilk önce hangisine binerken mutlu olursunuz, hangisi sizin isteklerinize daha iyi cevap verir ona karar verin. Gerisi bir şekilde hallloluyor.

Enduroist Kadim Üye İbrahim KARAASLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim KARAASLAN
    Motosiklet
    Artık Yok (Tabanvay)

eğer yeni kasalardan bahsediyorsak Tenere arazi ağırlıklı Transalp asfalt ağırlıklı seçim olacaktır diye düşünüyorum Ama Transalpin yakıt handikapını unutmamak gerekir...

Isim
    Serkan ERDEN
    Motosiklet
    XL650 Transalp 2005
    Marka
    Honda

Merhaba, yorumlar için teşekkürler.
    Transalp'ın yakıt problemi yeni kasası ile çözülmüştür diye düşünüyorum, öyle değil mi? Forumlardan öyle bir izlenim edindim. En azından eskisi kadar kötü değil gözüküyor.
    Dediğim gibi içimden Tenere geçiyor ama ben çok ağır off-road yapacak değilim. Yani en kötü gideceğim yerlere transalp'ında rahatlıkla girebileceğini düşünüyorum. Ama ne olursa olsun, İstanbul'da yaşadığımız için bu yerlere giderken illaki asfalttan gidicez. 200 km asfalt yolu 20 km toprak yol için gidicez, sanki asfalt ağırlıklı birşey daha faydalı olacak gibi. Gerçi araştırdığım kadarıyla Tenere'nin asfalt performansıda gayet iyi diyorlar ama emin olamadım. Neyse dediğiniz gibi bu kişisel bir seçim olacak.
    Teşekkürler
    Teşekk

Enduroist Katılımcı Üye gokhanduzalan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gokhan Duzalan
    Motosiklet
    Bmw F650GS Dakar
    Marka
    Bmw

Merhaba ,

Ben tenere kullanicisi olarak tenereyi tavsiye ederim kesinlikle sorunsuz bir makine hatta senin karar vermene yardimci olacaksa benim makine ile deneme surusu yapabilirsin

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

bir de avatarınıza yuzunuzun goruneceği bır fotoğraf koysanız hanı forum kuralı gereği süper olacak.

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Isim
    Osman YILMAZ
    Motosiklet
    Tenere
    Marka
    Yamaha

Merhaba, yorumlar için teşekkürler.
    Transalp'ın yakıt problemi yeni kasası ile çözülmüştür diye düşünüyorum, öyle değil mi? Forumlardan öyle bir izlenim edindim. En azından eskisi kadar kötü değil gözüküyor.
    Dediğim gibi içimden Tenere geçiyor ama ben çok ağır off-road yapacak değilim. Yani en kötü gideceğim yerlere transalp'ında rahatlıkla girebileceğini düşünüyorum. Ama ne olursa olsun, İstanbul'da yaşadığımız için bu yerlere giderken illaki asfalttan gidicez. 200 km asfalt yolu 20 km toprak yol için gidicez, sanki asfalt ağırlıklı birşey daha faydalı olacak gibi. Gerçi araştırdığım kadarıyla Tenere'nin asfalt performansıda gayet iyi diyorlar ama emin olamadım. Neyse dediğiniz gibi bu kişisel bir seçim olacak.
    Teşekkürler
    Teşekk

Yeni 700cc enjeksiyonlu modellerde yakıt tüketimi daha mantıklı.. Tenere yi sadece ağır off road makinası olarak görmeyin. Zaten ağır off road yapacak kadar hafif değil. Tek silindirin torkunu Transalpta bulmanız hiç mümkün değil. Ama sakin sakin uzun uzun gidecekseniz Transalp iyi bir seçim gibi duruyor. Tabii bir de şuna dikkat etmeniz gerekiyor. Ne kadar uzun süre makineyi motor devri olarak limitlerinde kullanacaksınız. Bu süre oldukça uzunsa çift silindirli bir makine motor ömrü olarak sizin yararınıza olacaktır. Hani bir söz var ya büyüğe çare bulunur ama küçükse çare yoktur. Asfalta her ikisi de gider. Ama hadi bir de arazi derseniz diğerleri giderken siz kenarda seyretmek zorunda kalırsınız Transalp la. Yine söylüyorum uzun lafın kısası kişisel ihtiyaçlarınıza göre bir makine seçin. Tenere nin asfalt performansı sizi korkutmasın çünkü asfalta torkundan dolayı canınız sıkılmaz eğlencelidir. Transalp in arazisinden de çok bir şey beklemeyin. (Bu söylediklerim standartlar çerçevesinde olup ekstrem sürüşler ve sürücüler için geçerli değildir.)

Isim
    Serkan ERDEN
    Motosiklet
    XL650 Transalp 2005
    Marka
    Honda

Gökhan Bey ,
    Sizin motoru kullanma teklifiniz için teşekkür ederim, inşallah birgün yapabiliriz. Çok memnun olurum açıkcası.
    Size birşey sormak istedim. TENERE ile düz yolda 110-130 km hızda rahat bir yolculuk etme imkanı varmı? Yani bende şu anda NX4 ile 110-120 falan yapabiliyorum ama yolculuk mu denir, uçuş mu denir şüpheli (eksi birşey olarak demiyorum motor sonuçta bu hızlar için yapılmamış). Yani konforlu bir yolculuktan bahsediyorum (rüzgar, titreme, gürültü, vs.).

Isim
    Osman YILMAZ
    Motosiklet
    Tenere
    Marka
    Yamaha

Gökhan Bey ,
    Sizin motoru kullanma teklifiniz için teşekkür ederim, inşallah birgün yapabiliriz. Çok memnun olurum açıkcası.
    Size birşey sormak istedim. TENERE ile düz yolda 110-130 km hızda rahat bir yolculuk etme imkanı varmı? Yani bende şu anda NX4 ile 110-120 falan yapabiliyorum ama yolculuk mu denir, uçuş mu denir şüpheli (eksi birşey olarak demiyorum motor sonuçta bu hızlar için yapılmamış). Yani konforlu bir yolculuktan bahsediyorum (rüzgar, titreme, gürültü, vs.).

Tenere ile 5. viteste 5000devir dakikada ortalama 125 130 km hızlarda seyredersiniz. Ki bu da bu makine için limitleri zorlamayan bir değerdir. Bu hızlara kadar standart donanımla (tur camı farklı dişli vs gibi şeyler olmadan) rüzgar ve vibrasyon gibi etkenler rahatsız etmeyecek düzeydedir tabi bana göre. Sonrasında ise rüzgar problemi başlar. Buralarda makinenin tek problemi her ne kadar enjeksiyonlu olsa da yakıt tüketimi fabrika verilerinin üzerine çıkacaktır. Benim makine üzerindeki performans egzosları ile bu değerlerde 100km de ortalama 5 litre tüketime sahip. Ama zaten ağır arazide kullandığım KTM 640LC4 de bu değerler bana göre ekonomik geldiği için çok da rahatsız etmiyor doğrusu.

Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123