Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 8´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist BUGRA TURK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    BUGRA CTURK
    Motosiklet
    1150 gs (2003)
    Marka
    Bmw

Cool Aprillia Çanta Demiri (GİWİ)

Dostlar merhaba,
    Malum yaz geldiği için Çantaları 3'lemek ve yola çıkmak lazım.Bu maksatlada özet halinde yaptığımız çanta demirleri montajı/imalatını resimlemek istiyorum.
    İLk defa yaptığımızdan,Teknik olarak yaşadığım sorunlar da var onlarıda sizlere sorarak paylaşmak isterim.
    1.Öncelikle eldeki fazla/hurda malzemelerden bulduğum içi dolu metal (krom) seçmekle başladım.

2.GİWİ çantalarını kullanacağımdan, demirlere montesini sağlamak için "dil"'ine ihtiyacım vardı, soldaki orjinalini baz alarak tornacıda aynısından yaptırdım.

3. Aynı zamanda çantayı alttan demire tutturmak için aparat olmadığından tornadan vida benzeri tırnak yaptık.Sonra demire kaynaklayacağız.

4. Daha sonra parçaları çanta üzerinde ölçerek biçerek yan kasalarını oluşturduk.

5. Dilleri ve tırnakları kaynakladık.

6. Nihayet hem dili hem de tırnağı cuk diye oturdu.SIra motora bağlanılan işlemlere gelecek.

7.Motora kaynak işleri yapmadan önce ne olur olmaz diye akünün kutup başlarını söktük.

8. Resimlerdeki gibi motorun peglerine, sele altındaki iki vida yeri ile arka tekerden birbirini destekleyecek şekilde montajını yaptık.

9. Ve sonuçta şöyle güzel bir manzara ortaya çıktı..

Gelelim tartışma kısmına..

Öncelikle çantalar var iken kilyosa gittim geldim, 120 -130 km hızla dahi herhangi bir yalpalama, titreşim vb. bir rahatsızlık hissetmedim..

Ammaa, çantaları çıkardıktan sonra 4000 RPM i görünce motorda inanılmaz vibrasyon başladı. Önceleri dedim herhalde motordan, MOTOEK'ten Necmi ustamda her biryerine baktık, tabi demirden olduğu aklıma gelmemişti, baktık demirler ben farkına varmadan rezonans yapıyor, ve motorda her bir 4000 Rpm de virasyon yapıyor..

Şimdi titreşim nedeninin kullandığım malzeminin öncelikle içinin dolu olmasına, birde tek parça halinde motora bağladığım için olduğunu düşündüm.

Bütün bağlantı yerlerinin altına plastik takoz yapıp koydum, fakat titreşim değişmedi..

Şimdi yeni bir deneme olarak sağ ve sol kısmı bağlayan alttaki dikmeyi iki tarafa ters kastırmalı vidalama ile bağladım.Buşekilde biraz azalacağını düşünüyorum.En azından söküp takması kolay olur.

Bu şekilde deneyip sevgili dostlarla paylaşmak isterim..

Saygılar Sevgiler..
    Konu BUGRA TURK tarafından (28-06-2011 Saat 01:34 ) değiştirilmiştir.
    Honda CBF 150
    Aprilla Pegaso F 650
    BMW 1150 GS

Buğra ÇALIŞKANTÜRK 532 404 2887 AB +

Enduroist Kadim Üye Ömer Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    KTM 690 R
    Marka
    Ktm

dostum eline emeğine sağlık.bende ciddi şekilde takmalımıyım diye düşünüyorum bakalım.
    _____

Isim
    BUGRA CTURK
    Motosiklet
    1150 gs (2003)
    Marka
    Bmw

üstat vala ici bi dolu birsürü birşey alıyor ama boşken titreşimide çözersem süper olcak ;)
    Honda CBF 150
    Aprilla Pegaso F 650
    BMW 1150 GS

Enduroist Kadim Üye gökhanekbiç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gökhan Ekbiç
    Motosiklet
    Super Tenere, XL200, TVS150
    Marka
    Yamaha

Elinize sağlık hocam çok güzel olmuş
    0544 641 58 88

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Bugra emegine saglik.

Ben bir iki bisey soyleyecegim ;

Canta demirlerini birbirine baglayan arka tekerlekten gecen demiri sokulebilen vidali bir sistem yapmalisin ki herhangi bir durumda sag ve sol demiri ayri ayri sokebilesin.

Birde canta demirlerini motora baglanti kisminda kullandigin demirler cok zayif gorunuyor. Zamanla sallantidan ve agirliktan kirilabilir. Cantalara kullandigin ici dolu demirlerden kivirip onunla yapmalisin baglantilari.

Kolay gelsin ...

Isim
    BUGRA CTURK
    Motosiklet
    1150 gs (2003)
    Marka
    Bmw

Alıntı giotine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugra emegine saglik.

Ben bir iki bisey soyleyecegim ;

Canta demirlerini birbirine baglayan arka tekerlekten gecen demiri sokulebilen vidali bir sistem yapmalisin ki herhangi bir durumda sag ve sol demiri ayri ayri sokebilesin.

Birde canta demirlerini motora baglanti kisminda kullandigin demirler cok zayif gorunuyor. Zamanla sallantidan ve agirliktan kirilabilir. Cantalara kullandigin ici dolu demirlerden kivirip onunla yapmalisin baglantilari.

Kolay gelsin ...
    Değerli görüşlerin için teşekkür ederim, dediğin gibi vidalı yaptık.
    Fakat diğer dediğin mevzu da egzoz ile motorun arka grenaj uzantısı çok yakın olduğundan içi dolu demir kesinlikle girmedi, biz deonun yerine yine kromdan sert metal kaynakladık..inşallah bişey olmaz
    Honda CBF 150
    Aprilla Pegaso F 650
    BMW 1150 GS

Enduroist Katılımcı Üye agn-07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet GEYİN
    Motosiklet
    Hyosung GT 250-sarı kız
    Marka
    Hyosung

bencede çok güzel olmuşş elinize sağğlıık bende takipteyim sizlerin paylaşşıımlarıından yola çııkarak bişşeyler yapııcaz inşşallah

Enduroist Kadim Üye Davut Yüksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Davut Yüksel
    Motosiklet
    R1100 GS
    Marka
    Bmw

Abi bi sağına soluna bak derim belki Gökhan a gözün ilişir, hazır tatildeyken çalıştır bence ; )