Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye selim naşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    selim naşit
    Marka
    Bmw

Standart motor bakımlarınız hakkında

Arkadaslar merhaba,
    sızlerle bu camıyaya yaklasık 1 ay once gıren bırının, nasıl olurda kendını motorcu ustası zanneden bazı kısıler tarafından bu ısten sogutuldu anlatmak ısterım. Anlatmak ısterım kı aklı selım olarak sızlerde bana hak verın yada yanlıs oldugunu dusundugunuz bırseyler var ıse acık yureklılıkle benı elestırın. Ozellıkle bunları yazıyorum, bınbır guclukle aldıgımız motorları bakıma gotururken daha dıkkatlı olalım dıye. soyle kı; hıkayemız takrıbı bır ay once baslıyor. 99 model f650 alıyorsunuz. Bu ısı bıldıgını dusundugunuz bır kac kısıye bursa da bu ısı en ıyı kım bılır, ben motordan anlamıyorum, kendısıne goturelım kı yasanması muhtemel sorunları mumkun mertebe yasamayalım.
    Bu ısı en ıyı X yapar bıraz pahalıcıdır ama kafan rahat eder dedıler. BAzılarıda baskalarının ısımlerı verdı ancak cogunluk bu X kısısını gosterınce kendısıne goturmeye karar verdım. Pahalı olması onemlı degıl, adam ustalıgına guvenıyor kı ıyı para ıstıyor, ınsanların emeklerının karsılıgının pzarlıgını yapamazsını cevabını verdım ve motoru goturduk.
    ertesı gun kendısını aradık, motor bugun cıkarmı dıye, hanı bırde heyacan var ya, neyse oyle bır gunde cıkmaz acele etme herseyıne bakalım sorun yasama dedıler. bende hayhay sorun yok dedım. neyse motorum 3 gun kaldıkta sonra bakımdan cıktı. Bana zıncırını mutlaka degıstır, ıkıncı sırada kı oncelıgınde on ve rka dıskler olsun, bunun dısında hıc bır sorunu yok, eksıklerı tamamladık dedıler. aldık goturduk. Ertesı gun kısa mesafe sehır ıcı trafıgıne cıktım, baktım vıtes boyle cok kolay gecmıyor, caba dedım motorun ozellıgımıdır bu. bu arada motor yogun trafıkte stop edıyor kılolarca ter dokuyorum stresten, bosa alamıyorum vıtesı calıstırmak ıcın. bır arkadasın yanına ugradım, dedım boyle boyle. Dur bı bakayım abı dedı ve senın debrıyajın cekmıyor dedı. bende nasıl olur yenı bakımdan cıktı bakılmıstır mutlaka dedım. eleman hemen manetın orada kı vıdayı uc bes tur attırdı, manetı gerdı. bır baktım vıtesler sıkır sıkır olmus, sorun kalmamıs.
    aradan bır ıkı gun gecıyor, aynı motoru olan bır abımızn yanına gıdıyorum. onun motoru karıstırırken bakıyorum yag ısıgı yanıyor. kendısıne kontagı cevırınce bu ısıgın yanması mı gerektıgını soruyorum, yanması gerekıyor dıyor. Eeeee benı kı yanmıyor, gecen hafta bakımdan cıktı. hemen baska bır ustaya goturuyorum, abı musurun arızalı dıyor. bu arkadas X benım motoruma 3 gun bakmasına ragmen bu ısıgın yanmadıgını farketmıyor.
    ucuncu ıse, yıne aynı abımızden motorun debrıyaja basılı vıteste calısma ozellıgının oldugunu ogrenıyorum. Eeeee benım kı calısmıyor, gecen hafta bakımdan cıktı. hemen motoru kendısınden memnun kaldıgım dıger ustaya goturuyorum, abı debrıyaj kolunun ordan cıkan bır kablo var, ya arızalıdır yada takılmıstır acalım bakalım dıyor. Acıyor ıcıne yag sıkıyor ve calısmaya baslıyor. neyse uzatmayalım, en son ıkı gun once yag olayını kafama takıyorum. bu kucuk sanayıde kı usta X yagı degıstırdıkten sonra kalan mıktarı zaman ıcınde eksıltme yapar ıse eklerım dıye bana verıyor. neyse bı bakıyorum acaba kac numara yag koymus dıye, 20-50 yag koymus. bunda pek sıkıntı yok. lakın kutunun ustunde bır ıbare dıkkatımı cekıyor, MINERAL yag seklınde. Allah allh dıyorum sıtelerde kı ustadlar hep sentetıkten bahsedıyorlar, bır yanlıslık olmsın dıye. hemen bır kac kısıyı arıyorum, hemen yagı bosalt full sentetık yag koydur, mıneral yaglın su an 30 yıllık 124 ve 131 lerde kullanıldıgını ve en ucuz yag oldugunu soyluyorlar. oysa ben bu yagın lıtresıne 20 tl odedım bay X'e.
    bu kucuk sanayıde kendını motorcu ustası zanneden, baskalarının ustalıgını begenmeyen arkadasın kım oldugunu bursa lı olanlar cok ıyı anlamıslardır. basımdan gecen bu menfı olayı sızlerle paylasmamın sebebı deger verdıgınız motorları bu arkadasa yada bunun gıbılere goturur ıken dıkkatlı olmanız. bunlar kendı tıcarı cıkarları ıcın konsınye aldıkları yada ucuza alıpda satamadıklrı yagı bıle en ıyıymıs gıbı anlatıp ınsanların motorlarına koyabılecek kadar gzolerı donmus. Bu arada bu arkadasa 250 tl odeme yaptım bunu da belırteyım. emınım kı teknık otoya goturseydım, bundan fazlasını almaz adam gıbı motorumun eksıklerını bana soyler ıdı. motora bakmadan sadece yagı suyu degıstırıp, motoru uc gun ıs yapıyomus gıbı tutup 250 tl fatura cıkaran boyle ustalara bundan sonra kesınlıkle prım vermeyecegım.
    Not: Bu arada motorumun tum bu eksık prcalarını ıngıltereden getırdıp, yaptırdım. Dun de mobıl 1 full sentetık yagın lıtresını 20 tl den ılk gırdıgım dukkandan pazarlıksız aldım. allahtan bıraz arastırmacı bır yapım varda bu aksaklıkları, yedıgım kazıgı hemen farkettım. Ve herseyden onemlısı motoru 1 ayda daha 400 km kullandım. bu konuda sevınclıyım.
    hepınıze saygılarımı sunuyorum

Enduroist Kıdemli Üye Karga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kerem Ağacıkoğlu
    Motosiklet
    R 1100 GS, Yamaha BW's 100
    Marka
    Bmw

allah insani onursuz haysiyetsiz tuccardan korusun..
    hemen itham etmek istemem ancak ornek olay olarak ele alindigi zaman yapilan seyin hirsizliktan hicbir farki yok.. bu sekilde davranan bir tuccar aksam o kazandigi (!) parayla ici rahat bir sekilde coluguna cocuguna nasil ekmek goturup yedirebiliyor, hic bir zaman anlayamamisimdir, anlayamayacagim da galiba..
    Alman yapmış...

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Motorun bakımından hiç anlamıyorsanız,gideceğiniz yer yetkili servistir.Evet biraz daha pahalı olur ama en azından gördüğünüz eksiği veya yapılan yanlışı tekrar gidip düzeltme olanağınız olur..
    Mineral yağ hakkında yanlış bilgi edinmişsiniz,pek çok motorda tam sentetik yağ kullanılması sakıncalıdır.Çünkü debriyaj balataları da o yağın içinde çalışır.Sentetik yağa göre üretilmemiş balatalar,sentetik yağ konunca kaçırma yapar..Yağ mineral olabilir ama motosiklette kullanmaya elverişli olması gerekir..

Enduroist Üye selim naşit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    selim naşit
    Marka
    Bmw

dogrudur, cok fazla bılgı sahıbı degılım. ancak sentetık yagın prospektusunu okudugumda 4 zamanlı motorların hepsınde kullanılır ıbaresı yer alıyor. 2 zamanlı motorlarda kullanılması uygun degıldır der. bırde aynı model motordan hakıkaten bılgısı konusunda ıkna oldugum bır arkadasım sureklı sentetık yag kullanmakta ve cok memnun oldugunu belırtmekte. Ayrıca el becerısıne guvendıgım baska bır ustaya durumu anlattıgımda sentetık koymamın daha uygun olacagını belırttı. ancak neye gore bunu soyledı bılemıyorum, mutlaka bıldıgı bırsey vardır dıye dusunuyorum

Kurucu Enduroist GürbüzOKATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    gürbüz okatan
    Motosiklet
    R 1200 GS ADeVe
    Marka
    Bmw

Küçk bir uyarı yapmak zorundayım profilinize bizler gibi yüzünüzün yakın plan göründüğü fotoğrafınızı Avatar bölümüne eklemeniz olacak forum kurallarımız gereği ilginize şimdiden teşekkürler.
    o532 2965453
    "Mutluluğu Yanınızda Götürmezseniz
    Gittiğiniz Yerde Boşa Aramayın " G.O

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

sızı tanımıyoruz ...yuzunuzun goruneceği bır fotoğraf ve kendınızı tanıtan bır yazı rıca edıyoruz... yoksa size yardımcı olacak herhangı bır yorum yapamayacağız üzgünüm ...

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+