Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist BUGRA TURK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    BUGRA CTURK
    Motosiklet
    1150 gs (2003)
    Marka
    Bmw

Standart Arka fren sertliği nasıl olmalı?

Dostlar, benim PEGGY'nin arka fren pompası arızalı ve kalipere giden çelik hortum zamanla kaçırma yaptığından değiştirmek durumunda kaldım.Bugün özellikle yokuş aşağı veya yukarı fren denemeleri ile, normal yolda 20-30-ve üstü kmlerde durma çalışması yaptım.Amasanki eskisi gibi tutmuyor gibi hissettim.Ustam biraz daha kullandıktan sonra, havasını tekrar almamız gerektiğini söyledi.

Durmak için yeterli ama tam olarak bastığımda tekerin durma ivmesi düşük gibi. Soruyorum arka fren sertliği nasıl olmalıdır? Yani basınca zıbam diye duracak kadar sertmi olmalı, yoksa ön frenle desteklenecek şekilde daha yumuşak mı olmalı?

Not: Aprillacılara müjde haber ,BMW f650 tertibatı ile tamamen aynı ;)
    Honda CBF 150
    Aprilla Pegaso F 650
    BMW 1150 GS

Buğra ÇALIŞKANTÜRK 532 404 2887 AB +

Enduroist Kadim Üye Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    XT 660 Rr Ciftalan-Polonez Edition
    Marka
    Yamaha

Benden çok daha usta arkadaşlar varken net cevap vermek bana düşmez. Ben sadece "kendi deneyimlerimi" yazayım.

Arka fren yumuşak olduğunda otoyolda sanki hiç durdurmuyormuş gibi geliyor. Fakat toprak zeminde özellikle yokuş aşağı inişlerde ve ayaktayken çok daha iyi dozlama yapabiliyorum. Eski KLE nin arka freni biraz daha yumuşaktı, şimdi XT ninki daha sert olduğu için alışamadım daha ve toprakta bastığım anda arka lastiği kilitliyor.

Otoyolda giderken ise arka freni durdurmaktan ziyade motorun stabilitesini sağlamak için kullanıyorum. Sadece ön frene basınca öne kapanan motor, arka frenle birlikte kullanıca öne yığılmadan çok daha kararlı duruyor.

Benim görüşlerim bunlar.

Enduroist Kadim Üye Ömer Demir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer Demir
    Motosiklet
    DL650 V-Strom Honda XL200
    Marka
    Suzuki

motoru durdurması açısından bakarsan %60-65 ön %30-35 arka fren desteklemeli diye düşünüyorum.
    Ben ani fren ihtiyacı duymadıkça ortalama yavaşlamalar için arka freni kullanıyorum, kaanında dediği gibi otoyolda sanki bi fayda sağlamıcak kadar az tutuyor. Ön frenin yarattığı yığılmayıda dengelemek için birlikte kullanılması en iyisi.

Enduroist Kıdemli Üye Mustafa Çapar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mustafa Çapar
    Motosiklet
    R1100GS - Honda Transalp XL600V
    Marka
    Bmw

Exclamation

Eğer fren pedalı sanki boşa gidiyormuşcasına bastıkça basılıyorsa ve arka tekerlek de hiç fark yokmuşcasına dönmeye devam ediyorsa o zaman sistemde hava kalmıştır. Hava tamamen boşalana kadar havasını almaya devam etmek gerek.

Tabi fren merkezinin piston, o-ringlerinin ve keçelerinin sağlam olduğunu varsayıyorum. Eğer onlarda bir yırtılma, deformasyon varsa yağ kalipere gitmek yerine geriye de kaçıyor olabilir.

İyice bir tetkik ettirmek gerek. Fren mevzuu çok önemli bir konu. İhmale gelmez.

Enduroist Kadim Üye Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    XT 660 Rr Ciftalan-Polonez Edition
    Marka
    Yamaha

Alıntı hardrock Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motoru durdurması açısından bakarsan %60-65 ön %30-35 arka fren desteklemeli diye düşünüyorum.
    Ben ani fren ihtiyacı duymadıkça ortalama yavaşlamalar için arka freni kullanıyorum, kaanında dediği gibi otoyolda sanki bi fayda sağlamıcak kadar az tutuyor. Ön frenin yarattığı yığılmayıda dengelemek için birlikte kullanılması en iyisi.
    Mesafe yönünden bakarsa bana %85 ön %15 arka gibi geliyor.
    ART eğitiminde fren çalışması yaparken sadece ön fren ile durma mesafesi ön ve arka fren ile durma mesafesinden pek te uzun değildi.

Ama fren sırasında stabilite çok önemli. Makina öne yığıldığında kontrolü çok zorlaşıyor. Ve benim de konsantrasyonumu bozuyor.

Ben maalesef tembellik edip bazı durumlarda arka freni kullanmıyorum. Bunu alışkanlık haline getirip sağ elin frene giderken mutlaka ayağı da frene dokundurmak lazım.

Ordinaryus Enduroist BUGRA TURK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    BUGRA CTURK
    Motosiklet
    1150 gs (2003)
    Marka
    Bmw

Yarın sabah bir hava civa alma işlemlerine girişeceğim, tabiki kızaklaması benimde korktuğum bir mevzu, Ömer kardeşimin dediği gibi yolda giderken dengelemede fena değil, ama şehir içi kullanımlarda özellikle düşük süratli dönüşlerin ani durma gerektiren kısımlarında sorun olabiliyor..

Motorumun rublesi benzin sensörü, zinciri balatası aküsü bujisi, elektriği, dahil her bişisi değişti yeter yahuuu )
    Honda CBF 150
    Aprilla Pegaso F 650
    BMW 1150 GS

Buğra ÇALIŞKANTÜRK 532 404 2887 AB +