Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 21 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye İsmail ASİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Asil
    Marka
    Ducati

Exclamation Motor Yağı ve Fren Balataları Tercihi.

Arkadaşlar, belki daha önce de sorulmuştur ama baktım bulamadım.

Motorun bütün sıvılarını ve ön-arka balatalarını değiştireceğim. Sadece amortisör yağını serviste yaptırırım, diğerleriyle kendim uğraşacağım.

Sormak istediğim;
    IPONE motor yağları mı yoksa MOTOREX motor yağları mı? İkiside en kalitede ürünler olduğunu biliyorum. Daha önce IPONE kullandım ve inanılmaz memnun kaldım. Sonrasında Castrol aldım ve pişman oldum. Şimdi yine değişim zamanı geldi.
    Kullanan ve değerlendiren arkadaşlardan bu iki yağ için öneri rica edeceğim.

Fren balataları için dün İsmail abi ile konuştuğumda EBC markanın ürünleri kullanımda çok ses yapıyor ve ötüyormuş hiç önermedi. Brenta ve Gold için iyi deniliyor.
    Hangisinde seçim yapayım.

Hatta, diğer ürünlerde de "kesinlikle şunu kullanmalısın" diyeceğiniz marka var ise belirtirseniz bende fikir sahibi olurum.

Yardımcı olursanız çok sevinirim, bu hafta sonunu bakım yaparak geçirmek istiyorum

Şimdiden herkese iyi hafta sonları
    Konu İsmail ASİL tarafından (19-08-2011 Saat 12:45 ) değiştirilmiştir.
    Artık benim de dönen bir çift tekerim var

Enduroist Kıdemli Üye Hayati BEDER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hayati BEDER
    Motosiklet
    NC 700 X 2013
    Marka
    Honda

Bence Osman Somuncu Hocama bi sor derim. Tecrübe tecrübedir.

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Ebc balatalarda HH modelini iyi diye kullandım ama çok çabuk bitti o yüzden Türkiyede satışı olmayan yada ben bilmiyorum Brembo balata getirdim bunlar çok daha iyi zaten orjinalindede bunlar var...Brenta İtalyan malı bazı motorlarda güzel olabilir ama şikayetler duydum..Dandik balata kullanma Transalbim'de iki defa diski catlattı dandik balatalar...
    Konu EMP tarafından (23-08-2011 Saat 13:48 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kadim Üye Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    XT 660 Rr Ciftalan-Polonez Edition
    Marka
    Yamaha

Ben eski makinaya ön arka EBC organic almıştım. Kötü değil kesinlikle ama frenlemede öyle harikalar yarattığını da görmedim. Ama ses yaptığına hiç rastlamadım.
    EBC alacaksan HH modelini almanı tavsiye ederim, duble haş da diyorlar, organiğe göre performansı daha iyiymiş.
    Gold balataları da öneren çok, artık motoplusta da satılıyor. Yanlış hatırlamıyorsam bir modelinin kendi kendini temizleme iddiası vardı. Tavsiye ettikleri modeli E3 tü sanırım.

Eğer IPONE alacaksan benim evde 2 litreden fazla var sana uygun fiyata verebilirim

Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    Marka
    Yamaha

Alıntı Empyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ebc balatalarda HH modelini iyi diye kullandım ama çok çabuk bitti o yüzden Türkiyede satışı olmayan yada ben bilmiyorum Brembo balata getirdim bunlar çok daha iyi zaten orjinalindede bunlar var...Brenta İtalyan malı bazı motorlarda gzüel olabilir ama şikayetler duydum..Dnadik balata kullanma Transalbimde iki defa diski catlattı dandik balatalar...
    HH çabuk bitti dernek ne kadar çabuk bitti ki ? Ön arka takım 100 tl gibi birşeydi. Eğer 10000 km dayanıyorsa ve performansı da iyiyse bence alınabilir.

Bir de dandik balata eğer disk çatlatıyorsa astarı yüzünden pahalıya gelir. Balata alırken cidden iyisinden almak lazım...

Isim
    İsmail Asil
    Marka
    Ducati

Alıntı 59hunter Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence Osman Somuncu Hocama bi sor derim. Tecrübe tecrübedir.
    Osman abime bir danışayım, Tecrübe diyorsun
    Alıntı Empyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ebc balatalarda HH modelini iyi diye kullandım ama çok çabuk bitti o yüzden Türkiyede satışı olmayan yada ben bilmiyorum Brembo balata getirdim bunlar çok daha iyi zaten orjinalindede bunlar var...Brenta İtalyan malı bazı motorlarda gzüel olabilir ama şikayetler duydum..Dnadik balata kullanma Transalbimde iki defa diski catlattı dandik balatalar...
    Valla dün İsmail abiyle konuştuk, EBC takmış ama ötüyor dedi. Çıkarıp başka almış. Özellikle sarı olandan alma dedi bana.
    Turgut, Brenta kullanıyormuş gayet memnun. Bir arkadaşımda Gold var, O'da memnun. Çok saçma oldu sanırım
    Alıntı Kaan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben eski makinaya ön arka EBC organic almıştım. Kötü değil kesinlikle ama frenlemede öyle harikalar yarattığını da görmedim. Ama ses yaptığına hiç rastlamadım.
    EBC alacaksan HH modelini almanı tavsiye ederim, duble haş da diyorlar, organiğe göre performansı daha iyiymiş.
    Gold balataları da öneren çok, artık motoplusta da satılıyor. Yanlış hatırlamıyorsam bir modelinin kendi kendini temizleme iddiası vardı. Tavsiye ettikleri modeli E3 tü sanırım.

Eğer IPONE alacaksan benim evde 2 litreden fazla var sana uygun fiyata verebilirim
    Hemen ticaret yapma bi dur
    şu fren balatalarını bi çözeyim, yağda iki alternatifim var ki ikiside iyi zaten.
    Yarın Latif'in oraya gidebilirim, çorap felan alırım

Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    Marka
    Yamaha

Latife beraber gidelim yarın. Benim de gidon süngeri almam lazım.

Bakım için de duruma göre yardımcı olabilirim sana, bizde müşteri memnuniyeti önemlidir..

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Balatalar:
    1-Kaydırmaz maddeler (reçine vs,)
    2-Isıya dayanıklı maddeler (asbest vs)
    3-Aşınmaya dayanıklı ve tutucu maddeler (bronz,döküm tozu vs.)
    genel olarak (kabaca)yukarıdaki maddeler karıştırılarak imal edilir..10-15 yıl öncesine kadar asbestos maddesi en çok kullanılan hammaddesiydi..Çok yüksek bir kanserojen madde olduğu açıklanınca önce çok gelişmiş ülkeler (kendileri için)bu maddeyi yasakladılar..Yerine ısıya dayanıklı başka maddeler kullanılıyor (bunlara da organik diyorlar)

Balatada aşınmaya dayanıklı madde ne kadar çoksa o kadar uzun ömürlü olur..Ancak bu maddeler o oranda fren kampanasını aşındırır,aşırı ısı ortaya çıkacağından kampanada yamulma ve eğrilme oluşturur..Bu da kırılma çatlama meydana getirir..
    Sonuç:Balatam çabuk bitmesin dersek,diskimiz çabuk bitecek..
    Hem iyi tutsun hem de çok dayansın yoktur..İyi tutan balata çabuk biter ve diske en az zararı verir..Bize de iyi tutan balata lazım..

Her markanın değişik özellikte üretimleri var araştırıp alamak lazım..

Not:Asbest ne kadar yok dense de her balatada miktarı düşürülerek hala kullanılıyor,balata tozlarını solunum alanına yaklaştırmayın,servis işleminden sonra mutlaka eller ve temas kısımları sabunla yıkanmalı..

9. Osman Somuncu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sabahattin KOÇAK (16-12-2014)

Isim
    İsmail Asil
    Marka
    Ducati

Alıntı o.somuncu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Balatalar:
    1-Kaydırmaz maddeler (reçine vs,)
    2-Isıya dayanıklı maddeler (asbest vs)
    3-Aşınmaya dayanıklı ve tutucu maddeler (bronz,döküm tozu vs.)
    genel olarak (kabaca)yukarıdaki maddeler karıştırılarak imal edilir..10-15 yıl öncesine kadar asbestos maddesi en çok kullanılan hammaddesiydi..Çok yüksek bir kanserojen madde olduğu açıklanınca önce çok gelişmiş ülkeler (kendileri için)bu maddeyi yasakladılar..Yerine ısıya dayanıklı başka maddeler kullanılıyor (bunlara da organik diyorlar)

Balatada aşınmaya dayanıklı madde ne kadar çoksa o kadar uzun ömürlü olur..Ancak bu maddeler o oranda fren kampanasını aşındırır,aşırı ısı ortaya çıkacağından kampanada yamulma ve eğrilme oluşturur..Bu da kırılma çatlama meydana getirir..
    Sonuç:Balatam çabuk bitmesin dersek,diskimiz çabuk bitecek..
    Hem iyi tutsun hem de çok dayansın yoktur..İyi tutan balata çabuk biter ve diske en az zararı verir..Bize de iyi tutan balata lazım..

Her markanın değişik özellikte üretimleri var araştırıp alamak lazım..

Not:Asbest ne kadar yok dense de her balatada miktarı düşürülerek hala kullanılıyor,balata tozlarını solunum alanına yaklaştırmayın,servis işleminden sonra mutlaka eller ve temas kısımları sabunla yıkanmalı..
    Osman abicim, paylaşmış olduğun bilgiler ürün üzerinde belirtiliyor mu ?
    İyi tutması ve diskin daha az aşınıyor olması önemli bir etken.
    Senin önereceğin ve piyasada bulunan marka var mı?

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Piyasada dünya çapında kalitesi isim yapmış EBC biliyorum..Diğer markaları kullanmadım bilmiyorum..EBc den şikayeti ilk senin mesajında (İsmail Gümüş mü söyledi?.) duydum..Belki EBC nin taklidi bile olabilir..Piyasada sahteleri varmış..
    Yahut imalat kriteri farklıdır..Organik dediklerini tercih etmek lazım..

Benim tecrübe ettiğim başka bir yöntem var ama siz onu uygulamazsınız..
    Balata çakma!...

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu