Sevgili Yusuf,
Anladigim kadari ile senin kafan bayagi karisti. Cunku saydigin motorlar belki butce olarak birbirine yakin duruyor ama hepsi ayri tarz motorlar ve karsilastirmalari mumkun degil. Yazdigin motorlardan biri cadde tipi dedigimiz bir motor iken, bir digeri ciplak yani naked tarzi iken, bir diger de ki aslinda benim sana tavsiye edecegim, tek motor olan uzun yol, sehir ici, artcili artcisiz nasil istersen kullanabilecegin bir motor yani Vstrom DL650.

DL650 hem yuksek bir motor, hem de bence su anda, BMW nin R1200 serisi pazarindan en cok pay alabilen bir motordur. ABS li olanini almani ozellikle oneririm. Ani fren yapmak durumunda kalindiginda kimin freni ne kadar sikacagi belli olmuyor. Bu konuda youtube da cok guzel videolar bulabilir, hatta ileri ve guvenli surus egitimi veren butun kuruluslarin teorik egitim ve kapali alan egitimlerinde bunun nedenini gayet iyi arastirabilirsin. Esini de memnun edebilecegin ve butcene an yakin duran motor su anda DL gibi gorunuyor.

Eh Ahmetbeyli virajlari icin zaten egitim de alacaksindir mutlaka. Ergur motor Gurkan Biyikli var Kahramanlarda onunla bir gorus istersen. Ya da Ozgorkeyde BMW motorda Eyup ile bir gorus onlar sana yardimci olurlar.