Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 6 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 60 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye İbrahim KARAASLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim KARAASLAN
    Motosiklet
    Artık Yok (Tabanvay)

Sende sağol. Ama tecrübeli arkadaşlarda bi şeyler yazsınlar ben kendi uygulamamı yazdım illaki doğru olmayabilir. ben sadece iş icabı motor kullanıyorum sonuçta.
    By JeRu SaLeM

Enduroist Kadim Üye Burak Demir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    burak demir
    Motosiklet
    GSR 600 K7
    Marka
    Suzuki

Alıntı bulutyani Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Okudugum bir yerlerde ayak pegine basin agirliginizi verin diyordu ama nasil? kontradan sonra mi once mi hangi ayak pegine, gidip tem de bir deneyip geleyim
    Bilen varsa yazabilirse simdiden tesekkurler.
    M5 mi oldu, hayırlı olsun,keyifle eskitirsin işallah

Banned
    Isim
    Özgür * Bulut Yani
    Motosiklet
    KLE 650 (Versys)
    Marka
    Kawasaki

Sagol Burak,
    M3 ile M5 i ayni fiyata verince dayanamadim

Enduroist Üye Egemen Kocabaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Egemen Kocabaş
    Marka
    Aprillia

daha önce kullandığım fazer'ımla çok rahat yapıyordum bu kontrayı, motorumla beraber viraja girerken uygun hızda hafif bir ters açı verip hafiften yatıp kalkıyordum ama cbf150 ile yaparken arkamdan biri "yusuf yusuf yusuuf" diye sesleniyor sanki devrilecek gibi oluyorum anlayamadım ... motor hafif diye mi acaba ...

Enduroist Kıdemli Üye EnginATASOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    engin atasoy
    Motosiklet
    dl 650
    Marka
    Suzuki

Kontra tekniğini uygularken motoru döndürmek için gidonda aynı yöne ileri güç uygulamanın yanında vucudun pozisyonunu ağırlık merkezini karşılayacak şekilde kaydırmak normal kullanımda virajlar için zevkli olabilir ama bence gereksiz. Gidona üç uygulayarak motorla birlikte yatmak daha stabil bir dönüş sağlar. Yani 2 noktaya konsantre olacağına 1 noktaya konsantre olursun. Ancak dar ve ani virajlarda vucudu terse yatırarak dönüş açısı daha çok arttırılabilir. Yarışlarda bunu zaten en dar açıda dönmek için yapıyorlar ama özellikle viraj çıkışında ayarını kaçırma ihtimali kötü sonuçlar doğurur. Ben fazla meraklısı değilim. Motorun ağırlığı da önemli 125 lik bir motorun vucuda karşı uygulayacağı dirençle yüksek ccli daha ağır bir motorun göstereceği direnç farklı olacaktır.
    Konu EnginATASOY tarafından (14-03-2012 Saat 22:57 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Katılımcı Üye Enes Bilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    enes bilgin

bir türlü alışmadım bu teknikle dönmek çok güzel ama sanki vücudum da yatınca dönüyor gibi geliyor, beynim oyun oynuyor bana gibi
    yahu size de oluyor mu nasıl bir fizik kuralıdır bu yahu....
    Allah affeder ama insan affetmez

Enduroist Üye serkan bukumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    serkan bukumcu
    Motosiklet
    1200 gs
    Marka
    Bmw

Ayni sekilde tam ters gidonu cekerekte yapabilirsiniz solaklarda bu sistemin daha basarili oldugu soyleniyor

Enduroist Katılımcı Üye Tümer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tümer Gündem
    Motosiklet
    NC700X ve CRF250L
    Marka
    Honda

Alıntı enginE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kontra tekniğini uygularken motoru döndürmek için gidonda aynı yöne ileri güç uygulamanın yanında vucudun pozisyonunu ağırlık merkezini karşılayacak şekilde kaydırmak normal kullanımda virajlar için zevkli olabilir ama bence gereksiz. Gidona üç uygulayarak motorla birlikte yatmak daha stabil bir dönüş sağlar. Yani 2 noktaya konsantre olacağına 1 noktaya konsantre olursun. Ancak dar ve ani virajlarda vucudu terse yatırarak dönüş açısı daha çok arttırılabilir. Yarışlarda bunu zaten en dar açıda dönmek için yapıyorlar ama özellikle viraj çıkışında ayarını kaçırma ihtimali kötü sonuçlar doğurur. Ben fazla meraklısı değilim. Motorun ağırlığı da önemli 125 lik bir motorun vucuda karşı uygulayacağı dirençle yüksek ccli daha ağır bir motorun göstereceği direnç farklı olacaktır.
    Benim bu kontra tekniğinde aklıma bir türlü oturturamadığım konu, vücudun durumu, şöyle ki;

Bazen kar kayakçısı gibi vücudum merkezde altımda makine slalom yapar gibi yatıyorum (makine ve popo yatıyor, bel üstü merkezde ve biraz daha dik kalıyor),

bazen de vücudumun üst kısmını öne doğru eğiyor (benzin deposuna doğru) başım viraj iç tarafındaki aynaya doğru yatırıyorum,

bazen de makinenin üstünde çuval gibi oturup sadece başımı su terazisi gibi yatay tutuyorum.

Halen vücudum hangi posizyonda daha rahat karar veremedim.

Yukarıda yazdıklarımla ilgili yanlış veya doğru olduğunu bilen var mı acep?

Huzur.

Enduroist Katılımcı Üye Tümer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tümer Gündem
    Motosiklet
    NC700X ve CRF250L
    Marka
    Honda

Aloo kimse yok mu?

Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Alıntı Tümer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim bu kontra tekniğinde aklıma bir türlü oturturamadığım konu, vücudun durumu, şöyle ki;

Bazen kar kayakçısı gibi vücudum merkezde altımda makine slalom yapar gibi yatıyorum (makine ve popo yatıyor, bel üstü merkezde ve biraz daha dik kalıyor),

bazen de vücudumun üst kısmını öne doğru eğiyor (benzin deposuna doğru) başım viraj iç tarafındaki aynaya doğru yatırıyorum,

bazen de makinenin üstünde çuval gibi oturup sadece başımı su terazisi gibi yatay tutuyorum.

Halen vücudum hangi posizyonda daha rahat karar veremedim.

Yukarıda yazdıklarımla ilgili yanlış veya doğru olduğunu bilen var mı acep?

Huzur.
    Üstadlar daha net cevaplar verecektir ama benim uyguladığım metot ve eğitimde verilen bilgi şu şekilde:

Oturuş pozisyonu virajların apeks noktasındaki hızı korumak ile ilgili bir durum. Örneğin racingciler viraj içine doğru oturarak motorun kendi bedenlerine kıyasla daha dik kalmasını, bununla birlikte ağırlık dengesini korumayı sağlayarak daha hızlı viraj almayı sağlıyorlar.

Arazi sürüşlerinde ise bazı dönüş manevralarını daha rahat yapabilmek için motorun dışına oturulabiliyor.

Bu durumların dışında oturuş pozisyonunu merkezde (temel pozisyon=su terazisi ) tutmak gerektiğini düşünüyorum. Zaten kontra tekniği bir tür kaçınma manevrasıdır ve anlık bir olaydır. Bu manevranın yapılacağı kısa sürede pozisyon değiştirmek için hazırlık yapmak bir tür zaman kaybı olacağından dolayı bence oturuş pozisyonu değiştirilmemeli, temel pozisyonda bu manevra gerçekleşmelidir.

Tecrübeli arkadaşların bu konudaki yorumlarını ben de merakla bekliyorum.

Sayfa 3 Toplam 6 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 SonuncuSonuncu