Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 6 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 SonuncuSonuncu
31 den 40´e kadar. Toplam 60 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Simdi arkadaslar, kontra olmadan motosikletle viraj almak cok zor ve karmasik bir olay gibi gorunmesine ragmen, bir sekilde bunu istesek de istemesek de farkinda olarak, ya da olmayarak zaten yapiyoruz. Aslinda biz yapmasak da motor bunu kendi bize yaptiriyor.

Bir video ile bunu sizlerle de paylasmak istedim. Bu video gercekten aciklayici bir video ve tercume eden arkadasimiz da Amerikalilarin o laubali ingilizcesini aynen cevirmiz ve de araya Ugur hoca ile ilgili de birkac latife uydurmustur. Ancak herne kadar videonun basinda geyik amacli yapilmistir dese de tercumeler yerli yerinde oldugu icin saniyorum faydasi olacaktir. Bunun icin sevgili Basar'a tesekkur ederim.

Videoda motorun ellerini birakmis bir surucu ile bile kontra teknigini uyguladigini ve bunun icin surucunun sadece vucudu ile olaya destek verdigini goreceksiniz.

Viraj cok kompleks bir olay olup, genel prensip agirlik tarnasferi ve olusan gucleri, karsi gucler ile dengeleme olayidir. Dolayisiyle, hem agirligimizi viraj icine aktarirken, bir yandan da motorun devrilmesi icin fiziksel olarak ona mudahale etmemiz yani onu iki teker arasina cizilecek bir dogru ile gitmek iestdigi yonden ayirmak icin, bu dogruyu kirmak gerekecektir ki iste bu kirmak islemi kontradir. On tekeri sola dogru yonlendirdiginizde, ki bunu gidonun sag elcigini ileri ve disari dogru iterek yapiyoruz, bu durumda bu dogruyu kirmis ve motoru saga dogru yatirmis oluyoruz. Eh saga dogru yatmis bir on lastik elbette yan yan gittigi icin bir direnc yaratacak ve motoru yavaslatmak isteyecektir, bu bir. Bir de yatmaya baslayan motorumuzun agirligi da iceri dogru giderek artacaktir. Bunlari karsilayacak guc merkezkac kuvvetidir. Bu gucu uretmek icin gaz vermek durumunda kalacagiz. Iste bu durumda dengeyi yakaladigimizda bu hizi koruyarak viraji guvenli bir sekilde alabiliriz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=VTC7f6M2L1E&feature=player_embedded[/youtube]

Not: Lastik kenarlarinda kalan birer cm lik seritler icin ben birsey demiyorum ama Amerikali bayagi dalga gecmis

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Enduroist Kadim Üye Sertaç Sakarya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertaç Sakarya
    Motosiklet
    BMW 1150 GS
    Marka
    Bmw

Hakkı abi süper bir paylaşım oldu. Emeğine sağlık...
    www.sertacsakarya.com
    A Rh + 0533 968 55 19

Banned
    Isim
    BT
    Motosiklet
    Yamaha YBR 125
    Marka
    Bmw

hakki abi, ellerine saglik.. ben de ne zaman mudahale edeceksin diye bekliyodym, cunku is cigrindan cikmaya baslamisti

bu arada video harbiden iyi geyik olmus

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Herşeyden önce bakışı unutmayalım. Göz ucu değil kafamızı çevirerek. Sonrası daha kolay olacaktır. Odun gibi oturup karşıya bakarak ne kadar da kassanız viraj alamayacaksınız veya şansa alacaksınızş

Enduroist Katılımcı Üye HasanKaraaslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hasan Karaaslan
    Motosiklet
    DL650 L3
    Marka
    Suzuki

Hakkı abi çok teşekkür ederim paylaşım için (= Bugün denedim hakikaten çok az güç kullanarak çok güzel yatıyor hafifçe itmek işi çözüyor hatta bazen komik bile geliyor öyle olması ehe

Enduroist Kıdemli Üye HüseyinKARAASLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hüseyin Karaaslan
    Motosiklet
    DL 650
    Marka
    Suzuki

bencede çok faydalı bir paylaşım oldu teşekkürler.
    yahu o adam nasıl tepiniyor, zıplıyorda motor düşmüyor yav.. çok ilginç.. bence ben denesem düşerim : D

Enduroist Kadim Üye Ali Emre Sakarya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

hakkı bey sağolasınız. eğitimde arkadaşlarla geyiğini çevirmiştik bu vidyonun, paylaşım ve hatırlatma güzel oldu...
    - "eksiklik kendi özümde..."

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Artik kim tutar beni bu kadar gazla? Sagolun cocuklar. Bu sitelerin gercek amaci bu degil mi zaten. Ne guzel oluyor, bu kadar tesekkurle bak ben daha neler paylasiyorum.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Enduroist Katılımcı Üye Tümer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tümer Gündem
    Motosiklet
    NC700X ve CRF250L
    Marka
    Honda

Alıntı Tümer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim bu kontra tekniğinde aklıma bir türlü oturturamadığım konu, vücudun durumu, şöyle ki;

Bazen kar kayakçısı gibi vücudum merkezde altımda makine slalom yapar gibi yatıyorum (makine ve popo yatıyor, bel üstü merkezde ve biraz daha dik kalıyor),

bazen de vücudumun üst kısmını öne doğru eğiyor (benzin deposuna doğru) başım viraj iç tarafındaki aynaya doğru yatırıyorum,

bazen de makinenin üstünde çuval gibi oturup sadece başımı su terazisi gibi yatay tutuyorum.

Halen vücudum hangi posizyonda daha rahat karar veremedim.

Yukarıda yazdıklarımla ilgili yanlış veya doğru olduğunu bilen var mı acep?

Huzur.
    Sorumu yinelemek istiyorum. Yukarıda yazdığım gibi, vücudun durumu tam olarak açıklanabilir mi kontra tekniğinde?

Yani gidonu ileri ittiğim ve makinemin yatmaya başladığında belden yukarısı nasıl durmalı?

Eğer gözümden kaçtıysa peşinen özür...

Banned
    Isim
    BT
    Motosiklet
    Yamaha YBR 125
    Marka
    Bmw

Alıntı Tümer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bazen kar kayakçısı gibi vücudum merkezde altımda makine slalom yapar gibi yatıyorum (makine ve popo yatıyor, bel üstü merkezde ve biraz daha dik kalıyor),
    olmasi gereken bu gibi ama tam da degil... anlatmak zor.
    alparslan abinin blogunda da konu ile alakali dokumanlara ulasabilrsin. gayet aciklayici cizimler var.
    Konu BY tarafından (29-06-2012 Saat 16:20 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 4 Toplam 6 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 SonuncuSonuncu