Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 5 Toplam 6 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 SonuncuSonuncu
41 den 50´e kadar. Toplam 60 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Aslinda biraraya geldigimiz bir yerde gostermek daha iyi olurdu ancak soyle bir anlatmayi deyeyim izninizle.

Simdi ayaklar pegde yani hafif geride ve motorun uzerinde otururmus gibi yapin.
    Omuzlar asagida eller asagida sarkik.
    Simdi kollarinizi dirseklerden yere paralel hale gelecek sekilde kirin
    Gidona yetismedi, o zaman biraz one egilin
    Bu motorda oturma pozisyonudur. Kollar dirseklerde serbest omuzlar asagida. Yani dirsekleriniz iki yana serbestce sallanbilmeli.
    Viraja girerken oturus pozisyonumuzda yapmamiz gereken agirlik transferi ve kontrayi da iceren hareket ise;
    (diyelim ki viraj saga) Sag omuzunuzu hafifce disari yani viraj icine ve sag aynaya dogru, direkleri kirmadan egin.
    Bu durumda poponuzun sag yani ve sag ayaginiz pege daha cok basacaktir. Kirmadiginiz dirsekde gidonu ileridogru iterek kontrayi verecektir.

ben bunu iki hamlede yapiyorum. Sebebi de viraj oncesi agirlik hazirligimi yapiyor, viraja tam basladigim anda, kalcamin sagina iyice oturuyorum ve o anda da kontrayi veriyorum. Artik motor devrildigine gore gaz takviyesi ile onu bu devrildigi durumda tutuyorum. Aslinda videoda bunlari anlatiyor. Hani radarla olcum yaptiklari yer var ya orada agirlik aktaranla aktarmayanin ya da gec kalanin suratlerini olcuyorlar ya o bolum iste. Agirlik dogru aktrilmadi ise, viraj konforu tam gelmiyor. Baslangicta bu kareketleri biraz abartarak yaparsaniz motorun tepkilerine gore, giderek gelisir. Ve yavas girip hizli ciktigini virajlara siz hala yavas girdiginizi sanarken, bir bakarsiniz ki onunuzde de arkanizda da kimse kalmamis.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Enduroist Üye BasarGUVEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Başar Güven
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Hakki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslinda biraraya geldigimiz bir yerde gostermek daha iyi olurdu ancak soyle bir anlatmayi deyeyim izninizle.
    yavas girip hizli ciktigini virajlara siz hala yavas girdiginizi sanarken, bir bakarsiniz ki onunuzde de arkanizda da kimse kalmamis.
    Hakkı abi; bana başbaşa kaldığımızda bir gösteriversen...

Enduroist Katılımcı Üye Tümer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tümer Gündem
    Motosiklet
    NC700X ve CRF250L
    Marka
    Honda

Bu motorda oturma pozisyonudur. Kollar dirseklerde serbest omuzlar asagida. Yani dirsekleriniz iki yana serbestce sallanbilmeli.
    Viraja girerken oturus pozisyonumuzda yapmamiz gereken agirlik transferi ve kontrayi da iceren hareket ise;
    (diyelim ki viraj saga) Sag omuzunuzu hafifce disari yani viraj icine ve sag aynaya dogru, direkleri kirmadan egin.
    Bu durumda poponuzun sag yani ve sag ayaginiz pege daha cok basacaktir. Kirmadiginiz dirsekde gidonu ileridogru iterek kontrayi verecektir.

ben bunu iki hamlede yapiyorum. Sebebi de viraj oncesi agirlik hazirligimi yapiyor, viraja tam basladigim anda, kalcamin sagina iyice oturuyorum ve o anda da kontrayi veriyorum. Artik motor devrildigine gore gaz takviyesi ile onu bu devrildigi durumda tutuyorum. Aslinda videoda bunlari anlatiyor. Hani radarla olcum yaptiklari yer var ya orada agirlik aktaranla aktarmayanin ya da gec kalanin suratlerini olcuyorlar ya o bolum iste. Agirlik dogru aktrilmadi ise, viraj konforu tam gelmiyor. Baslangicta bu kareketleri biraz abartarak yaparsaniz motorun tepkilerine gore, giderek gelisir. Ve yavas girip hizli ciktigini virajlara siz hala yavas girdiginizi sanarken, bir bakarsiniz ki onunuzde de arkanizda da kimse kalmamis.
    Sevgili Hakkı Abi,
    Zahmetine değdi doğrusu. Mesajımda bahsettiğim ve "bazen" kelimesi ile başlayan üç seçenekten birincisi hemen eleniyor bu durumda. Bana bu seçenek bazı dönüşlerde konforlu gelse de, Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok, doğruca eliyorum.

İkinci "bazen" ve üçuncü "bazen" ile başlayan şıklar ise Senin anlattıklarına daha yakın.

Özellikle omuzun viraj içine yatması...yani zaten başını öne aynaya yatırdığında (benim tarifim), omuz da viraj içine düşmüş (Senin tarifin) oluyor.

Yani Senin açıklamaların sayesinde aklıma takılan bu önemli mevzu yerine oturmuş oldu. Çok teşekkür ederim ve kazasız belasız sürüşler dilerim.

Huzur.
    Konu Tümer tarafından (01-07-2012 Saat 23:25 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Katılımcı Üye Tümer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tümer Gündem
    Motosiklet
    NC700X ve CRF250L
    Marka
    Honda

Bu arada konu ile ilgili araştırma yaparken CBF Forum'unda bununla ilgili güzel bir kaç bilgiyle de karşılaştım.

Paylaşıyım hemen:

Huzur.

Enduroist Katılımcı Üye KamilCerit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kamil Cerit
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Harika bir anlatım olmuş çok işime yaradı,teşekkürler...

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Bende dirseklerimi kastığımı fark ettim, yeni oturma pozisyonundan vede bilgisizlikten

Banned
    Isim
    Tengiz BOZDOGAN
    Motosiklet
    F650 GS (2000)
    Marka
    Bmw

Arkadaşlar merhaba, bende kontra konusunda bir kaç şey paylaşmak istiyorum. Çocukken bisiklete hızlı binmeyi sever ve sitelerin etrafında kendi Formula 1 yarışlarımızı yapardık. Çok da ciddi geçer, iyi kapışırdık. O yıllarda bisikleti yatırmanın en kolay yolunun gidonu hafif dışarı çevirip onu tekerlek istikametinde dönüş dairesinin içine doğru çekercesine yatırmak olduğunu keşfetmiştim, yıllar sonra internette bunun adının "Kontra" olduğunu öğrendim.
    Şimdi meraklısına biraz fizikten konuşalım.(En büyük zevkimdir) Dönen her cisim cayroskopik güç denen bir kuvvetle üzerindeki yüzeye dik hale gelmeye çalışır. Bozuk paranın normalde dik durmazken yuvarladığınızda dik durmasının sebebi budur. Biz virajı alırken dışa doğru merkez kaç kuvveti oluşur. Biz de bu kuvvete karşı gelebilmek için motoru içe yatırırız, motorumuzun ağırlık merkezinin yer çekiminden dolayı içe kayan ağırlığı bu merkez kaç kuvvetine zıt bir kuvvet oluşturur ve bizi dönüşte dengeler, ancak sorun bitmemiştir. Cayroskopik güç nedeniyle motor sürekli yere dik durmaya çalışmaktadır. Dönmeyi gerçekleştirmek için tekerlek gidon vasıtasıyla içe döndürülürse (mümkünse yapmayın) bu sefer tekerleğin yer ile temas ettiği yüzey normalde 3-4cm iken 0.5 veya 1 cm'e düşer.Ön teker artık içe doğru gidecek (dönecek) yer bulamadığından dönmesini kolayca durdurur ve kızaklayarak öne doğru kayar, dönme bittiği için motoru dik tutacak bir kuvvet kalmaz ve sürücü düşer. Sonra yer kaykandı filan denir, oysa sebep budur. Çözüm ise basit tekerleğin dönüşün en yavaş anında bile dönmesini garanti altına almak için kuvvet yönünde yani dışa doğru döndürülmesidir. Kontra yapıldığında tekerlek merkezkaç kuvveti aynı yönde olduğundan gidonun dönmesinden ve motorun yatmasından kaynaklanan yere temas yüzeyi azalması meydana gelmez, 3-4cm gene 3-4cm kalır. Bu nedenle de hız ne kadar düşerse düşsün sürücü ne kadar yatarsa yatsın düşmez taki bu sefer arka tekerlek yüzeyi merkez kaç kuvvetini dengeleyemez hale gelip kayana kadar. Dediğim gibi meraklısına...
    Konu t.bozdogan tarafından (26-12-2012 Saat 20:48 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

simdi boyle anlatinca korktum acikcasi tesekkurler.

Ordinaryus Enduroist ATİLLAYILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Yılmaz
    Motosiklet
    XT660Z TENERE
    Marka
    Yamaha

Vay böyle daha kalıcı oldu nedeninin teknik açIımı.
    Atilla AB Rh- 0533 235 67 13

Enduroist Kıdemli Üye HüseyinKARAASLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hüseyin Karaaslan
    Motosiklet
    DL 650
    Marka
    Suzuki

teşekkürler (: vay be.. demek bu sebepten düşmüyoruz hehe yani en azından bazen düşmüyoruz :P

Sayfa 5 Toplam 6 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 SonuncuSonuncu