Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12
11 den 17´e kadar. Toplam 17 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Kaan süper yazmışsınız bu yazı sonunda ne diyoruz?

Tork candir, Enduro hayattır.

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Kaan herkesin anlayabileceği bir dil ile anlatmışsın teşekkürler. Nuri aga söylemişti boş zamanlarımızda birbirimizin motorlarını kullanalım aradaki farkı yaşayarak öğrenelim demişti. Hatırlarsanız kurufasulye yemeye gittiğimizde bunu uygulamıştık, gerek güç gerek ergonomi (oturuş şekli ve rahatlığı ) olarak birbirimizin motorlarını test etmiştik.
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

Enduroist Kadim Üye Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    XT 660 Rr Ciftalan-Polonez Edition
    Marka
    Yamaha

Bir parça yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.
    Açıkcası biraz acele ederek yazmıştım ve bu kadar ses getireceğini tahmin etmemiştim.

Neyse, madem faydalı buldunuz, bu konuyla ilgili birkaç yazı daha çıkartayım
    Tork candır, tork heyecandır...

Enduroist Üye onlyrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Soner Tezal
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Selamlar,
    Kaan'ın güzel anlatımıyla verdiği bilgilerin çoğunluğu doğru olmakla birlikte içinde yanlış yönlendirecek birtakım eksikler de mevcut.

Tecrübe ettiğim kısımlara kısaca değineyim...

Alıntı Kaan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...Şu anda kullandığım XT660 ile bir önceki motorum KLE500, kağıt üzerinde aynı beygir gücüne sahipler. Fakat birinden inip diğerine bindiğinde XT nin KLE ye göre çok daha güçlü olduğunu hissediyorsun. Neden ? Çünkü XT nin torku çok daha yüksek, ve XT bu torku KLE ye göre daha düşük devirde üretebiliyor. KLE nin max güce ulaşması için çok yüksek devirlere tırmanması gerekirken XT gazı verdiğin anda yüksek torkla yürüyor. ...
    Öncelikle bu iki makine kağıt üzerinde aynı değiller. XT nin +160cc fazlası bulunmaktadır. Bu iki aletin çok farklı karakteristiği bulunmaktadır. XT daha fazla gücü varmış gibi hissettirmesine karşın, 0-100 hızlanma verilerine baktığınızda ikisinin de 5.5 sn civarında olduğunu görürsünüz. Top speed de ise KLE xt yi geçecektir. Yani hissettiğiniz sizi yanıltabilir. XT aslında daha fazla tork üretmez, kağıt verileri aynıdır. Sadece aynı torku daha düşük devirde üretebilir. Bunu anlayabilmek için kağıt üzerindeki verileri inceleyebilirsiniz. XT max torkuna 5250 devirde ulaşır, KLE ise 6500 devirde. XT max gücüne 6000 devirde ulaşırken, KLE 8500 devirde ulaşır. Yani XT de gazı açtığınızda ilk başta torkun etkisiyle super sport makina tadında hızlanıyormuş hissi vermesine karşın devir arttıkça tek silindirli makina altınızda sönmeye başlayacaktır, çünkü devir aralığı kısıtlıdır. KLE ise daha esnektir, daha yüksek devirlere çıkabilir. Ancak tüm devirli makinalarda olduğu gibi bu esneklik sonucu daha sık vites değiştirmeyi gerektirir. Bu sebeptendir ki XT 5 vites iken, KLE nin 6 vitesi mevcuttur. KLE nin motoru 40-60 hp arasında modifiye edilebilir. GPZ500, EN500 ve ER5 de bu motor kullanılmıştır, kişişel fikrim kendini ispatlamış tarihe geçmiş güzel bir makinedir.

...Fazer a gelince, çok sevenleri olmasına rağmen benim hiç anlam veremediğim hiç sevmediğim bir makina. Alette tork sıfıra yakın...
    Fazer'a torksuz demek büyük haksızlık olur, bir xt nin iki misli kadar tork üretebilmektedir. Max torkuna 10 bin devirde ulaştığı için eğer siz gazı açtığınızda fazer yürümüyor nazlanıyor diyorsanız siz bu makinayı kullanmayı bilmiyorsunuz demektir, zira o anda yanlış vitesle gidiyorsunuz. Her motorun bir kullanım karakteristiği vardır, dolayısıyla altınızda ki beygirlere hakkını vererek kullanmanız gerekir. Fazer neredeyse 600 lük supersport makinalar kadar performanslı bir makinadır, 10 bin devirden sonra ivmelenmesine hayran kalacaksınız. Ancak bu performansa hiçbir şekilde arazide ihtiyacınız olmayacaktır. Arazi kullanımında daha düşük devirde yeterli torku üretecek stabil bir tek silindirli alet çok daha konforludur. Süspansiyon vs yi hiç saymıyorum zaten...

...Vibrasyonu sevmem, arada otoyola çıktığımda uzayıp gitmek isterim, şehir içinde uzun yolda rahat edeyim diyorsan çift silindir.

Motor benim için hız demek, hayatta en keyif aldığım şey devir kesiciyi hissetmek diyorsan da dört silindir...
    Tecrübe ettiğim iki silindirli DL 1000 ve 1200GS de tek silindirli kadar olmasa da traktör tadında makinalar. Yani vibrasyonsuz gitmek istiyorsanız dört silindirliye terfi etmeniz gerekiyor.Dört silindiri sadece hız makinalarıyla özdeşleştirmek hata, dört silindirli pek çok turing ve hatta cruiser makina mevcuttur. Bu kadar insan hata yapıyor olamaz...

Sonuç itibarıyla motosiklet tercihinizi yaparken bildik kalıpların dışına çıkarak çıkarak her modelin ruhunu karakterini anlamak gerekiyor. Bir dönem binlik süpersport kullanmıştım, bugüne kadar gördüğüm en korkunç torku bu makinada hissettim. 6 vitesle 100 kmh ile giderken gazı açtığında hiç vites atmadan 250 kmh lere uzamak inanılmaz bir keyiftir.

Yakıt tüketimi konusu çoook uzun bir mevzu, çok fazla parametre var. Müsait bir zamanda anlatabilirim. Ama şunu bilin sadece farklı motosikletlerle birlikte bir geziye gittiğinizde üç aşşa beş yukarı hemen hemen tüm endurolar aynı miktarda yakıt tüketecektir. Benzinlikte yakıtları hesaplarken motorunuz eski transalp ise en fazla yakan benim diye endişelenmeyin çok normal bir durumdur...

Sağlıcakla kalın...

kt
    Guest

beyler bütün bu yazdıklarınızın yanına şanzıman olayınıda ekleyin.sonuçta makinanın herşeyini belirleyen şanzımandır.örnek:kağıt üstünde beygir gücü ve tork olarak 1200gs güçlü görünür ama 1100 gs yolda onu geçer.

Enduroist Kadim Üye Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    XT 660 Rr Ciftalan-Polonez Edition
    Marka
    Yamaha

Vay, Sonerim dünya ne kadar küçük Neyse dur dağıtmadan bu keyifli tartışmaya devam edelim.

XT ile KLE arasında bir kıyaslama yapmak senin de söylediğin gibi pek te doğru olmaz. Aralarında azımsanmayacak hacim farkı var ve birisi 60 NM tork üretirken diğeri 42 NM değerinde. Buna karşın iki model de ironik bir şekilde 47 HP beygir gücüne sahip. Benim burada özellikle vurgulamaya çalıştığım, beygir güçleri aynı olan iki motorun karakterlerinin çok farklı olabileceğiydi.

BKZ: KLE ve XT

Ben kişisel olarak, kendi sürüş alışkanlıklarım doğrultusunda tek silindirli makinaları daha çok seviyorum. Çünkü kişisel kriterlerimin arasında son süratin hiç önemi yok, ki KLE nin XT ye göre, diğer bir deyişle çift silindirlilerin tek silindirlilere göre avantajı da burada. 140 ile giderken KLE de gazı açtığında motor keyifle yerinden fırlarken XT de bu süratte makina "müdür boşver gaza gelme biz sakin sakin gidelim" der. 160 a geldiğinde XT devir kesiciye giderken acaba bastırsam KLE 200 yapar mı diye düşünürsün..

Fazer konusuna gelince, çılgın bir makina olduğuna kimse itiraz edemez. 160 la giderken bir yandan dua edip bir yandan hala gazı açmamak için kendimi zor tuttuğum bir şeytan icadı ama ,, aması şu ki senin de dediğin gibi fazer ın fazer gibi gitmesi için devamlı 8000 devirin üzerinde kullanmak gerekli. Şekil A da da görüldüğü üzere max torku olan 60 küsür NM yi (ki bu değer XT ile neredeyse aynı) 10000 devirde veren bir makinayı devamlı devirli kullanacaksan sorun yok, ama sakin sakin 90-100 ile giderken her hızlanma için vites küçültmek zorunda kalmak ta biraz can sıkıcı...

Zaten benim gözümde XT yi KLE den daha güçlü kılan da budur. XT ile her daim max tork bandına yakın gidersin. Artçı da olsa, rampa da çıksan tek silindir yüksek torkuyla her zaman hızlanmaya hazırdır. Ama KLE gibi bir makinayı kullanırken çok daha sık vites değiştirmek zorunda kalırsın ki bu da insanda makinanın yetersiz olduğu hissini uyandırır..

Titreşim konusuna gelince, evet, XT de, çok sevdiğim F650 GS te ciddi şekilde titrer. Hatta bel koruması takmadığım zaman bu titreşim beni de baya rahatsız eder. Ama ünlü bir atasözü der ki, torku seven, titreşimine katlanır..
    Konu Kaan tarafından (17-10-2011 Saat 14:36 ) değiştirilmiştir.
    Tork candır, tork heyecandır...

Enduroist Üye onlyrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Soner Tezal
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Kaancan tork candır heyecandır; beygir gücü hem adrenalindir hem de güvenliktir. Yanlış anlama farklı bir bakış açısından konuya bakmakta fayda gördüğüm için yazdım. Yoksa ben de şu an senin makineyle hemen hemen aynı karakterdeki freewindimle mutluyum gezmediğim yer kalmadı XT ye gıcığım var o ayrı, sebebini boşver...

Beygir gücü bence güvenliktir, ne ka beygir o ka ivmelenme ve yüksek hız demektir. Hız manyağı olduğum için söylemiyorum. Dört silindirli motosikletlerin tek silindirlilerden çok daha güvenli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. XF650 de beni en gıcık eden durum 110-120 ile giderken sıkıştığımda gazı açıp saniyeler içinde şöyle 200 lere uzayamamak. Yollardaki muhtelif tehlikelerden uzak durabilmek için bu kesinlikle gerekli. Altınızdaki motor ne kadar güçlüyse o kadar güvendesiniz tabi kullanmayı bilene... Önümde 100 ile giden kamyonu sollamadan önce elli kere düşünüyorum, hesap yapıyorum. Oysa ss ile giderken bu gibi sıkıntılarınız yok, sağ bileğinizle yapacağınız ufak bir dokunuşla saniyeler içinde sollama işlemi tamamlanıveriyor. Benim görüşüme göre tam güvenlik istiyorsanız kullanacağınız motosiklet yoldaki 4+ tekerli araçlardan daha güçlü olmalıdır.

Sağlıcakla kalın...

Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan SeçilenSeçilen 12