Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Ferdi EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ferdi EFE
    Motosiklet
    Aprilia Pegaso 650
    Marka
    Aprillia

Standart Neden Enduro?

"Koskoca boyutları, tipsiz görüntüleri, kocaman lastikleri... Buna binen nasıl biniyor ya? Ne anlıyorlar hiç bilmiyorum" derken birden kendimi enduro-sever buldum Sonra bu yazıyı yazmak istedim "enduroyu hiç düşünmeyen" diğer insanlara da katkım olsun diye. Umarım sizlerin de aklına "enduro mu alsam ki?" gibisinden bir soru yerleştirebilirim.

- Abi dağda taşta ne işim var neden enduro alayım?
    --> Dağ, taş, tepe vs. tek başlarına ele alındıklarında cross'u tanımlıyor aslında. Endurolar düz yolda da gitmek üzere tasarlanmıştır. Gireceği arazi de sert ve taşlı arazi olarak düşünülmüş değildir, toprak ve hafif engebeli arazi için uygundur. Amacı hem aslfaltta, hem bozuk yolda, hem de köy yollarında vs. konforlu bir şekilde gidebilmektir. Hatta bu yüzden isimleri yavaş yavaş "funduro" olarak değişiyor. Enduronun dar ve engebeli yoldaki avantajı, manevra kabiliyetinden de geliyor. Ülkemiz yol şartları göze alındığında otoban hariç (ki kısmen bazı kesimlerde o da dahil) çoğu yolumuz yamalı bohça gibi olduğundan ne zaman karşımıza ne çukur çıkacak önceden kestiremiyoruz. Gittiğimiz yolun %90 ı asfalt olsa bile geriye kalan kısımda karşılaşabileceğimiz arazi problemlerinin aşabilir olması hiç kimsenin hayatında görmediği manzararları görmemizi sağlayabilir.

- Abi bu endurolar kocaman ya şehir içinde ne yapacağız?
    --> Yüksek cc'li endurolar biraz daha touring'e yanaştıkları için bu söylem doğru ancak 650cc'lik bir enduronun ön çatal açısının dik olması motorun manevra kabiliyetini artırıyor ve dar yollarda daha az sorun çıkarıyor.

- Endurolar çok yüksek abi...
    --> Sele yükseklikleri endurolar ile diğer motorlar arasında 3 ila 5 cm civarı oynar. Endurolar cross'a yaklaştıkça bu yükseklik daha da artar. Endurolar standart motorlardan arazi özelliğinden dolayı yüksek olmak zorundalar... Ancak üreticiler ağırlık merkezlerini çok daha aşağılara çekerek dengeli motorlar üretiyorlar (F650'nin deposunun sele altında olması bu nedenledir). Bu yükseklik bir handikap gibi görünsede süspansiyon yapısı nedeniyle (çok esnek) arazide ve yolda diğer motorlardan çok daha dengelidir. Sele yükseklikleri diğer motorlarla aynıdır ve hatta en alçak seleli motor yine bir endurodur (F650GS)... Sele yüksekliği R6 dan daha alçaktır.

- Enduroların oturuş pozisyonları da çok dik ama..
    --> En rahat oturuş pozisyonu budur. Sadece rüzgarı daha fazla aldığınız için bir dezavantajı vardır, ancak saatte 120-140 km süratleri arası yorulmadan, rahatlıkla yol alabilirsiniz. Aksine yumuşak seleli oldukları için poponuz ile motorunuz büyük bir uyum içindedir.

- Endurolar genelde tek silindir ya da iki silindir, bunun da titreşime neden olduğu söyleniyor.
    --> Düşük devirlerde tek silindir enduroların bir titreşim verdiği doğru ancak bunu size yolu işkenceye çevirecek diye düşünmenize gerek yok. Aksine tek silindirin bakım kolaylığı gibi bir avantajı vardır. Hatta kendi bakımınızı kendiniz bile yapabilirsiniz.

- Neden dört silindirli değiller?
    --> Dört silindir motorlar düşük süratlerde hararet yaparlar ve bu yüzden 90-100 km hızla seyreden grup sürüşünde, önceden gidip sizi ilerdeki benzinlikte beklemek zorunda kalırlar. Ancak hiç sıkılmazlar çünkü benzin almakla meşguldurler.

- Biz sürekli otoban ya da güzel asfaltı olan yerleri seçiyoruz gezmek için. Neden enduro alayım ki?
    --> Bu sorunun cevabı kısmen ilk cevapta verilmiş olmasına rağmen birkaç noktaya daha değinmek istiyorum. Güzel gezi yapacaksınız, eşyalarınızı nereye koyacaksınız? Artçınızın sırtına mı takacaksınız? Yoksa bir fileyle selenin arkasına mı sabitleyeceksiniz? Tabi yol boyunca durmadan, "lan noldu bizim çanta düştü mü acaba?" diye düşünerek yol zevkinden mahrum mu kalacaksınız? Peki diğer yandan endurocular gideceğiniz yere bir depo benzinle giderken, siz tekrar benzin almak zorunda kalacak mısınız?

- Ön kısımları çok çirkin be bu enduroların.
    --> Bunun sebebi yumuşak amortisörlerdir. Amortisörlerin yumuşak olması, bozuk yollarda motorun zıplayıp yol tutuşunun azalmasını engellemektir. Bazen çirkinlik motoru devirip canınızı acıtmanızdan daha önemlidir.

- Alaşım jantlar daha çekici değil mi?
    --> Yüksek cc'li endurolarda da yavaştan bu jantlar kullanılmaya başlandı. Alaşım jantların enduroda kullanılmamalarının sebeplerinden birisi, bu jantlar kırıldıklarında yapacak bir şey kalmıyor.

- Sahi motoru devirirsek ne olacak?
    --> Hiçbir şey (altında kalmadıysanız tabi). Motor koruma demiri, elcik koruma, karter koruma... Özetle her tarafı korunuyor. Yine bunlara rağmen başka bir sorun çıktığında parçası çok daha ucuzdur. Bir de full grenaj bir spor motosikletle düştüğünüzü düşünsenize Üstelik enduroların tip gibi bir kaygıları olmadığı için (yani modern deyimle "şekilci" olmadıkları için) kırılan sinyal yerine Çin malı bir motosiklet sinyali bile takabilirsiniz. Uysa da taktık, uymasa da..

- Nasıl yani şekilci?
    --> Endurocu adam, "lan bu dizlikler de çok sırıttı, çıkartayım en iyisi", "kaskı şöyle janjanlı bir şey alayım", "dur motoru biraz öne koyayım da görülsün", "len daha 10 dakika oldu yıkatalı kuş pislemiş bak" tarzı şeyler düşünmez. Hatta onun tek şekili bulandığı çamurdur. Öyle ki temizlerken bile keyif alır bu çamuru, çünkü her çamura bir kahkaha saplanmıştır.

- Otobanda gazlayamayacak mıyız bu endurolarla?
    --> 650cc bir enduro 140 km hızla konforlu olarak götürebilir sizi. Sürat yükseldikçe bu konfor tek silindirin titreşimine yenik düşüyor ve çok rüzgar yemeye başlıyorsunuz. Zaten izin verilen hız limitleri belli. E5'te 90'la radara giren biri olarak iyi ki daha yüksek değildi süratim diye düşünüyorum. Üstelik kötü haber, yakın zamanda otoban polisi uygulaması başlayacak.

- Bu enduronun bir felsefesi var mıdır?
    --> Enduroların felsefesi, motosikletin felsefesi ile aynıdır. "Motosiklet özgürlüktür", "Enduro da özgürlüktür, yolun hiç bitmemesidir". Enduro, "bir yere gidilecekse, bir gezi yapılacaksa yol durumunu düşünmemektir, lastiğim biter mi acaba dememektir, bu kadar eşyayı neremize sokacağız diye küfür etmemektir, grenaj çizilirse kaç paradır araştırmamaktır, yol kapalıyken ya da park etmek için kaldırımdan aşmak gerekirse altı sürtecek mi diye kafayı uzatıp bakmamaktır".

- Endurocuların muhabbetleri nasıldır?
    --> Endurocular çok muhabbet adamlardır Bu insanlar sadece trafikte ya da otobanda gitmedikleri için, değişik yerler görebiliteleri fazladır. Oturduklarında "şurda 200 bastım, 20 derece kadar yattım, 30 metre tek teker gittim, 20 litre benzin yaktım, lastikleri değişeli 10 gün oluyor" muhabbetlerinin değişen tek yanı rakamlar değildir. Hatta bu muhabbetleri neredeyse hiç yapmamaktadırlar. Onlar için çadırda kalınan bir gece, yakılan kamp ateşi, dağ başında yenen öğle yemeği çok daha önemlidir. Üstelik yeni muhabbetler de burada türemektedir. Zaten dikkat ederseniz en kalabalık motorcu grupları genelde enduro-touring gruplarıdır.

kaynak
    Konu Ferdi EFE tarafından (21-10-2011 Saat 18:48 ) değiştirilmiştir.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

2. Ferdi EFE, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Serdar Sevinç (23-12-2017)

Enduroist Kadim Üye Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    XT 660 Rr Ciftalan-Polonez Edition
    Marka
    Yamaha

Kaynak gösterebilir misin?
    Tork candır, tork heyecandır...

Enduroist Kadim Üye Ömer Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    KTM 690 R
    Marka
    Ktm

_____

Enduroist Kadim Üye Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    XT 660 Rr Ciftalan-Polonez Edition
    Marka
    Yamaha

Ferdi yanlış anlama, kıllık yapmak için değil, ama biliyorsun bazı insanlar bu konuda fazla hassas olabiliyorlar...
    Yazıyı biryerlerde okuduğumu hatırlamıştım, ondan sordum
    Tork candır, tork heyecandır...

Enduroist Kadim Üye Ferdi EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ferdi EFE
    Motosiklet
    Aprilia Pegaso 650
    Marka
    Aprillia

saygım sonsuz önemli değil yazıyı okuyunca hoşuma gitti paylaşmak istedim.amacım bilgi paylaşımı insanlara faydam olsun diye elimden geleni yapmaya çalışıyorum motor tutkum yeni sayılır fazla bilgim yok sizler kadar usta değilim sizlere de saygı duyarım yani amacım farklı şeyler farklı durumlar değil sedece elimden geldiği kadar birşeyler yapmaya çılışıyorum
    Konu Ferdi EFE tarafından (17-10-2011 Saat 16:48 ) değiştirilmiştir.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Enduroya tipsiz diyenin gözüne toz kaçsın. Yahu böyle bir endam böyle bir agrasiflik böyle bir banane lan yol yoksa demecilik hangi tarz da var. Tobee zaten sevmesinler arkadas sehir ici asfalt onların olsun ormanlar bizim

Enduroist Kıdemli Üye Hayati BEDER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hayati BEDER
    Motosiklet
    NC 700 X 2013
    Marka
    Honda

Ferdi paylaşım için teşekkürler.

Enduroist Üye onlyrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Soner Tezal
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Yazıdaki pek çok konuya katılmakla birlikte aşağıdaki iki konu başlığına itirazım olacak:

Alıntı efe06xxx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    - Biz sürekli otoban ya da güzel asfaltı olan yerleri seçiyoruz gezmek için. Neden enduro alayım ki?
    --> Bu sorunun cevabı kısmen ilk cevapta verilmiş olmasına rağmen birkaç noktaya daha değinmek istiyorum. Güzel gezi yapacaksınız, eşyalarınızı nereye koyacaksınız? Artçınızın sırtına mı takacaksınız? Yoksa bir fileyle selenin arkasına mı sabitleyeceksiniz? Tabi yol boyunca durmadan, "lan noldu bizim çanta düştü mü acaba?" diye düşünerek yol zevkinden mahrum mu kalacaksınız? Peki diğer yandan endurocular gideceğiniz yere bir depo benzinle giderken, siz tekrar benzin almak zorunda kalacak mısınız?

SS ile pek çok bagajlı gezi yaptım, çok da keyif aldım, üstüne üstük çok düşük süratlerde seyrettiğim için endurolardan daha az yaktım.

Tabiyki endurolar gibi konforlu değildi, özellikle bozuk yollarda, ancak yakıt konusu tamamen bir yanılgı. Yakıt tüketiminde kilit konu seyredilen hız miktarıdır. Sizin bahsettiğiniz SS ler boyuna benzin almak zorunda oluşunun sebebi sürekli yüksek süratlerde seyretmeleri. SS ile 250+ km/h süratlerde gittiğinizde yakıt tüketiminiz 14 lt/100km lere kadar çıkabilir. Rüzgar direnci hızın karesiyle orantılıdır, haliyle Ferrari performansında gitmek istediğinizde beygirleri yemlemekten başka çareniz yok. Ancak enduro ile aynı hızda seyrettiğinizde SS ler her daim endurolardan daha az yakıt tüketecektir. Vakti zamanında 1000cc lik CBR la endurocu arkadaşlarım ile yaptığım gezide yakıt tüketimim 4,7 Lt/100km ye kadar düşmüştü.

Alıntı efe06xxx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    - Ön kısımları çok çirkin be bu enduroların.
    --> Bunun sebebi yumuşak amortisörlerdir. Amortisörlerin yumuşak olması, bozuk yollarda motorun zıplayıp yol tutuşunun azalmasını engellemektir. Bazen çirkinlik motoru devirip canınızı acıtmanızdan daha önemlidir.
    Güzellik kişiye göre değişmekle beraber supersport sınıfındaki motosikletlerin daha güzel (!) görünmesinin sebebi ayrodinamik yapının getirdiği estetiktir. Yol tutuşu konusunda bozuk yol ile ilgili belirtilen doğru olmakla birlikte tam tersi de geçerlidir. Yani enduronun asfalt üzerindeki yol tutuşu spor motosikletlere göre çok daha kötüdür. Ölçüm yapmadım ama enduro fren mesafesinin iki misli olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Enduroda frene bastığınızda ilk yarım saniye uzun aralıklı yumuşak amortisor boşluğunu almakla geçecektir. Hızlanırken de tam tersi olacaktır enduro ile istediğiniz sürate SS motosikletin çok daha uzun süre sonra çıkarsınız.

Benim görüşüme göre enduro her şeyi biraz yapabilen ama hiçbir şeyi iyi yapamayan motosiklet türüdür. Yani ne asfaltta iyidir, ne de arazide. Uzun soluklu gezilerde idealdir, farklı yol koşullarında ortalama bir kullanım sunarak durmadan her daim gitmenizi sağlayacaktır.

Sağlıcakla kalın...

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Ss kullanmadim o yuzden yorum yapmam dogru olmayabilir fakat su yakit konusuna ben de aydinlik getireyim 4.7 lt dediginiz yakit tuketimi endurolarla olan gezinizde ben oraya 3.8-4.2 arasi birsey yazardim. Ayrica devmli dusuk devirde ve trafikte ss ile hararet sorunu yasarken endurolarda bu sorun yokTur.

Bir de enduro hicbir isi tam yapamayan aletler lafina katilmiyorum. Duz bir otobanda max surat ise konumuz dogrudur ss daha basarilidir.Bu konu disindA hicbir konuda ss ustun degildir.

kt
    Guest

dostum ya enduro kullanmadığın için yada düzgün bir enduro kullanmadığın için bu kanıya varmışsın.bir kere senin karşılaştırma yaptığın xx makina tarzı ile(ss ne anlamadım ama kusura bakma)enduro makinalar karşılaştırması elma ile armutu karşılaştırmak gibi bir şey olmuş.yakıt tüketimine gelince endurolar diye genelleme yapmışsın.böyle bir genelleme yapabilmen için hepsini kullanmış olman lazım.dikkatini çekerim kullanmış olman lazım arkadaşın demiş yada gördüm değil.(bizim milletinin genel huyu)benim kullandığım motor 1100 gs 160-170 km ortalama süratle kullanırım yakıt tüketimimde yaklaşık 4.5- 5 lt civarındadır.220 km sürate çıktığımda ise tüketimim 6.5 - 7 lt çıkıyor.(senin beygirlerden daha az yer)yani senin düşürmeye çalıştığın benzin tüketiminden az tüketip hızda yapabiliyorum.zorlanmadan bunu 4 lt ye kadar indirebilirim.kaldıki bu benzin tüketimide bir çok enduro makinada aynıdır. fren mesafesine gelince rahatlıkla bir motorsiklet ustası olarak söyliyebilirimki duruş mesafeleri hemen hemen aynı'dır hatta bmw fren sisteminde dahada kısadır(telelever sistemden dolayı bu tartışmasızdır).son görüşüne gelince enduro'yu hiç bir şeyi tam yapamıyan makina olarak tanımlamış'sın.peki o zaman örnekliyelim.dakar da 4 zaferi olan r80 ne peki yada ktm 990 adv yada ktm 950 adv yada 1150 adv yada efsane yamaha xtz süper tenere yada f 650 vs vs vs. bunlar ne peki enduromu değilmi?bu saydığım modellerin hepsi enduro ve bir çok paris dakar şampiyonlukları vardır.(paris - dakar yarışması asfalt'ta değil aşırı kırımlı zorlu toprak yollarda yapılan bir yarışmadır.daha ne olsun.ha sen eğer uzayda gidemiyor dersen tamam)peki senin makina neyi tam yapıyor.artı yol tutuşu ve aerodinamik(ayro değil aero dur )yapı konusuna gelince bu tamamen göreceli bir durum.sen yarış pistinde isen tamam haklısın ama gerçek trafikte inan senin o super sport dediğin makinalar enduro makinaları sadece seyreder.tabi sürücü faktörüde önemli.ama enduro makina ile hakim olduğun yola oturuş şekli alçakta olan bir supersport makinayla hakim olamazsın.bu arada bmw gs model makinalar viraj ve yol tutuşta supersport makinalardan aşşağı değildir.(bunları arkadaşlarımdan duymadım yada görmedim kendi kullandığım motorlardan edindiğim tecrübeleri yazdım.28 yıldır motor kullanıyorum.nasıl kullandığımıda burdan şahit olacak arkadaşlar vardır.)yük taşımaya gelince yazmıyacağım.umarım bu yazımla seni kırmamışımdır.
    Konu kt tarafından (19-10-2011 Saat 00:54 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu