Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu

Threaded View

kt
    Guest

dostum ya enduro kullanmadığın için yada düzgün bir enduro kullanmadığın için bu kanıya varmışsın.bir kere senin karşılaştırma yaptığın xx makina tarzı ile(ss ne anlamadım ama kusura bakma)enduro makinalar karşılaştırması elma ile armutu karşılaştırmak gibi bir şey olmuş.yakıt tüketimine gelince endurolar diye genelleme yapmışsın.böyle bir genelleme yapabilmen için hepsini kullanmış olman lazım.dikkatini çekerim kullanmış olman lazım arkadaşın demiş yada gördüm değil.(bizim milletinin genel huyu)benim kullandığım motor 1100 gs 160-170 km ortalama süratle kullanırım yakıt tüketimimde yaklaşık 4.5- 5 lt civarındadır.220 km sürate çıktığımda ise tüketimim 6.5 - 7 lt çıkıyor.(senin beygirlerden daha az yer)yani senin düşürmeye çalıştığın benzin tüketiminden az tüketip hızda yapabiliyorum.zorlanmadan bunu 4 lt ye kadar indirebilirim.kaldıki bu benzin tüketimide bir çok enduro makinada aynıdır. fren mesafesine gelince rahatlıkla bir motorsiklet ustası olarak söyliyebilirimki duruş mesafeleri hemen hemen aynı'dır hatta bmw fren sisteminde dahada kısadır(telelever sistemden dolayı bu tartışmasızdır).son görüşüne gelince enduro'yu hiç bir şeyi tam yapamıyan makina olarak tanımlamış'sın.peki o zaman örnekliyelim.dakar da 4 zaferi olan r80 ne peki yada ktm 990 adv yada ktm 950 adv yada 1150 adv yada efsane yamaha xtz süper tenere yada f 650 vs vs vs. bunlar ne peki enduromu değilmi?bu saydığım modellerin hepsi enduro ve bir çok paris dakar şampiyonlukları vardır.(paris - dakar yarışması asfalt'ta değil aşırı kırımlı zorlu toprak yollarda yapılan bir yarışmadır.daha ne olsun.ha sen eğer uzayda gidemiyor dersen tamam)peki senin makina neyi tam yapıyor.artı yol tutuşu ve aerodinamik(ayro değil aero dur )yapı konusuna gelince bu tamamen göreceli bir durum.sen yarış pistinde isen tamam haklısın ama gerçek trafikte inan senin o super sport dediğin makinalar enduro makinaları sadece seyreder.tabi sürücü faktörüde önemli.ama enduro makina ile hakim olduğun yola oturuş şekli alçakta olan bir supersport makinayla hakim olamazsın.bu arada bmw gs model makinalar viraj ve yol tutuşta supersport makinalardan aşşağı değildir.(bunları arkadaşlarımdan duymadım yada görmedim kendi kullandığım motorlardan edindiğim tecrübeleri yazdım.28 yıldır motor kullanıyorum.nasıl kullandığımıda burdan şahit olacak arkadaşlar vardır.)yük taşımaya gelince yazmıyacağım.umarım bu yazımla seni kırmamışımdır.
    Konu kt tarafından (19-10-2011 Saat 00:54 ) değiştirilmiştir.