Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 38 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Kadim Üye Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    XT 660 Rr Ciftalan-Polonez Edition
    Marka
    Yamaha

Kaynak gösterebilir misin?
    Tork candır, tork heyecandır...

Enduroist Kadim Üye Ömer Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    KTM 690 R
    Marka
    Ktm

_____

Enduroist Kadim Üye Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    XT 660 Rr Ciftalan-Polonez Edition
    Marka
    Yamaha

Ferdi yanlış anlama, kıllık yapmak için değil, ama biliyorsun bazı insanlar bu konuda fazla hassas olabiliyorlar...
    Yazıyı biryerlerde okuduğumu hatırlamıştım, ondan sordum
    Tork candır, tork heyecandır...

Enduroist Kadim Üye Ferdi EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ferdi EFE
    Motosiklet
    Aprilia Pegaso 650
    Marka
    Aprillia

saygım sonsuz önemli değil yazıyı okuyunca hoşuma gitti paylaşmak istedim.amacım bilgi paylaşımı insanlara faydam olsun diye elimden geleni yapmaya çalışıyorum motor tutkum yeni sayılır fazla bilgim yok sizler kadar usta değilim sizlere de saygı duyarım yani amacım farklı şeyler farklı durumlar değil sedece elimden geldiği kadar birşeyler yapmaya çılışıyorum
    Konu Ferdi EFE tarafından (17-10-2011 Saat 16:48 ) değiştirilmiştir.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Enduroya tipsiz diyenin gözüne toz kaçsın. Yahu böyle bir endam böyle bir agrasiflik böyle bir banane lan yol yoksa demecilik hangi tarz da var. Tobee zaten sevmesinler arkadas sehir ici asfalt onların olsun ormanlar bizim

Enduroist Kıdemli Üye Hayati BEDER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hayati BEDER
    Motosiklet
    NC 700 X 2013
    Marka
    Honda

Ferdi paylaşım için teşekkürler.

Enduroist Üye onlyrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Soner Tezal
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Yazıdaki pek çok konuya katılmakla birlikte aşağıdaki iki konu başlığına itirazım olacak:

Alıntı efe06xxx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    - Biz sürekli otoban ya da güzel asfaltı olan yerleri seçiyoruz gezmek için. Neden enduro alayım ki?
    --> Bu sorunun cevabı kısmen ilk cevapta verilmiş olmasına rağmen birkaç noktaya daha değinmek istiyorum. Güzel gezi yapacaksınız, eşyalarınızı nereye koyacaksınız? Artçınızın sırtına mı takacaksınız? Yoksa bir fileyle selenin arkasına mı sabitleyeceksiniz? Tabi yol boyunca durmadan, "lan noldu bizim çanta düştü mü acaba?" diye düşünerek yol zevkinden mahrum mu kalacaksınız? Peki diğer yandan endurocular gideceğiniz yere bir depo benzinle giderken, siz tekrar benzin almak zorunda kalacak mısınız?

SS ile pek çok bagajlı gezi yaptım, çok da keyif aldım, üstüne üstük çok düşük süratlerde seyrettiğim için endurolardan daha az yaktım.

Tabiyki endurolar gibi konforlu değildi, özellikle bozuk yollarda, ancak yakıt konusu tamamen bir yanılgı. Yakıt tüketiminde kilit konu seyredilen hız miktarıdır. Sizin bahsettiğiniz SS ler boyuna benzin almak zorunda oluşunun sebebi sürekli yüksek süratlerde seyretmeleri. SS ile 250+ km/h süratlerde gittiğinizde yakıt tüketiminiz 14 lt/100km lere kadar çıkabilir. Rüzgar direnci hızın karesiyle orantılıdır, haliyle Ferrari performansında gitmek istediğinizde beygirleri yemlemekten başka çareniz yok. Ancak enduro ile aynı hızda seyrettiğinizde SS ler her daim endurolardan daha az yakıt tüketecektir. Vakti zamanında 1000cc lik CBR la endurocu arkadaşlarım ile yaptığım gezide yakıt tüketimim 4,7 Lt/100km ye kadar düşmüştü.

Alıntı efe06xxx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    - Ön kısımları çok çirkin be bu enduroların.
    --> Bunun sebebi yumuşak amortisörlerdir. Amortisörlerin yumuşak olması, bozuk yollarda motorun zıplayıp yol tutuşunun azalmasını engellemektir. Bazen çirkinlik motoru devirip canınızı acıtmanızdan daha önemlidir.
    Güzellik kişiye göre değişmekle beraber supersport sınıfındaki motosikletlerin daha güzel (!) görünmesinin sebebi ayrodinamik yapının getirdiği estetiktir. Yol tutuşu konusunda bozuk yol ile ilgili belirtilen doğru olmakla birlikte tam tersi de geçerlidir. Yani enduronun asfalt üzerindeki yol tutuşu spor motosikletlere göre çok daha kötüdür. Ölçüm yapmadım ama enduro fren mesafesinin iki misli olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Enduroda frene bastığınızda ilk yarım saniye uzun aralıklı yumuşak amortisor boşluğunu almakla geçecektir. Hızlanırken de tam tersi olacaktır enduro ile istediğiniz sürate SS motosikletin çok daha uzun süre sonra çıkarsınız.

Benim görüşüme göre enduro her şeyi biraz yapabilen ama hiçbir şeyi iyi yapamayan motosiklet türüdür. Yani ne asfaltta iyidir, ne de arazide. Uzun soluklu gezilerde idealdir, farklı yol koşullarında ortalama bir kullanım sunarak durmadan her daim gitmenizi sağlayacaktır.

Sağlıcakla kalın...