Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 17 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye İbrahim KARAASLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim KARAASLAN
    Motosiklet
    Artık Yok (Tabanvay)

Standart Silindir Sayısı

Mrb Arkadaşlar ben silindir sayısının kullanıma etki eden faktörlerini merak ediyorum. Teksilindirin Titreşiminden başka bişi bildiğim yok. Neden endurolar genelde tek silindir. Avantajı ne Çift silindir Yada 4 silindir olunca ne oluyor Mesela Bmw F650 (tek silindir), Honda Transalp (çift silindir), Honda CBF 600 (4 silindir) bunların kullanımında ne gibi farklar var teknik detaylarını bilmiyorum ama silindir sayısı ile tüketimin doğru orantılı olduğunu duymama rağmen Bizim emniyetteki 2010 model CBF 600, 2006 model F 650 den az yakıyor bu ne yaman çelişki yardımcı olursanız sevinirim Kafam rahatlar...

Enduroist Katılımcı Üye Şükrü Namazcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Şükrü Namazcı
    Motosiklet
    Motorhane R1100GS
    Marka
    Bmw

F650 ise doğrudur F650GS ise CBF600 den az yakar (yada kullanımla alakalı) ilişki çelişki şöyle

F650 karbüratör sistemi eskidir hiç bir kablo falan girmez karbüratöre emişteki vakum basıncı ve havanın debisine göre katıp karıştırabildiği gibi benzin gönderir silindire dolayısı ile çok yakar CBF600 de ise enjeksiyon vardır bu sistemde ise silindirin içerisine giren hava miktarı motorun devri gaz kolunun açıklık durumuna göre benzin püskürtülür motorun ateşleme zamanıda bunlara göre ayarlanır dolayısyla en iyi yanma sağlanır kayıplar azdır...

az silindir sayılı motorlar neden enduroda tercih edilir...
    az silindirli motorlar çok silindirlilere göre daha yüksek beygir yerine daha yüksek tork sunarlar.. arazide de genellikle tork ihtiyacı vardır transalp V motora sahip mesela iki silindir alt devirlerde daha yüksek tork verir f650 tek silindir üst devirlerde yüksek tork verir. sıralı dört silindir motorlar cbf600 mesela tork vermez 59NM tork 8250 devirde diyo misal ama F650GS te 60NM tork 4000 devirde ama CBF600 10.500 devirde 57 HP beyirgücünde F650GS 50HP gücü 6500 devirde sağlıyor

buna göre arazide güç almak istediğimizde 8000 9000 devirlere kadar çıkamayacağımız için gücün bize o an lazım olduğu yerde kullanmamız gerektiği için endurolarda motorlar farklı oluyor
    Motosiklet hakkında herşey 7/24 yollarda

Motorhane

A rh(-)
    Şükrü Namazcı
    0532 255 1 666

Enduroist Kadim Üye Kaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kaan Gönel
    Motosiklet
    XT 660 Rr Ciftalan-Polonez Edition
    Marka
    Yamaha

İlk başta kafa karıştırıcı gibi görünse de, herşey silindir sayısı - tork - beygir gücü ekseni çevresinde dönüyor.

Herşeyden önce tork ve beygir gücü arasındaki farkı iyi anlamak lazım. Tork, dik rampalarda, çamurdan kurtulmaya çalışırken, artçı ve yük taşırken motorun devirden düşmemesini sağlayan bu zor şartlarda bile gazı verdiğinde hala ivmelenmesini sağlayan etkidir. Tork mukavemet demektir.
    Beygir gücü, motorun üretti enerjidir, devir çevirme gücüdür. Burada çok önemli bir nokta var ki, beygir gücü, motorun ürettiği enerjiyle, devirin çarpımıyla bulunur.

Bu yüzden kağıt üzerindeki veriler her zaman sağlıklı sonuçlar vermez. Buna çok güzel bir örnek verebilirim. Şu anda kullandığım XT660 ile bir önceki motorum KLE500, kağıt üzerinde aynı beygir gücüne sahipler. Fakat birinden inip diğerine bindiğinde XT nin KLE ye göre çok daha güçlü olduğunu hissediyorsun. Neden ? Çünkü XT nin torku çok daha yüksek, ve XT bu torku KLE ye göre daha düşük devirde üretebiliyor. KLE nin max güce ulaşması için çok yüksek devirlere tırmanması gerekirken XT gazı verdiğin anda yüksek torkla yürüyor.

Karşılaştırma için teknik verilerle birlikte deneyimlerimi paylaşayım. Üç modeli kıyaslayalım, F650GS, CBF500 ve Fazer.

GS, çok sevdiğim, çok başarılı olduğunu düşündüğüm bir makina. Çok düşük devirlerden yüksek devirlere kadar torku hissedebiliyorsun. Fakat her ne kadar tek silindirli olsa da, biraz deviri seviyor. 4000 devirden devir kesiciye kadar kesintisiz hızlanabiliyor.

CBF 500, çiğ ve kaba gücü olan çok agresif bir motor. 3-4 bin deviri geçtikten sonra o kaba kuvvetini hissetmeye başlıyorsun ve sonrasında devirlendikçe çılgınlaşmaya başlıyor. 6000 devirden sonra üzerinde tutunmak çok zor.

Fazer a gelince, çok sevenleri olmasına rağmen benim hiç anlam veremediğim hiç sevmediğim bir makina. Alette tork sıfıra yakın. Tamam çok hızlı olabilir, kağıt üzerinde çok güçlü olabilir ama, düz yolda sakin sakin giderken aniden hızlanmak istediğinde eğer bir hatta iki vites aşağıya almazsan gaza yüklendiğinde "dur bakalım önce bi devirleneyim öyle hemen istediğini yapamam" diyor. Devrini bulunca tabiki çok seri bir makina ama burada anahtar kelime "devrini bulmak", ki o bahsettiğim devir 6000 den bile ileride başlıyor.

Başta yazdığım gibi, önemli olan senin makinayı ne şekilde hangi devir aralığında kullanmak istediğin.

Gazı açtığımdan itibaren gümbür gümbür gitmek istiyorum, vites, hız devir anlamam, rampada çamurda gazı verdiğim anda fırlasın gitsin diyorsan tek silindir.

Vibrasyonu sevmem, arada otoyola çıktığımda uzayıp gitmek isterim, şehir içinde uzun yolda rahat edeyim diyorsan çift silindir.

Motor benim için hız demek, hayatta en keyif aldığım şey devir kesiciyi hissetmek diyorsan da dört silindir.
    Tork candır, tork heyecandır...

Enduroist Kadim Üye Davut Yüksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Davut Yüksel
    Motosiklet
    R1100 GS
    Marka
    Bmw

Güzel anlatım ben de keyifle okudum , ellerine sağlık.

Enduroist Kadim Üye Ferdi EFE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ferdi EFE
    Motosiklet
    Aprilia Pegaso 650
    Marka
    Aprillia

bende öğrenmiş oldum tşk

Enduroist Kadim Üye İbrahim KARAASLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim KARAASLAN
    Motosiklet
    Artık Yok (Tabanvay)

Thumbs up

Alıntı Kaan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    .......
    Gazı açtığımdan itibaren gümbür gümbür gitmek istiyorum, vites, hız devir anlamam, rampada çamurda gazı verdiğim anda fırlasın gitsin diyorsan tek silindir.

Vibrasyonu sevmem, arada otoyola çıktığımda uzayıp gitmek isterim, şehir içinde uzun yolda rahat edeyim diyorsan çift silindir.

Motor benim için hız demek, hayatta en keyif aldığım şey devir kesiciyi hissetmek diyorsan da dört silindir.
    abi mükemmel bir anlatım olmuş çok teşekkür ederim yani buna göre ben 0-100 hızlanmadan ziyade 60-120 hızlanmayı sevdiğime göre, 4500-5000 d/d benim için motorun bi tarafını yırtmak gibi geldiğine göre tek silindirde birleşiyoruz ya da çift ama asla 4 deil

Enduroist Kıdemli Üye Hayati BEDER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hayati BEDER
    Motosiklet
    NC 700 X 2013
    Marka
    Honda

Teşekkürler Kaan, çok güzel anlatmışın.

Enduroist Kadim Üye gökhanekbiç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gökhan Ekbiç
    Motosiklet
    Super Tenere, XL200, TVS150
    Marka
    Yamaha

Süper açıklama olmuş soru işaretlerim kayboldu
    0544 641 58 88

Enduroist Kadim Üye İlhanESİRCİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İlhan Esirci
    Motosiklet
    V-Strom DL 650 K7+ Ramzey QM 200 GY
    Marka
    Suzuki

Kaan kardeşim mükemmel bilgiler vermişsin teşekkürler.
    Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin. -La Rochefoucauld

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Anlatım-öğretme yeteneği çok bambaşka birşey ben bu konuyu bildiğim halde bu kadar iyi anlatamam teşekkürler..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu