Merhaba, geçen hafta sonu şöyle bi turlayalım dedik. Baştan söyleyeyim esasen kle kullanıcısıyım ve motosiklet konusunda da pek tecrübeli değilim ama kazanmak konusunda gayretliyim. Şehir dışından bir arkadaşım geldi ve ona kendi motorumu verdim, ev arkadaşımın motoru olan transalp i ise kendim arkamda bir artçı ile kullandım.

Uploaded with ImageShack.us

Daha öncede birçok kez TA yı kullanmıştım. Ancak bu sefer artçı ile kullanınca kıymetini bir kez daha anladım. Gerçi hem hacim, güç hemde motor yapısı olarak karşılaştırmak gereksiz gelebilir. Acayip hoş geliyor sesi bana, zaten KLE ile yan yana seyrederken benim KLE nin sesi bile duyulmuyor. Biri kükrerken diğerinden fırt fırt pırt pırt sesler çıkıyor. 2 kişi ile dahi 2 bin küsür devirlerde gazı biraz açınca insanın kafasını geriye sallıyor. KLE de bu devirlerde böyle bir tork henüz görmedim. Bir de KLE nin grenajdan çıkan titreşim sesi ve cızıltılar TA da yok.Biraz daha sıksam vidaları kesilirmi ses diye düşünmeye gerek kalmıyor.

Bir de daha dengeli bir motor gibi geliyor bana TA, dar alan U dönüşlerde arkamda artçı ile bile ayağımı yere koyma ihtiyacı çok az hissettim. KLE sürerkense tek kişi iken bile ayağım hazırda dönmeyi yeğliyorum. KLE nin ise bana göre yazdığım bütün bu dezavantajlarından yanında yakıt ekonomisi gibi büyük bir avantajı var.Ev arkadaşımın dediğine göre şehir içinde 8 litre/100 km yi buluyormuş.

Bir pazar gezisinin ardından düşündüklerimi paylaşayım dedim. Ayrıca tekrar edeyim şu amaca göre şu motor bundan kesin daha iyidir filan gibi bir karara varacak tecrübeye sahip değilim. Sağlıcakla kalın..