Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234
31 den 36´e kadar. Toplam 36 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Alıntı ilker_adv Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle cok şanslıydım; eğitimde bize söylenilen bir işe başlarken belirli oranda sansımız vardır ama zamanla bu şans tükenir tükenirken de tecrübemizi arttırmamız gerekliligidir. Hızın büyüğü küçüğü olmaz düşük süratlerde bile ciddi sakatlıklar olabiliyor o yuzden temkinli olmalıyız. Ben herkese "Motosiklet Yol Sanatı" isimli kitabı okumayı öneriyorum. Mutlaka yanlış veya eksik yaptıgımız davranışlarımız vardır. Bir an önce eğitimde pratik yapamıyorsak da okuyarak teorisini ögrenip kendimizi düzeltmeye çalışalım.
    http://www.artmotoakademi.com/bazaar...tay.php&sid=53
    Kitap tavsiyeniz için teşekkür ederim. Daha önce de OMM den tavsiye edilen bir kitaptı diye hatırlıyorum. Her zaman öğrenecek birşeyler olacağı için aslında bu kitabı genel bir konu başlığı içerisinde önermek daha uygun olabilir.

Enduroist Kıdemli Üye HüseyinKARAASLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hüseyin Karaaslan
    Motosiklet
    DL 650
    Marka
    Suzuki

Çok geçmiş olsun, bende 1 sene oldu motor kullanmaya başlayalı, vtr 250 ile başladım hala onunla devam ediyorum..
    ilk düşmem başladıktan 3 ay sonra falandı yanlış hatırlamıyorsam.. yol boş diyerekten öyle bi hızlanmışım ara sokakta, önümden birden bire bir aracın fırlaması ile frenlerin ikisine birden bastım, lastikleride zaten çok sertti.. kaydım yan yattım sanırım düştüğümde 40-50 km civarındaydım.. biraz sürüklendim kalktım motoru alıp devam ettim.. içimde ki his "anaa düştüm bişi olmadı lan.. iyi ki kask ve montum olmadan kullanmıyorum.."du..
    (:
    hatta ucuz bi kaza atlattığım için sevindim.. bir musibet bin nasihattan iyidir hesabı..

Enduroist Üye cenkocak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    cenk ocak
    Marka
    Aprillia

Geçmiş olsun

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Alıntı cenkocak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun
    Gecmistir inseallah 2012 de mesaj yazilmista

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. ismail gur, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arif Oral Unal (15-05-2020)

Enduroist Kadim Üye Güven Çifçi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Güven Çifçi
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Ben de başlarken yanlış motosikletle başladığımı düşünenlerdenim. 650cc ile başlamam yanlıştı. 1200cc ile başlamalıydım. 2 senem heba oldu.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    www.kadikoykizogrenciyurdu.com

Ben dostlarımı ne kalbimle ne de aklımla severim.
    Olur ya; kalp durur, akıl unutur
    Ben dostlarımı ruhumla severim.
    O ne durur, ne unutur.

MEVLANA

Enduroist Üye can eren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    can eren
    Motosiklet
    f 650 gs
    Marka
    Bmw

Alıntı AtagünTERZİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar "Başlangıç için enduro tavsiyesine ihtiyacım var" adlı başlıkta bahsettiğim motorla ilgili olarak;

Arkadaşlar dün motorumu alacağımın heyecanıyla uykusuz bir geceden sonra bugün gidip inanılmaz bir enerji ve motivasyonla motorumu satın aldım. Motorum daha önce de bahsettiğim gibi 2004 honda Nx 4 Falcon. Duruşundan gidişine her yönüyle bayıldığım ve aşık olduğum bir makinedir.

Motorum bildiğiniz gibi 29 hp ve 35 nm tork üreten 151 kg'lık bir endurodur.
    Motoru bu konuda eğitim veren Murat arkadaşımla birlikte onun uyguladığı eğitim aşamalarını gerçekleştirerek adım adım öğrenirken dk 1 gol (-1) oldu. Kullanmaya başladıktan yaklaşık 45 dk ile 1 saat kadar zaman geçmişti ki bir U dönüşü esnasında kaldırıma motoru vurmak üzereyken fren yapmaya çalıştım. Eğitimin ilk aşamalarında kullanılan ön frene basayım derken motora istemeden gaz vermemle birlikte motorum saniyenin 4 te 1'i kadar bir sürede BURNOUT yaparak beni üzerinden attı. (anlayacağınız üzere, ilk vitesli motor kullanımımda sıfır çizen birisi olarak zor bulunan bir örnek olduğumu düşünüyorum)

Murat gayet sakin bir biçimde, benim bu şok anımda beni teskin etti. Sonra motoru kaldırdık. Bu an benim için büyük bir teselli barındırıyordu. Tam gaz BURNOUT yapıp, asfalta imza gibi bir iz bırakıp sonrada tıpkı bir rodeo boğası gibi beni sırtından atıp yan yatan motorumda ön fren manetinin eğilmesi ve arkadaki Topcase'in azıcık çizilmesi dışında tek bir çizik bile yoktu. Ardından, düşerken incinmiş olan sol el bileğimi göstermek üzere hastanenin yolunu tuttuk.

Doktorun muayeneden sonra "muhtemelen sadece incinmiş olmalı" demesi üzerine rahat bir nefes aldım.

Yani her ne kadar Murat "Hangi motor hacminde makine olursa olsun bu durumda aynı şeyi yaşarsın" dese de...

Başlangıç olarak daha da küçük hacimli motor kullanılması gerektiğini düşünüyorum. (hatta en küçük. Değil 2-3 ay, gerekirse 15 gün sonra cc büyütmek gerekse bile...)

Bu bağlamda F 650 yada Transalp boyutunda/hacminde bir motor ile aynı şeyi yaşayan bir kullanıcı adayının bir daha o cüssedeki bir motora tekrar binmeye cesaret edebileceğini düşünmüyorum.

O nedenle ki;
    Bugün yaşadığım olaydan dolayı motor tercihimin yanlış olmamakla birlikte biraz aceleci olduğunu, ama Transalp yada F650 vs.. gibi büyük motorların kesinlikle YANLIŞ bir BAŞLANGIÇ tercihi olduğunu düşünüyorum.
    Çok geçmiş olsun bir yerine birşey olmamasına sevindim. İnşallah motor üstünde de tanışmak kısmet olur (pratiklere devam!)

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234