Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 25 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye uğur sezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    uğur sezen
    Motosiklet
    640ADV
    Marka
    Ktm

Standart XT 660R sadece 10 sn çalışıyor! Yardım Lütfen...

Sevgili dostlar;
    Şubat ayında bütün bakımları yeni yapılmış olan ,2007 model 17000 km de tamamen orjinal hatasız bir 660R aldım.
    Motoru görmeye gittiğimde,kusursuz çalışıyordu.Hatta eski sahibi resmi işlemleri yaptırmak için notere giderken 30 km önümde sürdü,defalarca durdu kalktı.

Gelelim asıl soruna:
    Motor itina ile paketlenip adresime kamyonla gönderildi.
    Sorunsuz bir şekilde indirip kapalı bir mekana aldık.
    Marşa basıldı, 10sn çalışıyor ve stop ediyor.Ardından birçok deneme ve sonuç yine aynı.

Kontak açılınca bütün göstergeler normal çalışıyor,benzin pompası çalışıyor ve marşa basınca yine 10 sn çalışıyor ve stop.

Bunların üzerine yapılanlar:
    1.Depo ve benzin hortumları sökülerek kontrol edildi,
    2.Elektrik aksamındaki bütün soketler kontrol edilerek WD40 ile temizlendi.
    3.Bütün sigortalar kontrol edildi,
    4.Akü sarj edildi,
    5.Diagnostic ayarları kontrol edildi ve hiçbir hata koduna rastlanmadı.
    6.Kırmızı anahtar tekrar tanıtıldı....
    7.Ve motora birçok hayır dua okundu.................

Sonuçta her ne yaptık isek olmadı.

Bütün bu işlemleri birlikte yaptığımız işin ustası arkadaşlarımın vardıkları ortak sonuç:

Motorun bütün aksamları çalışıyor,benzin pompasının ilk bastığı benzinle 10 sn çalışıyor ve beyin enjektöre komut vermediği için benzini kesiyor.

Buda beynin kontağı tanımamasından kaynaklanıyor,immobilizer ile ilgili bir sorun olabileceğini düşünüyoruz.

Bu sorun için değerli yorum ve önerilerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekürler....

Sevgilerimle....

Enduroist Kadim Üye İbrahim KARAASLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İbrahim KARAASLAN
    Motosiklet
    Artık Yok (Tabanvay)

Öncelikle geçmiş olsun XT de bol sensörlü makinelerden biridir. nakliye sırasında zarar görmüş olabilir ama blgsyr yardımıyla bulunması lazımdı. bu durumda Bende ancak Hayır dua okumak suretiyle yardım edebilirim. Allah yardımcın olsun. en kısa zaman da derdine derman olsun
    By JeRu SaLeM

Banned
    Isim
    Ahmet İri
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Tekrar stop ettiğinde,marşa durmaksızın basın çalışana kadar!

Enduroist Kadim Üye Bülent İNAL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bülent İNAL
    Motosiklet
    V-Strom K/05 Kırmızı
    Marka
    Suzuki

Sorununuz immobilizer olsa ilk açılışta benzin yollamayıda yapmaması lazım.
    Uzaktan arıza olayı zor ama anlattığınıza göre beyin sağlıklı iş görmüyor gibi.
    Çıkış değerlerini bilen birinin ölçmesi lazım.
    Geçmiş olsun.
    Bülent İNAL

Herkes aynıyken Ben farklıyım
    Şimdi herkes fark peşinde
    Ben aynıyım
    Buda benim farkım

Banned
    Isim
    sevket sezen
    Marka
    HarleyDavidson

http://www.xt660-club.hu/Media/XT660...e%20manual.pdf

sayfa 52 deki adımları uygula,kodu bul sonra sayfa 50 51 deki kod numarasıyla eşleştir ve problemi çöz.Enjeksiyonlu ve beyinli motorlarda sağını solunu kurcalatmadan evel motorların ilk iş bu yapılır.Ayrıca o pdf dosyasını bastırt yol çıkarken yanına al.Ve türkçeye çevirtip tamirciyede ver.Bu kadar basit sorunları nasıl çözemiyorlar kafam basmıyor.
    motor durup dururken böyle şeyler yapmamalı eğer düzgün çalışıyorsa son sahibinde.neye nasıl yüklediler?yanmı yattı?Sahibi belki beyni değiştirdi vermeden evel gözden geçir son motorun çalıştıgı zamanla senin eline geçtiği zamanı.
    Kendi fikrimi söylemem gerekirse 2 olasılık düşünüyorum birincisi akü eski taze bir aküyle dene ikincisi ecu şase yapıyor kabloları kontrol et.

Ordinaryus Enduroist HALİDUN KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    h.kaya
    Motosiklet
    gv 650
    Marka
    Hyosung

bence denge sensörü yerinden çıkmış ve düzgün durmuyor olabilir motor yan yattı sanıyor ve stop ettiriyor bir kontrol ediverin

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

İlk defa böyle bir problemi duyuyorum. Darbe sensörü devreye girerse motor hiç çalışmıyor benim bildiğim. Fakat ; enjektör motor çalıştıktan sonra benzin püskürtmeye devam etmiyorsa ki motor çalışmadan önce gelen o ince ses motor çalıştıktan sonra da devamlı olarak gelir ve püskürtme devam eder eğer ki o sesi duyamıyorsanız sorun kesinlikle enjektörle ilgili. Bana soracak olursanız Şevketin'de dediği gibi ECU'nun (beynin) kablolarını bir güzel kontrol edin derim. Onun dışında 45bin km'lik XT tecrübemde böyle bir olaya rastlamadım.

Enduroist Üye osmanlicilegi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Dinçer Çelik
    Motosiklet
    XT660R & YBR125
    Marka
    Yamaha

Bu konularda ahkam kesebilecek kadar bilgi sahibi değilim, o yüzden sadece merakımdan soruyorum; ECU kaynaklı bir arıza olması durumunda enjektörün ilk çalıştırma esnasında da yakıt püskürtmemesi gerekmez mi?

Çok kez yolda kalmış ve her seferinde sorunun kaynağını mekanik/elektronik aksamda ararken oktanı düşük sulu benzinde bulmuş biri olarak depodaki yakıtı kontrol etmenizi öneririm.

Enduroist Üye osmanlicilegi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Dinçer Çelik
    Motosiklet
    XT660R & YBR125
    Marka
    Yamaha

Bu konularda ahkam kesebilecek kadar bilgi sahibi değilim, o yüzden sadece merakımdan soruyorum; ECU kaynaklı bir arıza olması durumunda enjektörün ilk çalıştırma esnasında da yakıt püskürtmemesi gerekmez mi?

Çok kez yolda kalmış ve her seferinde sorunun kaynağını mekanik/elektronik aksamda ararken oktanı düşük sulu benzinde bulmuş biri olarak depodaki yakıtı kontrol etmenizi öneririm.

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Alıntı osmanlicilegi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Biraderim yeni bir bakış açısı getireyim bu duruma ; hava emiş ayarlarında bir problem olabileceğini duydum sağlam kaynaklardan. Diagnose üzerinden yapılması gereken bir ayar ama her usta o ayarları bilmiyor maalesef ...

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu