Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 8 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 80 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Ali Emre Sakarya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

Standart ermenek kampı nedeniyle adana-tarsus-mersin-ermenek gezisi :)

uzun süredir, mesafeden dolayı olan bitenleri uzaktan izleyebiliyordum ancak. ama sonunda kafama koydum ve karşıma çıkan ilk fırsat olan 11-12-13 mayıs ermenek kampına katılma kararı aldım. hazır fırsatını bulmuşken birkaç gün de yıllık iznimden tırtıklayarak kısa ama keyifli bir tatil yapmış oldum.

11 mayıs cuma günü başlayan ermenek kampına katılmak için, 9 mayıs çarşamba günü sabah erkenden yola çıktım. gerekli hazırlıkları akşamdan yapıp sabah da yapılacak ufak tefek şeylerin listesini bırakmıştım kendime! önceden hazırlık yapmayınca sabah şaşkınlığıyla mutlaka bir şeyleri unutuyorum!

sabah 9 gibi, gideceğim mesafenin büyük bir kısmını oluşturan ama sıkıntıdan başka bir şey olmayan otoban yolculuğuma başladım. daha önceki birkaç raporumda viranşehir-urfa yolu ve otoban üzerindeki görülmeye değer birkaç şeyi anlattığım (fotoğrafladığım)için buraya koymuyorum.

not: fotoğrafların açıklamaları üst taraflarına yazılmıştır.

sadece rüzgarıyla ve manzarasıyla keyif veren nur dağının bir kaç fotoğrafı:

*

dümdüz bir yolda sabit hızda, sıkıntıdan çatlaya çatlaya ve oyalana oyalana akşam üstü adanaya ulaştım. toplamda 450 km gitmiş oldum böylelikle.

adana içinde biraz turladıktan sonra geceyi geçireceğim öğretmen evine yerleştim. adana öğretmen evi binalar arasında kalan biraz eskice bir öğretmen evi. çok sevmedim ama uyumaktan başka bir şey yapmayacağım için de şikayet etmedim!

adana merkez öğretmenevi:

adana hep merak ettiğim bir il olmuştur. bu nedenle eşyalar odaya yerleştikten sonra kendimi attım sokaklara. ilk gözüme çarpan ve ağzımı açık bırakan yer adana merkez öğretmen evinin hemen yan caddesi boyunca ilerleyen adana merkez parkıydı. açıkcası ne böyle bir şey bekliyordum ne de hayatımda bu kadar güzel düzenlenmiş bir park gördüm. fotoğraf çekmekten ve keyif yapmaktan akşamı park da ettim! adananın geri kalanını dolaşmasamda olur artık!

merkez parkdaki sabancı camisi:

parkdan görünen ve seyhan nehrinin (benim bulunduğum konuma göre) diğer yakasında bulunan sheraton otel inşaatı:

merkez park, 33 hektar büyüklüğündeymiş ve seyhan nehrinin (büyük bir bölümü batı tarafında olmak üzere) iki bölüm halinde kenarında yer alıyormuş. en iyisi bu kısımda vikipedia'dan alıntı yaparak parkı tanıtayım:

-alıntı- (http://tr.wikipedia.org/wiki/Merkez_Park)

Merkez Park, Seyhan Nehri'nin her iki yakasına kurulmuş toplam 33 hektar büyüklüğündeki şehir parkıdır.
    Güneyde Sabancı Camisi ile kuzeyde Galleria alışveriş merkezi arasında kalan park, 2004 yılında açılmıştır.

Eskiden parkın bulunduğu alanda narenciye bahçeleri, şehir otogarı ve nehrin taşmasına karşı bırakılan boş araziler bulunuyordu. Zamanla otogar buradan taşındı. Demirköprünün güneyine Galleria alışveriş merkezi, kuzeyin Mimar Sinan Anfitiyatrosu yaptırıldı. 1998'de bölgedeki 100 ev yıkıldı ve her iki yakayı birbirine bağlayan Sinanpaşa asma köprüsü yapıldı. Park 2004'de açıldı.

Merkez Park'ta 400.000 den fazla bitki bulunmaktadır. 40 çeşit ağaç, 67 çeşit bitki ile süslenmiştir. Parkın içerisinde 12 havuz, 2,2 hektarlık bir çocuk oyun alanı, paten pisti, anfitiyatro, dairesel biçimli dinlenme terasları bulunmaktadır. Ayrıca park ve cadde arasında 3 km uzunluğunda koşu ve bisiklet parkuru yer almaktadır.

ingilizce ama biraz daha geniş bilgi için: http://en.wikipedia.org/wiki/Merkez_Park
    adreste parkın havadan çok güzel bir fotoğrafı da mevcut.

-alıntı sonu-
    Konu Ali Emre Sakarya tarafından (01-06-2012 Saat 01:54 ) değiştirilmiştir.
    - "eksiklik kendi özümde..."

Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

parkdan manzaralar:

*
    Konu Yusuf YÜCE tarafından (02-06-2012 Saat 21:27 ) değiştirilmiştir.

Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

bu uzun havuzlar bir hayli bir mesafede ilerliyor. sonuna gidemedim. üzerinde birçok köprü var ve dört tanesinde fotoğraf çektim:

birkaç saat dolandığım ve yorgunluktan bittiğim halde park bitmedi! bu kadar bir alanı bitirebileceğimi de sanmıyorum.

adana şehir içinde birkaç tur atıp, şehri biraz dolaştım. güneş battıktan sonra, hem yorgunluktan hem de gece fotoğraflarım bir şeye benzemediğinden başka bir fotoğraf koyamıyorum maalesef.

ama şunları söylemeden geçmemem lazım: adana'nın methini çok duymuştum ama açıkcası bu kadar güzel bir şehir beklemiyordum. kendime kızdım biraz, adana ne kadar güzel olabilir ki dediğim için! evet, gerçekten çok güzel bir şehir ve kendisi hakkında söylenen bütün övgüleri hakeden bir şehir...

adanada kaldıktan sonra, ertesi sabah yine erken saatlerde rotamı tarsus'a çevirdim. tarsus, gezilip görülmesi tavsiye edilen yerlerden biriydi. önceden de rotam üzerinde görmem gereken yerlere dair araştırma yapmıştım.

burada da şunu belirtmeliyim: bu gezinin rotasının temel taşlarını oluşturan ve tavsiyeleriyle işimi inanılmaz kolaylaştıran tüm dostlara özellikle de hamok forumundan feriha hanım'a çok teşekkür ediyorum.

*
    Konu Ali Emre Sakarya tarafından (01-06-2012 Saat 01:55 ) değiştirilmiştir.

Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

erken saatlerde adanadan yola çıkıyorum ve rotamı hiç sapmadan tarsus'a çeviriyorum. mesafeler yakın. sabah saatlerinde tarsusdayım. önce her gittiğim yerde yaptığım gibi rastgele etrafı dolaşarak şehrin havasını soluyorum.

tarsusdan bir sokak:

daha sonra yol sorarak nusret mayın gemisinin yerini ve başka gezilmesi tavsiye edilen yerleri öğreniyorum.

ilk hedefim nusret mayın gemisi:

Konu Ali Emre Sakarya tarafından (01-06-2012 Saat 01:56 ) değiştirilmiştir.

Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

tarsus'a girmeden önce yağmur hafiften yağmaya başlamıştı. bu nedenle riske girmeyerek yolda yağmurluğumu giymiştim.

enduroist nusret mayın gemisinde tarihi yad ederken!

Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

modern ile tarihi olanın birleşmesi (pek de yakışmamış!):

nusret mayın gemisinin bulunduğu park içinde temsili bir çanakkale şehitliği ve anafartalar kumandanı mustafa kemal paşa'nın cephedeki bir heykeli var.

çanakkale savaşlarında kullanılan ilk yardım yeri:

Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

buranın hemen yanında bir de müze bulunuyordu ama kapalı olduğu için gezemedim. bu arada yağmur da şiddetini arttırdı. ara sıra yağmaktan sıkılarak, sağnak yağışa bıraktı yerini. ben de bunu fırsat bierek parkı dolaşmayı bitirdikten sonra bir kahve molası veriyorum.

fincan tasarımı çok hoşuma gitti:

bu arada bir dediğimi iki etmeyen, bir tanecik kuzenimi arayarak son hava durumu tahminlerini öğreniyorum. norveç meteoroloji enstitüsüne göre (http://www.yr.no/) yağmurun öğle saatlerinde yani 12.30 gibi durması gerekiyor. sağolsunlar yine yanılmıyorlar ve yağmur o gün benim bulunduğum rota üzerinde bir daha yağmamak üzere saat 12 yi geçerken kesiliyor.

dinlenip biraz güç topladıktan sonra, şehrin hemen göbeğindeki kleopatra kapısına gidiyorum.

Konu Ali Emre Sakarya tarafından (01-06-2012 Saat 01:57 ) değiştirilmiştir.

Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

bu da kapının diğer taraftan görüntüsü:

apartmanın mimarisi enteresan geldi:

tarsus çok sevimli bir şehir. gördüklerim keyif veriyor. yolda giderken eski bir camide şu ayrıntı gözüme çarpıyor ve inanılmaz hoşuma gidiyor:

*

Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

rotamı eski tarsus evleri ve aziz paulus kuyusunun bulunduğu alana çeviriyorum. ilk önce eski tarsus evlerini, sokakları ve parkı dolaşıyorum:

bu daracık tarihi sokaklarda birçok kafe ve bar mevcut. henüz sezon açılmadığı için ortalık bir hayli sakin. zaten bu gezi boyunca şansıma birçok yerde sezon açılmadığı için etraf sessiz ve sakindi. şu anda da gelen giden yerli, yabancı turistler oluyormuş ancak kalabalık daha çok haziran itibariyle gelmeye başlıyormuş. bunun sayesinde rahatça gezebilme şansı buldum.

*

Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

sokak aralarındaki turumu bitirdikten sonra aziz paulus kuyusuna giriyorum. hristiyanlar için kutsal sayılan oldukça rağbet gören bir yermiş. ancak işin içinden "inanç" kavramını çıkarınca pek de önemli bir tarihi kalıntı kalmıyor geriye. kleopatra kapısı ya da birazdan göreceğimiz roma yolu benim gözümde çok daha önemli. yine de geziyorum ve görüyorum. zaten oldukça küçük bir yer:

Konu Ali Emre Sakarya tarafından (01-06-2012 Saat 01:58 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1 Toplam 8 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu