Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345678 ... SonuncuSonuncu
31 den 40´e kadar. Toplam 90 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Abdullah TÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Abdullah TÜRK
    Motosiklet
    XL700
    Marka
    Honda

tekrar çok geçmiş olsun Özgür....

Enduroist Kadim Üye İlhanESİRCİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İlhan Esirci
    Motosiklet
    V-Strom DL 650 K7+ Ramzey QM 200 GY
    Marka
    Suzuki

Geçmiş olsun,ucuz atlatmış olmanız sevindirici oldu.
    Düşman isterseniz dostlarınızı geçmeye çalışınız. Dost isterseniz , bırakın , dostlarınız sizi geçsin. -La Rochefoucauld

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Çok geçmiş olsun ağva yolunda sağolsun Gökhan wodoo child haber verdi .İLk başka korktuk ama zaman gectikce iyi haberler geldi.Umarım kimsenin başına gelmez..

Ordinaryus Enduroist ATİLLAYILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Yılmaz
    Motosiklet
    XT660Z TENERE
    Marka
    Yamaha

Kardesim gecmis olsun cok merak ettik birsey olmamasi sevindirici.
    Atilla AB Rh- 0533 235 67 13

Ordinaryus Enduroist HALİDUN KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    h.kaya
    Motosiklet
    gv 650
    Marka
    Hyosung

bu kadarla kalsın tekrarı olmasın aman kardeşlerim dikkatli olalım üzülmeyeleim üzmeyelim
    GARAJ KURUCUSU GARAJ MOTOR BAKIM YERİDİR 5322124353

Banned
    Isim
    MB
    Motosiklet
    CBF 600 + KLE 500
    Marka
    Honda

Özgür, buradanda tekrar geçmiş olsun diyorum. Allah tekrarını nasip etmesin.

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

offf bu ne elım ayagım bosaldı görünce neyseki durumun iyiymiş biraderim çok geçmiş olsun

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Enduroist Katılımcı Üye Goncatheguide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gonca Kizilhan
    Motosiklet
    Pegaso 650 Trail
    Marka
    Aprillia

Çok geçmiş olsun Özgür!!! Allah korumuş. Dikkat et kendine
    Live to Ride, not to co-ride!!!

Banned
    Isim
    Özgür * Bulut Yani
    Motosiklet
    KLE 650 (Versys)
    Marka
    Kawasaki

Degerli abilerim, dostlarim hepinize tesekkur ederim.
    Kaza sonrasinda beni yanliz birakmamaniz moral acisindan destekleyici oldu.

Kazadan cikarilacak o kadar ders var ki! Ama haksiz olan taraf benim!
    Okudugum yazilarda ve daha onceki hepimizin basina gelen "farketmedim ki, son anda gordum, nereden geldigini gormedim..." gibi hatalar yuzunden cogu motorcu arkadasimiz hayata veda etmistir.
    Biz de bu satirlari okuyabildigimiz icin kilpayi atlatmisizdir.

Kisaca gorunurluk; gorunur olmak. Ufak atlattigim bu kazada gorunur olmanin verdigi guven vardi! Onumde giden aracin beni gordugunden %100 eminim!

Olay yeri 1:
    Orta seritten ( 2 haneli orta seviye bir hizdayim 70-80 civari sanirim), sinyalimi yaktim ve normal sekilde sol seride yerlestim. Gorunurlugu artirmak acisindan uzun farlarimi gunduz acik tutuyorum. Ondeki araba (beyaz reno) beni farketti, saga sinyal verdi, orta seride gecti. Bende normal seyirde yaklasan sol viraj icin konumlandim; seridin ortasi ile sag teker hizasinda bir yerdeyim.
    Ben arabanin arka kapi hizasinda iken araba sola kirdi; ben de hiz kesmeye baslamistim ki tekrar gaz actim, arabadan kurtulayim derken araba ile sol refuj arasina sikistim. o ara bir yalpalama oldu ve dar girdigim viraji alamadim ve orta seridde gitmekte olan kamyonun on tekerini son anda hizalayip carptim, carpmanin etkisi ile en soldan en sag seride dogru kayarak gittim. sag tarafta kaldirim gibi biryere carpinca da birkac takla attim ve durdum...

Seri bir sekilde kendimi guvene almak icin konumumu kontrol ettim. en saga yanasmis oldugum icin sirtimi dayayip bacaklar uzanmis halde oturdum. Daha kimse yokken ve hazir birsey hissetmiyorken kaskimi cikardim yanima koydum ( kazalardan sonra en cok korktugum olay kask cikarma islemini bilmeyenlerin yapmasi). Kamyon soforu ve bir bayan yanima geldi. Bayan sukur birsey olmadi, kamyon soforune dua et, ayaga kalk falan filan dedi. Ayaga kalkmaya calistim, belimde agri vardi.Şokta oldugunu sandigim kamyon soforu de dur kalkma deyıp kalkmamı engelledı, kendisi de bi yandan ise gidecektim deyip duruyordu... 5-10 kısı olduk sanırım o ara. Beyaz reno olup olmadigini sordum. hemen kamyonun solunda, beni sikistiran, kimse gormemis, kacmis dendi. O civarlarda oturan bir motorcu arkadas motorun dagilan parcalarini ( dizligin icligi, givi topcase, kaskin ruzgarligi) toplamis, motoru kenara cekmis ve yanimiza geldi.

Motorcu, arabilecegimiz bir yakinin var mi? Yakinim var ama arayamam, kimse motor kullandigimi dahi bilmiyor. Israrlardan sonra aileden motor kullandigimi bilen tek kuzenin numarasini verdim. Bilgisayarla cok ugrastigim icin gozlerime gelen isikta once RGB( Kirmizi - Yesil - Mavi ) isiklarinin mavi kablonun hata verdigini gordum, gokyuzune bakiyorum ama mavi gozukmuyor, sonra sirasi ile yesil kablo da gitti, sonrasinda tum kablolar bir araya geldi ve beyaz gri olarak gormeye basladim herseyi. Sonradan ogrendigime gore tansiyon dusmesiymis, tabi insan ilk defa tansiyon dusmesi yasayinca bilemiyor, panik yapiyor; aman allahim goremiyorum durumunda kaldim bi 5-10 sn. Ambulans cagirmayin, birazdan motoruma atlar giderim diyorum! ayaga kalkmaya calisiyorum, belim agriyor. Sol bacagimda yanma hissi, sag ayagimin takla atarken birkac kez burkulmasi var. neyse biraz kendime geldim, ambulans gelsin, biner giderim...

Olay yeri 2:
    Ambulansa binince kuzenle telefonda konustuk, ozel sigortam oldugunu bildigi icin ozel hastaneye gidin dedi. Ambulanstakiler gitmeyiz dediler; durumunuz cok ciddi degil, o yuzden en yakin hastane degil umraniye devlet hastanesine gideceksiniz. Devlet hastanesine gidince ne desem bos, keske hic girmeyip ambulanstan kacip kuzenle ozel hastaneye gitseydik. Doktorlarin bakisi, ust bas yuzunden serseri motorcu havasi. Biz bilgi almaya calistikca lafi kisa kesmeler falan filan, gulveren demek istiyorum bana bakan doktorlarin hepsine, affiniza siginarak, illa yuksek bilgisayar muhendisi oldugumu, yurtdisinda 1 yuksek lisans yurticinde 1 yuksek lisans yapmis, turkiyenin en buyuk yazilim sirketinde calistigimi ogrendikten sonra mi insan gibi muamele yapacaksiniz. Bunlari ogrendikten sonra degisen tavriniz icin 2 kere gulverenler sizi (tekrar affiniza siginiyorum). Hastanedeyken bircogunuzdan gecmis olsun mesaji aldim, sagolun.
    Bu arada motorcu arkadas ariyor; benim motoru yakinda bulunan bir tanidiginin bahcesine cekiyor guvenli olsun diye. Yediemin cekicileri gelip motoru aliyorlar. Kamyon soforu de ariyor arasira; nasilsin, biseyin var mi; islerim heba oldu... Hastaneden cikarken agrilarim var ama igne yaptirmak istemedigim icin cikiyorum. Agri yuzunden bi 10-15 adim yuruyemeden igne korkusundan vazgecip igneyi yaptiriyorum. Igneden sonra kalcam da agriyarak seke seke gidiyorum...

Olay yeri 3:
    Dudullu emniyet trafik sube. Polis memuru ifademi almaya calismisti muayeneler esnasinda pek basarili olamisti, dedigim sey beyaz bir renonun beni sikistirdigi ve kamera kayitlarindan bakilmasini rica ettim. Ben gittigimde kapidaki gorevli disarda beklememi, diger kamyon soforunun hastaneye alkol muayenesine gittigini soyledi. Bu arada Mehmet abi de geldi ( desteklerin icin sagol abi). Orada bekledik, 1 saat sonra falan kamyon soforu geldi. Adam gecmis olsun dedi ama hala sokta sanirim islerinin kactigini, bi ton masraf ettigini, on tarafindaki tuplerin korumalarini cikardigimi ( ne tupuyse artik bilemiyorum) falan filandan konusuyor. Ben o ara ifade icin iceri girdim kuzen, kuzenin arkadasi, kamyon soforu ve kamyon soforunun abisi muhabbet etmisler. Kamyon soforunun abisi sonunda kardesini fircalamis ve ucuz atlattigimiz icin sansli oldugumuzu ve boyle cicekten konularla hepimizin canini sikmamasini tembih etmis. Polisle konusma sonucu tunele 300metre kala kamera olmadigini ve kameradan sonuc cikmayacagini soyledi. Kuzen kaza ile ilgili bilgi almis kamyon soforunden, buradan bazi parcalari ilerde birlestirecegiz. Polis memuru buradaki islerin bittigini yedieminden motoru alabilecegimizi soyledi. Bu arada ustun motorculuk bilgisi ile reçinci değilsen ne isin var arada solda. Ben uzerime kirdi diyorum; takip mesafesini korumamissin diyor. Yahu o arac benim gittigim seritte degilse takip mesafesi diye birseyin olamayacagini soyluyorum, o da reçinci degilsin deyip duruyor.Beni sikistiran araba kactigina gore, kamera kayitlari olmadigina gore, ustum basim pis olduguna gore hatali benim! oyle de yazildi...
    Yediemine gittik, motor cekildigi icin trafikten men edildigini ve bostancidan bir kagit almamizi ama oranin da kapandigini ve ptesi gelmemizi soyledi....

Burada kaza ile ilgili isler simdilik bitti.
    Geriye oturup neden oldu??? neden? diye dusunduk, kuzenin kamyon soforunden aldigi bilgiler ile benim bilgileri harmanlayinca olayin benimle ilgili hatalari saymaksak neden oldugunu bulduk.

Kaza yerine gelen ilk bayan beyaz renonun sahibi imis! (kamyon soforunun kuzenle otururken verdigi bilgiye gore)
    Beyaz renodaki ilk gariplik ben sol seride gecince panik halinde orta seride gecmesiydi ki orta seritte 200 metre falan ilerde kamyon var, kendini zora sokacak diye dusundum ama tehlike canlari calmadi cunku beni gormustu. Benle ayni hizaya gelince ki ayni zamanda kamyona yaklasmistik ben sol seride kendini atmaz diye dusunurken birden panik halinde sola kirdi! Kaza mahallindeki sacma sapan abuk sabuk davranislari ancak ben, kamyon soforu ve kazaya karisan diger soforler yapabilirdi. Bu kadinin hareketleri de bunu dogruluyordu. Kuzenin savina gore acemi bir sofordu, aynadan bakinca uzunlar yanmis birisini gorunce panikle saga kirdi, hizini kesmedigi icin de kamyona carpmamak icin tekrar sola kirdi, kaza da boyle oldu. Kimin hatali olup olmadigini tartismak isteyenler icin musalla tasinda yatmadigima gore serbest olabilir.

Kissadan hisse

Notlar:
    Uzerimdeki korumalar
    Spidi: diz koruma; bunlari kiz arkadasim icin almistim, tek gezdigim gunlerde motor pantolonu giymezsem bunlari takiyorum. Bu dizliklerin bir ozelligi normalde yumusak ama darbe aninda sertlesmesi. Dizden kaymamasi diger bir ozelligi. uzerindeki fileli alan paramparca oldu ama koruyucu kismi saglam ve dizlerimde aci yok.
    Revit; sol taraf saglam sekilde deforme olmus, tamir edilemez halde. kolumda herhangi bir sikinti yok.
    Nolan kask: takla atarken yere carpttigini hissettim ama sanki sungere carpmis gibiydim. Kullanilamaz halde oldugunu dusunuyorum.

Uzerimdeki korumasizlar
    Levis 501: kesinlikle onermiyorum, dizliklerin koruyamadigi yerlerde pantolon surtunmesi deriyi yakiyor ve bir anda olup bitmiyor. kalkiyorsunuz, yaniyor, hastaneye gidiyorsunuz ama yanma hissi gecmiyor. beliniz agrirken igneden kacarim diyorsunuz, bu yanma yuzunden gidip igne vurdurdum. ayrica sol cep alt hizasindan yirtildi, henuz daha neden yirtildi bulamadim.
    Kisa bot: kayarken sorun yok ama takla atmaya baslayinca kafaniz rahatken ayaginiz rahat degil! burkuluyor, inciniyor, aynen bana da oyle oldu. Agri kesici ignenin etkisinin gecmeye basladigi bu saatlerde ilk olarak agrimaya baslayan yer oldu.

Motora gelince:
    Iki aynada vidali oldugu icin ilk carpisma aninda katlanmis, surtunme izleri haric hasarsiz.
    Sol sinyal distan bakinca saglam, ama icerde ampul patlamis.
    Elcik korumalar surtunme izleri haric hasarsiz.
    Sol arka tutamac biraz surtmus.
    Givi canta motordan ayrilmis, motorun elektrik aksamina givi cantanin ledlerini baglamistim. Kablo baglantisini da cantayi kolayca sokmek icin soketli yapmistim. Canta motordan ayrilinca soketten cikmis. Ama ciktigi tablanin durumunda ilk asamada birsey farketmedim. Birde motor surukleniyorken motorun arkasinin saglam kalmasinin sebebi cantanin genisligi, cantanin sol tarafinda asinma var.
    Motor koruma demiri: asfaltin zimpara etkisi en cok bunlarda var. yanlis gormediysem surtme olan yerlde 2-3 mm erimis ve duzlesmis.

Kendim icin evraklari toplayip umraniye devlet hastanesine gidip yapilan islemlerin (rontgen vsvs) kazada acilan kayidi kapatmak icin ugrasmak.
    Motor icin servis baktiktan sonra hasarsizlik indirimi icin kaskoyu bozdurmamak ya da kaskoyu bozdurmak, iste butun mesele bu.

gidip uyuyacagim biraz, bunye cok yoruldu bugun.

Enduroist Kıdemli Üye Deniz Kupeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    deniz küpeli
    Marka
    Diger

Ozgur cok gecmis olsun.

Bel'ini iyi bir yerde baktirmanin faydasi olur.

Sayfa 4 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345678 ... SonuncuSonuncu