Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 24 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Üye BaranKARAKAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Baran
    Motosiklet
    R1200 GS '11
    Marka
    Bmw

Standart Yardım ricası...

Selam Arkadaşlar;
    Kendimi diğer başlıkta tanıttım ve uzun zamandır sadece sizlerin yazdıklarını okuyordum, kısacası yeni üye olmak için gereken tüm şartları sağladım

Gelelim sorularıma ve yardım ricamın içeriğine;
    Yaklaşık 1.5 senedir Piaggio 250 cc scooter kullanıyorum. İlaveten 1 aylık vitesli motor deneyimim de var ama seneye kendim ve eşim için bir takvim koydum;
    Yakın zamanda kendi scooter'ımı satıp uzun yol yapmama da imkan tanıyan bir motor almayı düşünüyorum. Vites bilgim olduğunu düşünürsek ve motor denilen teknolojiyi son bir senedir çok aktif kullandığımı düşünürsek motor seçimi için yardımınıza ihtiyacım var.

Öncelikle aklımdaki akış planı şu şekilde; Mevcut sccoter'ımı en geç ekim ayı gibi satıyorum. Sonrasında eşimle beraber Honda motor eğitimlerine başlıyoruz, ilk 3 kuru tamamladıktan sonra, Kasım ayı içerisinde kısmetse aklımdaki aday motorlardan birisini satın alıp önümüzdeki Temmuz ayına kadar yeterli deneyimi edinip motor ile Yunanistan turu planlıyorum.
    Aklımdaki motorlar 2008 sonrası çift silindirli Bmw F650 GS, 2010 sonrası V-Storm veya Transalp. Bu yazdıklarımı okuyacak arkadaşların beni yönlendirecek deneyimi olacağını farz edersek bana hangi motoru önerirsiniz sormak istiyorum.
    Ayrıca CBF 150 gibi bir başlangıç motoru yerine, kullandığım süreyi göz önünde bulundurursak eksikliğimi eğitimlerle tamamlamayı planlıyorum. Sİzin önerileriniz nedir? Hangi motor ile başlayıp devam etmeliyim?

Şimdiden teşekkür ederim...

Enduroist Kıdemli Üye Volkan YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    volkan yilmaz
    Motosiklet
    '03 R1150GS
    Marka
    Bmw

vitesli motor ne kullandiniz? boy?kilo? 600'luk bir makine yerine 300-400 cc'lik bir makine ile 1 sene tecrube arttirip ondan sonra uzaklara acilmanin daha dogru olacagini dusunuyorum sahsen. mesela NX4 falcon guzel bir motor tecrube kazanmak icin zaten cok da alternatifi yok bu hacimlerde.
    Volkan YILMAZ 0 Rh+
    532 2840943

ride to hell

Isim
    Baran
    Motosiklet
    R1200 GS '11
    Marka
    Bmw

Alıntı rider 76 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vitesli motor ne kullandiniz? boy?kilo? 600'luk bir makine yerine 300-400 cc'lik bir makine ile 1 sene tecrube arttirip ondan sonra uzaklara acilmanin daha dogru olacagini dusunuyorum sahsen. mesela NX4 falcon guzel bir motor tecrube kazanmak icin zaten cok da alternatifi yok bu hacimlerde.
    Selam Tekrar;
    Teşekkür ederim bilgi için, yaklaşık 1 ay cbr 150 kullandım ama toplamda 400 km yapmışımdır en fazla.
    Boy 1.82, kilo 84. Aslında tecrübe arttıracağım 1 seneyi biraz sıkı eğitim planıyla tamamlamak istiyorum. Yoksa benim planım 2 sene sonra hayata geçecek ve o arada çocul çocuk derken en uzun gezi Bebek'e olacak
    Alıntı Goktug.Uguz Nickli Üyeden Alıntı
    Valla motordan once eğitim planını oluşturmuşsunuz zaten sevindim. Sizin sürüş yeteneğinize göre alacağınız motor değişmeyecektir. yani yazdığınız motorların hepsi aynı tarz ve sürüş kabiliyetinde. O yüzden kullanma şeklinize göre daha mantıklı olacaktır.

Ben kısaca anladığım kadarıyla ben eşimi alayım uzun yol yapayım. Öyle arazide zorlama gibi bir derdim yok haa karadenize gidince yaylalara da cıkarız tabi ama o kadar. Ama ben bu aletle bayagı yol yapacam biraz da mumkunse ekonomik olsun . gibi anladım bunun cevabı şahsi fikrim V-Storm olacaktır. Normal tek olsanız kesinlikle F650Gs derdim ama 2 kişiye V-Storm daha iyi. Transalp i onermiyorum.
    Tekrardan hoşgeldiniz.
    Kesinlikle aklımdaki planı anlamışsınız, arazide zorlama derdim yok, yaylalar güzeldir ama uzun uzun yayla gezisi yapmam sanırım, günlük kullanımda tek başıma ama yazın falan iki kişi yol yapmayı planlıyorum. Benimde en başından beri aklımda F650 vardı ancak çevremdeki herkes kötü yorumlar yaparak beni biraz uzaklaştırdı. Genelde ortak fikir V-Storm DL 650, onun da tipi bana kaba geliyor, boyu biraz uzun ama şık motor.
    Tabi kullanımı F650 kadar rahatmıdır bilemiyorum. Kısmetse Kasım gibi motoru alıp gideceğimiz tarihe kadar deneyim kazanmak istiyorum. Tabii scooterdan sonra tüm ekipmanlarımızı da yeniliyoruz bu süreçte; Kasklarımız gayet iyi, ama yeni mont yeni eldiven, kaliteli dizlik harcaması yapacağız. Ama uzu süredir hayalim olan bir planı gerçekleştireceğim umarım.

Enduroist Kıdemli Üye EnginATASOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    engin atasoy
    Motosiklet
    dl 650
    Marka
    Suzuki

Merhaba Baran, bahsettiğin 3 motoruda kullanmış biri olarak sana öncelikle 2008 öncesi yani eski kasa temiz bir f 650 gs öneririm. Bu 3 motor içinde kullanımı en kolay motor bmw'dir, Kullanıcı dostudur ve son derece pratiktir. Bisiklet gibi kullanırsın.Eski Bmw için titreşimden bahsederler ancak rahatsız edecek birşey yok. Asfaltta bazen yetersiz kalsada genel anlamda yeterlidir.

Sonra transalp gelir. Transalp bmw'nin bir üstü gibidir ve bana kalırsa yeni kasa transalp bu 3 motor içinde en akılcı ve mantıklı seçimdir. Bu 3 motor içinde hem teknolojik hem de işlevsel özellikleri en iyi fiyata sunan motor Honda'dır. Çokda sağlam, sorunsuz ve uzun ömürlüdür. Bmw veya dl ile mukayese kabul etmez. Hani kendine güveniyorsan Bmw'yi atla direk transalp'e geç diyeceğim.

Gelelim Dl'ye, eski ve yeni kasasını kullanmış yani sahip olmuş biri olarak 3 motor içinde kullanırken seni en çok memnun edecek motordur. Diğerlerine göre ebat olarak daha büyüktür ama transı kullanan bunu da kullanır. Ancak motor teknolojisi Honda kadar gelişmiş ve uzun ömürlü değildir. Yani 2.elini alırken az km lide olsa işin şansa kalır. Düzgün birinden alman gerekir. Başta biraz zorlansamda uzun süre beni tatmin edecek ve bu yetmedi şunu alayım dedirtmeyecek bir motor alayım dersen o zaman transı ve eski kasa 650 gs yi de bir kenara bırakıp dl almanı tavsiye ederim.

Yeni kasa f 650 ye hiç girme, zamanı gelince 800 veya 1200 alırsın.
    Sonuç: kullanımda , En kolay seçim bmw, en mantıklı seçim transalp, en zevkli seçim dl
    Konu EnginATASOY tarafından (30-07-2012 Saat 15:52 ) değiştirilmiştir.

Isim
    Baran
    Motosiklet
    R1200 GS '11
    Marka
    Bmw

Alıntı enginE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Baran, bahsettiğin 3 motoruda kullanmış biri olarak sana öncelikle 2008 öncesi yani eski kasa temiz bir f 650 gs öneririm. Bu 3 motor içinde kullanımı en kolay motor bmw'dir, Kullanıcı dostudur ve son derece pratiktir. Bisiklet gibi kullanırsın.Eski Bmw için titreşimden bahsederler ancak rahatsız edecek birşey yok. Asfaltta bazen yetersiz kalsada genel anlamda yeterlidir.

Sonra transalp gelir. Transalp bmw'nin bir üstü gibidir ve bana kalırsa yeni kasa transalp bu 3 motor içinde en akılcı ve mantıklı seçimdir. Bu 3 motor içinde hem teknolojik hem de işlevsel özellikleri en iyi fiyata sunan motor Honda'dır. Çokda sağlam, sorunsuz ve uzun ömürlüdür. Bmw veya dl ile mukayese kabul etmez. Hani kendine güveniyorsan Bmw'yi atla direk transalp'e geç diyeceğim.

Gelelim Dl'ye, eski ve yeni kasasını kullanmış yani sahip olmuş biri olarak 3 motor içinde kullanırken seni en çok memnun edecek motordur. Diğerlerine göre ebat olarak daha büyüktür ama transı kullanan bunu da kullanır. Ancak motor teknolojisi Honda kadar gelişmiş ve uzun ömürlü değildir. Yani 2.elini alırken az km lide olsa işin şansa kalır. Düzgün birinden alman gerekir. Başta biraz zorlansamda uzun süre beni tatmin edecek ve bu yetmedi şunu alayım dedirtmeyecek bir motor alayım dersen o zaman transı ve eski kasa 650 gs yi de bir kenara bırakıp dl almanı tavsiye ederim.

Yeni kasa f 650 ye hiç girme, zamanı gelince 800 veya 1200 alırsın.
    Sonuç: kullanımda , En kolay seçim bmw, en mantıklı seçim transalp, en zevkli seçim dl
    Selam;
    Süpersiniz Vallaha ne yalan söyleyeyim eski kasa F650'den kesin uzak durucam. Nedense hem şekli hemde duyduklarım sebebiyle ciddi ön yargılıyım.
    Yenisi biraz pahalı olmakla beraber eskisinden daha şık, en azından gerçek BMW motoru kullanıyor.
    Bende 3 aday var dediğim gibi yeni F650(twin), DL 650 , Transalp.
    Yeni 650 konusunda haklısınız, bir süre sonra 800 veya 1200 e geçmek çok daha mantıklı.
    O zaman dediklerinizi dikkate alırsam bu durumda Vstorm veya Transalp arasında karar vermeliyim.
    Vstorm'un şekli daha şık ama cidden Transalp'e göre uzun görünüyor. Transalp'in üretiminin bitmesi ve hoş görünmeyen ön farı beni düşündürüyor.
    NC700X güzel motor her açıdan bana uygun ancak seneye yurtdışı planımı NC700X ile gerçekleştiremem korkusu var aklımda, artçı ile rahat olacağını sanmıyorum.
    Motor ömrü ve teknolojisi konusunda VStorm beni korkuttu ve sonuç olarak yine başa döndüm
    Ama yine de alternatifleri değerlendirirsem en mantıklısı bu aşamada V Storm gibi görünüyor ne dersiniz? Hatta 2010-2011 gibi az km'li bir model bulursam şahane olacak.

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Valla motordan once eğitim planını oluşturmuşsunuz zaten sevindim. Sizin sürüş yeteneğinize göre alacağınız motor değişmeyecektir. yani yazdığınız motorların hepsi aynı tarz ve sürüş kabiliyetinde. O yüzden kullanma şeklinize göre daha mantıklı olacaktır.

Ben kısaca anladığım kadarıyla ben eşimi alayım uzun yol yapayım. Öyle arazide zorlama gibi bir derdim yok haa karadenize gidince yaylalara da cıkarız tabi ama o kadar. Ama ben bu aletle bayagı yol yapacam biraz da mumkunse ekonomik olsun . gibi anladım bunun cevabı şahsi fikrim V-Storm olacaktır. Normal tek olsanız kesinlikle F650Gs derdim ama 2 kişiye V-Storm daha iyi. Transalp i onermiyorum.

Tekrardan hoşgeldiniz.

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Alıntı Goktug.Uguz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Tekrardan hoşgeldiniz.
    Göktuğ'a katılıyorum tek olsanız bende F650GS diyeceğim tabii kg/boy'da önemli..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Bence bu yıl bitmeden, 650 cc den küçük bir motor ile başlamanız iyi olacaktır. Hem aldığınız egitimleri de motosikletinizde uygulamış olursunuz. Hem de yurt icinde orta mesafeli birkaç tur yaparak bu tecrübeyi kazanmış olursunuz. Önümüzdeki sezonun erken döneminde motorunuzu değiştirip istediğiniz bir makine alarak bahsettiginiz planı uygulayabilirsiniz. Ama bence önümüzdeki sezonun basında, dogrudan 650 cc ile başlayıp, yurtdışı turu yapmanız fazlaca risk almak olacaktır. Hondanin egitimini ben dahil bir cok arkadasım aldı, şüphesiz ki birseyler katıyor. Ancak bunlari uygulayacak geniş zamana ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca her bir seviye egitimden sonra belli bir süre tecrübe ettikten sonra bir sonraki egitimi almalısınız. (ayrıca tamamen tecrubesiz değilsiniz, gs-1 i almaya ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum.)
    Bence bu sezon bir başlangıç motoru, gs2 egitimi ve orta mesafe tur yapıp, önümüzdeki sezon bası itibariyle gs3 ve yeni motosikletinizi alsanız sizin icin cok dogru olur.

Bahsettiginiz motorların ucu de sınıfında kendini kanıtlamış motorlar bence. Ben olsam Transalp veya v strom da yoğunlaşırım. Buna zaten kullandikca ve araştırdıkta kendiniz karar vereceksiniz.

Enduroist Kıdemli Üye Volkan YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    volkan yilmaz
    Motosiklet
    '03 R1150GS
    Marka
    Bmw

valla bu sartlarda ben halen nx4 falcon'la baslayin tecrube kazanin sonrasinda TA yada DL'ye gecin derim. Ben olsam hangisini alirdim? TA'yi alirdim, saglamligini ispatlamis yuksek iyi muhendislik urunu bir makina digerlerine gore. DL cadde motorundan kirma digerlerine gore daha az hata affedicek bir makinadir.

egitimi kendi motorunla almakda sana cok sey katacaktir temel ayni olsada her kisragin kendine gore huylari vardir.
    Konu Volkan YILMAZ tarafından (30-07-2012 Saat 17:01 ) değiştirilmiştir.
    Volkan YILMAZ 0 Rh+
    532 2840943

ride to hell

Ordinaryus Enduroist ATİLLAYILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Yılmaz
    Motosiklet
    XT660Z TENERE
    Marka
    Yamaha

182 boy varsa f800 al f 650 yerine derim.
    Atilla AB Rh- 0533 235 67 13

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu