Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 15 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Üye GokhanTuncay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gokhan Tuncay
    Motosiklet
    Yuki 200GY

Standart Motorda son hız ve yüksek devir problemi

Merhabalar, Yuki 200gy marka model motosikletim var. 250'lik piston ile değişti ekstra olarak performans hava filtresi ve modifiye beyin mevcut.Arka teker üzerindeki dişli de küçültülmüş ( şuan net olarak sayısını hatırlamıyorum )
    Motosiklet ile rahatlıkla 90 yapabiliyorum gaza daha da asıldığımda 110 a kadar tırmanıyor fakat devir çok yüksek oluyor.50-60 km yol yapmaya gidelim diye arkadaşlarımla plan yaptık fakat beni beklemeleri lazım sanırım çünkü 90la giderken o kadar bağırmasına içim el vermiyor.Benden önceki sahibi daha da küçük dişli bulamadım ama bu seferde kalkışı iyice sağırlaşır dedi.Zaten düşük devirlerde az da olsa bi titreme mevcut. 6 vites şanzımanı varmış peki ne kadar sağlıklı olur.Sağlıklıdan kastım motor 6.viteste hızı artmasın fakat devri düşsün istiyorum.Bu hız beni tatmin ediyor.Dediğim gibi sadece deviri düşsün istiyorum.
    Onun dışında mesela bu şanzımanda ki 5. vites dişlisiyle oynama şansım varmıdır ?
    Cevaplarınız için teşekkür ederim şimdiden.
    Akılda kalması için örnek bir resim yükleyeyim.

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Motorunla 80-90 km hızlarla gitmen gayet uygun 110 gibi süratlerde tabikide titreşim olacak ve bağıcaraktır motor sonucta 200-250 cc bir motor.Kaldıki yüksek olduğundan yüksek süratlere cıkman pek akıllıca değil..Sen sakin ve bildiğini yap bağırttırmadan 80-90 gayet güzel gider

Isim
    Gokhan Tuncay
    Motosiklet
    Yuki 200GY

Alıntı Empyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorunla 80-90 km hızlarla gitmen gayet uygun 110 gibi süratlerde tabikide titreşim olacak ve bağıcaraktır motor sonucta 200-250 cc bir motor.Kaldıki yüksek olduğundan yüksek süratlere cıkman pek akıllıca değil..Sen sakin ve bildiğini yap bağırttırmadan 80-90 gayet güzel gider
    Evet 80 90 benim için ideal bir hız fakat bu hızda bile devir yüksek.
    Sadece 6 vitesli şanzımanı alsam aynı hızda devir düşsün istiyorum ya da 5. vitesin dişlisi değişirmi vs. onun dışında şehir içinde gayet ideal.

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Alıntı Baja Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet 80 90 benim için ideal bir hız fakat bu hızda bile devir yüksek.
    Sadece 6 vitesli şanzımanı alsam aynı hızda devir düşsün istiyorum ya da 5. vitesin dişlisi değişirmi vs. onun dışında şehir içinde gayet ideal.
    Öyle bir şansın olduğunu sanmıyorum..Uygun bir şanzıman bulsan bile orjinali gibi uyum sağlamaz başın dertten kutulmaz..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Enduroist Kıdemli Üye Osman Somuncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Osman Somuncu
    Motosiklet
    TDM 900 A
    Marka
    Yamaha

Motorun şanzımanıyla pek oynanmaz..
    Senin motorunda sanırım ateşleme zamanlaması,(avans noktası) yeni beyinde ayarlanırken bir hata olmuş oabilir..Avansı gereğinden fazla olan motor yüksek devirlerde zorlanır ve fazla gürültü ve titreşim yapar...Eğer bu ayarları yeniden gözden geçerse 5 vitesli bir motorda 90km.lerde sakin ve az titreşimli,rahatsız etmiyen bir ses olması gerekir....

Bir ihtimal de debriyaj balataların kaçırıyor olmasın?..

Enduroist Kıdemli Üye Ünsal Ömer ÇAKMAKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ünsal Ömer ÇAKMAKLI
    Marka
    Bmw

Sen en iyisi CBF150 falan al

Üfff kötü bir cevaptı kabul ediyorum

Sizin altınızda bez varken , bizim altımızda MZ vardı
    "Tecrube, limitlerini bilmektir"

Ep gene Trakya beeyaa Avrupa'lıyız çekemiyo susaklar...

0 532 4258807

Canlar Makina , Canlar A.Ş.

.

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

eger dişlilerde oynama yapıldıysa sürat düşer tork artar ya da tam tersi bır oranlarına baksan belkıde sorun budur

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Enduroist Kıdemli Üye Ünsal Ömer ÇAKMAKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ünsal Ömer ÇAKMAKLI
    Marka
    Bmw

Genelde arka dişli değiştirilir. Bazen ön dişli. Çok özel durumlarda şanzımana müdahale edilir.

Muhtemelen arka dişlin değişmiştir senin.

Arka dişli büyürse tork artar buna mukabil son hız düşer.
    Arka dişli küçültülürse son hız artar fakat tork düşer.

Şimdi senin durumunda , yani arka dişli küçültülmüş olduğu için torkun düşük fakat son hızın görece artmış durumda olması lazım.

Tork düşünce , bu düşük tork yüzünden makinanın teorik son hızına ulaşamaması da mümkün tabi.

Fakat sen piston büyüterek yine teorik olarak torku arttırmışsın. Tabi pistonu büyütürken çaptan büyüttüğünü varsayıyorum. Strok büyüttüysen sanırım yine işler değişiyor. Her halükarda Osman hocamın bahsettiği durumlar sebebiyle ne kadar iyi ayarlar yapılmış olursa olsun tüm bu anlattıklarım teoride kalıyor , pratiğe çok az bir oranı yansıyor.

Tüm yaptığın modifikasyonlara ve benim anlattıklarıma rağmen , gazı verdiğinde motor son devirlere kadar rahat ve hızlı çıkıyorsa , arka dişlini biraz daha ufaltarak , bu mümkün değilse ön dişlini biraz daha büyüterek bahsettiğin 6.ıncı vites hissini yakalayabilirsin.

Bu şekilde torkunu iyice düşürerek son viteste motoru yüksek devirlere çıkamayacak hale getirebilirsin. Bu haldeyken 110km/s yapar mı onu denemen lazım. Eğer bu haliyle devri sona dayadığında 120-130km/s hıza ulaşabiliyorsan sanırım çözümün bu.

Ateşleme sistemi iyileştirmesi , karbüratör ayarı veya modifikasyonu , avansı şuyu buyu derken bu şekilde kaybettiğin torku bir miktar geri kazanman mümkün.

Fakat burada bana ters gelen şu , altındaki motosiklet arazi için üretilmiş , motorundan maximum tork istenen bir araç , onu bu hale getirdiğinde amacının dışına çıkarmış olacaksın. CBF 150 falan al demem o yüzdendir

Sizin altınızda bez varken , bizim altımızda MZ vardı
    "Tecrube, limitlerini bilmektir"

Ep gene Trakya beeyaa Avrupa'lıyız çekemiyo susaklar...

0 532 4258807

Canlar Makina , Canlar A.Ş.

.

Isim
    Gokhan Tuncay
    Motosiklet
    Yuki 200GY

Cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim.

Osman abi dün bir arkadaşım avans ayarlarını gözden geçirdi problem olmadığını söyledi.Debriyajda daha yeni değişmiş henüz bizim farkedebildiğimiz kaçırma yok.

Melih abi burada aynı motosikletten birtane daha var ona 6 vitesli şanzıman takılmış ama durum nedir bilmiyorum, sorun çıkardı mı sağlıklı oldu mu hiçbir fikrim yok, gördüğüm yerde durdurup soracağım.

Ünsal abi evet arka dişli küçüğüyle değişmiş, bu durumda söylediğin gibi tork düşmüş fakat yapılan takviyelerle durum eşitlenmiş, üst kapakla biraz oynanmış. Şuan zaten araç biraz amacının dışına çıkmış durumda ön ve arkaya dişli cross lastiği alana kadar bu şekilde kullanayım diyorum.Araziye çıkacağım zaman yüksek ihtimalle bu tork biraz az kalacak o yüzden arka dişliyi de değiştireceğim. Tek istediğim havalar bozulmadan motosikletler ile biraz yol yapmak. Eğer güzel ve ucuz bir çözüm bulabilirsem hafta sonu motorun sağını solunu dağıtacağım. Eğer yapılacak birşey yoksa 70le arkalarına takılacağım

Enduroist Katılımcı Üye Osman UYAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Fenerli Üye
    Motosiklet
    .

Alıntı Baja Nickli Üyeden Alıntı
    6 vites şanzımanı varmış peki ne kadar sağlıklı olur.Sağlıklıdan kastım motor 6.viteste hızı artmasın fakat devri düşsün istiyorum.Bu hız beni tatmin ediyor.Dediğim gibi sadece deviri düşsün istiyorum.
    böyle bir değişim var diyorsun madem, yaparsan, 6.viteste gazı sonuna kadar açmazsan aynı süratte devir düşmüş olur, hız artmamış olur
    gaz senin elinde yani..
    Osman Uyan
    Bursa

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu