Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 41 Sayfa bulundu
    Banned
    Isim
    Özgür * Bulut Yani
    Motosiklet
    KLE 650 (Versys)
    Marka
    Kawasaki

Exclamation Son 3000 kilometrede neler yaptım

Son 3000 km de neler yaptim
    Hiç kilpayi kaza atlatmadim.
    Arabalardan sol şeritte yol aldım.
    Trafikte hiç sikistirilmadim.
    Gaz vermekten sag bileğimi agrittim!

Aslında böyle başlayarak yapmış oldugum Ramazan bayramı trafiğinde Çanakkale assos gezisi ve sonrasında 8 günlük Pendik Yalova bursa İzmir konaklamalı bodrum gezisini anlatmak idi fikrim. İşlerin yoğunluğu ve hala taktirdmadigim çakmak soketi yüzünden ne doğru düzgün fotograf çekebildim ne yolumu bulabildim.

Yukarıdakilerin hepsi aslında bizim doğru sandigimiz ama farkında olmadıgımız doğru sanarak yaptığımız seylerden geciyor.

Madde son: 800 km yol kolay değil bilek ağrımamasi diye düşündüm, eh tabi gazladigimi dusununler olacaktir...otoparka motorumu park ettim ve 8 günlük geziden sonra keyifle eve girdim. Özrüm kabahatimden büyük.

Ah o Manisa virajları yok mu, bir sola bir saga, bir de yol birleşip tek şerit olmasa.
    Ah o koy yok mu! Sözde asfalt üzeri kumla kaplı. Ah o micirli yol yok mü arabaların dörtlüler ile 40 km gitmesi.

2 kanyonun biri sebze biri hafriyat tam yüklü halde kafa kafaya çarpışması.

Yaptığımız hataların farkında olmadan doğru bildigimiz seyleri yanlış yapa yapa inatla canımıza kasıt ederek motosikletlerimizi sürüyoruz...

Bu yazıyı bu camiadan aldığımı bu camiaya vermek için yazacaktım, yorgunluk, tabletten yazmanın zorluğu bu yazıya burada ara vermeme sebep oldu, ılerde (site yoneticileri de) başlığı silmez ise devamını getirmeyi düşünüyorum.

Arabalar size yol vermiyor mü? Yolda sıkıştırılıyor musunuz? Virajlara yatıp kalkarken şeritler arasında geziyor musunuz? Benzin tüketiminiz benzerlerinizden fazla mı? Kıl payı kaza mı atlatıyorsunuz? Sollamalarda bu sefer de mı yırttı. Diyorsunuz? O HALDE SUC SİZDE. OMM, ART ve diğer dünyaca tanınan egitim kurumlarına bir uğrayın, hayatınız değerlidir.

Ben mı? Omm sürüş kriterlerine göre yolun basindayim. Hedefim önümüzdeki 4 ay icinde omm bronz olarak sürüsumu taclandirmak.

Tekeriniz düz bassin

Banned
    Isim
    BT
    Motosiklet
    Yamaha YBR 125
    Marka
    Bmw

ehh biraz gec de olsa egitimlere baslamissin, tebrikler
    darisi, egitim almayan diger tum arkadaslarimizin basina

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Güzel başlık Özgür, dediklerine sonuna kadar katılıyorum.

Sert fren yapmak zorunda kalıp, adam önüme atladı yerine, o atlamadan "soft" bir yavaşlama yapabilecek yada fren dahi yapmadan tehlikeden kaçınabilecek sürüşü sağlamak önemli olan.

Bende umarım yakında vaktimi ayarlayıp ART den kapalı alanda hakimiyet eğitimi alacağım ama MOTOSİKLET YOL SANATI (motorcycle Roadcraft) kitabını çoktan yarıladım ve okuduğum yerlere tekrar tekrar dönüp öyle okuyorum ve son 2-3haftada(kitap elime geçtiğinden beri) sürüşümün biraz daha iyileştiğini düşünüyorum ancak asla "OLDUM" "BİLİYORUM" dememek lazım ki çakılmayalım !

EDİT : konunun asıl amacından uzak ancak.
    uzun yolculuklarda bilek ağrısı için şu parça acaba çözüm olur mu ? adı da crampbuster zaten. denemedim ancak düşünüyorum.
    http://www.motosikletaksesuarlari.co...azi_880.html#0
    Konu Can Ekin tarafından (02-10-2012 Saat 16:53 ) değiştirilmiştir.

Ordinaryus Enduroist Sertan Karamollaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

Alıntı Cekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

EDİT : konunun asıl amacından uzak ancak.
    uzun yolculuklarda bilek ağrısı için şu parça acaba çözüm olur mu ? adı da crampbuster zaten. denemedim ancak düşünüyorum.
    http://www.motosikletaksesuarlari.co...azi_880.html#0
    Onu yerine gaz sabitleme için 2 farklı Ürün öneriyorum.

http://www.kaoko.com/c13/How-it-Works.aspx
    Veya daha basit bir versiyon olan http://www.youtube.com/watch?v=u1R99...ayer_embedded#! Bu kullanılabilir. Yeni masraflar. :-)

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

Sen korkma yaz biz silmeyiz.
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

Banned
    Isim
    Özgür * Bulut Yani
    Motosiklet
    KLE 650 (Versys)
    Marka
    Kawasaki

Bu sefer daha.vahim haldeyim cep telefonundan yazıyorum
    Art teori eğitimlerinde gelen sorulardan biri de gaz sabitleyici benzeri ürünlerin kullanilmasi
    Art hocalari kesinlikle önermiyor. Nedenini dahasnra açıklayabilirim, alacak olan varsa bir bileni dinleyin

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı bulutyani Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sefer daha.vahim haldeyim cep telefonundan yazıyorum
    Art teori eğitimlerinde gelen sorulardan biri de gaz sabitleyici benzeri ürünlerin kullanilmasi
    Art hocalari kesinlikle önermiyor. Nedenini dahasnra açıklayabilirim, alacak olan varsa bir bileni dinleyin
    Haydi geç bir pc ye yaz bekliyoruz.
    Gaz sabitleyici konusunu tekrar düşünmek lazım ozaman.

Banned
    Isim
    Özgür * Bulut Yani
    Motosiklet
    KLE 650 (Versys)
    Marka
    Kawasaki

Konuşulan yerlerden alıntı yapıyorum, benim bu tip aletler hakkında yorum yapacak kadar tecrübem yok.
    ----------------
    Bilek agrisi gececegi gibi daha bircok artisi olacak. Motorsiklet gazi freni viraji dengesi hepsi sag bilekte toparlanan bir arac. Bu tip aparatlar motorunuzda varsa egitimde de sokturulecektir guvenli surus nedenleri lle. Avuc ici destek nedeni ile kontrlsuz gaz acip kaza yapanlar var.
    ------
    Bileğiniz ağrıyorsa ya tutuşunuz hatalıdır, ya gidon ayarınız, ya da duruşunuz. Gereğinden fazla sıkıyor olabilirsiniz. Eldiveniniz size uygun değildir. Belki de mouse kullanımından kaynaklanan hasar motorda nüksediyordur.
    ------
    Bu paraya bir o kadar daha ilave edip egitim alin. Bilek agrisi gececegi gibi daha bircok artisi olacak. Motorsiklet gazi freni viraji dengesi hepsi sag bilekte toparlanan bir arac. Bu tip aparatlar motorunuzda varsa egitimde de sokturulecektir guvenli surus nedenleri lle. Avuc ici destek nedeni ile kontrlsuz gaz acip kaza yapanlar var.

Katılıyorum.
    Bence de gaz üzerindeki aparatların her türlüsü güvensiz ve riskli. Eliniz elcikteyken gazı sabitleyenler de tehlikeli. throttle rocker vardı bende resimdeki:

Riskli çünkü gaz hassasiyetinizi azaltıyor, gidon hakimiyetinizi olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle yüksek torklu endurolarda, düşük viteslerde istemsiz veya yanlışlıkla elinize takılmasından ötürü birden arka tekerin atması ve düşmeniz an meselesi. Bir keresinde bu aleti çıkarmadan toprak yola girmiştim. Bileğime takıldı ve gazı kontrollü biçimde bırakamadığım için arka tekeri kaydırarak sağlam bir düşüş yapmıştım. Doğru bir oturuş, tutuş ve doğru kıyafet ile bilek veya avuç içi ağrısı olmuyor. İyi bir eğitim ve teknikle bu tür donanımlara muhtaç olmazsınız.
    -----
    benim durumum:
    Yukarıda yazdığım 800 km sonrasında fena halde bileğim ağrıdı. Birşeyleri yanlış yaptığımı biliyordum; trafik sakın ise sol kolumu benzin deposuna koyup sol bileği sag tarafa sallandirmak bunlardan biri. Gaz açışlarda olması gerekenden fazla sag bileği aşağı bastırmak ve gaz vermek.
    Art erkan hocadan egitim aldığımda giden tutuş ile 2 hatam çıktı ortaya. Birinci hatam sol elimi elcige dayamak! Yani parmaklarım havada dürüyor, elimi sıkmıyorum, kontra vereceksem itip kontra veriyorum. Sol elle gazı tutar gibi elcigi tutmak gerekiyor. İkinci hatam ise gaz kolunu tuttuğumda gaz vermek için en ufak hareketimde bileğin aşağı doğru kavis alması, yani gaz verirken elim-bileğim-kolumun yere paralel olması gerekirken benim sadece bilekten kırılıyor ve ağrıya sebep veriyor. Şimdi bu yanlışlarımı düzeltmeye çalışıyorum, her farkettigimde gazı bırakıp tekrar gaz veriyorum.

Geç egitim demek hataları geç düzeltmek demek!
    Saygılar

Ek: yine tabletteyim, otomatik düzeltmeme sürc U lisan ettiysek affola.
    Konu OB tarafından (04-10-2012 Saat 00:42 ) değiştirilmiştir.

Ordinaryus Enduroist Sertan Karamollaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

Özgür Bey selamlar,
    Yazdıklarınız bana da cok mantıklı geliyor. Ben de omm nin eğitimlerine bakıyorum bu aralar. Gaz sabitleyici sadece alternatif olarak bulduğumuz bir ürün. Ben hiç kullanmadım, o yüzden yorum da yapmam doğru olmaz. Ama bilek ağrısı bana ilk başlarda olurdu. Ve gidonu çok sıklığının farkettim. Zaten dönüşlerde de fark ediyordu. Şu an pek öyle sorun yok. Ama 800 km yapmadan kesin yorum yapamam. :-) tablet veya telefonda yazmak konusunda da android kullanıyorsanız swift key öneririm. Çok rahat kullanımı.

Enduroist Kadim Üye Egemen Donat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Egemen Donat
    Motosiklet
    F650 GS 007
    Marka
    Bmw

Yürü be Özgür'üm.. Aynen tam gaz devam babacım ..

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu