Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu
    Banned
    Isim
    Özgür * Bulut Yani
    Motosiklet
    KLE 650 (Versys)
    Marka
    Kawasaki

Arrow Motosiklete Kim Binemez.

Aslında bu yazının başlığını “Motosiklete kim biner?” de yapabilirdim.

Kimlerin binebileceği dateylarını ise tersinin anlaşılması için serpiştirdim. Bugün bizden değil, bizim gibi olamayacaklardan bahsedip bir ayrım yapayım dedim. Moda ya hani bu yıllarda ayrım yapmak. Benim neyim eksik kardeşim.
    Buyrun.
    Motosiklete sinirli, çabuk kızan, öfkeli ve öfke kontrolü olmayan adam binemez. Normal trafikte “Aptal herif” diye içinizden bir cümleyle geçiştireceğiniz küçük bir sürücü dangalaklığı siz selenin üzerindeyken hayatınıza kast edebileceği için sinirlerinize hakim olmanız gerekir.

Çünkü mevcut durum karşıdaki kişinin hatasının yanı sıra sizin bulunduğunuz aracın görece korumasız olmasından kaynaklanmaktadır Bu durum ise sizin tercihinizdir.

Bunun için kızmak, öfkelenmek, sinirlenmek yerine o olayın yaşanmaması için trafiği okuyabileceğiniz teknikler geliştirmeniz gerekir.

Aldığınız riskin farkında olmalısınız. Motosiklet, aptalca bir cesaretle binilecek araç değildir.

Motosiklete dalgın, aklı bir karış havada olan, babamın tabiriyle elini masaya koyup orada unutan adam binemez. Motosiklet bir yoğunlaşma işidir. Sürdüğünüz her an orada olmanız gerekir. Eldivenler evde, yan ayak kapalı, kaskın kilidi açık, anahtar üzerinde, sevgilin inmiş tuvalette unutulamaz, bu şekilde çekip gidilemez ya da inilemez.

Motosiklet; sorumsuz, dengesiz, duyarsız adam işi değildir. Kendi içinde hayatı yemiş, yutmuş, hazmetmiş, neyin ne olduğunu bilen filozof işidir. Hayatın anlamını kavramış, neden yaşadığını fark etmiş, yaşamın sona ereceğinin ve bu nedenle sağlıklı geçirilen her günün bir hediye, lütuf olduğunu anlamış adam işidir. Dolayısıyla mutlu olduğu anı da her zerresine kadar özümseyen, mutsuzluk ve sorunlarla boğuşmayı tanımlamış ve baş etmeyi öğrenmiş adam işidir motosiklet. Deşarj aleti değil, rehabilite aracıdır.

Akademik cahil olabilirsin ama hayat cahili olamazsın motosiklete binmek için. Daha doğrusu akıllı olmasan da zeki olmak zorundasındır. Ebleh, aptal adam işi değildir motosiklet. Lokmayı çiğnerken aklına bir şey gelince duran adam, manzaraya bakarken ağzı açık kalan, sevinince gülmekten öteye tuhaf sesler çıkartan adam işi değildir motosiklet. Tutarlı, kararlı, her boku bilen ama kibar biraz da ister istemez ukala adam işidir motosiklet. Buradaki ukala olma sebebi fazla mütevazı olmamak adınadır, yanlış anlaşılmasın.

Tariflerin ilk cümleleri “Şöyle böyle adam işidir” şeklinde kurulurken buradaki adam erkek anlamında kullanılmamıştır. Ben ne kadınlar tanıyorum mert ve tabire istinaden “Adam” ve ne adamlar gördüm erkek taklidi yapan.

Ama bir de kadın tarifi yapayım size az detaylı.

Motosiklet; maskünen, erkek tarzı ve haliyle hareket eden, kalbi kırıldığı için kendini yollara vurmaya çalışan kadın işi değildir. Durum böyleyse saç rengi değiştirmeyi, salsa kursuna gitmeyi öneririm.

Motosiklet, ojesi çıkınca kendini 1800’ler Fransa çöplüğünde sanan, ya da hiç oje sürmeyip doğal olmak adına bakımsızlığı ilke edinen kadın işi değildir. Arka çantada bir çift topuklu ayakkabısı olmayan, tokalaşırken kolunu yukarıdan tutup senden benden daha sert el sıkmayan, delikanlı ruhlu kadın işidir motosiklet.

Normal gündelik hayatta “Motora biniyorum” dediğinde herkesi içinden “Tahmin etmiştim zaten” diye düşündürtmeyecek, “Vay canına siz ve motosiklet ha” dedirtecek, özünde merkezinde, ruhunun derinliklerinde sapasağlam bir karakter olan kadın işidir motosiklet.

Gerisi birkaç teknik, viraj miraj fasa fiso.

Rauf Gerz

Enduroist Katılımcı Üye savaskayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Savaş KAYAN
    Motosiklet
    R1150gs Adventure
    Marka
    Bmw

Alıntı bulutyani Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında bu yazının başlığını “Motosiklete kim biner?” de yapabilirdim.

Motosiklet, ojesi çıkınca kendini 1800’ler Fransa çöplüğünde sanan, ya da hiç oje sürmeyip doğal olmak adına bakımsızlığı ilke edinen kadın işi değildir. Arka çantada bir çift topuklu ayakkabısı olmayan, tokalaşırken kolunu yukarıdan tutup senden benden daha sert el sıkmayan, delikanlı ruhlu kadın işidir motosiklet.

Normal gündelik hayatta “Motora biniyorum” dediğinde herkesi içinden “Tahmin etmiştim zaten” diye düşündürtmeyecek, “Vay canına siz ve motosiklet ha” dedirtecek, özünde merkezinde, ruhunun derinliklerinde sapasağlam bir karakter olan kadın işidir motosiklet.

Gerisi birkaç teknik, viraj miraj fasa fiso.

Rauf Gerz
    Rauf Abi'nin tanımlamalarını hep ilgi ile izlerim ama bu kısmı çok iyi,"Kolunu yukarıdan tutup el sıkan kadınlar" işte tam o anda" ben senden üstünüm,bu bir fırsat üstünlüğümü belirteyim" deyip dirseğine kaldıranlar var ya,onlardan motorcu olmaz,olsa olsa kompleks abidesi olur.Çünkü onlar her şeyi yönetmeye alışıktır,arasıra kontrolü motora bırakamazlar ve bu yüzden virajdan çıkmaları mümkün değildir

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Ellerinize sağlık. Çok güzel tanımlamalar. İzninizle kaynak bildirmek şartıyla, farklı yerlerde de paylaşabilir miyim cümlelerinizi ?
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist Öner BAKIR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ÖNER BAKIR
    Motosiklet
    KLE 500
    Marka
    Kawasaki

güzel bir anlatım olmuş
    Öner BAKIR - A Rh(+)
    iletişim = 0555 425 05 58

Her türlü etiket,sticker,damla sticker,tankpad,depopad vb... işler için irtibata geçin...

Banned
    Isim
    Özgür * Bulut Yani
    Motosiklet
    KLE 650 (Versys)
    Marka
    Kawasaki

Thumbs up

Alıntı MEGARON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ellerinize sağlık. Çok güzel tanımlamalar. İzninizle kaynak bildirmek şartıyla, farklı yerlerde de paylaşabilir miyim cümlelerinizi ?
    Merhaba,
    Ben de alinti yaptim, bana ait degildir. Altinda kimin oldugu belirtildigi muddetce kullanmakta bir sakinca yok saniyorum

Enduroist Üye GÖKHAN KÜÇÜK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    GÖKHAN KÜÇÜK
    Motosiklet
    DL 1000
    Marka
    Suzuki

Bence motosiklete binme işi HADDİNİ bilmektir.

Haddini bilen insan her zaman kontrollüdür. Neyi yapıp neyi yapamayacağını çok iyi bilir. Evvela kendine dürüsttür. Gerisi ise teferruattır.

Haddini bilmeyen bir insan için motosiklet sevdası FACİA ile sonuçlanabilir. (

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Eğitim gezilerinin birinde, döndükten sonraki resimlerde, etrafımızda ki çöpü görünce ki sadece iki poşetti, öğretmen olan Eşim bir takım cümleler kurmuştu. Aşağıda yazıyorum.

"Sizler havalı giysileriniz, kocaman motorlarınızla göz önündesiniz. Hatta pek çok insan size gıpta ile bakıyor ve yerinizde olmak için can atıyor. Bu durum ister istemez size örnek olma misyonu yüklüyor. Her hareketinize, her tavrınıza dikkat etmelisiniz. Çantanızdan iki tane poşet düşürüp, etrafı kirletme hakkınız, kazara bile olsa yok. Unutmayın ki pek çok gencecik hevesli etrafınızda sizi izleyecek ve bilmeden her tavrınızı örnek oalrak yerleştirecekler. Bulunduğu yere varlığıyla kattığı havanın yanında, etrafına gösterdiği ilgiyi de kafalarına kazımalısınız. Bir daha o poşetleri unutmayın, hatta onu alırken sizden önce atılmış iki tanesini de alınız ki, örnek olun. BEYEFENDİ OLUN"

Uzun bir açıklama ama beni çok etkilemişti. O gün bugündür her motosiklet sürüşümde beyefendi olmaya çalışırım.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

8. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

EU (13-03-2013)

Enduroist Kıdemli Üye aytaç öztaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    aytaç öztaş
    Motosiklet
    f 650
    Marka
    Bmw

ben şahsen çok ayrımcı buldum yazıyı. herkesi bir kalıba sokmaya çalışan diğer tüm benzeri yazılar gibi. bence özgür olmak kendin gibi olmak benzeri öneriler benim gibi düşünen insanları daha mutlu edecek ve motorda bir dizi davranışsal kural yerine kendini bulabilmelerini sağlayacaktır. benim gözümde kendi olan daha makbul gibi geliyor. tabi içerisinde birçok mecaz da mevcut ama içerisinde biraz motor sevgisi bulunduran ve oyunu kuralına göre oynayan herkes bu yolun yolcusu olabilir.
    (0554) 989 10 20

Enduroist Üye Cüneyt ERCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cüneyt ERCAN
    Motosiklet
    DL 650A L2
    Marka
    Suzuki

Motosiklet'e binmek akıllı işidir. "Motosiklete binemezler" tanımına uyan kişiler değil motosiklet kullanmak, bir çok faaliyette yer almamalı. Çok şükür bu forumda yer alanlar, motosiklete binecek kadar yetkin...
    Cuneyt ERCAN