Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 41 Sayfa bulundu
    Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Standart Kapadokya'da Böyle Birşey Dönüyor , Destek Verelim

Arkadaşlar ; Kapadokya'da yerel esnaf'tan yakın arkadaşımdan bir mail aldım. Mail'de Kapadokya'da bir projenin başlatıldığından söz ediliyor.
    Projenin bitmiş hali şu şekilde http://www.arinnalodge.com/Design.aspx
    Pilot proje olarak gösterilip kapadokya'da daha fazla bu şekilde yapılaşmanın önünün açılması tehlikesi var. Ben girdim araştırdım ve maalesef doğru.

Bir imza kampanyası başlatılmış ve ben imzamı attım.

Sizlerden ricam bu kampanya'ya destek olup Başta Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu olmak üzere bölgedeki yerel yönetimler ve Turizm Bakanlığı gibi yetkili kurumların konuya dikkatini çekebilmek adına imzalarınızı atmanızı rica ediyorum.

Eminim bu konuda da hassasiyetinizi göstereceksinizdir.

Kampanya linki ; http://www.change.org/tr/kampanyalar...%A7in-bir-imza

Bize gelen Teşekkür Mesajını Yayınlıyorum...

"Enduroist Motosiklet Kulübü üyesi dostlarımıza,
    Kulübünüzün forum bölümünde Kapadokya’nın korunması konusunda yapmış olduğunuz yorum ve paylaşımları ilgiyle inceledik. Forum üyesi olmadığımız için konuya katılabilme olanağımız olmadı. Her şeyden önce duyarlılığınız için tüm grup üyelerinize teşekkür ederiz. İzin verirseniz bu konuda kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.Kapadokya bölgesinin neredeyse tamamı doğal ya da kentsel sit alanı içinde kalıyor. Maalesef birkaç belde haricinde bölgenin koruma amaçlı imar planı yok. Son yıllarda büyük sermaye gruplarının devasa ölçekli yatırımlarla bölgeye geldiklerini görüyoruz. Bölgenin sosyal, tarihi ve kültürel yapısı hakkında yeterince bilgisi olmayan bu yatırımcılar, son dönemlerin moda tabiriyle “ucube” olarak nitelendirilebilecek projelerini Nevşehir Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na ve ilgili belediyelere onaylatmakta ne yazık ki fazla zorlanmıyorlar. Öte yandan, bölge halkı çok basit bazı onarımlar, tadilatlar yaptığı için, tabir yerindeyse “bir çivi çaktığı için” kurulun gazabına uğruyor ve mahkemelerde süründürülüyor. Bölgede neredeyse hapis yatmayan kalmadı dersek fazla abartmış olmayız. Burada yaşayan insanlar evlerine basit onarımlar yapabilmek için 4-5 yıl kurul onayını beklerken, aynı beldede iki günlük bir yatırımcı hemen onay alıp otel inşaatına başlayabiliyor. Üstelik kayayı keserek, peribacalarına zarar vererek, mikserlerle betonlar dökerek çalışmakta hiçbir sakınca görmeksizin. Yarattığı görsel kirlilik de işin cabası.
    Kapadokya bölgesinde doğayı, tarihi, kültürel birikimi ve sosyal yaşamı hiçe sayan uygulamalar maalesef ki çeşitli ilçe ve beldelerde yaygınlaşmış durumda. Protestoların Uçhisar Beldesi’nde 2 ayrı firmaya ait 3 inşaat üzerinde yoğunlaşması kimseyi yanıltmasın. Kapadokya’da, yaşadığı doğaya ve kültürüne sahip çıkan insanlar bu uygulamaların tümüne karşı çıkıyorlar. Başlangıçta 3 otel inşaatının öne çıkartılması bu inşaatların yaptıkları yasal olmayan uygulamalarla kamuoyunda fazlasıyla dikkat çekmesi ve diğerleri inşaat sahipleri için olumsuz örnek teşkil edecek yapıda olmalarındandır.
    Kapadokya’da protestolar, 16 Kasım 2012 tarihinde çeşitli siyasi görüşlerden ve mesleklerden 200 kadar kişinin koruma kurulu önüne giderek siyah çelenk bırakması ile başladı. Grup kurulun başkanı ile görüşmek istedi. Kurul başkanının görüşmek istememesi üzerine burada basın açıklaması yapıldı. Daha sonra grup, Uçhisar’daki iki ayrı otelin (Arinna Sustainable Luxury Lodge ve CCR Hotels) inşaat alanlarına giderek protestosunu sürdürdü. Bundan sonra tepkiler çığ gibi büyüdü, konu basına ve televizyonlara yansıdı. Bölgede faaliyet gösteren çeşitli STK ve Cappadocia Explorer Yayın Grubu tarafından 18 Kasım 2012 tarihinde “change.org” sitesinde bu konuda bir imza kampanyası başlatıldı. İmza kampanyamız şu anda da devam etmektedir. İmza kampanyamızda 10 gün içinde 4000’e yakın imza toplandı.
    Kamuoyu yaratma konusunda yapılan çalışmalar ve imza kampanyası sonrası T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı,Nevşehir Valiliği’ne gönderdiği bir yazı sonrası, 20 Kasım 2012 tarihinde Arinna Sustainable Luxury Lodge’a ait inşaatı geçici olarak durdurduğunu açıkladı. Bu arada, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nden uzman bir heyetin Nevşehir’e gelerek ve konuyu yerinde incelediği ve inşaata devam edilip edilmeyeceği konusunda bir rapor hazırladığı öğrenildi. Bu arada CCR Hotels firması inşaatlarının incelenmesi için de Nevşehir Valiliği’ne dilekçe verildi. Bunun üzerine koruma kurulu inşaatlara denetim ekibi gönderdi ve inşaatların projeye uygun yürütülmediğinin saptanması üzerine CCR Hotels’e ait inşaatlar da 26 Kasım 2012 tarihinde durduruldu. Böylelikle protestolar ilk amacına ulaştı. Kuşkusuz bu önemli bir başarıdır. Ancak altını çizerek belirtmek gerekiyor ki inşaatlar geçici olarak durdurulmuştur. Büyük sermaye sahibi bu yatırımcılar, siyasi çevrelerini de kullanarak inşaatları yeniden başlatmak için çalışacaklardır. Bu bakımdan kamuoyu duyarlılığının devamı için imza kampanyamızın yayılması ve sayıca artırılması büyük önem taşımaktadır. Vereceğiniz destek bizler ve Kapadokya’nın geleceği için büyük öneme sahiptir."

Ayça Olcaytu İşçen

Grubumuz tarafından yürütülen çalışmaları yakından takip edebilmek için aşağıdaki bağlantıyı, imza vermek için de en alttaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

http://www.facebook.com/groups/cappadociaexplorer/

http://www.change.org/tr/kampanyalar...our-cappadocia

Ordinaryus Enduroist Emrah Can Yaylı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emrah Can Yaylı
    Motosiklet
    BMW r1150 GSA
    Marka
    Bmw

bence gidip kapadokyada protesto kampı yapalım

r 1150 GSA
    (Bayerische Motoren Werke r 1150 Gelände Straße Adventure)

THİS İS YOUR PLANET...RİDE İT !!!

Arh+

Enduroist Kadim Üye Özer Erkuş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    özer erkuş
    Motosiklet
    1150 adv
    Marka
    Bmw

Varmıyım,varım
    Don't Worry,Be Happy.

Banned
    Isim
    FE
    Motosiklet
    TENERE - XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Kuzuda çevirirmiyiz, Emrah ciddi girince ben sorayım dedim?

Enduroist Kadim Üye Ali Emre Sakarya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ali emre sakarya
    Motosiklet
    transalp xl650
    Marka
    Honda

"inşaat ya resulallah" sonunda kapadokyaya kadar ulaşmış demek ki! yakında kamp yapacak alan bulamazsak şaşırmam!
    - "eksiklik kendi özümde..."

Banned
    Isim
    FE
    Motosiklet
    TENERE - XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Şimdi bende konuyu biraz inceledim, resimlerde ne görsem çok iyi tanıdığım insanlar bu işi yapıyor, Tabi bu beni bir nebzede olsa rahatlattı, çünkü bu insanların bu tip konularda nekadara hassas ve dikkatli olduklarını biliyordum. Construction işini yapan firma, Loft Architect, Şantiye şefleri Göksenin Bey ve Cumhur Bey, firma sahibi Harun Senegör. Şimdi teker teker hepsine ulaşmaya çalışıyorum, konunun detayını öğrenerek sizlerle bilgi paylaşacağım...

Fakat görüşmeleri yapmadan fotoğraflardan düşündüğümü söyleyeyim, yapılan proje karkas olarak beton olsada, daha önce görenler bilecektir ki proje kapadokyanın kendi konak mimarisine benzer ve tahminimce çok büyük olmayan bir alanda inşa ediliyor, ancak böyle bir projenin ardından bu tip yapıların önümüzdeki dönemde artacağının bir habercisi olduğunu da kabul etmek gerekir...

Her ne kadar konuya henüz hakim olmasakta bir termik santral kurulmasına göre çok daha masum olduğuna imza atabilirim...
    Konu FZ tarafından (19-11-2012 Saat 11:49 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Fevzi, ben de Meslegini artik birakmak isteyen 1972 Guzel Sanatlar Akademisi mezunu bir Mimar olarak, yasadiklarimdan aldigim bilgi birikimi ile, bu baslik altinda belki yuz tane once masum diye baslayan, ama sonra bilgisizce yayilan proje sayabilirim.

Bu kadar yildir bu toplumun neler yaptigini gordukce, artik masum projelerden bile korkar olduk. O nedenle sana katilamiyacagim. Burasi dunya uzerinde 8 medeniyetin ustuste oldugu bir tarihi bolge ozelligi olan bir yerdir. Acaba buradan baska insaat yapilacak yer kalmadi mi bu gezegende? Bu konuda calismakta olan Anitlar ve tabiat varliklari koruma kurulu nerededir? Yoksa onlar da mi artik duzen yanlisi olarak faaliyet gosterir oldular. Eger oyle ise biz bu varliklarimizi degerlerimizi kime emanet edecegiz?

Her seferinde gidip orada protesto kampi mi yapacagiz? 1958 yilinda ben ortaokulda iken, tarihine sahip cikmayan o tarihin eserlerini korumayi bilmeyenler, kulturlerini kaybetmeye mahkumdurler diye ogrettiklerinde pek anlamamistim ama yillar bana bunun ne demek oldugunu ogretti.

Illa Kapadokya mi? Yakin biryerlerde uydu bir bolge yapilsa olmaz mi? CIT bolgelerini korumamiz lazim degil mi? Bu projeyi yapan babam bile olsa benim tepkim boyle olurdu. Umarim bu tepkimin tamamen konu ile ilgili oldugu konusunda suphe kalmaz. Sanal ortamda yazisirken cok dikkatli olmam gerekiyor. Yoksa bir anda sahsi kabul edilebiliyor. Benim kesinlikle boyle bir amacim yok. Ama konu cok hassas. En az Maslak Fatih ormani kadar!

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Enduroist Kadim Üye Özer Erkuş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    özer erkuş
    Motosiklet
    1150 adv
    Marka
    Bmw

Hakkı abimiz bir nebze değil,tamamı doğru hatta eksik bile yazmış,daha düne kadar Mekkedeki osmanlıdan kalan kale sur kalıntılarını yıkıp yerine otel yapıyorlar diye yaygarayı basan enteresan basın ve nerede ise bu konuda nota verecek hükümet yetkilileri hernasılsa göreceklerdir diye umuyorum
    Umarım yanlışı görürlerde,bizlerde şu her an hissettiğimiz adaletsizlik hissinden bir nebze kurtuluruz.
    Saygılar
    Don't Worry,Be Happy.

Banned
    Isim
    FE
    Motosiklet
    TENERE - XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Alıntı Hakki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fevzi, ben de Meslegini artik birakmak isteyen 1972 Guzel Sanatlar Akademisi mezunu bir Mimar olarak, yasadiklarimdan aldigim bilgi birikimi ile, bu baslik altinda belki yuz tane once masum diye baslayan, ama sonra bilgisizce yayilan proje sayabilirim.

Bu kadar yildir bu toplumun neler yaptigini gordukce, artik masum projelerden bile korkar olduk. O nedenle sana katilamiyacagim. Burasi dunya uzerinde 8 medeniyetin ustuste oldugu bir tarihi bolge ozelligi olan bir yerdir. Acaba buradan baska insaat yapilacak yer kalmadi mi bu gezegende? Bu konuda calismakta olan Anitlar ve tabiat varliklari koruma kurulu nerededir? Yoksa onlar da mi artik duzen yanlisi olarak faaliyet gosterir oldular. Eger oyle ise biz bu varliklarimizi degerlerimizi kime emanet edecegiz?

Her seferinde gidip orada protesto kampi mi yapacagiz? 1958 yilinda ben ortaokulda iken, tarihine sahip cikmayan o tarihin eserlerini korumayi bilmeyenler, kulturlerini kaybetmeye mahkumdurler diye ogrettiklerinde pek anlamamistim ama yillar bana bunun ne demek oldugunu ogretti.

Illa Kapadokya mi? Yakin biryerlerde uydu bir bolge yapilsa olmaz mi? CIT bolgelerini korumamiz lazim degil mi? Bu projeyi yapan babam bile olsa benim tepkim boyle olurdu. Umarim bu tepkimin tamamen konu ile ilgili oldugu konusunda suphe kalmaz. Sanal ortamda yazisirken cok dikkatli olmam gerekiyor. Yoksa bir anda sahsi kabul edilebiliyor. Benim kesinlikle boyle bir amacim yok. Ama konu cok hassas. En az Maslak Fatih ormani kadar!
    Hakkı Abicim bazı insanlar her konuda unlimited olurlar, seni hiç tanımıyor olmama rağmen nasıl bir insan olduğun konusunda biraz fikrim var, ve sana karşı çok büyük saygım var, dolayısıyla sen bir abi olarak limitsizlik farkını her zaman kullanabilir, bana sanal ortam dahil her platformda istediğini söyleyebilir, acaba kırarmıyım diye tartmadan yazabilirsin. Bende yazdıklarını okur, acaba ben neresini göremedim, Hakkı Abi neyi anlatmaya çalışıyor diye, sizlere göre çok az olan görmüşlüğümle düşünüp bunu bulmaya çalışırım.

Topik altında yazdığım mesaj açıkcası projeyi korumak yada boşveren adam olmak için yazdığım bir mesaj değildi, sadece temenni ederek yazdığım bir mesajdı, yani işallah benim tanıdığım insanlar bu kadar kötü değildir gibi.

Zaten bu konuyu daha detaylı inceleme fırsatım olduğu için adamları bi arayıp sorayım dedim, sonrada sonucu burada paylaşayım istedim.

Harun Senegörü direk cebinden aradım, ancak telefonunu asistanı açtı, toplantıda olduğunu ve notumu sordu, konuyu söyledim, bana geri döneceklerini söylediler. Tabi hala dönen olmadı, bende mesai bitimine kadar bekleyip eğer aramaz ise sizin söylediğiniz düşünceye kavuşacaktım, ancak siz bir anda bana zaten işin doğrusunu, para hırsı boğmuş insanın iyiliğini kaybedeceğini, geleceği ve doğal zenginliği kimsenin düşünmediğini anlattınız. Bunun içinde çok teşekkür ederim, bu arada abi sanırım artık saygının yanında birde eğitim borcum var sana.

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Alıntı Hakki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Hakkı Bey ne yazık ki kurullar önce iş yaptırmıyorlar, tencere tava yüzünden trilyonluk yatırımlar yapılamıyor şeklinde tu kaka edildikten sonra yapılan düzenlemeler ile işlevsiz hale geldi ... Kaldı ki daha olmadı bölgeyi Turizm alanı ilan edip kültür Bakanlığına bağlar ya da tabiat alanı ilan edip orman bakanlığına bağlar tüm kurul ve kuruluşları devre dışı bırakırsınız ki, kapadokya da yapılan budur.

ayrıca forumda iğneada sayfasına eklemiştim tam yeri olduğu için buraya da ekliyorum.

Buyurun burada hazır yapılmışı var. IHLARA VADİSİ; sadece burada yetişen endemik bitkiler ve kelebeklerin yanında binlerce yıllık bir kültür alanı...ve icraaat ; Kültür Bakanlığı özel izni ile ....

Ve Fevzicim iyiniyet ne yazık ki binilen trenin yönünü değiştirmeye yetmez...

Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 12345 SonuncuSonuncu