Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123
21 den 26´e kadar. Toplam 26 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Hakki Orun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakki Orun
    Motosiklet
    2012 R1200GS Adventure Triple Black - CRF 250L
    Marka
    Bmw

Benim yazimda anlatmak istedigim konuya Atilla ne guzel cevap vermis. Iste ben aynen bunu demek istiyorum. Sehir ici kullaniyorum, agresfi seviyorum diye yazmis. Yanlis amac icin yanlis motor alip o kadar agirligi ve masrafi tasimaya degmez. Onemli olan kullanim sekline uygun motoru alip onunla mutlu olmak degil mi? Atilla da yazmis ben de yaziyorum, motorumla mutluyum. Iste mesele bu kadar. Bizler bilincli ama sadece marka pesinde kosan motorcular degiliz. Ben de bu nedenle aciklayici bir yazi yazdim. Secerken bir BMW den neler beklenir ya da niye secilir diye. Ben de sehir ici kullanimina yonelik F650GS alirdim herhalde 2 silindir. 800 bile bana garesif geliyor mesela.

The Member of RoSPA RoADAR
    www.orunbrothers.webs.com
    R 1200 GS ADV TripleBlack
    CRF 250 L Kirmizi Beyaz

Enduroist Kadim Üye Egemen Donat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Egemen Donat
    Motosiklet
    F650 GS 007
    Marka
    Bmw

hadi hayırlısı olsun, Allah tez zamanda kavuştursun bakalım
    Egemen DONAT
    A Rh (+)

505 828 50 68

Ordinaryus Enduroist ATİLLAYILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Yılmaz
    Motosiklet
    XT660Z TENERE
    Marka
    Yamaha

Alıntı Hakki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim yazimda anlatmak istedigim konuya Atilla ne guzel cevap vermis. Iste ben aynen bunu demek istiyorum. Sehir ici kullaniyorum, agresfi seviyorum diye yazmis. Yanlis amac icin yanlis motor alip o kadar agirligi ve masrafi tasimaya degmez. Onemli olan kullanim sekline uygun motoru alip onunla mutlu olmak degil mi? Atilla da yazmis ben de yaziyorum, motorumla mutluyum. Iste mesele bu kadar. Bizler bilincli ama sadece marka pesinde kosan motorcular degiliz. Ben de bu nedenle aciklayici bir yazi yazdim. Secerken bir BMW den neler beklenir ya da niye secilir diye. Ben de sehir ici kullanimina yonelik F650GS alirdim herhalde 2 silindir. 800 bile bana garesif geliyor mesela.
    Aynen Hakkı abi bugün inip çıkmadığım kaldırım kalmadı 21" lastiklere kaldırımlar kolay tenere iri gözüksede yüksekliği avantaj oluyor kıvrak makine otoyoldada üzmüyor beni yeterikadar güç veriyor tabi 1200 gs değil uzunyollarda ama bana yeter diyorum.
    Atilla AB Rh- 0533 235 67 13

Enduroist Kıdemli Üye şafak ilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    şafak ilgin
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

dün atiyle konuştuk, ben de hak veriyorum ona. zaten bana öyle geliyo ki yeni nesil dakar yapsalar adı tenere olurdu. ben de dakarımla aynı şekilde ne çamur bıraktım ne tümsek ne de kaldırım.
    ama olay şimdiki amca gelince benim için yetersiz kalıyo. uzun yol ve rahatlık istiyorum, hem sağlık sebebiyle hem de zevkime cuk diye oturduğu için 1200
    Sami Safak ILGIN Arh+
    532 638 31 18
    BMW R1200 GS
    BMW F650 GS DAKAR

Barış
    Guest

Alıntı Hakki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Butun negatif ozelliklerine ragmen, nedense, butun markalar Enduro yapacagiz diye GS 'e benzer bir motor yapiyorlar. Tabii sadece gaga ve cantayi benzetebiliyorlar. Tabii bunlar benim fikrim. Bu fikirler saniyorum, biraz da kullanim tarziniz ve altinizdaki o degerli hazinelerinizden neler beklediginize bagli.

Ben uzun yol giderim, baska da yola gitmem.
    Oyle 10 dakikada bir mola da vermeyi sevmem, ne o oyle giyin soyun
    Ama bindim mi giderim.
    Dolayisiyle altimda bana yardimci olacak, sen kendi isine bak gerisini ben hallederim diyecek bir motor lazim.

* Cantalari buyuk olacak ki esyalarimi koyabileyim.
    * Ben yola cikarken, yanimda bir bilgisayar bile oluyor. Bu durumda su gecirmez cantalarim olmali elbette.
    * Surati hissettirmemeli ki yorulmayayim.
    * Az ruzgar almaliyim ki kis gunu donmayayim yollarda.
    * Yolu o okumali bana anlatmali
    * Kendimi salincakda gibi hissetmeliyim. Bilirsiniz GS on catal ve paralever ile arka kuyrukdan olusur. Bu ikilinin arasina alt baglantilarindan asilmis salincak motorun ustunde de biz otururuz. Boylece tum agirligi o iki parcanin alt kisimlarina aktarir GS. Agaca atilmis bir ipi altinda kurulu salincakda agirlik merkezi nerededir? Ipde mi, yoksa sizin oturdugunuz o bez parcasinda mi? Iste o misal!

Uzun yol gidiyorsaniz eger, uzun sure konsantrasyonunuzu korumaniz gerekir, yoksa dagilirsiniz. Eh bu da, motoru unutup, yola konsantre olmakla yani hedef azaltmakla uzatilabilir sure olarak.

Tek parca sasi bir motorun bir kasisi gecerken aldiginiz darbe tesiri ile GS uzerinde ayni yerden gecerken aldigini darbe tesirleri cok farklidir. Tek parca sasi motorlarda, on teker kasise vurdugu anda, o darbe tesiri, arka kuyrukda da aynidir. Halbuki GS oyle mi? Soyle dusunun, bir panter ile bir yilan bir kasis geciyor. Panter kasisi gordugunde kuyruguna kadar, kasilir ve oyle alir darbeyi, halbuki bir yilanin onu gecerken arkasi hala duz yoldadir ve halka halka gecer. Ya da bir kamyonla bir tren gibi?

Tekerlerin hareketlerine bakiniz su videoda; (4.43 den itibaren)

Hele bir de ADV kullaniyorsaniz eger, 500 km gidin iki benzinci arasinda. Iste bunu kullanmadan degerlendirmek imkansiz!

Bu kadar uzun yol ve karisik hava sartlari deyince, elektrik tuketimini de dikkate almak gerekir. Mesela benim ilave olarak motorumda 4 adet hella far (220w), sele isitma (55w), isitmali ceket (60w), havali korna, gps, cantalarda ledler, telsiz, uc cakmak cikisi vardir. Yolda telefon, kask bluetooth gibi cihazlari sarj ederim. Bunu bir tek GS verir, cunku elektrik uretimi 720 watt dir. Hee bir de elcik isitmalar var di mi ama!

Bu sene Agustos ayinda kullanmakta oldugum 2010 model GS imi satip 2013 almadan bayagi bir dusundum, baska bir motor mu alsam, hani hem fiyat, hem masraf yonunden. Ama is elektrige ve bu salincak motora gelince ayrilamadim, ve Eylul sonu bu Atilgan geliverdi.

Beygir gucu, tork ve surat deyince 110 beygir, ve ondan cikan tork ve surat bana fazlasiyla yetiyor. Uzun yol gidecekseniz eger, enerjinizi dogru kullanmalisiniz. Kendinizi en rahat ve konforlu hissettiginiz suratlerde giderseniz eger, daha uzun gidersiniz. Mesela benim tempom, duzde dagda bayirda, ortalama 120 Km saat hizla giderim. Bu duz yolda da boyle acik virajli yolda da boyle. Hizi 200 ya da 300 lere ceken makinalarla ne oturus acisindan ne de konsantrasyon acisindan bu surati uzun sure koruyamazsiniz. GS burada bu tip makinalara fark atar. Kendi sinifindaki motorlarla ilgili kiyaslamada ise, yine bu suratlere ne kadar sure dayanacaginizla ilgili olarak, bu kadar tork ve suratin gerekli olup olmadigidir. Bu makinalarin imalatcilari, hem GS'e benzemek hem de ondan ustun birseyler takdim ediyor olmak ve boylece pazardan pay almak gibi bir yaklasimda olduklarindan o motorlar uretilmektedir.

GS ile kiyaslanabilecek tek motor, bence yine bir GS olurdu ama dort silindir bir GS. Bunu yazmak demek boxerden sikayet olarak algilanmamali. Tercihi sirali motordan yana olanlar icin, boyle bir motor uretilebilir diye dusundugumdendir. Yoksa GS in boxerlerinin denge ile de cok yakin ilgisi vardir ve yine surucusune yadimci olur.

GS de titresim var diyenler icin, ben bu motorla 10 saatte Tuzladan Antakyaya gitmisimdir. Ayni yolu CBF 1000 ile de yaptim ama o beni daha cok yormus idi. Sirali motorun ince vibrasyonu insanin elinin icine isler ama bu traktorlerin, titresimini indiginiz anda hissetmezsiniz. Yani kalici bir etkisi yoktur ve hic titresim istemiyorum diyenler icin tavsiyem motoru birakip, yat kullanmalidir.

Kalin saglicakla

Yazınız çok başarılı ve açıklayıcı olmuş..
    burada hedef marka model değil, amaca yönelik uygun motora binmektir.
    herkesin savunduğu modeller vardır.. zamanında benim de oldu. BMW'yeçok kızdım, çok söylendim gs serisine kamyon dedim
    Ön yargılı olmuşum... honda aprillia kawasaki suzuki yamaha vb motorlardan indip buna binince gözlerim etrafı artık daha renkli görüyor (:

(BMW F650 hariç bmw boxer motorları kast ediyorum)

Ordinaryus Enduroist HALİDUN KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    h.kaya
    Motosiklet
    gv 650
    Marka
    Hyosung

AL TORUN ARTIK Bİ GS YETTİ GARİ
    GARAJ KURUCUSU GARAJ MOTOR BAKIM YERİDİR 5322124353

Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123