Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 37 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Kıdemli Üye EnginATASOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    engin atasoy
    Motosiklet
    dl 650
    Marka
    Suzuki

Standart Koşu bandının zararları

Arkadaşlar, uzun zaman (5-6 sene) tempolu bir şekilde hemen hemen hergün koşu bandında koştum. Koşmak alışkanlık haline gelmişti ve yapmadığımda eksiklik hissediyordum. Biraz abartmış da olabilirim ancak harika hissettiriyordu. Ve 2-3 yıl önce eklem ağrıları hissetmeye başladım. Hareket esnasında bazı sesler de geliyordu. Zaman içinde ağrılar arttı. Aslında normal hareketlerde sorun olmuyordu ama özellikle kalça eklemlerinde geniş açılı hareketler ciddi ağrı yapmaya başlamıştı. Çekilen MR ve filmler sonucu eklemlerde ve özellikle kemik dokuda zayıflama görünüyor. Bildiğiniz gibi kemik doku süngerimsi yapıda ve dış katmanın mukavemeti fazla. Ancak koşu özellikle koşu bandında yapılan koşu sonrasında darbelerle kıkırdak ve kemik doku zarar görüyor. Ve an gelip çökme oluşuyor. Doktorum çok dikkat etmem gerektiğini 3 ay, 3 yıl veya 10 yıl, bu çökmenin ne zaman yaşanacağının tamamen bundan sonra ki olaya yaklaşımımın belirleyeceğini ama böyle giderse çok yakın zamanda ameliyatlık olacağımı ve kemiklere protez takılması gerekebileceğini söyledi. Motora binmek için ayağımı sele üzerine kaldırdığımda bile ağrı var. Sonuç olarak bantta koşmanın eklemlerin en önemli düşmanlarından biri olduğunu bilmekte fayda var.

Banned
    Isim
    FE
    Motosiklet
    TENERE - XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Çok geçmiş olsun, eşimin çok istemesine rağmen, bu anlattığınızı başka bir arkadaşımdan da duyduğum için almıyorum eve koşu bandını. Voit PRO yeni bir ürün yapmış alt tabla serbest salınım yaylarının üzerinde duruyor, ve bantın altında da visko malzeme kaplı dolayısıyla sert zeminle vücudunuz arasındaki çarpma etkisini absorbe ediyor. Sanki daha bi alınabilir geldi...

Enduroist Kadim Üye Armağan ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Armağan Ozturk
    Motosiklet
    R1200 BJK Triple Black
    Marka
    Bmw

Sık olmamakla birlikte evde kullanıyoruz. Acık alanda da olsa kosulan zemin önemli. Sahsen kosmayı cok severim. Bir sene önemsemeyip duzenlı olarak beton zeminde kosmustum. Sonucunda yaklasık 2-3 hafta bir topugum üzerine basamamıstım. Cok gecmis olsun.

Ordinaryus Enduroist Sertan Karamollaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

Ben genel olarak düzenli koşmanın bütün eklemleri zorladığını biliyorum. Ya gerçekten çok zayıf olacağız. Ki benim açımdan o kadarı mümkün değil. Ya da alternatif sporlarla vücudu destekleyip haftada bir koşu yapacağız gibi bir çözüme ulaştım. Özellikle benim de dizlerimde koşu sonrası çok ağrı olurdu. Crossfit'e başladıktan sonra tamamı kesildi. Ayrıca ağrıların çok arttığı dönemde iyi bir kaç spor hekiminin tavsiyesiyle 2-3 hafta süreyle köpekbalığı kıkırdağı (shark cartilage) kullanıyorum. Bütün şikayetler kesiliyor. Gene de kullanmayı düşünürseniz doktorunuzla görüşün derim. Shark cartilage'ın faydası olduğunu savunanlar kadar faydasız olduğunu düşünenler de var. Ben eklem bükülmesi sırasında sorun yaşayan 4-5 kişiye önerdim ve hepsi de 2-3 hafta içerisinde şikayetlerinin çok azaldığını söyledi.

Enduroist Kadim Üye
    Isim
    S D
    Marka
    Diger

gecmis olsun. yillarca spor yaptigim halde kosmaktan hep nefret ettim. bunyenin bi bildigi var demek ki.

bu arada basliga tiklarken asagidaki gibi bir seyle karsilasacagimi dusunmustum. onu da ben koymus olayim

http://www.youtube.com/watch?v=0ivX8kjlCfc

Enduroist Katılımcı Üye ssari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    seçkin sarı
    Motosiklet
    R1200 GS
    Marka
    Bmw

Cok gecmiş olsun koşu bandına bağlı on planda aslında diz problemleri görülmekte alttan kayan sert zemin nedeniyle vücut yükünü diz bükülü pozisyonda karşıladığı için diz kapağına ve kıkırdagında yumuşama kondromalazi denen bozulmalar olmaktan hele birde spor yapma alıskanlıgı olmayan biraz kilosu olan kişiler direkt koşu bandinda kardioya girişince siddetli diz önü sorunları olmakta

Isim
    seçkin sarı
    Motosiklet
    R1200 GS
    Marka
    Bmw

Hatta daha da katı olmak gerekirse asfaltta bile uzun süreli tempolu koşuların sıkiıntı yarattıgını dusunuyorum

Ordinaryus Enduroist ATİLLAYILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Yılmaz
    Motosiklet
    XT660Z TENERE
    Marka
    Yamaha

Aynen asfaltta yıllarca koştum sonunda dizlerimde problemler cıkmaya başladı ara sıra halen koşarım ama şu anda problem yok yani koşu bandı olayı dsğil insanın yapısı ekipman özellikle ayakkabı uygun olmalı ve limitleri zorlamadan spor yapanlar bilir limit herzaman zorlanır.
    Atilla AB Rh- 0533 235 67 13

Isim
    seçkin sarı
    Motosiklet
    R1200 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı electro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen asfaltta yıllarca koştum sonunda dizlerimde problemler cıkmaya başladı ara sıra halen koşarım ama şu anda problem yok yani koşu bandı olayı dsğil insanın yapısı ekipman özellikle ayakkabı uygun olmalı ve limitleri zorlamadan spor yapanlar bilir limit herzaman zorlanır.
    Katılıyorum ancak yanlıs ekipman ve zemin seçimi (kosu bandi gibi)bu limitin eşigini cok aşağı cekmekte ve cok erken zorlanmalarda sorun yasanmasina neden oluyor.

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Çok geçmiş olsun.

Ben de yaklaşık 16 senedir spor içindeyim. yaklaşık 12 sene zaten lisanslı sporcuydum. koşu hayatımızın bir parçasıydı her zaman. Bir dizimde menisküs başlangıcı zaten var. belimde bir yerde bel fıtığı başlangıcıda çıktı

işim zaten spor( yelken eğitmeniyim).

koşuyu mümkün olduğunca tartan zemin yada düzgün toprakta yapmak lazım. ve kesinlikle koşu ayakkabısı kullanılmalı.

birde amaca göre kimi zaman uzun süre sabit koşmak yerine artık H.I.I.T denilen kısa süre içinde bir yüksek bir düşük tempo ile 15-20dk koşu yaparak 45-50dk lık sabit tempolu koşu kadar kalori yaktıran bir teknik. hiit fitness ta sıklıkla kullanılır. tavsiye olunur.

ama fıtık muhabbetim çıktı artık en iyisi yüzme diyorum ve ocak ayında haftada 3 akşam yüzmeye başlıyorum yer çekimsiz alan etkisi iyi olacak sanırım

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu