Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 58 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Kadim Üye Egemen Donat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Egemen Donat
    Motosiklet
    F650 GS 007
    Marka
    Bmw

18200 km ve 2011 model biraz erken gevsememis mi lastikler armagan abi..
    Egemen DONAT
    A Rh (+)

505 828 50 68

Enduroist Kadim Üye Armağan ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Armağan Ozturk
    Motosiklet
    R1200 BJK Triple Black
    Marka
    Bmw

Alıntı EGDONAT101 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    18200 km ve 2011 model biraz erken gevsememis mi lastikler armagan abi..
    Motoru Nisan 2011'de aldım. Yani 2. seneye yaklaşıyorum.. Motoru fazla haşin mi kullanmışım? Sence normali nedir?

Banned
    Isim
    MB
    Motosiklet
    CBF 600 + KLE 500
    Marka
    Honda

Motor dış mekanda kalmıyorsa (özellikle kış aylarında) en az üç yıl kullanmanız lazım kilometrede pek fazla değil

Enduroist Kadim Üye Armağan ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Armağan Ozturk
    Motosiklet
    R1200 BJK Triple Black
    Marka
    Bmw

Alıntı mehmetb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motor dış mekanda kalmıyorsa (özellikle kış aylarında) en az üç yıl kullanmanız lazım kilometrede pek fazla değil
    Motor kapalı yerde duruyor. Lastiğin yanlarında aşınma var. Ya yanlış kullanmışımdır ya da normal seviyededir bana öyle gelmiştir. Buluşmada sizlere göstereyim o zaman.

Enduroist Kıdemli Üye Ersan Karagozlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan Karagozlu
    Motosiklet
    Versys 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı mehmetb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motosiklet lastiğinin yapısını bozan en önemli etkenlerden biri içine bastığımız havadır. Lastik havayı zamanla geçiren bir yapıdadır (yüksek basınçın da etkisiyle), bu nedenle lastiklerimizin içindeki havayı zamanla kaybederiz. Havanın içinde bulunan maddeler (nem vs.) zamanla lastiğin gözeneklerinden geçtiği için, lastiğin çatlamasına ve sertleşmesine sebep olurlar. Bu da üreticilerin belirttiği 2 yıl kullanım süresini açıklar. Tabi bu 2 yıl profesyonel kullanım içindir. Ben aynı lastiği 6-7 yıl kullananlara da rastladım.
    Ersan KARAGÖZLÜ

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı ekaragozlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motosiklet lastiğinin yapısını bozan en önemli etkenlerden biri içine bastığımız havadır. Lastik havayı zamanla geçiren bir yapıdadır (yüksek basınçın da etkisiyle), bu nedenle lastiklerimizin içindeki havayı zamanla kaybederiz. Havanın içinde bulunan maddeler (nem vs.) zamanla lastiğin gözeneklerinden geçtiği için, lastiğin çatlamasına ve sertleşmesine sebep olurlar. Bu da üreticilerin belirttiği 2 yıl kullanım süresini açıklar. Tabi bu 2 yıl profesyonel kullanım içindir. Ben aynı lastiği 6-7 yıl kullananlara da rastladım.
    Bu konuda bir sorum olacak.

Lastiklere nitrojen basma konusunda? normal hava yerine nitrojen bassak. Sanırım basılan normal havaya göre daha az kayıp mı oluyordu ne? öyle bir hikaye vardı.
    Otomobilde hiç denemedim çünkü yüklü ve yüksüz basınçları farklı olduğu için.

Ama nc700 de yüklü yüksüz aynı, ön 2.5bar arka 2.9.

NE dersiniz ?

Enduroist Kıdemli Üye Ersan Karagozlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan Karagozlu
    Motosiklet
    Versys 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı Cekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuda bir sorum olacak.

Lastiklere nitrojen basma konusunda? normal hava yerine nitrojen bassak. Sanırım basılan normal havaya göre daha az kayıp mı oluyordu ne? öyle bir hikaye vardı.
    Otomobilde hiç denemedim çünkü yüklü ve yüksüz basınçları farklı olduğu için.

Ama nc700 de yüklü yüksüz aynı, ön 2.5bar arka 2.9.

NE dersiniz ?
    Bir açıklamayı paylaşayım sizinle, sorularınızı cevaplayacaktır. Ben kendimde nitrojen kullanıyorum bu arada.

İnsanların yaşamasını ve nefes almasını sağlayan havadaki % 21 oranındaki oksijen, lastikler için ciddi problemler oluşturmaktadır. Oksijen molekülleri bu bozulmanın temel nedenidir. Çünkü lastiğin hammaddesi olan kauçuğa zarar vermektedir. Gerçek şu ki, lastiğin içerisindeki oksijen, lastiğin yaşlanmasını hızlandırmaktadır. Bir diğer problem ise; en iyi tanklardan bile sızabilen oksijenin kauçuğun arasından sızmasının havada %48-%70 oranında bulunan nitrojene oranla daha kolay olmasıdır. Daha az basınç kaybetmesi ve kauçuğu oksidize etmemesi nitrojeni havaya karşı daha kullanışlı ve güvenilir hale getirmektedir. Örneklerle kanıtlanmıştır ki; lastik içerisinde basınca maruz kalan oksijen, lastiğin topuk tellerinde ( jantla birleşmesi noktası) paslanmaya neden olmaktadır . buna ek olarak oksijen ,lastiğin iç yanağına ve koruyucu kaplamasına ( sızdırmaz tabakası ) zarar vererek darbe gören lastiğin daha kolay balon yapmasına sebep olmaktadır. Lastiğin içerisindeki oksijeni boşaltarak nitrojen doldurmak içerideki nem oranını düşürerek lastiğin ömrünü uzatır.
    Nitrojenin Avantajları:

* Nitrojen havadan hafif olduğundan %1-2 yakıt tasarrufu sağlar. Lastiğin ömrünü %30 ile %35 arası uzatır.

* Lastiğin hava basıncı aynı kalır. Sıcak ve soğuk havadan etkilenmez. On, onbeş günde bir hava kontrolü yapmanız gerekmez. Aradan üç ay, altı ay geçse bile hava basıncı aynı kalır. Aracınızı uzun süreli garajda bıraksanız bile lastiklerin havası inmez..

* Hava oksijen ve nitrojenden oluşur. Oksijen molekülleri nitrojen moleküllerine oranla daha küçüktür ve lastiğe daha hızlı nüfuz eder . Nitrojen ile doldurulan lastik,normal hava ile doldurulana göre 3 kat daha yavaş basınç kaybeder,sonuç olarak lastiklere sıklıkla hava basma ihtiyacı doğmaz ve lastik doğru basınç değerini daha uzun süre muhafaza eder, patlama esnasında daha yavaş basınç kaybeder.

* Nitrojen lastiğin içten paslanmasını engellediğinden, lastiğin çok kez, tamir için kaplanmasına olanak verir.

* Nitrojen lastikteki ısıyı azaltır, bu yüzden dönme direncini azaltır.

* Lastikten hava kaçmasından dolayı artan yakıt tüketimini azaltır.

* Günlük hayatımızda kullandığımız araçların lastiklerine %79 Oksijen,%20 Nitrojen,%1 diğer gazlardan oluşur.Oksijen gazı hızlı ve hareketlidir. Isı ve basınç altında oksijen atomları bulunduğu ortamdan (lastik içinden) kaçar. Nitrojen hareketi az ve yanıcı olmayan bir maddedir.

* Lastik basıncı her zaman doğru seviyede olacağından yola maksimum tutunma sağlanır.

* Sürüş konforu hissedilir derecede artar. (lastik basıncı tam olduğu için)

* Yola tam tutunmanın getirdiği avantajla fren güvenliğini arttırır.

* Lastik içerisinde oksidasyon (paslanma) olmaz.

ABD’de lastik içerisindeki hava basıncının değişkenliğinin, lastik kaynaklı trafik kazalarının, en büyük sebebi olduğu görülmüş ve Amerikan Ulusal Kara Taşımacılığı ve Karayolları Güvenliği Dairesi araçların içerisine ve karayolları üzerine Nitrojen ile ilgili bilgilendirme yazıları koymuştur. Yine Amerikan Enerji Bakanlığı lastik basıncındaki dengesizliğin yol açtığı yakıt kayıplarının ülke genelinde günlük 2 milyon galon olduğunu açıklamıştır. Tüm bu olumsuzlukların yanında yine ABD Kamyon taşımacılığı ve karayolları bakım konseyinin ortak açıklamasında düşük ve dengesiz basınçlı lastiklerin karayollarındaki deformasyonuna %90’lara varan oranlarda etken olduğunu açıklamışlardır. Günümüzde pazarda önde gelen lastik firmalarından birinin servis bültenlerinde, nitrojen kullanımının yakıt tüketiminde %2,5 oranında kazanç sağladığını yayınlamış ; Bridgestone Japonya’daki bayilerinde nitrojen kullanımını standartları arasına almıştır. Nitrojenin kara taşımacılığındaki getirilerinin daha dikkatli incelediğimizde; Filo araçlarının yıllık maliyetlerinde en önemli giderin lastik bakım ve onarım masraflarına harcandığını görmekteyiz. Avrupa ülkelerinde yük taşımacılığında nitrojen kullanımı sonrası 270.000 km olan lastik ömrü 400.000 km.lere çıkmıştır.

Kullanıldığı Yerler

Nitrojen teknolojisi halen Formula 1 araçlarında, motogp'de, uçaklarda, indy car ve nascar yarışlarında, Amerika ve Avrupa ülkelerindeki tüm motorlu araçlarda kullanılmaktadır. (Michelin tavsiye eder)

Neden Nitrojen? Çünkü lastik basıncının en iyi şekilde korunması, hareket eden lastiklerin soğutulması, daha düşük yakıt tüketimi sağlanması, lastiklerin uzun ömürlü ve oksitlenme süresince oluşan kayıpların düşük olması nitrojenle sağlanır. Nitrojenin hareketsiz ve patlayıcı olmayan bir gaz olması da yıllardır OTR lastiklerinde kullanılma sebebidir.

Nitrojen konusunda en çok sorulanda; nitrojen basıldıktan sonra, normal hava ekleyebilir miyiz? sorusu. Tabiki ekleyebilirsiniz en fazla nitrojenin yoğunluğunu düşürürsünüz o kadar. Mesela yüksüz iken 30 psi nitrojen bastınız, aracı yükleyip 36 psi yapmak durumundasınız. Herhangi bir benzinlikten hava ekleyebilirsiniz.
    Konu Ersan Karagozlu tarafından (22-01-2013 Saat 10:39 ) değiştirilmiştir.
    Ersan KARAGÖZLÜ