Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 10 Toplam 11 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 67891011 SonuncuSonuncu
91 den 100´e kadar. Toplam 104 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı gsg-9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yapacağınız hız tamamen motorunuzu iyi tanımakla alakalı.duruş mesafesi fren tutuşu dengeli yavaşlaması bütün bu durma bilgileri yapacağınız hızı belirler.tabi birde lastiklerin durumu önemli.ha ama ben nasıl durduğunu bilmem basarım giderim hızı motor belirler dersiniz o başka.
    Çok doğru. Bunlar hızı belirlemede önemli kriterler. Lakin belirlemenin analitik bir yöntemi olmalı değil mi? Tecrğbe ederek doğru hızı bulmak fikri oldukca pahalı bir yöntem.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Peki bu noktada ben birşey sormak isterim. Tecrübe nasıl kazanılır? Ustalık nedir? Motoru tanımak nedir? Limitler nasıl belirlenir?

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

ilk ders: açık ve boş olduğunu görebildiğin mesafe içinde durabileceğinden daha hızlı gitmemektir.. görebildiğiniz mesafe.. boş olduğunu farzettiğiniz mesafe değil. Bu dersi pratikte öğrenebilmek için önce iyi bir hız hissi, ikinci olarak da fren ve duruş mesafesini iyice anlamak gerekiyor..

Gerçek duruş mesafesine, her zaman reaksiyon zamanı (beyinin kaslara tepki emri vermesi için gereken zaman) ve mesafesi eklememiz gerekir. Ortalama bir sürücü için bu 0.7 saniyedir ve 50kms hızda 10 metreye eşittir.

Tecrübe ise açıklanamayacak ve olmayacak durumlara düşmemektir. Limit altınızdaki 100 beygirlik canava ya da r önünüzde bomboş uzanan yol değil LİMİT kendinizsiniz.
    Konu omercem tarafından (20-03-2013 Saat 19:54 ) değiştirilmiştir.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk ders: açık ve boş olduğunu görebildiğin mesafe içinde durabileceğinden daha hızlı gitmektir.. görebildiğiniz mesafe.. boş olduğunu farzettiğiniz mesafe değil. Bu dersi pratikte öğrenebilmek için önce iyi bir hız hissi, ikinci olarak da fren ve duruş mesafesini iyice anlamak gerekiyor..

Gerçek duruş mesafesine, her zaman reaksiyon zamanı (beyinin kaslara tepki emri vermesi için gereken zaman) ve mesafesi eklememiz gerekir. Ortalama bir sürücü için bu 0.7 saniyedir ve 50kms hızda 10 metreye eşittir.

Tecrübe ise açıklanamayacak ve olmayacak durumlara düşmemektir. Limit altınızdaki 100 beygirlik canava ya da r önünüzde bomboş uzanan yol değil LİMİT kendinizsiniz.
    "...durabileceğinden daha hızlı gitmeMEktir" yazmak istediğini düşünüyorum. Kritik bir hata olmuş

Tek açıklama bu. Tahmin ile motosiklet sürülmez. Görülerek sürülür. Daha önceki mesajlardan birinde gözlerinizi kapatarak koşsanıza demiştim. Bunu, bomboş olduğunu bildiğiniz bir futbol sahasında bile yapamazsınız. Ancak, ellerinizle kontrol edecek hızla yürüyebilirsiniz. Koşma hızında bunu yapmaktan neden korkuyorsunuz? Çünkü beyniniz bunu tecrübe etmiş. Bilinç altınız çok iyi biliyor ki "Görmeden koşarsam çarparım".

Henüz motosiklette görmeden gidersek ne olacağını tecrübe etmediğinizden, bilinç altınız size bir şey söylemiyor. Asla tecrübe etmemeniz dileğindeyim elbette. Bunun tecrübe ile öğrenilmesi çok ama çok pahalı bir yöntem. Bu yüzden edinilmiş tecrübelere güvenmek gerekiyor. Üstelik deney basit.

Çıkın bir futbol sahasına. Gözlerinizi bağlayın, bakalım koşabilecek misiniz? Bilinç altınızın size, koşma hızıyla yaptırmadığı bir eylemi, nasıl olurda motosiklet üzerinde, onlarca kat daha hızlı iken yapabilirsiniz? Bu delilik olmaz mı?

Unutmayın, hiç bir yol bir an önceki ile aynı değildir. Sabah geçtiğiniz viraj da, az önce önünüzden giden giden kamyon mıcır dökmüş olabilir. Sabah çıktığınız evin köşesinde, komşu taşınırken gelen kamyondan yağ dökülmüş olabilir. Olabilir de olabilir.

Kuralı bir daha söyleyelim.

"Önünüzde, kendi şeridiniz de, açık olarak görebildiğiniz mesafede durabilecek hızla gidiniz."

Durabileceğiniz hızı tayin etmek ise başlı başına bir konu. Bunu da sıraya aldım.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Alıntı MEGARON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "...
    Kuralı bir daha söyleyelim.

"Önünüzde, kendi şeridiniz de, açık olarak görebildiğiniz mesafede durabilecek hızla gidiniz."

Aynen ve hatta bu kuralla birlikte; yolu sürekli tarayarak gidin; çünkü her zaman göremediğiniz öngöremediğiniz olasılıklar vardır... o garajdan ya da bahçe yolundan o araba çıkabilir, o köpek yola koşabilir, o şahinci genç sokakta güzel bir spin atmaya atmaya hazırlanıyor olabilir, ki bunların hepsi başıma gelen olaylar;

Ordinaryus Enduroist ATİLLAYILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atilla Yılmaz
    Motosiklet
    XT660Z TENERE
    Marka
    Yamaha

Hızımı yetişeceğim aciliyete bağlı genelde motor olduğu için geç çıkıyorum sonra malum yapıştır gazı.
    Atilla AB Rh- 0533 235 67 13

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı electro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hızımı yetişeceğim aciliyete bağlı genelde motor olduğu için geç çıkıyorum sonra malum yapıştır gazı.
    Ne guzel ne guzel. Seni alkisliyorum. Neden mi? Insanin kendini tanimasi guzel sey Hatayi duzeltmenin ilk asamasi farkinda olmak.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kıdemli Üye Ünsal Ömer ÇAKMAKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ünsal Ömer ÇAKMAKLI
    Marka
    Bmw

Alıntı MEGARON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Daha once hic egitim aldin mi?
    Yok hiç almadım , bundan sonra da almam zaten , soğudum diyelim pek önemsemiyorum artık eskisi gibi

Sizin altınızda bez varken , bizim altımızda MZ vardı
    "Tecrube, limitlerini bilmektir"

Ep gene Trakya beeyaa Avrupa'lıyız çekemiyo susaklar...

0 532 4258807

Canlar Makina , Canlar A.Ş.

.

Ordinaryus Enduroist Sertan Karamollaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

Alıntı electro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir de bana diyosun hacı.
    Sertan Karamollaoğlu

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ünsal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok hiç almadım , bundan sonra da almam zaten , soğudum diyelim pek önemsemiyorum artık eskisi gibi
    Valla. Bence önemsesen iyi olur. Bir akşam teori sunumuna götüreyim seni. Canın isterse devam edersin

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Sayfa 10 Toplam 11 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 67891011 SonuncuSonuncu