Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 11 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 104 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Standart Hızınızı neye göre belirlersiniz ?

Sevgili Dostlar,

Sayın Kaptan ın yemeğinde, Sayın Başkan ın feci baskı ve taaruzatına maruz kaldım. "Yeter ulen geyik yaptğınız, iki faydalı harekette siz yapın, her şeyi Başkan dan beklemeyin" şeklinde baya bir sopa yedim. Bu şartlar altında, içimden gelerek söz vermek zorunda kaldım.

Sürüş teknikleri, güvenlik vb konularda topikler açıp, bilgi paylaşımı sağlayacağım yönünde.

İlk konu olark da HIZ ı seçtim. Aklımızdan geçenleri serbestçe yazın ki tartışıp bir kanaate varalım. Ne dersiniz ?

Sorular şunlar.

Hız nedir, hızınızı neye göre belirlesiniz, limit hızlarda sürmek mümkün mü, Hız ın sürüşe etkileri nelerdir?

Beyin fırtınasına buyurun baylar bayanlar...
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist Sertan Karamollaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

takip ediyorum bu konuyu. benim nc700'de kendime belirlemek istediğim limi 120-130. Sonrası rüzgarlı bence. ama henüz uyamıyorum bunlara. Benim için motorun (veya arabanın) güvensiz gittiğini hissettirdiği yerdir limit. Flash S'imde 110km/h üzerinde bu hissiyat başlarken, Passat'ta 160 üzeri gibi.

Banned
    Isim
    TG
    Motosiklet
    '06 XT660R
    Marka
    Yamaha

Ben yol ve hava şartlarına göre belirledikten sonra keyifli sürüş hızımı motorumun sesine göre ayarlıyorum. Güzel havada kuru asfaltta XT ile seyir hızım kö saatine bakmadan kendi kendine 115 oluyor. Birara kelpirik ile bunu çok yaşadık. Bir bakıyoruz km saatine hep o hız. Diğer tüm durumlarda ise gözden geçirip ona göre belirlerim hızımı. Hava sıcaklığı yol durumu yağış ve motosikletin gücü ile lastik durumu. Neden motosiklet gücü diyeceksiniz çünkü ; 125 cc'lik bir makine ile rüzgarlı havada köprülerden saatte 50 km hız ile geçersem köprü üzerinde o rüzgar beni 30 hatta 20 km hızlara kadar düşüreceğinden tehlike oluşturacaktır.

Devamı sizlerden ...

Banned
    Isim
    FE
    Motosiklet
    TENERE - XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Bende hızımı o günkü moral ve sürüş motivasyonuma göre belirliyorum, ama moralimle ters değil doğru orantılı oluyor, yani moral yüksek ise hız yüksek, moral düşük ise hızda düşük... Öfkeyle kalkıp zararla oturmamak iççin böyle yapıyorum, bırak lafı rakam ver dersenizde... Standart otoban hızım 130 +/- 5 km oluyor, aklıma kötü şeyler getirince, bu hız 100 e kadar iniyor...

Ama en iyisi kendinizi güvende hissettiğiniz hızdır
    Aman dikkatli sürün...

Enduroist Kıdemli Üye Enes DEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    enes demir
    Motosiklet
    F650
    Marka
    Bmw

Alıntı fevziemre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende hızımı o günkü moral ve sürüş motivasyonuma göre belirliyorum, ama moralimle ters değil doğru orantılı oluyor, yani moral yüksek ise hız yüksek, moral düşük ise hızda düşük... Öfkeyle kalkıp zararla oturmamak iççin böyle yapıyorum, bırak lafı rakam ver dersenizde... Standart otoban hızım 130 +/- 5 km oluyor, aklıma kötü şeyler getirince, bu hız 100 e kadar iniyor...

Ama en iyisi kendinizi güvende hissettiğiniz hızdır
    Aman dikkatli sürün...
    abi yapma gozunu sevim 130 la peşinden tam 1 saat geldım tozunu bıle goremedım söylediklerine beni inandıramazsın 160 170 arası desen tamam derim
    0531-380-63-98

Enduroist Kıdemli Üye Deniz Kupeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    deniz küpeli
    Marka
    Diger

Trafigin akis'ina gore hizimi ayarlarim...duruma bagli ama genelde diger araclardan %10 daha hizli giderim.

Sehirler arasi trafiksiz otobanda sabit 120...bazen 140/150'ye kadar cikarim.

Enduroist Kadim Üye Özer Erkuş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    özer erkuş
    Motosiklet
    1150 adv
    Marka
    Bmw

Vücuttaki tüylerin dikildiğini anladığınızda limit aşılmıştır,
    burada nasıl düzeltebilirim devreye girdi ise sorun da kalmamalıdır,aksini düşünmek bile istemem.
    Her zaman şanslıydım diyemezsiniz..
    Dememelisiniz,
    Reklam spotu bile olmuştu zamanında
    Eğitim şart,
    Don't Worry,Be Happy.

Enduroist Kıdemli Üye Enes DEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    enes demir
    Motosiklet
    F650
    Marka
    Bmw

ben motosikletle yola cıkınca hırçınlanmam aksine sakinleşirim yaptım işten keyif almak isterim ve buna bağlı olarak aşırı hızlı gıdıp makaslara girerek diğer sürücüleri rahatsız etmem. yolun durumuna göre trafiğin seyrinde ilerlerım e-5 te 90 110 otobanda 120 /130 arası hızla ilerlerim. tabi bu hava sartına motor durumuna ve piskolojıme göre değişiklik gösterebılır
    0531-380-63-98

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Hız yerine göre dengeyi artırız ve tutnma sağlar, ancak limitler aşıldığında hepsinden aynı anda vageçer.

Hızdan kasıt sürat ise eğer pist eğitimlerinde kadranı kapatıp öyle motor kullanıdırıyorlar eğitmenler, orada yazan sürata göre değil motorunuzu nasıl kontrol edeceğinize odaklanın diye.

Aslına bakılırsa sanıyorum herkes yeteneği ve tecrübesi ölçüsünde limitlendirmeli kendisini.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

10. Sadık SÖNMEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Tugay Yılmazberk (30-04-2013)

Enduroist Kadim Üye Armağan ÖZTÜRK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Armağan Ozturk
    Motosiklet
    R1200 BJK Triple Black
    Marka
    Bmw

Normal şartlar altında benim otoban süratim 120 - 150 arasında. İstanbul içinde düzenli trafikte 80 - 100 arasında değişiyor. Otoban dışında şehirler arasındaki yollarda sürat limitlerine uyuyorum.90'sa 90'da gidiyorum. Diğer araçlarla uyumlu gidiyorum. Özel bir durum olmadıkça araçlar arasında zik zak çizmemeye ve sağ şeridi kullanarak geçmemeye çalışıyorum. Yolda araçlar arasında kargaşa vs. varsa süratimi düşürüyorum.

Bir de gaza gelmemeye çalışıyorum...

Sayfa 1 Toplam 11 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu