Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 11 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 104 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Yavuz GENCOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Gençoğlu
    Motosiklet
    R 1200 ADV LC
    Marka
    Bmw

Çoğunlula akan trafik hızına uymaya çalışıyorum.
    Ama iş önceden geçmediğim ve hız yapılabilecek yollara gelince değişiyor. Çoğunlukla ülkemiz yollarında virajların çapları tam daire şeklini korumadığı ve oval şeklinde devam ettiği için viraj giriş süratimi girebileceğimden de daha düşük tutmaya çalışıyorum.

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Alıntı beaconsfield Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Normal şartlar altında benim otoban süratim 120 - 150 arasında. İstanbul içinde düzenli trafikte 80 - 100 arasında değişiyor. Otoban dışında şehirler arasındaki yollarda sürat limitlerine uyuyorum.90'sa 90'da gidiyorum. Diğer araçlarla uyumlu gidiyorum. Özel bir durum olmadıkça araçlar arasında zik zak çizmemeye ve sağ şeridi kullanarak geçmemeye çalışıyorum. Yolda araçlar arasında kargaşa vs. varsa süratimi düşürüyorum.

Bir de gaza gelmemeye çalışıyorum...
    Bunları yapabiliyor olmak çok güzeldir. Ama çok sağlam sinir sistemi ister....

Alıntı rider 76 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1 - gunduz islak yagisli : yavas git gecme gecil tum farlarini yak
    2 - gece islak yagisli : cok yavas git gecme gecil tum farlarini yak hatta imkan varsa cek bi yere dur.
    3 - gunduz islak yagissiz : normal sartlardaki surusunun %20 altinda kullan
    4 - gece islak yagissiz : normal sartlardaki surusunun %20 altinda kullan
    5 - normal sartlar gunduz ( kuru yer acik hava ) : sehir icinde akan trafikten hizli ol sehir disinda motora gore degissede 110-130 km'ler arasi guzel bir cruising speed'dir.
    6 - normal sartlar gece ( kuru yer acik hava ) : sehir icinde akan trafikten hizli ol ama daha temkinli aksam alkollusu sepet havasinda olani bol olur sehir disinda motora gore degissede 110-130 km'ler arasi guzel bir cruising speed'dir.
    Reçete budur. Hız limitlerinde değişkenlikler hariç motor ve kullanıcısına göre rakamsal değerler değişecektir

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı twili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    takip ediyorum bu konuyu. benim nc700'de kendime belirlemek istediğim limi 120-130. Sonrası rüzgarlı bence. ama henüz uyamıyorum bunlara. Benim için motorun (veya arabanın) güvensiz gittiğini hissettirdiği yerdir limit. Flash S'imde 110km/h üzerinde bu hissiyat başlarken, Passat'ta 160 üzeri gibi.
    "güvensiz gittiğini hissettirdiği yerdir limit" Kesinlikle doğru tespit. Ancak bunu hissiyata bırakmak biraz lüks değil mi? Yoldaki anlık hızımızı değerlendirmek için, bir analitik yöntem olsa daha iyi değil mi? Rüzgardan başka etkiler var mıdır? Özellikle çevresel faktörlerden bahsediyorum. Bunları nasıl katarız hız kararımıza?

Alıntı giotine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben yol ve hava şartlarına göre belirledikten sonra keyifli sürüş hızımı motorumun sesine göre ayarlıyorum. Güzel havada kuru asfaltta XT ile seyir hızım kö saatine bakmadan kendi kendine 115 oluyor. Birara kelpirik ile bunu çok yaşadık. Bir bakıyoruz km saatine hep o hız. Diğer tüm durumlarda ise gözden geçirip ona göre belirlerim hızımı. Hava sıcaklığı yol durumu yağış ve motosikletin gücü ile lastik durumu. Neden motosiklet gücü diyeceksiniz çünkü ; 125 cc'lik bir makine ile rüzgarlı havada köprülerden saatte 50 km hız ile geçersem köprü üzerinde o rüzgar beni 30 hatta 20 km hızlara kadar düşüreceğinden tehlike oluşturacaktır.

Devamı sizlerden ...

Motorun sesine göre ayarladığınız devir olmasın sakın. Anlaşılıyor ki keyif aldığınız hız ve devir burası. Keyif kısmına bir diyecek yok ama hız faktörünü sadece keyifle değerlendirmemek lazım. Üstünü de altını da belirlemek için başka etkiler daha öncül olmalı kanaatindeyim. Nedir bunlar ? Kararı nasıl etkilerler ?

Alıntı fevziemre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende hızımı o günkü moral ve sürüş motivasyonuma göre belirliyorum, ama moralimle ters değil doğru orantılı oluyor, yani moral yüksek ise hız yüksek, moral düşük ise hızda düşük... Öfkeyle kalkıp zararla oturmamak iççin böyle yapıyorum, bırak lafı rakam ver dersenizde... Standart otoban hızım 130 +/- 5 km oluyor, aklıma kötü şeyler getirince, bu hız 100 e kadar iniyor...

Ama en iyisi kendinizi güvende hissettiğiniz hızdır
    Aman dikkatli sürün...

Moraliniz bozuksa sakın binmeyin. Kızgınlık sürüş hırsına kapılmanıza sebep olacak ve gerçek hızınızı değerlendirmenizi engelleyecektir. Kızgınken sallana sallana gezebiliyor musunuz sahilde?

Tam tersine Şefim, lafı sakın bırakma, km.'de ne yazdığı önemli değil. Aslında o bilgi neye yarar, neyi gösterir? Aynı hızla bir saat gitseniz alacağımız yolu gösterir ki bu hiç bir işe yarayan bilgi değildir.

"en iyisi kendinizi güvende hissettiğiniz hızdır" Doğru. Ancak yine aynı soru Şefim. Bir kaza anında ölümle yaşam arasındaki en belirleyici faktö olan hızı, hissiyata bırakmak çok cesurca bir hareket değil midir?

Alıntı Sadık1453 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hız yerine göre dengeyi artırız ve tutnma sağlar, ancak limitler aşıldığında hepsinden aynı anda vageçer.

Hızdan kasıt sürat ise eğer pist eğitimlerinde kadranı kapatıp öyle motor kullanıdırıyorlar eğitmenler, orada yazan sürata göre değil motorunuzu nasıl kontrol edeceğinize odaklanın diye.

Aslına bakılırsa sanıyorum herkes yeteneği ve tecrübesi ölçüsünde limitlendirmeli kendisini.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Pist için kullanılan bu tekniğin, yol sürüşüne vereceği katkı ne olabilir? Pist şartlarında amaç virajı hızlı dönmek, yol da ise virajı güvenli dönmek. lakin koşul aynı, km ye takılmamak lazım. İstatistik değerden başka bir şey değil. Hız göstergesine bakara karar veremeyiz o anda olmamaız gereken hıza. Peki neye göre karar veririz ?

Yönlendirme sorusu. Güvenlik açısından hız neyi etkiler? Hız artıkca artan nedir?
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (04-02-2013 Saat 15:29 ) değiştirilmiştir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Banned
    Isim
    ECB
    Motosiklet
    KLE 500
    Marka
    Kawasaki

Hız arttıkça artan adrenalindir.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı KLE650 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çoğunlula akan trafik hızına uymaya çalışıyorum.
    Ama iş önceden geçmediğim ve hız yapılabilecek yollara gelince değişiyor. Çoğunlukla ülkemiz yollarında virajların çapları tam daire şeklini korumadığı ve oval şeklinde devam ettiği için viraj giriş süratimi girebileceğimden de daha düşük tutmaya çalışıyorum.

Trafiğin hızından biraz hızlı olmak benimde çok akılcı bulduğum bir teknik.

Buradan yola çıkarak hız kararını etkileyen çevresel faktörleri bir saymamız gerektiğini düşünüyorum. Hava ve yol da takıldık zira İzninizle bunu sona doğru yapalım ama.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ceymboy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hız arttıkça artan adrenalindir.
    Bu doğru

Sizi piste alayım

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Üye Yavuz GENCOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Gençoğlu
    Motosiklet
    R 1200 ADV LC
    Marka
    Bmw

Güvenlik açısından hız neyi etkiler? Hız artıkca artan nedir?

Hız aritmetik olarak artar, lakin oluşan/oluşacak risklerin gerçekleşme oranı geometrik katlamalı olarak artar..!

Banned
    Isim
    FE
    Motosiklet
    TENERE - XT660ZA
    Marka
    Yamaha

Alıntı MEGARON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence bu sorunun cevabı yaşadığın ülkenin eğitim seviyesine göre değişir...

Örneğin :

* Bazı ülkelerde hız arttıkça .......................................

a) Ceza oranı artar
    b) Varış zamanı azalır
    c) Ölüm zamanı yaklaşır
    d) Testesteron sayısı artar
    e) Manita sayısı artar
    f) Popülarite artar
    g) Asfalt ağlar
    h) Analar ağlar

Örnekler çoğaltılabilir ama bunlar, en genel durumdur...

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı KLE650 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Hız aritmetik olarak artar, lakin oluşan/oluşacak risklerin gerçekleşme oranı geometrik katlamalı olarak artar..!

Çok doğru. Bu riskleri önlemek için bize verilmiş olan güç nedir diye biraz daha düşünebilir miyiz?

Risklerin gerçekleşme oranı yerindedir aslında. Köpek aynı hızla çıkacaktır yola. Önümüzdeki kamyon da yolda olmaya devam edecektir. Elbetteki hız oluşacak hasarı artıracaktır.

Amacımız güvenlikse, hız artınca güvenlik sağlayan elemanlardan hangisi artar?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist Sertan Karamollaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

Alıntı MEGARON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "güvensiz gittiğini hissettirdiği yerdir limit" Kesinlikle doğru tespit. Ancak bunu hissiyata bırakmak biraz lüks değil mi? Yoldaki anlık hızımızı değerlendirmek için, bir analitik yöntem olsa daha iyi değil mi? Rüzgardan başka etkiler var mıdır? Özellikle çevresel faktörlerden bahsediyorum. Bunları nasıl katarız hız kararımıza?
    Nedir güvensiz hissetmeme sebep olan, güzel soru.

1) Trafiğin yoğunluğu (yoğunsa hızımı düşürürüm, aralardan rahat kıvrılabileceğim yoğunluktaysa keyif alırım, boşsa biraz daha hızlı gidebilirim)
    2) Zeminin yapısı (asfalt, parlamış asfalt, mıcır, toprak yol, patika, stabilize yol gibi durumlara göre uygun hızımı belirlerim)
    3) Zeminin ıslak, kuru, buzlu, nemli, çamurlu olması (özellikle en çekindiğim zaman kış aylarında sabah 7 civarı hafif çamurla karışmış nemli asfalttır. Islak zemin bu kadar rahatsız etmez. Buz ve çamur ise kendi özel durumları olduğu için zaten belirli bir hızda seyrederim.)
    4) Haleti ruhiyem (Keyifliysem daha hızlı gitme eğilimim vardır)
    5) Motora hakimiyet (motora alıştıkça daha hızlı sürerim, virajlarda yatış açımı gitgide iyileştiririm, bir başkasının motorunda daha yavaş kullanırım)
    6) Yolun ve bana ayrılan şeridin genişliği, darlığı (virajlarda kullanabileceğim daha fazla alan varsa daha süratli viraj alırım, illa virajda çizgim hiç değişmeyecek diye kasmam)
    7) Önüme fırlayabilecek tehlikelerin olasılığı (ara sokakta 80'e çıkmam, 1-2 metre mesafe de aniden durabileceğim hızlarda ilerlerim, her zaman önümüze bir şey çıkabilir ama popülasyonun yoğun olduğu yerde olasılık daha fazla olabilir)
    8) Çevremdeki araçların profili (şehiriçinde taksi ve dolmuşların yoğun olduğu bir yerde isem onlara uzaktan geçmeyi tercih edebilirim bu da onlara yaklaşmamak için hızımı azaltmamı gerektirebilir.)

Sayfa 3 Toplam 11 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu