Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 27 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Selçuk resimler ve üzerindeki oklar, açıklamalar bilgilendirme anlamında hoş olmuş. Emeğine sağlık. Umarım bu sefer yeniden açmak zorunda bırakmayacak kadar sağlam olmuştur.

Enduroist Üye Selçuk Sabri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Selçuk Sabri
    Motosiklet
    XL 650 V6
    Marka
    Honda

Alıntı kayar2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    manuelde yazdıgı kadar koysan iyi olurdu zamanla yag miktarı azalıyor azda olsa çıkan yag şaşırtmasın .ancak eski yagı boşaltırken tam boşalmasına da dikkat etmek gerekiyor .
    Elimdeki manual 2002 modeli içındi. yetkili servisler bilgi vermiyolar. başka bir kaç yere danıştım. birisi ben 400 cc koyuorum dedi, birisi içınden çıkanı koy dedi(keçeler yağ kaçırmadıysa tabi), biriside 480 cc dedi. bende içinden çıkan yağın biraz fazlasını yani 480 cc i koydum. memnun kamayinca ütten tıpasını açıp yağ ilave edilebilir sorun deil.

Isim
    Selçuk Sabri
    Motosiklet
    XL 650 V6
    Marka
    Honda

Alıntı emrello Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık. Teşekkürler.

Ben şunu merak ediyorum, TA'da yağ keçelerinin ne zaman değişmesi gerekiyor. Ya da nasıl anlıyoruz değişmesi gerektiğini?

Bu işlemleri bahçemizde vs. gerçekleştirebilir miyiz? Özel bir alet gerekiyor mu?

Resimleri bekliyoruz.
    yağların belli bi ömrü var. bu amortisör ve hidroliklerde genelde 2 sene oluyor.
    benim keçelerim 7 senelikti ilk defa değişti, ama yağ kaçırmıyodu buna Rağmen. ben yinede değiştirdim.
    Toz keçelerini eğer amortisörlerinde körük(toz koruması) yoksa toz ve yağ keçelerin daha çabuk pörtler.
    değişmesi gerektiğini sürüşteki hissiyatınlada anlayabilirsin. yağ visgozitesini belli bir süre sonra kayb ettiği için ön takım daha çok yaylanıyodu firen yaptığım zaman. ama şuanda harika oldu.

ben mahallede merdiven altında açtım. amortisörleri tavan arsında kendime yaptığim bir tamirhane gibi yerde de bu işlemleri gerçekleştirdim

benim olay merdiven altı, Tavan altı

özel aleti var ama olmadanda yapabilirsin.
    (özel alet keçeyi çakmak için ortadan ayrılmış silindir şeklinde bi parçadır).

Isim
    Selçuk Sabri
    Motosiklet
    XL 650 V6
    Marka
    Honda

Alıntı smallz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Acmisken degistirmek daha saglikli olurdu kanimca. Goze saglam gelebilir ama yakin zaman icersinde catlama olur ise herseyi tekrar sokmen gerekir.
    değiştiricektim onuda, servisi(mototal) arayıp yağ ve toz keçesini sorduğumda, Toz keçesini niye deiştiricen dedi(şaşırdı)
    gerek yok dedi.
    bende amortisörlerin toz körüklerini söküp Toz keçesine bi baktım, haggeten gerek yokmuş

Amortisörlerinizin Toz koruyucu körükleri varsa, toz keçeleriniz zarar görmez.
    Toz keçesinin görevi amortisörün içeriye girdiğinde üzerindeki tozları sıyırmaktır, amortisörün üzerindeki toz veya çamurun yağ keçesine zarar vermesini ve tozun yağa karışmasını engellemektir.
    2. bakıma kdr götürür rahatlıklar.
    ayrıca bişey olurda sadece Toz keçesini deiştirmek isterseniz herşeye baştan başlamaya gerek yok. toz keçesini çikarıp yenisini kolaylıkla takablirsiniz.
    asıl uğraştıran yağ keçesini deiştirmek

Isim
    Selçuk Sabri
    Motosiklet
    XL 650 V6
    Marka
    Honda

Fevzi beye teşekkür ederim Mesajlar Konusunda yaptığı Düzeltmeler için

Enduroist Kadim Üye Sertaç Sakarya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertaç Sakarya
    Motosiklet
    BMW 1150 GS
    Marka
    Bmw

Selçuk ellerine sağlık... O kadar araştırmama rağmen amortisör yağ değişimini kendim yapmak için cesaret edememiştim. Senin gibi cesaretli insanları görünce gaza gelmiyor değilim
    Fakat iki konunun önemli olduğunu düşünüyorum.
    Birincisi 542 cc yağ konusu.
    Seninde yazdığın gibi servis kitabında yazan miktarın kullanılması bence önemli. Çünkü bu amortisörün kapanıp geri salmasında önemli rol oynuyor.
    İkinciside 10 W yağ kullanman. Çoğu insan kulaktan dolma veya sağdan soldan duyduklarıyla servis kitapçığında yazmadığı halde 10W yağ kullanıyor.
    Servis kitapçığında 5W yağ kullanılması gerekliliği var.
    Neden bu konuda ısrarcı olduğumu anlatayım; Ben Karadeniz gezimiz öncesi tamircim elimde var dediği için yağ ve keçeleri değiştirmeye gittim. Gittiğimde elinde 10W yağ olduğunu ve bardak hesabıyla yağ koyduğunu gördüm yola çıakcağımdan müdahale etmedim. Karadeniz gezisinden döner dönmez ilk yaptığım 1 adet ölçü kabı ve 3 tane 1 litrelik 5W yağ alarak tamricimin yolunu tuttum. Amortisörlerin yağlarını 542 cc ve 5W yağ kullandım. Sonrasındaki kullanım konforu acayip şekilde değişti. Bozuk yolda ve arazide yoldan kaynaklanan vibrasyonu daha az hissediyorsunuz.
    Birkaç sitede okuduğum kadarıyla 5W yağ 10 W yağa göre daha akışkan olduğundan amortisör içindeki hareketi daha hızlı oluduğundan yola tepkileri daja hızlı oluyormuş.
    Fabrika servsi kitapçığı bana göre herzaman daha iyidir derim. Bir buluşmada denk gelirsek benim transalpi kullanarak aradaki farka bakarsınız hoşunuza giderse bir dahaki sefere 5W yağ kullanırsınız.
    www.sertacsakarya.com
    A Rh + 0533 968 55 19

Enduroist Kadim Üye Sertaç Sakarya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertaç Sakarya
    Motosiklet
    BMW 1150 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı emrello Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline sağlık. Teşekkürler.

Ben şunu merak ediyorum, TA'da yağ keçelerinin ne zaman değişmesi gerekiyor. Ya da nasıl anlıyoruz değişmesi gerektiğini?

Bu işlemleri bahçemizde vs. gerçekleştirebilir miyiz? Özel bir alet gerekiyor mu?

Resimleri bekliyoruz.
    Keçelerin ve yağın kullanmasanız bile 2 senede bir değişmesi gerektiği söylenir. Fakat kışın motoru kullanmıyorsanız keçelerde çatlamalar olabiliyormuş. Bu yüzden 15 günde bir motora binip ön amortisörü bastırıp çekin derler. Birde keçeye vazelin sürülmesi gibi bir olay var ama şehir efsanesimi bilemiyorum

Youtbe da yağ ve keçe değiştirmelerle ilgili çeşitli videolar seyrettim. benim motorumun değişimini yapan usta ve youtube da değiştirenlerin hiçbirinde özel bir aparat yoktu
    www.sertacsakarya.com
    A Rh + 0533 968 55 19

Enduroist Kıdemli Üye BarışÇELİK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Barış Çelik
    Motosiklet
    R 1100 GS
    Marka
    Bmw

Sadece keçe ve yağı değiştirmek için bu kadar dağıtmaya gerek var mı? Ben virago 535 ve vn 800 ün keçelerini değiştirdim. Bu kadar dağıtmadım. Yağı boşalttım. Sonrasında keçeleri değiştirdim. Amortisörün altındaki alyan vida girişinden beslenme şırıngası ile manualdeki miktarda yağ koydum ve topladım. Vn 800 ile bu şekilde memleket yollarında enduro gibi de kullandım hiç bir sıkıntı olmadı.

Sağlıcakla.

Isim
    Selçuk Sabri
    Motosiklet
    XL 650 V6
    Marka
    Honda

teşekkür ederim Sertaç..
    2 farklı servise sordum 480 koyduklarını söylediler. bende aynısını koydum ama daha sonra üstten açıp biraz daha ekledim, toplam 520 cc oldu.
    sağın değeri düştukçe yağ incelir. 5w ince yağdır, 10w normal ve 15 kalın vb. kullanım şekline gore yağını kendin seçebilirsin sorun çikmaz.
    kesinlikle haklısın iki aportisörun yağ miktarı aynı olmalı.
    toz keçesine bakarak anlayabilirsin değiştirmen gerekip gerekmediğini. ben değiştirmedim, bidaki sefere zamanı gelmiş olur artık, değiştiricem.

bi önceki yağım 5w idi, yinede kullanmak isterim tabiki Motorunuzu.
    tekrar teşekkür edrim ilgin için..

Isim
    Selçuk Sabri
    Motosiklet
    XL 650 V6
    Marka
    Honda

Alıntı BarışÇELİK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sadece keçe ve yağı değiştirmek için bu kadar dağıtmaya gerek var mı? Ben virago 535 ve vn 800 ün keçelerini değiştirdim. Bu kadar dağıtmadım. Yağı boşalttım. Sonrasında keçeleri değiştirdim. Amortisörün altındaki alyan vida girişinden beslenme şırıngası ile manualdeki miktarda yağ koydum ve topladım. Vn 800 ile bu şekilde memleket yollarında enduro gibi de kullandım hiç bir sıkıntı olmadı.

Sağlıcakla.
    Merhaba...
    amortisörleri sökmek için önce kaliperleri, sonra ön tekeri sonra çamurluğu ve ufak tefek kablo bağlantilarıni sokmek gerekir. tabi bukadar sökmüşken başka yerlerininde bakımı yapılabilinir. ben gidonunuda söküp gidon bilyalarinı temizleyip güzelce gres yağı sürüp yerine yerleştirdim, kaliper lerdeki pistonlari söküp temizledim (ön tekerim dönmüyordu motoru ittiğim zaman, temizledikten sonra yağ gibi aktı) eee pistonlari sökünce hidrolik yağı boşalır. buda hidrolik yağınıda değiştirmek için bir bahane...

Not: birçok kişi tekerliklerin zor dönmesini veya diske surtmesine çözüm olarak disklerin tornacıda traşlatmayı önerir. bu çoğu zaman işe yaramaz. yapılcak ilk şey kaliperlerdeki pistonları çıkarip temizlemek. eğer hala sürtüyorsa ozaman traşlatmak veya değiştirmek gerekir diskleri.
    ben traşlattım ilk başta ama bişey değişmedi, daha sonra söktüp pistonları temizledim harika oldu ;)
    sevgiler...

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu