Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 13 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345612 ... SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 156 Sayfa bulundu

Hybrid View

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Cekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sıkışık trafikte haliyle göz ardı ediyoruz (dur kalk) ve sıvışacak bir ara arıyoruz genelde.
    Bu esnada öndeki araç sürücüsünün geç kalıp son anda fren yapması ve bizimde takip mesafesi olmadan bulunduğumuz ve kurtulmaya çalıştığımız bu ortamda saniyenin 1/10 kadar dikkatsiz davranırsak ve benim gibi kaçış hareketi yetmeyip, birde ön frene alırsanız arka köşeye çarpmamak için motoru yatırı verirsiniz, ancak daha dikkatli veya benim gibi absniz varsa yatırmaktan belki kıl payı kurtulursunuz

(az önce yaptım da böyle bir keklik, şükür abs oradaymış )
    Sıkışık trafikte, ozellikle sehir icinde guvenli takip mesafesini sık sık ihlal ettigimiz cok dogru.

Bu bir ihmal midir yoksa sehir icinde minumum 2 saniye birakmak fazla midir? Ve en onemlisi; neden en az 2 saniye gereklidir?
    Konu MB tarafından (13-02-2013 Saat 12:07 ) değiştirilmiştir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Araya girip onemli bir soru sormak zorundayim. ABS nin fren mesafesi uzerinde olumlu etkisi olduguna emin misiniz? ABS fren mesafesini kisaltir mi yoksa kilitlenmeyi onleyen bu sistem, fren sirasinda manevra kabiliyetinin devamini saglamak ve kilitlenme kaynakli kaymalari onlemek icin mi tasarlanmistir?

Dolayisiyla ABS li motosiklet, ABS siz motosiklete gore daha az guvenli takip mesafesine mi ihtiyac duyar?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist Yusuf YÜCE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yusuf YÜCE
    Motosiklet
    Norge 1200
    Marka
    Guzzi

ABS durma süresini kısaltmıyor, hatta uzattığını bile söyleyebilirim, yağışlı kaygan yollarda hiç çekinmeden frene asılabiliyorsun ABS motorun kaymama garantisidir. Bloke olmadığına göre virajlarda emniyetli dönüş yapabilirsin, ABS siz motorda viraj içinde yapılan fren vatan toprağını öptürür.
    Öğrettiklerimiz bize uygulanamaz.
    Feministlik kocayı bulunca; komünistlik parayı bulunca biter, ENDUROİST'lik baki kalır.

4. Yusuf YÜCE, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ondersoydinc (06-12-2013)

Enduroist Kıdemli Üye aytaç öztaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    aytaç öztaş
    Motosiklet
    f 650
    Marka
    Bmw

Alıntı YYUCE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ABS durma süresini kısaltmıyor, hatta uzattığını bile söyleyebilirim, yağışlı kaygan yollarda hiç çekinmeden frene asılabiliyorsun ABS motorun kaymama garantisidir. Bloke olmadığına göre virajlarda emniyetli dönüş yapabilirsin, ABS siz motorda viraj içinde yapılan fren vatan toprağını öptürür.
    ha ha abi bu güzelmiş
    (0554) 989 10 20

Ordinaryus Enduroist Sertan Karamollaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertan Karamollaoğlu
    Motosiklet
    CRF 1000 L Africa Twin
    Marka
    Honda

Alıntı MEGARON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araya girip onemli bir soru sormak zorundayim. ABS nin fren mesafesi uzerinde olumlu etkisi olduguna emin misiniz? ABS fren mesafesini kisaltir mi yoksa kilitlenmeyi onleyen bu sistem, fren sirasinda manevra kabiliyetinin devamini saglamak ve kilitlenme kaynakli kaymalari onlemek icin mi tasarlanmistir?
    Dolayisiyla ABS li motosiklet, ABS siz motosiklete gore daha az guvenli takip mesafesine mi ihtiyac duyar?
    ABS fren mesafesini uzatır, ama iyi fren yapamayan biri için fren mesafesini kısaltır. şöyle ki altında abs olan korkmadan frene asılır.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Neyse ki ABS konusunda hem fikirmişiz. O zaman ana konuya döneblir miyiz.

Güvenli Takip Mesafesi nedir? Nasıl tayin edilir? Kime göre güvenli, neye göre güvenli?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Üye Cüneyt ERCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cüneyt ERCAN
    Motosiklet
    DL 650A L2
    Marka
    Suzuki

Güvenli Takip Mesafesi nedir? Nasıl tayin edilir? Kime göre güvenli, neye göre güvenli?

Bunun tayininde sezgiler de önemlidir diye düşünüyorum. Öndeki aracın sürücüsünün, bize rahatsızlık veren bir tarzı varsa ya da beklemediğimiz bir manevra yapacağını hissedersek, mesafemizi arttırırız. Konu sadece motosiklet sürüşü için değil tüm araç sürüşlerinde önemli olsa gerek. Ancak motosiklet sürerken olmazsa olmazımız; Güvenli Kaçış'dır.

Güvenli takip mesafesini, durmak üzere değil, gerektiğinde olası risk ve tehlikelerden kaçamabilmek üzere ayarlamalıyız.
    Cuneyt ERCAN

Enduroist Üye Oğuz BELELİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuz BELELİ
    Motosiklet
    Karadul XL 1000
    Marka
    Honda

Alıntı Cuneyt_ERcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunun tayininde sezgiler de önemlidir diye düşünüyorum. Öndeki aracın sürücüsünün, bize rahatsızlık veren bir tarzı varsa ya da beklemediğimiz bir manevra yapacağını hissedersek, mesafemizi arttırırız. Konu sadece motosiklet sürüşü için değil tüm araç sürüşlerinde önemli olsa gerek. Ancak motosiklet sürerken olmazsa olmazımız; Güvenli Kaçış'dır.

Güvenli takip mesafesini, durmak üzere değil, gerektiğinde olası risk ve tehlikelerden kaçamabilmek üzere ayarlamalıyız.
    Cüneyt Ercan Bey' e katılıyorum.
    Motosiklette, fren kadar önemli olan gaz kolununda hayatta kalmak için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.
    Nasıl dururum, takip mesafem çok mu, az mı gibi düşünceler ile yol almanın, hatalara zemin hazırladığını,
    çünkü tüm bunların belli bir tecrübe ile okunması gerektiğini ve takip mesafesinin buna göre belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

yol durumunu, anlık sürüş dinamiğini, hızınızı, yükünüzü, hava şartlarını vb. şartların tümü bu mesafeyi belirleyen birer etken olduğu açık,
    yani mesafeyi bir standarda bağlamak güç,
    bence tüm tecrübelerimiz doğrultusunda anlık karar verilmesi gereken bir ölçüdür, takip mesafesi,

ABS teknolojisine gelince,
    bence, ABS'nin esas görevi fren sırasında kilitlenmenin önüne geçerek kontrolün sürücüde kalmasını sağlamaya dayalı bir sistemdir. Erken durmayı sağlamak esas vazifesi değildir.
    "Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır." B.R.

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı twili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ABS fren mesafesini uzatır, ama iyi fren yapamayan biri için fren mesafesini kısaltır. şöyle ki altında abs olan korkmadan frene asılır.

ben tam olarak hem fikir değilim fren mesafesini uzattığı konusunda. O yüzey,lastik vb. şartlara göre kesinlikle değişir.

Hem fikir olabileceğim nokta her zaman güvenle durmaya yaradığı.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Cekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben tam olarak hem fikir değilim fren mesafesini uzattığı konusunda. O yüzey,lastik vb. şartlara göre kesinlikle değişir.

Hem fikir olabileceğim nokta her zaman güvenle durmaya yaradığı.

Hem fikir olmadığın husuları biraz açıklayabilir misin Şefim. Lastik, yüzey şartlarının aynı olduğunu düşünürsek hangisi daha kısa mesafede durur sence?

Sürücü şartları ise konunun can alıcı noktası. ABS sürücünün hatasını telafi etmek için yapılmıştır. Şimdilik yukarıda soruda hem fikir olmak için konuşmaktan yanayım. Cevabını alabilir miyim?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Sayfa 2 Toplam 13 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345612 ... SonuncuSonuncu