4 Mart 2009

Hani biz insanoğlu (bakınız bu sefer Türk halkı diye bir daraltma yapmadım bence insan bazı konularda her yerde aynı insan) bazı şeyler başımıza gelmeden bir türlü o konu ile ilgilenmeyiz yaÖ Bu gün bahsedeceğim konu da biraz öyle bir konu. Ama Allah’a şükürler olsun ben başıma kötü bir şey geldiği için değinmeyeceğim bu konuya. İçimden geldiği için.

Hani zaman zaman okumuşsunuzdur, " Yine bariyer, motorcuyu canından etti" temalı kaza haberlerini. Hatta geçtiğimiz günlerde motorcu bir kardeşimiz, bir otomobilin hatası yüzünden bariyerlerde çok feci şekilde can varmişti. Motorcular arasındaki forumlarda, ya da birkaç motorcu bir araya geldiğinde sık sık konuşulup durulan bir konudur yurdumdaki bariyerler. Çok küçük bir parantez açıp, yeri gelmişken ne zamandır sizlerle paylaşmak istediğim bir küçük konuya da hemen buracıkta değinmek istiyorum. Şimdi ben bu tip motorcuların haklarını düşünen ve savunan yazılar yazdığımda bazıları çıkıp diyor ki "Ey Rüzgarın Kızı konu oradaki Allah’ın bariyerlerine filan gelene kadar memleketimde öyle çok başka sorun var ki. Sen de boyna her hafta üşenmeden ikitekerler şöyle, ikitekerlere böyle yapmasınlar, şunu etmesinler, bu çekmesinler, uzatıp gidiyosunÖ." Ben de diyorum ki doğrudur. Yurdumun pek çok konuda pek çok sorunu vardır. Biz de bu memlekette yaşayan biri olarak yurdumdaki açları da, uçları da, uçurumları da görmekteyiz. Ancak hani benim yazılarımı okurken, Türkiye’nin tek otomobil gazetesinde, bıkmadan, usanmadan, 4-5 senedir (o kadar oldu mu yahu?) motosiklet yazıları yazan, motor sevdalısı bir gazetecinin yazıları olduğunu anımsarsanız sorun kalmayacak diye düşünüyorum. Neyse dönelim giyotin bariyerlere.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR; "BARİYERLER GÜVENLİ"

Evet şimdi bariyer olayında benim de henüz bilmediğim pek çok şey var. Öğrendikçe sizlerle paylaşacağım. Eğer aranızda bu konuda uzman birileri var ise rica edeceğim beni bu konularda aydınlatsın ki ben de bu aydınlığı sizlerle paylaşayım. Genel olarak trafikte yolların kenarlarında bariyerler olduğunu görmüşsünüzdür. Çeşitli güvenlik önlemleri için döşenen bu bariyerlerin bazı tipleri özellikle kaportası bedeni olan motorcular için çok hayati tehlikeler saçıyor. Sadece otomobiller düşünülerek üretilmiş bu tip bariyerler dünyanın her yerinde kullanılmış ama zaman içinde, bisiklet, motosiklet gibi araç sürücüleri için tehlikeli olduğu fark edildiği için yavaş yavaş daha güvenli hale getirilmeye başlanmış. Ancak ülkemizde hala, motosiklet sürücüleri için giyotin görevi gören katil bariyerler, yeni yapılan yollarda bile kullanılıyor. Bu durum da motorcular için yolların daha da tehlikeli hale gelmesine sebep oluyorÖ Ama ne yazık ki yurdumun yetkilileri bu konudan bir haber. En son yaşanan acı kazanın üzerine, motorcu kardeşlerimiz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına durumla ilgili, kazanın sonucunda bariyerlerin bir giyotin gibi motorcu kardeşimizin yaşamını sonlandırdığını, bu konu ile ilgili bariyerlerin güvenliğini araştırmalarını ve daha güvenli meteryallerin kullanılmasını istediklerini bildirmişler. Başkanlıktan gelen cevap ise kesinlikle yetkililerin durumdan bihaber olduğunun en büyük kanıtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Alt Yapı Hizmetler müdürlüğünün konu ile ilgili cevabı; "İletideki kazanın trafik kazası olup İstanbul Büyükşehir Belediyesi Alt Yapı Hizmetler Müdürlüğü uygulanmalarında her hangi bir hatası bulunmamaktadır. Mevcut kullanılan bariyer (çelik halatlar) Avrupa standartlarındadır. Aracın karşı şeride geçmesini engeller ve de kazayı en az hasarla noktalanmasını sağlar. Bariyerler değişik testlerden geçerek örgü sayısı belirlenmiştir. Darbe anında çelik halat bariyerler 30 derecelik eğimlidir."

OTOMOBİL İÇİN FAYDALI OLAN MOTOR İÇİN TEHLİKELİ OLABİLİR

Tabi adamlar daha motorun ne olduğunu, kimlerin nasıl motora binmesi gerektiğini, motorcunun motorun üzerinde üstlendiği tehlikeleri bilmezken otomobil sürücüleri için güvenlik adı altında koydukları bariyerlerin, motorcuya ne zararı olabilir hiçbir fikirleri yok. Diyeceğim o ki yurdumda ben dahil, motorcusundan, belediyede yetkili çalışanına konu ile ilgili pek bir şey bilmiyoruz. Biz motorcuların bildiği şey bazı bariyerlerin motorcular için tehlikeli olduğu ve daha tehlikesiz olanların kullanılması gerektiğiÖ Size söz veriyorum en kısa zamanda bu konu ile ilgili tüm detayları öğrenip sizlerle de paylaşacağım. Siz de bu araştırmam konusunda bana yardımcı olun güzel bir dosya hazırlayalım, belediyedeki yetkililere de gönderelim onlar da öğrenmiş olsunlar.

Rüzgarın Kızı - Ayşe Şule Bilgiç
Yazıları Hürriyet Gazetesinde
ruzgarinkizi@hurriyet.com.tr