Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 23 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Emre Tekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Tekin
    Motosiklet
    CRF 250 L
    Marka
    Honda

Standart Moto İpuçları

Motosiklet üzerinde deneyimimiz arttıkça kendimize göre ufak tefek ama bazen de önemli, hayat kurtaran ipuçları öğreniyoruz.

Bunların bir kısmı tatsız deneme-yanılmalardan, bazıları gözlemlerimizden, bazıları da motorcu arkadaşlarımızdan öğrenilen ve her zaman yanımıza kâr kalan bilgiler.

Ben de bunları burada paylaşmanın yararlı olacağını düşündüm. Aşağıya kendime göre iki giriş yaptım. Bunlar "yağmurda freni ölçülü kullanın" gibi hemen her zaman paylaşılan, genelde bilinen şeyler olmasın diye düşündüm. Pek sık duymadığımız ama sonunda işimize yarayacak, belki hayat kurtaracak bilgileri paylaşalım istedim.

İşte benden başlangıç olarak üç püf noktası. Sizin de aklınıza gelenler olursa mevcut girişleri kopyalayarak sıralı şekilde bir liste oluşturalım diyorum. Bakalım ortaya nasıl bir şey çıkacak!

Herkese iyi sürüşler!

NOT: En güncel liste için en son mesaja bakın.

MOTO İPUÇLARI

1) Motorunuzu asfalttaki mazgalların üzerine veya hemen yanına park etmeyin. Motordan kalkarken süspansiyon gevşediğinde ayaklığınız kayıp mazgalın arasına girebilir, mazgal ıslaksa sizin ayağınız kayabilir veya anahtarınızı mazgalın içine düşürürseniz kendinizi hiç beklemediğiniz maceraların içinde bulabilirsiniz.

2) Motosikletiniz için parlak renklerde ve biraz büyükçe, kumaş bir anahtarlık kullanırsanız hem anahtarınızı daha rahat fark edersiniz, hem de motor/kabloların arasına vs. düşerse daha kolay alabilirsiniz.

3) Güzel bir havada sis farları açık bir otomobil fark ettiyseniz, bu genelde tehlikeli bir sürücüyle karşı karşıyasınız anlamına gelir. Dikkatli olun.
    Konu Emre Tekin tarafından (04-03-2013 Saat 00:25 ) değiştirilmiştir.

2. Emre Tekin güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Aras Acer (01-03-2013),Can Ekin (02-03-2013),omercem (01-03-2013),Osman Somuncu (29-03-2013),Tamer GEVECİ (22-12-2014)

Enduroist Kadim Üye Aras Acer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Aras Acer
    Motosiklet
    CRF 250L
    Marka
    Honda

Öncelikle teşekkür ediyorum bilgi paylaşımı için bu kurallara uyarak daha dikkatli olacağım.

"3) Güzel bir havada sis farları açık bir otomobil fark ettiyseniz, bu genelde tehlikeli bir sürücüyle karşı karşıyasınız anlamına gelir. Dikkatli olun."

3.şıka devam etmek istedim. Aynı tehlikeli sürücü trafiğin çok az tıkandığı yerlerde olmasıdır. Araçlar arasında ki mesafenin çokluğu motosiklet sürücüsüne zor anlar yaşatır. Araç arasındaki boşluğu göze alıp falso yapmak çok tehlikelidir ve kaza riski çok yüksektir. Bunun nedeni arkadan gelecek olan tehlikeli sürücünün hızıdır. Siz iki araç arasındaki boşluğu göze alıp araya varmak isteseniz de arkada tehlikeli bir sürücü muhakkak aynı şekilde mesafeyi göze almış sağdan gelmesi olasıdır. Sizden önce davranmak isteyeceğinden sizinle birlikte o boşluktan geçmek istemesi iki aracın çakmasına sebep olacaktır. Bu nedenle çok dikkatli olmakta fayda vardır. Bir kaç kez zor anlar yaşadığımdan dolayı bir daha tekrar etmekten kaçındım...
    Seyahat sürecinin sonunda vardığınız tek yer kendi benliğinizdir...
    https://www.facebook.com/yolajandam

Enduroist Kıdemli Üye Ersan Karagozlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan Karagozlu
    Motosiklet
    Versys 650
    Marka
    Kawasaki

Halk otobüsü ve minibüslerden kaçın diyesim var.
    Ersan KARAGÖZLÜ

5. Ersan Karagozlu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Aras Acer (01-03-2013)

Enduroist Katılımcı Üye Oğuzhan Gökdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oğuzhan GÖKDAL
    Motosiklet
    Mondial 150 MC

Her ne kadar daha çok yeni olsam da benim de söyleyecek birşeyim var:
    "virajlarda otobüslerden uzak durun" çünkü nerde ne yapacakları hiç belli olmuyor.

7. Oğuzhan Gökdal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Aras Acer (01-03-2013)

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

Keskin sapak ve virajlarda yolu ortalayın ve arkadaki sürücünün sizi geçmesine engel olun .Virajda şeride yakın gitmek arkadaki öküzün sizi geçmek için türlü hızlanmalar ve virajda sıkıştırmalaraıyla sonuçlanıyor.Sonuç olaraktan viraja giriğinizde arkanıza bakın..

9. EMP güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Aras Acer (01-03-2013),CashCRosneR (01-03-2013),omercem (01-03-2013)

Enduroist Kıdemli Üye Emre Tekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Tekin
    Motosiklet
    CRF 250 L
    Marka
    Honda

Katkılarınız için teşekkürler arkadaşlar. Sizin mesajlarla birlikte formatı biraz daha düzenli hale getirdim, iki de ekleme yaptım.

MOTO İPUÇLARI

1) Motorunuzu asfalttaki mazgalların üzerine veya hemen yanına park etmeyin. Motordan kalkarken süspansiyon gevşediğinde ayaklığınız kayıp mazgalın arasına girebilir, mazgal ıslaksa sizin ayağınız kayabilir veya anahtarınızı mazgalın içine düşürürseniz kendinizi hiç beklemediğiniz maceraların içinde bulabilirsiniz.
    2) Motosikletiniz için parlak renklerde ve biraz büyükçe, kumaş bir anahtarlık kullanırsanız hem anahtarınızı daha rahat fark edersiniz, hem de motor/kabloların arasına vs. düşerse daha kolay alabilirsiniz.
    3) Güzel bir havada sis farları açık bir otomobil fark ettiyseniz, bu genelde tehlikeli bir sürücüyle karşı karşıyasınız anlamına gelir. Dikkatli olun. (Bu tip sürücüler önündeki araçlar arasında boş bir alan bulduğu anda girmeye çalışacaktır.)
    4) Halk otobüsü ve minibüsler potansiyel olarak tehlikelidir. Durmazlar. Dikkatli olun.
    5) Virajlarda uzun araçların sağında/solunda bulunmayın. Açınızı daraltırlar, sıkışırsınız.
    6) Keskin sapak ve virajlarda yolu ortalayın ve arkadaki sürücünün sizi geçmesine engel olun .Virajda şeride yakın gitmek arkadaki öküzün sizi geçmek için türlü hızlanmalar ve virajda sıkıştırmalaraıyla sonuçlanıyor.Sonuç olaraktan viraja giriğinizde arkanıza bakın.
    7) Sisli havalarda motordan uzak durun. Yine de sise yakalandıysanız, uzunlarınızı kullanmadan tüm ışıklandırma imkanlarını devreye sokun. Gündüzse güneş gözlüğü takın, görüşünüzü iyileştirecektir.
    8) Zorunlu olmayan veya kozmetik sayılabilecek tamirleri arazide veya gezi sırasında yapmayın. Elinize yüzünüze bulaştırırsanız yanlış bir yerde çok daha büyük bir sorunla baş başa kalırsınız. (Örnek: Dağın başında gaz kolunun boşluğunu ayarlarken vidayı yalama yapmak, fren temizlerken kaliper yayını düşürmek vs.)
    Konu Emre Tekin tarafından (01-03-2013 Saat 14:25 ) değiştirilmiştir.

11. Emre Tekin güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Aras Acer (01-03-2013),MB (03-03-2013),Osman Somuncu (29-03-2013)

Ordinaryus Enduroist
    Isim
    f800 gs
    Marka
    Bmw

Aklınız başka yerdeyken motora binmeyin...

13. Ali Uysalelli, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Aras Acer (01-03-2013)

Enduroist Kadim Üye omercem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ömer
    Motosiklet
    yok
    Marka
    Diger

Tamamı başıma gelen bazı şeylerden aklımda kalanlar...

9. Motoru yan ayağa bıraktığınız zemine her zaman dikkat edin, döndüğünüzde motoru yerde bulmayın...
    10. Duran trafikte arada gidiyorsanız, araçların kapılarının açılabileceğini yahut araçların arasından geçen yayalar olabileceğini unutmayın.
    11. Otobüs kamyon vs. büyük araçların sağına soluna girmeyin bu araçların küçük bir manevrasıyla çok kolayca korkuluk banket ya da diğer araçlara arasında sıkışabilirsiniz.

12. İstanbul da şehiriçinde gördüğünüz ve görmediğiniz virajlarda yatmayın...Mutlaka dükkanın önünü arabasını yıkayan bir esnaf, çim sulama, kibarca 4 lülerini yakmış adres soran birileri ya da tek yön yolda geri geri gelen birileri virajın içinde sizi bekliyordur.

13. Köpek görürseniz mutlaka yavaşlayın. Size hamle yapabilir...Sokak köpeklerinin geceleri süperdog a dönüşebildiğini unutmayın...
    14. Size yeşil yansa bile mutlaka ve mutlaka yolu çift taraflı kontrol ederek geçiş yapın.

aklıma geldikçe eklerim ....faydalı başlık için teşekkürler ...

15. omercem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Aras Acer (01-03-2013),Osman Somuncu (29-03-2013)

Enduroist Üye Yavuz GENCOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Gençoğlu
    Motosiklet
    R 1200 ADV LC
    Marka
    Bmw

Alıntı omercem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamamı başıma gelen bazı şeylerden aklımda kalanlar...

9. Motoru yan ayağa bıraktığınız zemine her zaman dikkat edin, döndüğünüzde motoru yerde bulmayın...
    10. Duran trafikte arada gidiyorsanız, araçların kapılarının açılabileceğini yahut araçların arasından geçen yayalar olabileceğini unutmayın.
    11. Otobüs kamyon vs. büyük araçların sağına soluna girmeyin bu araçların küçük bir manevrasıyla çok kolayca korkuluk banket ya da diğer araçlara arasında sıkışabilirsiniz.

12. İstanbul da şehiriçinde gördüğünüz ve görmediğiniz virajlarda yatmayın...Mutlaka dükkanın önünü arabasını yıkayan bir esnaf, çim sulama, kibarca 4 lülerini yakmış adres soran birileri ya da tek yön yolda geri geri gelen birileri virajın içinde sizi bekliyordur.

13. Köpek görürseniz mutlaka yavaşlayın. Size hamle yapabilir...Sokak köpeklerinin geceleri süperdog a dönüşebildiğini unutmayın...
    14. Size yeşil yansa bile mutlaka ve mutlaka yolu çift taraflı kontrol ederek geçiş yapın.

aklıma geldikçe eklerim ....faydalı başlık için teşekkürler ...

Konuları şu şekilde kategorize edersek algılanış daha kolay olur diye düşünüyorum..!

1.Global düzeyde genel kabul görmüş motorsiklet sürüş ve kullanımlardaki tehlikeler ve alınması gereken önlemler.
    2.Yurdum insanı ve trafiğine göre sürüş ve kullanımlardaki tehlikeler ve alınması gereken önlemler.

Gerçi ikisi de taban tabana zıtlıklarla dolu..

O zaman soruyu şöyle soralım, yukarıdaki hangi kategori bizi hayatta daha çok tutabilir. 1.inci mi.....2inci mi..

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

2 derim.Burda kural mural işlemez

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu