Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 9 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 83 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Lightbulb LED Far ampulü ve led sis kullanımı nasıl sonuç verir?

Arkadaşlar aydınlatma donanımı olarak motorumda h4 soketli klasik sarı renk ışık veren 60/55 w bir ampul ve gücünün kaç watt olduğunu bilmediğim 2 adet hella mercekli halojen sis farı mevcut. Sisleri yakmadan kullanırken aydınlatma düzeyi şehir içinde yeterli oluyor. Fakat tamamen karanlık ortamlarda görüşümü artırmak için sisleri de yakma ihtiyacı hissediyorum. Ayrıca fark edilirliği artırmak için gündüzleri de sisleri yakmam gerekirse motorumun aküsü boşalıyor. Şarj ölçümü yaptırdığımda normal değerler elde ettim. Hella sislerin çok fazla akım çekmesinden ve akünün küçük kalmasından dolayı boşaldığı sonucuna vardım. Bu nedenle aküyü biraz daha büyük bir akü ile değiştirdim. Ancak yine de gündüzleri sisleri açmaya çekiniyorum.

Mevcut 2 tane halojen lambalı sis farlarının yerine, 4 adet ve her biri 3 er power ledden oluşan sis/gündüz farı takmayı planlıyorum. (tahminime göre her power led 1,5 watt güce sahip. Buna tam olarak emin değilim. Bileniniz varsa ve paylaşırsa sevinirim.) Toplam 12 led X 1,5 watt/sa = 18 watt/saat tüketim anlamına geliyor. Bu sisler beyaz ışık vereceği için, sarı olan 60/55 w far ampulünü de beyaz ışık veren bir ampulle değiştirmeyi düşünüyorum.

Alternatifleri inccelediğimde karşıma H4 soketli, 6 w veya 7,5 watt'lık uzun+kısa huzmeli led far ampulleri çıkıyor. Hem tüketimlerinin düşük olması hem de beyaz ışık veriyor olması sebebiyle bu ampuller ilgimi çekti.

http://www.ledampul.web.tr/wp-conten...h4LedAmpul.jpg (resim temsilidir)

Motorumdaki far ampulünü de 7,5 watt lık bu türden bir ampulle değiştirdiğim zaman;

-Sisler 1,5w X 12= 18 watt/sa
    -Far 7,5 watt/sa
    TOPLAM 25,5 watt/sa

gibi oldukça düşük bir tüketim değerine ulaşıyorum gibi görünüyor. (Şu anda sadece kısa farı bile yaksam 55 watt/sa) Bu kadar düşük tüketim olunca motoruma bağlayabileceğim şarj aletleri, ısıtma vb donanımlar için de güç tasarrufu yapmış oluyorum. Bu 5 adet ışık kaynağımın hepsini de gece gündüz kaygısızca açılabiliyorum gibi görünüyor.

Aklıma takılan ve sizlerle danışmak istediğim hususlar ise şunlar;

-Sizce bu kağıt üzerindeki hesap gerçekte ihtiyacımı karşılayacak mı? Gece gündüz açık kalacak ve en karanlık ortamda bile ihtiyacımı karşılayacak kadar ışık üretebilecek mi?

-Bu H4 soketli ve Uzun Kısa huzmeli led ampullerden kullanan var mı? Var ise gözlemlerini paylaşabilir mi?

-Sislerden kullanan çok sayıda arkadaşımızın olduğunu biliyorum. Sislerin gece ve gündüz aydınlatma performansından memnun mu vede her bir power ledin kaç watt/saat güce sahip olduğunu paylaşabilir mi? (gerçi bununla ilgili bir başlık vardı, şimdi aklıma geldi o başlıkta belki bunun cevabını bulabilirim )

Fikir ve yorumlarınızı merakla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

H4 te yani uzun/kısa için bu ampüllerle performans alamazsın.
    Halojen kadar ışıma yapamaz, lumen i düşüktür.
    1 alternatif, mercekli sislerin h1 yada h3 kullanıyordur büyük ihtimal, bu h4 olarak gösterdiğinin mercekli sislerine uygun olanını takabilirsin bir ihtimal.
    ANcak mercekli olduğundan yine kayıp olacaktır, mercekli değil sadece aynalı bir sis farın olsaydı belki daha verimli olurdu.

kısacası o gösterdiğin h4 led ampül ile aydınlatma performansı alamazsın yeterli. aslında çok sağlıklı bir görüntü oluşturmasa da 6000K yı geçmemek şartıyla ( mümkünse 4300k yada 5000k) xenon takman h4 üne.
    xenon 55 watt yerine 35 watt çeker sadece ilk 5sn açılışta kuvvetli çeker,hemen ısınınca 35 watt a düşer bunun için ister araya bir anahtar koyabilir ,ister (akün sağlamsa) önce kontağı açıp birkaç sn bekleyip öyle marşa basabilirsin.

neden 6000K ve üzeri xenon tavsiye edilmez ?
    çünkü ışığın rengi maviye yaklaştıkça lumeni düşer ve gözlerimizin hassasiyeti azalır.
    4300K tam gün ışığı karşılığıdır ve en yüksek lumen değerini verir.

led gündüz farları konusunda birçok çalışma var.

bir ihtimal de 10w lık cree ledli farlar var ki büyük ihtimal sağlam aydınlatıyorlar. (bulunca link koyarım, ebay yada dx.com dan yalnız bilgine) 10w cree led work light

buarada sıkıntın daha çok sis farlarında çünkü her biri 55watt tan 110watt çekiyor buda saatte 9amp yapıyor yanılmıyorsam.
    Konu Can Ekin tarafından (08-03-2013 Saat 12:39 ) değiştirilmiştir.

3. Can Ekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

AtagünTERZİ (08-03-2013)

Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Öneri için çok teşekkür ederim. Daha önceden görmediğim bir alternatif oldu bu ürün. Lakin 4 adet 3 ledli sis ve 18 watt cekiyor. Bu cree led ise 2X10w= 20w. Değerler oldukça yakın. Aydınlatma bakımından sanki sisler daha iyi sonuç verebilir gibi geldi bana.

Asıl merak ettiğim şey bu H4 led ampulün ün iş yapıp yapmayacağı. Kısa huzmelerde sislerle birlikte yeterli gelebilir belki ama uzunlar açıkken sislerin uzağı aydınlatma anlamında bir faydası olur mu bilinmez tabi.

H4 ledlerden kullanan birileri olsa bir şeyler söyleyebilir bu konuda ama henüz pek yaygın bir ürün olmadığı için pek kullanan olduğunu da sanmıyorum.

Banned
    Isim
    ME
    Motosiklet
    Ybr 125
    Marka
    Yamaha

H4 led yakın zamanda test edildi ama sonuç tırt. Yolu aydınlatmaya yonelik inanılmaz kötü sadece gorsel farkındalık yaratıyor..

6. EMP güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

AtagünTERZİ (08-03-2013),Barış Sekin (08-03-2013)

Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Bahsettiğim 10w lik ledler mercekli olarak çalıştıkları için ciddi anlamda aydınlatabilir.

Birebir aynı ürün twistedthrottle da denali d1 adıyla satılıyor 260$ civarına
    yanılmıyorsam .

2 seçenek var, sis gibi geniş açı veya delici farlar gibi far açılı, uzun huzmeli.

4x3led de illa sonuç verir.ancak tek 10w lık kadar olmaz diye düşünüyorum, lümen değerleribden dolayi.

8. Can Ekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

AtagünTERZİ (08-03-2013)

Enduroist Katılımcı Üye TamerTEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer Tekin
    Motosiklet
    GSF600S
    Marka
    Suzuki

Can'a bende katılıyorum H4 için led lamba malesef tamamen görünürlük ışık alma olayı çok zayıf.
    Ön far için zenon kullanabilirsiniz.
    görünürlük açısından power ledler gayet ideal.çok karanlık ortamda 8 derece dar açı lens kullanırsanız (1watt X 6 power led) max.30-40 mt civarı ışık vermekte.
    arka stop lambalarını led ile degiştirebilirsiniz ama.
    ışın kılıçlarının'da zenon olanı olması lazım.
    birde alibaba'da satılan çok güzel ürünler mevcut.
    http://leddhs.en.alibaba.com/product...projector.html

10. TamerTEKİN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

AtagünTERZİ (09-03-2013)

Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Alıntı Cekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bahsettiğim 10w lik ledler mercekli olarak çalıştıkları için ciddi anlamda aydınlatabilir.

Birebir aynı ürün twistedthrottle da denali d1 adıyla satılıyor 260$ civarına
    yanılmıyorsam .

2 seçenek var, sis gibi geniş açı veya delici farlar gibi far açılı, uzun huzmeli.

4x3led de illa sonuç verir.ancak tek 10w lık kadar olmaz diye düşünüyorum, lümen değerleribden dolayi.
    Anladığım kadarıyla bu sistemde farın yansitici aynası pek kullanılmıyor. Bu durumda olay sadece lensin merceğinin performansına ve ledin parlaklığına kalıyor. Ben bu ampulleri 4x3lere değilde 60/55 w halojen ampule alternatif olarak kullansam nasil olur diye dusunuyorum. Aşağıda bazı h4 uyumlu cree led uzun kisa ampuller var. Acaba bunlar uzun huzmede 60/55 w halojen gibi yada ona yakin bir performans verir mı? Malum kisa huzme performansı düşük olsa bile cok onemli değil çünkü 4x3 led sisler zaten kisayi aydınlatma konusunda epeyce is yapacaktır.

Hem far aynası kullanan hem de kendi merceğini kullanan bir cree led:
    http://www.alibaba.com/product-gs/75..._Cree_LED.html

Alıntı Arjantinli69 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Can'a bende katılıyorum H4 için led lamba malesef tamamen görünürlük ışık alma olayı çok zayıf.
    Ön far için zenon kullanabilirsiniz.
    görünürlük açısından power ledler gayet ideal.çok karanlık ortamda 8 derece dar açı lens kullanırsanız (1watt X 6 power led) max.30-40 mt civarı ışık vermekte.
    arka stop lambalarını led ile degiştirebilirsiniz ama.
    ışın kılıçlarının'da zenon olanı olması lazım.
    birde alibaba'da satılan çok güzel ürünler mevcut.
    http://leddhs.en.alibaba.com/product...projector.html
    İsin kılıcları ile ilgili olan kısmı anlayamadım
    Ben de aliexpressten araştırıyordum. Fakat alibabada daha derli toplu ve daha cok ürün var gibi. Teşekkürler.

Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Benim tavsiyem ve tercihim, orjinal aydınlatmanı, xenon harici elememen.

Çünkü xenonla hem elektirik sarfiyatin 20w düşecek, hem de aydınlatman neredeyse 2 katına çıkacak.

Diğerleri yinede hüsran olur.
    Uzun için destek arıyorsan :

mercekli sislerin yerine hella ff50 veya benzeri 15tl lik delici farlardan tak, uzun ve selektöre bağla tamamdır. Ama bu noktada gene geri döneceğim, eğer xenon takarsan bunada pek gerek kalmaz.

Görünürlük konusunda ve kısa mesafeye kuvvetli ışık konusunda power led leri 8 derecelik lenslerle kullanmaktan bahsetmiş zaten Tamer.

13. Can Ekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

AtagünTERZİ (10-03-2013)

Enduroist Kıdemli Üye şafak ilgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    şafak ilgin
    Motosiklet
    R 1200 GS
    Marka
    Bmw

Farklı bir tarafa çeksem konuyu ve geniş açı için micro de ve delici sürücü için ff50 düşünüyorum ne dersiniz..?
    Sami Safak ILGIN Arh+
    532 638 31 18
    BMW R1200 GS
    BMW F650 GS DAKAR

Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı KARTAL57 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Farklı bir tarafa çeksem konuyu ve geniş açı için micro de ve delici sürücü için ff50 düşünüyorum ne dersiniz..?
    iyi deriz tabi.

motosiklet camiasında ,her yönüyle olduğu gibi ,alternatör olarakta ayrı klasmanda olan 1200GS kullandığın için sana herşey mübah abi

ancak delicileri selektör/uzuna bağlayacam dersen, FF50 ler halojen ampül de kalsın.
    hem 40 watt tasarruf hemde daha güçlü çevresel aydınlatma için Micro De lerin için "xenon" takabilirsin . oldukça başarılı oluyor söyleyeyim

FF50 lere xenon takarsan trafik içinde sakın yakma

Sayfa 1 Toplam 9 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu