Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 ... SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 83 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Abdullah BATIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ABDULLAH BATIK
    Motosiklet
    tvs apache
    Marka
    Diger

Yolu görememekten bende sıkıntılıyım.Cross yaptığımız için sis farı felanda takamıyorum ilk gezide kırılması mühtemel bana önerebileceğiniz bir modifikasyon var mı?

Ordinaryus Enduroist HALİDUN KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    h.kaya
    Motosiklet
    gv 650
    Marka
    Hyosung

Alıntı serway Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar aydınlatma donanımı olarak motorumda h4 soketli klasik sarı renk ışık veren 60/55 w bir ampul ve gücünün kaç watt olduğunu bilmediğim 2 adet hella mercekli halojen sis farı mevcut. Sisleri yakmadan kullanırken aydınlatma düzeyi şehir içinde yeterli oluyor. Fakat tamamen karanlık ortamlarda görüşümü artırmak için sisleri de yakma ihtiyacı hissediyorum. Ayrıca fark edilirliği artırmak için gündüzleri de sisleri yakmam gerekirse motorumun aküsü boşalıyor. Şarj ölçümü yaptırdığımda normal değerler elde ettim. Hella sislerin çok fazla akım çekmesinden ve akünün küçük kalmasından dolayı boşaldığı sonucuna vardım. Bu nedenle aküyü biraz daha büyük bir akü ile değiştirdim. Ancak yine de gündüzleri sisleri açmaya çekiniyorum.

Mevcut 2 tane halojen lambalı sis farlarının yerine, 4 adet ve her biri 3 er power ledden oluşan sis/gündüz farı takmayı planlıyorum. (tahminime göre her power led 1,5 watt güce sahip. Buna tam olarak emin değilim. Bileniniz varsa ve paylaşırsa sevinirim.) Toplam 12 led X 1,5 watt/sa = 18 watt/saat tüketim anlamına geliyor. Bu sisler beyaz ışık vereceği için, sarı olan 60/55 w far ampulünü de beyaz ışık veren bir ampulle değiştirmeyi düşünüyorum.

Alternatifleri inccelediğimde karşıma H4 soketli, 6 w veya 7,5 watt'lık uzun+kısa huzmeli led far ampulleri çıkıyor. Hem tüketimlerinin düşük olması hem de beyaz ışık veriyor olması sebebiyle bu ampuller ilgimi çekti.

http://www.ledampul.web.tr/wp-conten...h4LedAmpul.jpg (resim temsilidir)

Motorumdaki far ampulünü de 7,5 watt lık bu türden bir ampulle değiştirdiğim zaman;

-Sisler 1,5w X 12= 18 watt/sa
    -Far 7,5 watt/sa
    TOPLAM 25,5 watt/sa

gibi oldukça düşük bir tüketim değerine ulaşıyorum gibi görünüyor. (Şu anda sadece kısa farı bile yaksam 55 watt/sa) Bu kadar düşük tüketim olunca motoruma bağlayabileceğim şarj aletleri, ısıtma vb donanımlar için de güç tasarrufu yapmış oluyorum. Bu 5 adet ışık kaynağımın hepsini de gece gündüz kaygısızca açılabiliyorum gibi görünüyor.

Aklıma takılan ve sizlerle danışmak istediğim hususlar ise şunlar;

-Sizce bu kağıt üzerindeki hesap gerçekte ihtiyacımı karşılayacak mı? Gece gündüz açık kalacak ve en karanlık ortamda bile ihtiyacımı karşılayacak kadar ışık üretebilecek mi?

-Bu H4 soketli ve Uzun Kısa huzmeli led ampullerden kullanan var mı? Var ise gözlemlerini paylaşabilir mi?

-Sislerden kullanan çok sayıda arkadaşımızın olduğunu biliyorum. Sislerin gece ve gündüz aydınlatma performansından memnun mu vede her bir power ledin kaç watt/saat güce sahip olduğunu paylaşabilir mi? (gerçi bununla ilgili bir başlık vardı, şimdi aklıma geldi o başlıkta belki bunun cevabını bulabilirim )

Fikir ve yorumlarınızı merakla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler arkadaşlar.

torunum benim motoru hatırlarsa n farda xzenon sisi farı olarakta 3 lü led vardı aydınlanma gayet iyi led leri ankarada mesud bey yapıyor ordan alırısın normal sis lerden daha belirgi n ve çok az aköım çekiyor
    GARAJ KURUCUSU GARAJ MOTOR BAKIM YERİDİR 5322124353

3. HALİDUN KAYA, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

AtagünTERZİ (11-03-2013)

Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Alıntı kayar2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    torunum benim motoru hatırlarsa n farda xzenon sisi farı olarakta 3 lü led vardı aydınlanma gayet iyi led leri ankarada mesud bey yapıyor ordan alırısın normal sis lerden daha belirgi n ve çok az aköım çekiyor
    Tamam dede. Sis + xenon olayı netleşti artık. Ben ilk olarak Can'ın da bahsettiği gibi 5000 K geçmeyen bir xenon ile başlayayım modifikasyona. Sonrada sislerle devam edeyim.
    Konu AtagünTERZİ tarafından (11-03-2013 Saat 23:42 ) değiştirilmiştir.

5. AtagünTERZİ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Can Ekin (12-03-2013)

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    Kemal Sevinç
    Motosiklet
    11' cbf 150
    Marka
    Honda

Arkadaşlar bir türlü bulamadım,

Sis farı için bütün iç düzenek hazır ancak ledleri içine yerleştireceğim dış kısmını (çerçeve, çanak, kap artık adı ne diye geçiyorsa) nerede bulabilirim. Koltuk takımlarının ayaklarınıdan aldım bunun için keser biçer yontarım diye ama biraz kaba olacak. Aksaray'da araba aksesuarları satan yerler var oraya gittim hepsi ilk defa duymuş gibi tepki verdi (belki ben anlatamadım).

Birde gidona bağlayabileceğim şekilde olan su geçirmez düğme (buton, switch,tuş) nasıl bulabilirm ?

7. Kemal Sevinç, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Can Ekin (26-03-2013)

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı 07070 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bir türlü bulamadım,

Sis farı için bütün iç düzenek hazır ancak ledleri içine yerleştireceğim dış kısmını (çerçeve, çanak, kap artık adı ne diye geçiyorsa) nerede bulabilirim. Koltuk takımlarının ayaklarınıdan aldım bunun için keser biçer yontarım diye ama biraz kaba olacak. Aksaray'da araba aksesuarları satan yerler var oraya gittim hepsi ilk defa duymuş gibi tepki verdi (belki ben anlatamadım).

Birde gidona bağlayabileceğim şekilde olan su geçirmez düğme (buton, switch,tuş) nasıl bulabilirm ?
    ledleri ne şekilde bir PCB ye bağladın ? kaçarlı yaptın ?
    eğer 3 erli yaptıksan, aksarayda bulabileceğin 1000 çeşit 5tllik sisfarının içine oluyor (bkz. Arjantinli69-Tamer )
    6 şarlı yaptıysan, sana benden bir çift daha 6 şarlı hediye çünkü ona uygun eli yüzü düzgün tas ben bulamadım

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    Kemal Sevinç
    Motosiklet
    11' cbf 150
    Marka
    Honda

Alıntı Cekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ledleri ne şekilde bir PCB ye bağladın ? kaçarlı yaptın ?
    eğer 3 erli yaptıksan, aksarayda bulabileceğin 1000 çeşit 5tllik sisfarının içine oluyor (bkz. Arjantinli69-Tamer )
    6 şarlı yaptıysan, sana benden bir çift daha 6 şarlı hediye çünkü ona uygun eli yüzü düzgün tas ben bulamadım
    3'erli ama Aksaray'da yanlış yere gittim o zaman oraya bir sefer daha yapayım ben en iyisi

Anahtar kelime budur belki "tas" birde böyle arayayım

Teşekkürler

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı 07070 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3'erli ama Aksaray'da yanlış yere gittim o zaman oraya bir sefer daha yapayım ben en iyisi

Anahtar kelime budur belki "tas" birde böyle arayayım

Teşekkürler
    Arjantinli ye danış sen

Enduroist Üye hasan sönmez - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    hasan sönmez
    Motosiklet
    xt 125 x
    Marka
    Yamaha

bende başka bir alternatif söyliyim osram night breaker kullanabilirsin ben denedim aydınlatma için gayet kuvvetli, bende eski duy şu klasik motor ampülü vardı duy ve ampülü h4 e çevirdim iyi bir ampülle güzel aydınlatma veriyor zaten önemli olan kelvin yüksekliği değil ışık lümenidir mesela 8000 kelvin bir ışık kaynağının aydınlatma gücü yani lümeni 2000 kadardır kelvin düştükçe yani ışık sarı ya yaklaştıkca lümen artar.

Enduroist Kadim Üye Şenol SEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Şenol SEL
    Motosiklet
    Yamaha Ybr 125 ESD
    Marka
    Yamaha

Motorunuz 55x2 sis farlarını akünüz büyüse bile kaldırmaz.Onun yerine en ideali led farlar.
    Saygılarımla
    Şenol SEL
    Bursa
    0553 021 94 44
    O.M.M Gold Member

Lütfen her zaman Full koruma ve KASK kullanın.

Motosiklet kullanmak tehlikeli bir eylemdir.
    Eğer kullanacaksanız kendi iradeniz ve sorumluluğunuz altında kullanınız.
    Yaşlanarak değil yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır..
    “Beyninin beş saniye önce olmadığı yere asla motorunu götürme”

Enduroist Kadim Üye AtagünTERZİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Atagün
    Motosiklet
    XL1000VA Varadero
    Marka
    Honda

Alıntı mandalina Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende başka bir alternatif söyliyim osram night breaker kullanabilirsin ben denedim aydınlatma için gayet kuvvetli, bende eski duy şu klasik motor ampülü vardı duy ve ampülü h4 e çevirdim iyi bir ampülle güzel aydınlatma veriyor zaten önemli olan kelvin yüksekliği değil ışık lümenidir mesela 8000 kelvin bir ışık kaynağının aydınlatma gücü yani lümeni 2000 kadardır kelvin düştükçe yani ışık sarı ya yaklaştıkca lümen artar.
    Hasan, amacım aydınlatmayı artırırken tüketimi azaltmak. Yaptığım tasarrufla da sisleri bağlamak. Böylelikle alternatörü yormamak. Osramlar aydınlatma konusunda fena değiller fakat çektikleri akım normal halojen lamba ile aynı. Bu durumda takacağın sis ve diğer donanım doğrudan alternatöre yük olacak. O nedenle led ve xenon ampulleri değerlendiriyoruz.
    Önerin için teşekkür ederim.

Alıntı Şenol SEL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorunuz 55x2 sis farlarını akünüz büyüse bile kaldırmaz.Onun yerine en ideali led farlar.
    Bunların yerine 3 er ledli sislerden takmaya karar verdim. Zaten şu ara kullanmıyorum bunları. Hatta bunların içlerine led bağlamak gibi bir planım da var.

Bu arada geçenlerde gördüğüm bir bağlantıyı bulamadım ki ekleyeyim. (bulursam ekleyeceğim;) 15 watt 3200 lümenlik 4300-5000-6000 K lik Xenonlar vardı. Şu anda bulamadım. 35 w olanların 2 katı fiyatı ama tüketimi yarısından daha az ve lümeni aynı.

Ne dersiniz 15w xenon olur mu ?

Sayfa 2 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 ... SonuncuSonuncu